Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Βελτιώσεις – Τροποποιήσεις Προγράμματος Μαραθωνίου

Βελτιώσεις – Τροποποιήσεις Προγράμματος Μαραθωνίου

• Αυτό το θέμα έχει 47 απαντήσεις, 9 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 6 έτη, 2 μήνες πριν από τον χρήστη savas.
Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 46 έως 48 (από 48 συνολικά)
  • Συντάκτης
    georgeb
    Συμμετέχων

@savasvas Κοίτα Σάββα, στο Αρκαλοχώρι ήταν μια ειδική περίπτωση. Δύσκολος HM (250 υψομετρική) με το τα τελευταία 10Κ να είναι ανηφορικά και η θερμοκρασία στο θεό με τον ήλιο να σε βαράει κατακέφαλα. Το έκανα προπονητικά 2:11. Έχω περιπτώσεις 2 γνωστών μου, που η μεν πρώτη το έκανε 2:02 και ο άλλος 2:05. Στις προπονήσεις η πρώτη πήγαινε πολύ γρήγορα (έκανε κάτι recovery στο 5:50 πχ) και ο άλλος μου είχε πει ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες, θα έκανε 2 προπονήσεις την εβδομάδα για tapering (την εβδομάδα του μαραθωνίου έκανα 4 προπονήσεις με περίπου 30 χλμ συνολικά). Και οι δύο τερμάτισαν περίπου στις 5 ώρες! Βλέπω τελικά ότι υπάρχουν λεπτομέρειες που κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα. Σημαντική παραμέτρος στις ανωτέρω 2 περιπτώσεις, δεν υπήρχε προπονητής. Ξέρεις ο γνωστός του γνωστού μου ειπε αυτό. Νομίζω ότι ο προπονητής σε αγώνα μαραθωνίου είναι απολύτως απαραίτητος (σε γλυτώνει από πολλά).
    Το πρόβλημα στη δική σου περίπτωση όπως σου είπα στις τελευταίες γραμμές του προηγούμενου μηνύματός μου, θεωρώ ότι είναι πριν τον αγώνα. Εκεί κάτι πρέπει να πήγε λάθος.

savas
    Συμμετέχων

@tazi όταν λες βελτίωση μέσω της αερόβιας εννοείς να δουλεύω στο κατώφλι ;

savas
    Συμμετέχων

@georgeb , τελικά όλα συνηγορούν σε αυτό που λες. Ο γνωστός , του γνωστού ,σουξου μουξου μανταλάκια.
    Μεγάλο πράγμα να έχεις μαζί σου κάποιον , πες τον προπονητή , πες τον όπως θες που σε βγάζει από πολλές κακοτοπιές .
    Να σαι καλά και πάλι , καλά τρεξίματα να ‘χεις !!!

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 46 έως 48 (από 48 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.