Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Λοιπά θέματα / Ι. Βαφειάδης: Προπόνηση Αντοχής Μεγάλων Αποστάσεων

Ι. Βαφειάδης: Προπόνηση Αντοχής Μεγάλων Αποστάσεων

• Αυτό το θέμα έχει 38 απαντήσεις, 19 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 7 μήνες πριν από τον χρήστη Iwannhs Vafeiadhs.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
  • Συντάκτης
    notaSOL
    Συμμετέχων

Μπράβο, Γιάννη! Καλοτάξιδο! Ευχόμαστε να τύχει και προσοχής και αναγνώρισης! … και καλής συνέχειας!

Odysseas
    Συμμετέχων

@iwannhs-vafeiadhs κόουτς το βιβλίο είναι εξαιρετικό! πέρα από τις σημαντικές πληροφορίες και τα έτοιμα προγράμματα για κάθε απόσταση και επίπεδο αθλητή/αθλούμενο το σημαντικότερο είναι πως με λίγη μελέτη και κατανόηση κάποιων σημαντικών εννοιών μπορεί ο καθένας να σχεδιάσει το δικό του πρόγραμμα για τις δικές του ανάγκες και για διάφορες αποστάσεις… όπως καταλαβαίνεις κινδυνεύεις να σου φάμε την δουλειά κόουτς!
    Σε ευχαριστούμε για όλα!

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@iwannhs-vafeiadhs υπάρχει περίπτωση να είσαι το άλλο Σάββατο στο Βύρωνα στους αγώνες 5Κ και 10Κ με αθλητές σου?
    Ωστε να σε βρούμε από κοντά όσοι από goRun θέλουμε το βιβλίο?

Iwannhs Vafeiadhs
    Συμμετέχων

@odiodiodi σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Όπως και τους υπόλοιπους που έχουν στείλει και δεν είχα απαντήσει.
    Υπάρχει πολύς κόσμος που για οικονομικούς ή άλλους λόγους (π.χ. ιδεολογικούς, αρνήσεως καθοδήγησης από δεύτερο άτομο, λόγους εμπιστοσύνης κτλ) δεν έχει τη δυνατότητα να έχει προσωπικό προπονητή ή εξατομικευμένο πρόγραμμα στα μέτρα του.
    Ο σκοπός μου είναι μέσα από αυτό το βιβλίο να δοθεί η ευκαιρία στον οποιονδήποτε να μπορεί να φτιάξει το δικό του εξατομικευμένο πρόγραμμα προπόνησης, δίνοντάς του της απαραίτητες κατευθυντήριες γραμμές, βασιζόμενοι πάντα στις αρχές της προπόνησης και στην ανθρώπινη φυσιολογία.
    Για αυτούς που θέλουν και την τροφή “μασημένη” υπάρχουν και έτοιμα προγράμματα για όλα τα επίπεδα και όλες τις αποστάσεις.
    Οι πίνακες προπόνησης έτσι όπως είναι δομημένοι, δεν υπάρχουν αντίστοιχοι σε κανένα άλλο βιβλίο (ελληνικό ή ξενόγλωσσο).

@aristidi
    θα είμαι στους αγώνες το άλλο Σάββατο γιατί έχω κάτι παιδιά που τρέχουν, όμως το βιβλίο μπορείς να το βρεις παντού.
    Είτε από τα διάφορα μέρη που υπάρχει ήδη διαθέσιμο, είτε να το παραγγείλεις από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς σου, είτε να στο φέρω εγώ αυτοπροσώπως στην πόρτα σου!
    Όπως και να ‘χει θα έχω και μερικά μαζί μου το Σάββατο.

skandi
    Συμμετέχων

Το εχω παραγγειλει και το περιμενω αυριο Ανυπομονω να το διαβασω Κοουτς απο οτι καταλαβα εσυ δινεις τις κατευθυνσεις γιανα κανει ο καθενας το δικο του προγραμμα αναλογα με τις δυνατοτητες του Αο τα περιεχομενα και αν καταλαβα καλα φτανει μεχρι 100χλμ Μπορου αυτα τα χιλιομετρα να μεγαλοσουν? Αν παρουμε για παραδειγμα τον δρομο των αθανατω, μπορει καποιοσ με βαση το βιβλιο να κανει προγραμμα η αυτο ειναι κατι πιι εξιδηκευμενο και χρειαζεται περισοτερη καθοδηγηση Ευχαριστω πολυ και καλη επιτυχια(που εναι σιγουρη) με το βιβλιο

sotosdiam
    Συμμετέχων

Γιάννη @iwannhs-vafeiadhs θα τσιμπήσω κι εγώ ένα βιβλίο το επόμενο Σάββατο στο Βύρωνα. Πήγα στο κατάστημα στη Βουλιαγμένης προχθές και ήταν κλειστό.

Iwannhs Vafeiadhs
    Συμμετέχων

@skandi έχει και έτοιμα προγράμματα, αλλά έχει και ότι χρειάζεσαι για να φτιάξεις και τα δικά σου.
    Όσον αφορά τον δρόμο των αθανατων, ή και ακόμα μεγαλύτερων αποστάσεων, δίνονται οι κατευθυντήριες γραμμές.
    Θα δώσεις βάση στην αντοχή μακρου χρονου 4.

@sotosdiam
    θα έχω μαζί μου αρκετά.

geomaz
    Συμμετέχων

Εξαιρετικο το βιβλιο σου Ιωαννη.
    Ενας συμπαγης θησαυρος γνωσεων για το αθλημα μας, ευκολο-αναγνωστος και ευχαριστος, χωρις περιττα μπλα-μπλα.

Σε ευχαριστουμε.

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Είναι αρκετά μαλακό το εξώφυλλο, Γιώργο;

geomaz
    Συμμετέχων

@geomaz Είναι αρκετά μαλακό το εξώφυλλο, Γιώργο;

Ναι ειναι!! Υποψιαζομαι μαλιστα οτι κατα την σχεδιαση πρεπει να ειχε κατα νου κατι τυπους σαν και εμενα χαχαχαα!!!

Περα απο την πλακα, προσωπικα βρισκω και τις διαστασεις πολυ πρακτικες (δεν κρατας στα χερια σου ενα τομο, αλλα κατι που σε προτρεπει να το διαβασεις) καθως και με σχεδιαση πολυ ευχαριστη (εικονες,ποιοτητα χαρτιου κλπ)

θα σας κανω review αμα θες

Echetlos
    Συντονιστής

Συμφωνώ για την πρακτικότητα του σχήματος/μεγέθους, ήταν το πρώτο πράγμα που είπα κι εγώ.

Iwannhs Vafeiadhs
    Συμμετέχων

@geomaz σε ευχαριστώ πολύ!
    Αυτό το σχόλιο του Νίκου με το μαλακό εξώφυλλο δεν το έχω καταλάβει. 😛

naftony
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια Γιάννη, πολύ καλό το βιβλίο. Σου εξηγεί επιστημονικά γιατί πρέπει να κάνεις τις συγκεκριμένες προπονήσεις ανάλογα με το αγώνισμα και εστιάζει στη ποιότητα αυτών. Αναθεωρείς αρκετά πράγματα που μάλλον τα έκανες λάθος. Οι πίνακες όλα τα λεφτά

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Και εγώ το Σάββατο από κοντά (για να μας το υπογράψεις κιόλας)

Όσον αφορά την ερώτηση του Νίκου, για το πόσο σκληρό ειναι το εξώφυλο, εκτιμώ επειδή ειναι τσακωμένος με τις “Μεγάλες Αποστάσεις”, θα σκοπεύει να το χρησιμοποιήσει σε “τσακωμούς” γενικότερα

stratus
    Συμμετέχων

Διαβαζοντας τα περιεχομενα του βιβλιου θα ηθελα να κανω μια μικρη διορθωση. Ο Arthur Lydiard με τον ορο LSD εννουσε το long steady distance kκαι οχι το long slow distance που εχει πια καθιερωθει.

C(l)opy paste απο ενα σαιτ
    Arthur Lydiard first popularised the term “LSD” meaning “Long STEADY distance” as one of the mainstays of a successful athletic development programme. Unfortunately, over the years the concept came to mean “Long SLOW distance” which combined with the often misused phrase “miles make champions” started the descent into “logging miles for the sake of it” or “mindless miles”. When we first tested the Lydiard system, we made the same mistake that many novice runners make today and simply shuffled through the allotted time trying to rack up a nice high number. Our own results were abysmal. Once we shifted to “steady” running marked results happened within a period of less than 6 weeks.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.