Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Γρηγορο ξεκινημα ημιμαραθωνιου αγωνα

Γρηγορο ξεκινημα ημιμαραθωνιου αγωνα

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
  • Συντάκτης
    sotosdiam
    Συμμετέχων

@takisss τώρα βλέπω τα screenshots με τις προπονήσεις και τον αγώνα.
    1η παρατήρηση: Όντως το 4:30 ήταν ένα pace που φαίνεται sustainable για ημιμαραθώνιο κρίνοντας από τα 10άρια και τους παλμούς σου εκεί.
    2η παρατήρηση: Από το 1ο χιλιόμετρο οι παλμοί σου έχουν εκτοξευθεί, χωρίς να έχεις κάνει κάτι υπερβολικό στο pace (εκτός κι αν ξεκίνησες με 100άρι σπριντ και μας το κρατάς κρυφό). Ξεπερνάς το γαλακτικό σου κατώφλι από το 1ο χιλιόμετρο και μετά, και κινείσαι όντως σε effort 5αριού από το 2ο χλμ και μετά, άρα λογικά να ένιωθες λες και έτρεχες 5άρι.
    Συμπέρασμα: Δεν ήταν η μέρα σου για αγώνα, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες. Αν ντε και καλά ήθελες να τον τρέξεις, θα έπρεπε να υπολογίζεις σε χειρότερο χρόνο, όπως και τελικά έκανες.
    Σημειώσεις: Κάτι που προσπαθώ να κάνω στα πρώτα χιλιόμετρα (ή ακόμη και μέτρα αν μιλάμε για 5άρι) ενός αγώνα είναι να καταλάβω αν παλμοί μου ανεβαίνουν φυσιολογικά με το pace που κινούμαι. Στην ουσία όσο τείνω προς στο pace που έχω πλανάρει, βλέπω πώς κινούνται και οι παλμοί μου. Υπό καλές συνθήκες, περιμένω αυτή η άνοδος να είναι σταδιακή. Αν δω ότι από νωρίς έχω πιάσει τους παλμούς που θα περίμενα αργότερα, τότε μάλλον δεν είναι η μέρα μου αυτή, οπότε ο στόχος αναπροσαρμόζεται στο να πετύχω ό,τι καλύτερο μπορώ με βάση αυτές τις συνθήκες. Αν δω το ανάποδο, ακόμη πιο χαμηλούς παλμούς από αυτούς που θα περίμενα μέσω προπονήσεων, τότε τσιμπάω κι άλλο το pace.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Να τι λέει και ο κάτοχος του Ευρωπαϊκού Ρεκόρ στον Ημι

https://tinyurl.com/yx95yusf

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.