Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Υγεία & Τραυματισμοί / Εμβόλιο κορονοϊού και προπόνηση

Εμβόλιο κορονοϊού και προπόνηση

• Αυτό το θέμα έχει 27 απαντήσεις, 17 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 μήνες πριν από τον χρήστη big-blue.
Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Giorgos Pliakos
    Συμμετέχων

Καλημέρα ..μολις μπολιαστηκα κ εγώ ..άντε να τελειώνουμε με το χτικιο. Astra έκανα .θα σας πω αύριο update αν κ νομίζω ότι θα ειμαι σαν να έχω φάει ξύλο ..χαχαχα

Giorgos Pliakos
    Συμμετέχων

Καλημέρα ..επανέρχομαι.
    Μπολιασμα χαχαχα χτες το πρωί 9 γ ώρα κατά τις 4 κομαρες κ κούραση.ξςκουραση σε κρεβάτι. 9 το βράδυ πυρετός 37.7 κ πρώτες κρυαδες. Αντιπυρετικό

4 τα ξημερώματα. Μουσκεμα σε ιδρώτα κ πυρετο. 2ο (άλλο αντιπυρετικό) κουκουλωμα με πάπλωμα..
    .πρωινό σήμερα απυρετος κ με καλή διάθεση λόγω γενεθλιων..έχω διάθεση να βγάλω προπόνηση Αλλα νιώθω παράξενα..όπως όταν βαριέσαι να βγεις για προπόνηση αλλά πρέπει…
    Σε κάθε περίπτωση αργά το βράδυ θα έβγαινα οπότε βλέποντας κ κανόντας..άντε να τελειώνει το κακο….

tazi
    Συντονιστής

Χρονια σου πολλα και καλα @giorgospliakosgmail-com

pmano5
    Συμμετέχων

Καλημέρα σε όλους. Να πω και εγώ τα δικά μου. Έκανα το εμβόλιο -1η δόση, Moderna- απογευματινές ώρες Σαββατου 15 Μαίου. Το βράδυ ήσυχο. Την επόμενη μέρα ατονία και ελαφρύς πονοκέφαλος μέχρι το μεσημέρι. Το Long -ευτυχώς- προέβλεψα και το έκανα Σάββατο πρωί και με προοπτική ότι Κυριακή δεν θα έκανα καμία δραστηριότητα. Τελικά δεν αντιστάθηκα σε μια ήπια ποδηλατάδα 25χλμ στην παραλιακή . Βραδυνές ώρες Κυριακής αλλάζουν τα πραγμάτα, κομάρες, δέκατα (μέχρι 37,3), δυνατός πονοκέφαλος και όλη η νύχτα δύσκολη. Αντιπυρετικό, μούσκεμα στον ιδρώτα και άυπνος και μαζί με αυτά βάλε και τον εκνευριστικό πόνο στο μπράτσο. Το πρωινό ξύπνημα (..ο θεός να το κάνει) με βρήκε λες και με έχει πατήσει τρένο, αλλά όσο περνάνε οι ώρες δείχνει να το ξεπερνάω, οπότε το Δευτεριάτικο easy έχει κάποιες ελπίδες. 2η δόση σε 25 ημέρες …. Αντε να δούμε.

TAKISSS
    Συμμετέχων

Υστερα απο 16 εβδομάδες βάσης χλμ με μέσο όρο 70χλμ ανα βδομάδα και πριν μπω στο πρόγραμμα για μαραθώνιο Νοεμβρίου, ήρθε η ημερομηνία του πρώτου εμβολίου. Μια βδομάδα πριν κατέβασα τα χλμ στα 45 να πάω ξεκουραστος να το κάνω. Απο το εμβόλιο μονο ενοχλητικος πόνος στο χέρι. Την επόμενη βδομάδα 50χλμ χαλαρά και την επόμενη μου βγήκε μια κούραση να μην μπορώ να πάρω να πόδια μου. Συνέχισα και την τρίτη και την τέταρτη εβδομάδα με λιγότερα χλμ αλλά τα ίδια. Κουραση. Και έφτασα στην δεύτερη δόση του εμβολίου. Απο παρενέργειες είχα μια μέρα πυρετο μέχρι 38 και φοβερό πονοκέφαλο. Σήμερα, τρίτη μέρα απο το εμβόλιο και τρεις μερες ξεκούρασης συνολικα, είπα να πάω να κάνω ένα τρεξιματάκι. Δεν μπορούσα πάλι να πάρω τα πόδια μου. Ετρεξα 6 χλμ σε γελίο ρυθμό και με άρνηση μεγάλη να συνεχίσω. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλα τα πόδια μου είναι σαν να έχω κάνει την προηγούμενη ενα 30αρι. Δουλεύω και συνέχεια πάνω απο 60 παλμους σε ηρεμία εκει που είχα 50-55.

Echetlos
    Συντονιστής

@takisss Το Astra έκανες, Τάκη;

stratus
    Συμμετέχων

Προσωπικα δε με ενοχλησε ουτε η πρωτη ουτε η δευτερη δοση.Στο μεταξυ ενω απο το Φεβρουαριο σερνομαι μετα απο τη δευτερη δοση εκανα το καλυτερο τρεξιμο των τελευταιων μηνων .Εβαλα και μεσο να μου κανουν και μια τριτη δοση μπας και παρω μπρος

TAKISSS
    Συμμετέχων

Νίκο το pfizer έκανα.

Echetlos
    Συντονιστής

Είναι θέμα οργανισμού προφανώς.
    Εγώ έκανα το Pfizer ένα απόγευμα, το άλλο πρωί πήγα γυμναστήριο και το απόγευμα για τρέξιμο.

TAKISSS
    Συμμετέχων

Εμένα πάντως με έχει τσακίσει. Και έχω και δυο βδομάδες με πολυβυταμίνες, σίδηρο, μαγνήσιο, Β12 και τονοτίλ πλας. Μια βδομάδα ρεπό και βλέπουμε.

stratus
    Συμμετέχων

@echetlos Ξερω πηγες γυμναστηριο εκανες 2 σετ το βραδυ ετρεξες 2-3 χλμ και ολα οκ

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@takisss
    1η δόση pfizer. Την ίδια μέρα ενδυνάμωση, και όχι τρέξιμο, προαποφασισμένο για προληπτικούς λόγους. Μέτριος πόνος μόνο στο σημειό του εμβολιασμού για 24Η. Την επόμενη μέρα 13Κ Αερόβιο (MP) με φυσιολογικό HR και αίσθηση
    2h δόση pfizer. Την ίδια μέρα και τις 2 επόμενες ενδυνάμωση, και όχι τρέξιμο, προαποφασισμένο για προληπτικούς λόγους. Ζαβλακωμένος για 24Η και σταδιακά βελιούμενη κατάσταση μέχρι τις 48Η. Την 3η μέρα 17Κ Αερόβιο (MP) με φυσιολογικό HR και αίσθηση

Δεν φταίνει πάντως το εμβόλιο για όλα. Αυτή η περίοδος είναι ζόρικη λόγω ζέστης (ξεκίνησαν και νωρίς φέτος, άρα αθροιστικά έχει καταπονηθεί αρκετά ο οργανισμός). Δες και το θέμα ενυδάτωσης (σε όλη τη διάρκεια της μέρας όχι μόνο κατά/μετά την προπόνηση) και ηλεκτρολυτών.

big-blue
    Συμμετέχων

Δεύτερη δόση με το άστρα προχτές. Ελαφρύς πόνος-μούδιασμα στο χέρι. Πονοκέφαλος και ίσως δέκατα για κανά 24ωρο. Σπαστικά πράγματα. Έκανα και ένα μισάωρο χτες να ξεμπουκώσω. Σήμερα είμαι καλά, έχει μείνει μόνο μια μνήμη πόνου στο χέρι.
    Πάντως οι συνθήκες είναι το σημαντικότερο πρόβλημα για φέτος.
    Νομίζω πως πρέπει να είμαστε σχεδόν ένα μήνα με περίπου 30 βαθμούς στις 21:00 κάθε βράδυ. Δε γίνεται αυτό το πράγμα, είναι το χειρότερο καλοκαίρι απ’ το 2012 που προπονούμαι. (οκ, το φετινό δεν το λες και προπόνηση, ίσα για να λέμε…)
    Χτες είχε και υγρασία.

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.