Ηλεκτρολύτες

• Αυτό το θέμα έχει 24 απαντήσεις, 9 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη stratus.
Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@skull Αυτό δεν λέει απαραίτητα κάτι, Γιώργο. Το ίδιο μπορείς να πεις για τα παπούτσια, τον ρουχισμό ή ακόμη και τις προπονητικές μεθόδους που προκύπτουν από την εξέλιξη της επιστήμης.
    Ο “neutral” Zatopek έκανε 2:25 κι ο ματζουνιασμένος Kipchoge 2:01. Γιατί είναι προτιμότερο το φυσικό από εκείνο που μπορεί να σου προσφέρει η τεχνολογία και η έρευνα;

@takisss
    Δες κι εδώ.

Elda
    Συμμετέχων

@skull, κι αυτο που λες οτι λεγατε να παιρνετε στους σταθμους ο,τι σας εδιναν, τελικα στο ιδιο καταληγουμε, και παλιοτερα ειχατε τροφοδοσια απλα δεν τα κουβαλουσατε πανω σας οπως συνηθιζεται τωρα. Τα ισοτονικα σε σκονες παντως τυπου isostar κυκλοφορουν πολλα χρονια, θυμαμαι που πρωτοεπινα στο γυμναστηριο οταν πηγαινα γυρω στο 97-98.

TAKISSS
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ για το άρθρο. Το έχω ξαναδιαβασει όπως και πολλα αλλα για τις κράμπες. Ειναι ενα θεμα που με ταλαιπωρεί καιρό τώρα και διαβάζω αρκετα γύρο απο αυτο. Είχα βγάλει το συμπέρασμα οτι είναι κούραση του όλου προγράμματος, αλλα ο μαραθώνιος ήρθε να με διαψεύσει. Ειχα δουλέψει αρκετα στο ρυθμό μαραθωνίου, έτρεξα τον μαραθώνιο με ρυθμό 10 δεύτερα ποιο κάτω, ο οποιος ήταν χαλαρός για το πρώτο ημι, αλλα μετά τα 25 ήρθαν οι κράμπες. Μέχρι το 35 βγήκε με τον ιδιο ρυθμό, αλλά μετά εριξα ρυθμό γιατι οι κράμπες αυξάνονταν. Τα τελευταία 6χλμ τα έβγαλα με 7 λ/χλμ. Να φανταστείς πόσο χαλαρός ήταν ο γενικος ρυθμός που οταν τελείωσα τον μαραθώνιο, είχα την αίσθηση της κουρασης σαν ενα λονγκ ραν 30αρι. Και αν πάλι ήταν κουραση θα είχα κράμπες και στις προπονησεις, που δεν εχω ποτε οσο και να το έχω προκαλεσει. Μηπως ειναι ψυχολογικο?

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

elda και Νίκο,
    γι΄αυτό είπα ερασιτεχνικό επίπεδο. Και δεν λέω ότι τα κάναμε καλύτερα, “παρθενικά” τα αντιμετωπίζαμε, στις κυριακάτικες προπονήσεις δε, είχαμε μόνο νερό (επειδή δεν πήγαινε το μυαλό μας να κουβαλάμε κάτι άλλο). Να φανταστείτε ότι στον πρώτο Olympus Marathon είχα μαζί μου ένα μαλακό παστέλι, όχι για τα θρεπτικά συστατικά του, αλλά για να μου κόψει την πείνα που πιθανόν να ένοιωθα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Είμαι μαζί σου Νίκο ότι η τεχνολογία (σε όλα τα επίπεδα) θα πρέπει να είναι σύμμαχός μας, τόσο στο φαγητό, όσο και στον εξοπλισμό.

big-blue
    Συμμετέχων

@stratus Νάτριο έψαχνα να παίρνω από την αρχή, μάλιστα απ΄ τη δεύτερη χρονιά ανακάλυψα τα ”μαγικά χαπάκια” (saltsticks) και ησύχασα.
    Σε αγώνες βουνού ή μεγάλους, όπου έχουν επιτραπέζιο αλάτι, έπαιρνα τέτοιο.
    Στα 4 πρώτα χρόνια δεν έπαιρνα καθόλου μαγνήσιο, ότι είχαν τα saltsticks, χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα, ακόμα και στον Αέθλιο όπου είχα κάνει 8,5 ώρες. Τα τελευταία χρόνια παίρνω τροφοκάρντ και είμαι οκ και από μαγνήσιο. Τα χάπια είναι τόσο εύκολα στην αποθήκευση και στη λήψη τους, που δε σκέφτομαι να πάρω ή να μην πάρω.
    Τις περισσότερες μονόωρες προπονήσεις τις βγάζω χωρίς καν ηλεκτρολύτες, αν και λέω να το αλλάξω και αυτό. Πιο πολύ με προβληματίζουν τα τζελάκια τώρα τελευταία, γιατί χάνω χρόνο και ενέργεια με το άνοιξε τη ζώνη, ψάξε, κλείσε το φερμουάρ κτλ.
    Βέβαια δεν έχω θέμα με το στομάχι, οπότε γιατί να κάτσω να προβληματιστώ αν πρέπει ή δεν πρέπει να τα πάρω.

big-blue
    Συμμετέχων

@TAKISSS
    Να σε γνωρίσω σε ένα φιλαράκι. Τα ίδια συμπτώματα, με την ίδια προετοιμασία κτλ.
    Πιστεύω πως είναι θέμα φορμαρίσματος αλλά κυρίως διαχείριση του αγώνα σε ότι αφορά τον ρυθμό και τα κοπανήματα στην άσφαλτο. Εννοώ, όταν δεις πως πάει να σφίξει κάτι, άλλαξε ρυθμό, χτύπα το πόδι ή πήγαινε πιο ελαφρά, ξεμπλόκαρέ το. Εμένα με πιάνει ένα ”σφίξιμο” σε μερικές προπονήσεις ή/και σε αγώνες που πάω με ένα σταθερό (γρήγορο) ρυθμό για πολλή ώρα. Νιώθω πως θα πάει για κράμπα η δουλειά. Όμως με την κράμπα δεν τρέχεις, σταματάς. Κάποιοι μυικοί σπασμοί πρέπει να είναι, κάποια σφιξίματα, που με την αλλαγή του ρυθμού περνάνε (μετά από 1-2 χλμ.)

TAKISSS
    Συμμετέχων

Δυστυχως ουτε η αλλαγη σε barefoot έκανε τίποτα, (τις οποίες ειχα ενταξει στο 4μηνο πρόγραμμα μαραθωνίου για να συνηθισουν τα ποδια), ούτε η αλλαγη ρυθμου. Εχω δοκιμασει αρκετα πραγματα αλλα οι κραμπες ειναι εκει. Το τελευταιο που μου ειπε ενας συντρεχτης, και το οποιο θα δοκιμασω στον επομενο αγωνα, ειναι να παρω μια ασπιρινη πριν την εκκινηση, η οποια κανει πιο ρευστο το αιμα, μηπως ειναι θεμα αιματωσης της γαμπας.

stratus
    Συμμετέχων

Παιδες ρωταω για τα “ματζουνια”,γιατι το καλοκαιρι που ιδρωνω παρα πολυ δεν εχω δει καμια διαφορα με τους ηλεκτρολυτες .Ειτε τους παρω ειτε οχι ειναι το ιδιο πραγμα για μενα.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

Elda
    Συμμετέχων

@stratus, Χρηστο, πονο νερο πινεις στις καλοκαιρινες σου προπονησεις συνηθως και σε ποσο χρονο?

stratus
    Συμμετέχων

@elda 1 λίτρο για 2 ώρες, αν η προπόνηση είναι έντονη,αλλιώς πολύ λιγότερο.Βεβαια έχω φροντίσει για πλήρη ενυδάτωση την προηγούμενη μέρα Για να καταλάβεις στα 20αρια του σδυα ακόμα και ζέστες ημέρες τα έχω βγάλει χωρίς νερό Αν πιω πολύ νερό τρέχοντας λόγω ΓΟΠ έχω προβλήματα με το στομάχι.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.