Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / Ημιμαραθώνιος Αθήνας 19.3.2017

Ημιμαραθώνιος Αθήνας 19.3.2017

• Αυτό το θέμα έχει 24 απαντήσεις, 17 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη Echetlos.
Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Alexandra
    Συμμετέχων

Μου αρέσει πολύ να τρέχω στην άδεια πόλη αλλά 2 γύρους μέσα στο τσιμέντο και πάνω κάτω ανηφόρες κατηφόρες, πραγματικά απορώ πως τρέχετε! Δεν έχω τρέξει ποτέ ημι Αθήνας. Μπράβο σας!

mashine
    Συμμετέχων

Μόλις είδα το μετάλλιο που πήρα για τα 3k…Μπροστά γράφει ημιμαραθώνιος Αθήνας και πίσω αγώνας παιδιών και αμεα chiquita!
    χαχαχαχαχα!Συλλεκτικό!

mashine
    Συμμετέχων

@alexandra Τις ανηφοροκατηφόρες δεν τις γλυτώνεις αν τρέχεις στην Αθήνα!Παραλία μεριά μόνο αλλά εκεί έχεις άλλα θέματα.

PanDex
    Συμμετέχων

Μόλις γύρισα σπίτι!! Γεμάτη μέρα, υπέροχος καιρός για τρέξιμο…
    Στα του αγώνα…1:39 περίμενα καλύτερα αλλά αυτό το 14-17χλμ είναι πραγματικός Γολγοθάς που τον κουβάλας στο υπόλοιπο..
    Ωραίος @tazi στο 17 με την φωτογραφική του, Νίκο ο άγνωστος που σε είπε γίγαντα ήμουν..
    Συγχαρητήρια σε όλους σε έναν πολύ απαιτητικό αγώνα.!!

tazi
    Συντονιστής

@panosdimi Ευχαριστώ για τον χαιρετισμό, δε σου κρύβω ομως πως νιωθω σαν ο γιγαντας που εγινε αρνακι….

hapagan
    Συμμετέχων

Πρώτος μου ημιμαραθώνιος. Τον φοβήκα μάλλον λίγο περισσότερο από ότι έπρεπε και τελικά τερμάτισα σε 2:08. Ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές αν και νομίζω ότι θα μπορούσα και λίγο καλύτερα, δεδομένου ότι τερματίζοντας δεν ένοιωθα και πολύ κουρασμένος.
    tazi και εγώ σε είδα στην Ζαχάρωφ, αλλά δεν είχα κουράγιο να μιλήσω.

oldman
    Συμμετέχων

Κάποιος μου έστειλε link σε φωτο στο FB, υποθέτω ο φωτογράφος ήταν ο Tazi. Νίκο ευχαριστούμε!

zakis
    Συμμετέχων

4η φορά που τρέχω τον εν λόγω αγώνα – φέτος, μιας που αγώνας στόχος είναι σε 1,5 μήνα στον Μαραθώνα, ο σκοπός ήταν να τον τρέξω με ρυθμό μαραθωνίου (5:30-5:40) και να δώσω ένα fast finish στα τελευταία 2 χλμ (Πατησίων και Πανεπιστημίου) με στόχο λίγο κάτω από το 1:58. Έλα μου όμως που είχα ραντεβού με τον ξυπόλυτο @spy στο 7 για να κάνουμε παρέα το 12άρι του… Δεν κατάλαβα τι έγινε και πάτησα γκάζια και κάπου στο Σύνταγμα διαπίστωσα ότι πήγαινα φουλ για κάρφωμα. Οι παλμοί είχαν κολλήσει στους 165+. Ήξερα ότι δύσκολα θα έπεφταν μιας και ερχόταν ο γολγοθάς της Β. Κων/νου – Β. Σοφίας. Έριξα ρυθμό (5:50-5:55) και ήλπιζα να βρω πάλι τον εαυτό μου στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Ο Σπύρος με τράβηξε σωστά και κάπου μετά το γήπεδο του ΠΑΟ με άφησε συμβουλεύοντας να κλειδώσω τον ρυθμό που είχα εκείνη την στιγμή (γύρω στο 5:30). Το fast finish στην Πανεπιστημίου φυσικά και δεν ήρθε αλλά μπόρεσα και κρατήθηκα σε ανεκτά επίπεδα. Τελικός χρόνος 1:55:28 με την γλυκόπικρη γεύση ενός καλού αποτελέσματος (για τα δικά μου δεδομένα πάντα) και ενός αγώνα που δεν πήγε όπως τον είχα σχεδιάσει. Αξίζει να δείτε την κατανομή καρδιακών παλμών στο strava (https://www.strava.com/activities/906349764/heartrate). Μια ώρα και 21 λεπτά πάνω από το κατώφλι…

Σε ότι αφορά τα οργανωτικά, ο αγώνας είναι άψογος από κάθε άποψη. Επίσης ο καιρός έως τις 10:30 άψογος (συννεφιά, θερμοκρασία περί τους 15 και χαμηλή υγρασία), διαψεύδοντας τις προβλέψεις που έδιναν ήλιο και 18-19 βαθμούς.

Dimitrouela
    Συμμετέχων

Γεια σας κι από εμένα!
    Αυτός ήταν ο 2ος Ημιμαραθώνιος που έτρεξα (ο πρώτος ήταν τον Οκτώβριο στη Θεσσαλονίκη). Πήγα αργά (έκανα 2:26), πιο αργά από τη Θεσ/κη (2:20), αλλά σταθερά και με καλή παρέα, με αποτέλεσμα να είναι ο καλύτερός μου αγώνας από θέμα ψυχολογίας, σωματικής αντοχής και δρομικής χαράς (σε όλες μου τις φωτο γελάω πρώτη φορά)!
    Εύχομαι σε όλους καλά χιλιόμετρα, καλούς χρόνους όσοι τους κυνηγάτε και, κυρίως, να τα απολαμβάνετε!

xxx

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitragramm Μπράβο, Δήμητρα!
    Αυτό είναι το πιο σημαντικό, να το χαίρεσαι!

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.