Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2019

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
  • Συντάκτης
    spirosm
    Συμμετέχων

Γειά σας. Νέος δρομέας, λίγο περισσότερο από 2 χρόνια, και νέος στο forum αν και διαβάζω εδω και καιρό τις αναρτήσεις των μελών του. Θα ήθελα να ρωτήσω τον @karakatsanisg αν τα παραπάνω χιλιόμετρα οφείλονται στα ζιγκ ζαγκ, τροφοδοσία κλπ ή σε πιθανή λανθασμένη μέτρηση του GPS. Στο δικό μου ρολόι spartan trainer μου έγραψε 21730 στον ημιμαραθώνιο της Κυριακής και 10300 στο 10άρι του Νοεμβρίου στην Αθήνα. Ελπίζω το ερώτημα να είναι στο σωστό νήμα και να μην έχει ήδη απαντηθεί κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ

amarakom
    Συμμετέχων

δες το ίχνος του gps και θα καταλάβεις. Εμένα έγραψε 21.540 (fenix 5) και κοιτώντας το ίχνος, το μεγαλύτερο πρόβλημα δημιουργήθηκε στα δυο περάσματα της Σταδίου λόγω των ψηλών κτιρίων. Εκεί δείχνει καμπύλες έκτος δρόμου που πρόσθεσαν μέτρα. Πέρυσι το forerunner 230 έγραψε μεν 21.100 αλλά ήταν μάλλον τυχαίο καθώς πάλι υπήρχε υπερεκτίμηση στην Σταδίου, αλλά κάπου αλλού «έκοψε γωνίες» και ρέφαρε.

Echetlos
    Συντονιστής

@mssr Βασικά οφείλεται σε αυτό που γράφει ο @amarakom. Ψηλά κτήρια ή και δέντρα, επηρεάζουν τα σημεία που βρίσκει και «ενώνει» για να υπολογίσει την απόσταση. Επίσης Σπύρο, λάβε υπ’ όψιν σου ότι τα 21.1 είναι μετρημένα επάνω στην μικρότερη δυνατή διαδρομή, από την οποία όλοι μας αποκλίνουμε.
    Για την ιστορία, εμένα μου έβγαλε 21.370 το Fenix 5.

spirosm
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ @amarakom και @echetlos.

Ο λόγος που μου έκανε εντύπωση και άρχισα να ψάχνω στους χάρτες στο movescount.com για να δω ποιοι τρέξανε με spartan trainer και ποιοι όχι ήταν ότι στον ημιμαραθώνιο έτρεξα με φίλο, όχι παρέα γιατί είναι σημαντικά πιο γρήγορος από εμένα, που φοράει forerunner 235 και μου έκανε εντύπωση που του έγραψε 21.150. Θεώρησα λοιπόν ότι φταίει το πήγαινε – έλα στους σταθμούς υδροδοσίας και τα άσκοπα ζιγκ ζαγκ που κάνω και είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσω. Το forerunner 235 έχει και GLONASS από όσα ξέρω. Δεν περίμενα πάντως τόσο μεγάλη επίδραση στην ακρίβεια του gps ακόμη και στο κέντρο της Αθήνας. Πράγματι κοιτώντας το ίχνος όχι μόνο στην Σταδίου αλλά και στην Πανεπιστημίου φαίνεται ότι τρέχω σαν να είμαι μεθυσμένος. Στον τερματισμό βέβαια που μέτραγα τα βήματα μου και λόγω της ζέστης πιθανόν να έτρεχα και έτσι.

spirosm
    Συμμετέχων

Ο λόγος που άρχισα να το ψάχνω ήταν επειδή φίλος που έτρεχε με forerunner 235 του έγραψε 21.150. Θεώρησα λοιπόν ότι τα άσκοπα ζιγκ ζαγκ ήταν η αιτία της τόσο μεγάλης διαφοράς. Το Forerunner 235 έχει και GLONASS και βοηθάει όταν υπάρχουν ψηλά κτίρια. Δεν περίμενα πάντως τέτοια διαφορά. Κοιτώντας το ίχνος του GPS όπως πρότεινε ο @amarakom διαπίστωσα ότι εκτός από τη Σταδίου το ίδιο συνέβαινε και στην Πανεπιστημίου που όποιος το έβλεπε θα νόμιζε ότι ο δρομέας είναι μεθυσμένος. Στον τερματισμό όμως μετά την κούραση και την έντονη ηλιοφάνεια δεν θα μου φαινόταν περίεργο.

Kostas Roussakis
    Συμμετέχων

Αν εχει ρυθμιση για καθε ποτε να βρισκει σημα απο δορυφορο , βαλτο ανα δευτερολεπτο . Εγω το ειχα στο random , στο 235 , και μου εβγαλε 10800 το 10αρι . Σε σταδιο βεβαια…η μεγαλυτερη διαφορα σε οσους τρεχαμε τοτε σε προπονηση .

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.