Ιατρικές εξετάσεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
  • Συντάκτης
    dimitrissss
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ!! Πάντως μετά δε προβλέπεται να ξαναπάρω πριν ξεκινήσω πάλι την επόμενη προετοιμασία. Δε νομίζω να πέσουν πολύ οι δείκτες με την καθημερινή απλή προπόνηση.

tsalisin
    Συμμετέχων

Γειά σας παρακολουθώ καιρο το φόρουμ αλλά πρώτη φορα γράφω. Σήμερα πήρα τις αιματολογικές εξετάσεις μου και έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό(δεν το περίμενα καθώς αισθάνομαι μια χαρά και η όποια κούραση νόμιζα οτι οφείλεται στην προπόνηση τον όγκο αυτής και τις εντάσεις),καθως περίμενα να είναι ολα φυσιολογικά . Είμαι 25 η διατροφή μου είναι υγιεινή, σχετικά ισορροπημένη δεν κάνω καταχρήσεις κτλ…το μόνο μείον είναι ίσως το οτι δεν τρώω και πολύ κρέας. Στο δια ταύτα λοιπόν αιμοσφαιρίνη 13,9 αιματοκρίτης 41,4 σίδηρος 59,7 φερριτινη 9,09 (σοκ…δεν ειχα ξανακάνει την συγκεκριμένη)…η ενδοκρινολόγος μου είπε οτι με διατροφή δεν πρoκειται να φτιαξει και να παρω συμπληρωματα να τρώω περισοοτερο μορχαρι κλπ καθως και να παρω τη γνώμη παθολόγου για να μου προτείνει θεραπεία…Εχω στο πλάνο και προπονήσεις με αρκετά χιλιόμετρα λογο προετοιμασίας για μαραθώνιο και η αλήθεια είναι οτι εχω θορυβηθεί λίγο…Τέλος ίσως αυτό το άδειασμα οφείλεται στα αρκετά χιλιόμετρα που κάνω το τελευταίο εξάμηνο κυριως σε εντάσεις και την έλλειψη ξεκούρασης(ρεπο)σε συνδυασμό με την μικρη κατανάλωση κρέατος .Τέσπα δεν θέλω να βάζω με το μυαλό μου κάτι χειρότερο, με συγχωρείτε αν κούρασα άλλα ήθελα κάπου να τα πω….θα επισπευτώ και ειδικό να δω τι θα μου πει και ελπίζω οι επόμενες να είναι καλυτερες.

tazi
    Συντονιστής

@tsalisin

Den tithetai thema anisixias se auti ti fasi. Xekina me ta prostheta sidirou ksi se kana dimino kane pali exetaseis na deis pou briskesai. Ta amigos farmakeytika (pou einai kai poli oikonomika) prostheta poli sixna dimiourgoun enterika problimata opote isos i enallaktiki mias imeras farmakeutikos kai tis epomenis diaforetikis proeleusis, na feroun to epithimito apotelesma xoris enoxliseis.
    Logika tha eprepe me ta noumera pou grafeis na niotheis kai m ia sxetiki nothrotita, adinamia, opote o eperxomenos ogkos pou programmatizeis na kaneis na se kateballe akoma perissotero.
    Xekina me to sidiro kai katya pasa pithanotita ola tha epanelthoun ekei pou theleis.
    Kali sinexeia!!

Elda
    Συμμετέχων

@tsalisin Οπως ειπε κι ο tazi δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Ευτυχως αιματοκριτης κι αιμοσφαιρινη ειναι καλα, (γι αυτο και δεν εχεις συμπτωματα), μονο η αποθηκη εχει αδειασει. Σε περιοδους μεγαλης μυικης καταπονησης ή ελλειπους διατροφης σε σιδηρο, πρωτα αδειαζει η αποθηκη σιδηρου (φερριτινη) και μετα αρχιζουν να πεφτουν κατω απο τα ορια ο αιματοκριτης και η αιμοσφαιρινη. Εσυ ευτυχως τα προλαβες πριν αρχισουν να πεφτουν και αυτα. Πραγματι με τοσο χαμηλη φερριτινη και δεδομενης την εντονη προπονησης που εχεις μπροστα σου, απο μονη της η διατροφη δε θα κανει πολλα. Θα χρειαστεις συμπληρωματα και κατα προτιμηση χαπια (που ειναι δισθενους μορφης σα να παιρνεις αιμικο σιδηρο, απο ζωικες τροφες δηλ) και οχι υγρης μορφης (που ειναι τρισθενους μορφης οπως ο μη αιμικος σιδηρος απο τις φυτικες τροφες και εχει μικροτερη απορροφηση). Οι γιατροι σε ρωτανε συνηθως αν εχεις θεμα με το στομαχι και αν δεν εχεις συνταγογραφουνε χαπια. Αν για καποιο λογο σου συστησουν ποσιμο (χωρις να εχεις θεμα με το στομαχι) να επιμεινεις σε χαπια, το εχω ψαξει παρα πολυ, τα υγρα ειναι σα να μην τα παιρνεις, εχουν πολυ μικρη απορροφηση. Απο χαπια τα καλυτερα κατα τη γνωμη μου (δοκιμασμενα) ειναι τα tardyferon και τα ferosanol duodenal.

Απο διατροφη τωρα προσπαθησε να τρως 2 φορες την εβδομαδα συκωτι κοτοπουλου (εχουν τα σουπερ μαρκετ συσκευασμενο), ειναι η τροφη με τον περισσοτερο σιδηρο. Μετα ειναι το συκωτι μοσχαριου, σαρδελες, σολωμος, κοτοπουλο κλπ. Ο σιδηρος των φυτικων τροφων εχει μικρη απορροφηση και στη φαση αυτη καλο ειναι να επιμεινεις στις ζωικες τροφες. Αποφευγεις το συνδυασμο με καφε, ασβεστιο (γαλα, τυρια) και κοκκινο κρασι. Το ιδιο ισχυει και για τη ληψη συμπληρωματων. Καλο ειναι να τα συνδυαζεις με πορτοκαλαδα η συμπληρωμα βιταμινης c.

tsalisin
    Συμμετέχων

@tazi @Elda

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές… η αλήθεια είναι οτι ψάχνομαι με τη διατροφή (συνδυασμούς τροφών κτλ) για να έχω τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα γι’αυτο εξεπλάγην…ίσως η μη επαρκής κατανάλωση ζωικής πρωτεΐνης με την έντονη άσκηση για σχεδόν ένα τρίμηνο σταδιακά μου κόστισε…

big-blue
    Συμμετέχων

Έψαχνα μήπως έχουμε κάπου συγκεντρωμένες τις στάνταρ αναλύσεις-εξετάσεις που κάνουμε αλλά δε βρήκα κάτι.
    Εγώ λοιπόν στον πρώτο μήνα της τετράμηνης προετοιμασίας κάνω τα εξής:

Γενική αίματος (ούρων;;;)

Αιμοσφαιρίνη, Αιματοκρίτης, Σίδηρος,

CPK και

βασικούς ηλεκτρολύτες, Κάλιο, Μαγνήσιο, Νάτριο, κτλ.

βιταμίνες, Β12, σύμπλεγμα βιταμινών Β, φυλλικό οξύ

TSH κ λοιπές ορμονολογικές

Τρίπλεξ κάνω κάθε 2-3 χρόνια και πολύ είναι αφού παρακολουθώ τη χοληστερίνη. Πέρσι έκανα και τεστ κοπώσεως και στο τέλος ο καρδιολόγος συμφώνησε με αυτό που του έλεγα στην αρχή, πως είναι περιττό για εμάς.

Για πείτε αν μου λείπει κάτι για να πάω να μετρηθώ:)

panos gr
    Συμμετέχων

@big-blue κομπλε εισαι …

big-blue
    Συμμετέχων

Για να δούμε, θα φανεί στο χειροκρότημα:)
    Οι ούρων μας δείχνουν κάτι;

harris_vak
    Συμμετέχων

Έκανα εξετάσεις, η γενικη αίματος σούπερ κ ηλεκτρολύτες, σίδηρος 68.8, αιματοκριτης 42.6,φερριτινη 103.2,αιμοσφερινη 14.7, cpk 42. Νομίζω θα πρέπει να ανεβάσω λίγο τον αιματοκρίτη…

Elda
    Συμμετέχων

Μια χαρα ειναι ο αιματοκριτης, και η φερριτινη σου επισης πολυ καλη, ο σιδηρος δε μας απασχολει καθοτι ειναι ευμεταβλητη τιμη κατα τη διαρκεια του 24ωρου. Εννοειται δεν παιρνεις τιποτε απο συμπληρωματα, αν εχεις μπροστα σου εντονες προπονησεις, συκωτι 1-2 φορες την εβδομαδα και μοσχαρι και δε χρειαζεσαι κατι αλλο.

Βιταμινη D εκανες? Αυτη την εποχη λογω απουσιας ηλιου ειναι σε πτωση, καλο θα ειναι να την τσεκαρουμε κι αυτη σε περιπτωση που χρειαζομαστε συμπληρωματα. Προσωπικα με πολλη εκθεση στον ηλιο ολο το καλοκαρι, δεν εχω καταφερει ποτε να την ανεβασω πανω απο 30 που θεωρειται επαρκεια (μαξ 29 φτανω) και το χειμωνα πεφτει γυρω στο 22 που θεωρειται ηπια ανεπαρκεια. Φετος για πρωτη φορα απο το Νοεμβριο παιρνω συμπληρωματα μαζι με μαγνησιο.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 έτος, 1 μήνα πριν από Elda.
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Συμμετέχων

Καλησπέρα και απο μενα. Μιας και μπηκε η νεα χρονια λεω και εγω να παω να κανω εξετάσεις να δω που βρίσκομαι..
    Τα βασικά που πρέπει να δω ειναι αυτά που αναφέρει ο φιλος big-blue?

Elda
    Συμμετέχων

@giorgos-pliakos δες εδώ που περιγραφονται αναλυτικα οι βασικες εξετασεις.

lasportivaman
    Συμμετέχων

Καλημέρα σε όλους!
    Ποιά είναι η γνώμη σας για πνευμονολογική εξέταση (σπιρομέτρηση) στους δρομείς?

Elda
    Συμμετέχων

Σε δρομεις γενικα δε χρειαζεται αν δε συντρεχουν αλλοι λογοι, οπως βηχας, δυσπνοια, συριγμος, μη φυσιολογικο λαχανιασμα, αλλεργιες, χρονια προβληματα του αναπνευστικου κλπ. Ενας καπνιστης τωρα ανεξαρτητα απο το αν ειναι δρομεας η οχι, αν ειναι ανω των 40 καλο ειναι να κανει στα πλαισια προληπτικου ελεγχου. Αυτα συστηνουν οι γιατροι.

t0mak
    Συμμετέχων

Καλησπέρα,

Για να μην φορτώσω το θέμα με τις βασικές εξετάσεις που αναφέρει η @elda , απευθύνθηκα σε μικροβιολογικό για το κόστος των εξετάσεων και ζήτησαν 135€ χωρίς τις εξετάσεις για μεταβολισμό/ορμόνες.

Είναι νορμάλ σαν τιμή ή να ρωτήσω και αλλού ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.