Μέτρηση καρδιακών παλμών

Αυτό το θέμα περιέχει 75 απαντήσεις, έχει 21 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Johnkara 1 μήνας πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 76 συνολικά)
  • Συντάκτης

georun
    Συμμετέχων

τελικα ειναι λιγο γριφος οι παλμοι!το 220 – ηλικια μαλλον δεν πρεπει να λεει κ πολλα!!σε εμενα για παραδειγμα ειναι 173 max.αρα αναεροβια καπου στο 150.αν παω στο 150bpm τον μαραθωνιο παραδειγμα θα ..κοιμηθω.θα τερματισω αργα το απογευμα!!!!!εδω βγαινω για easy run και μου βγαζει μεσο ορο καμια φορα τους 160 παλμους!στον καθενα μας ειναι διαφορετικο!τωρα αν λαβουμε υπ οψιν αυτα που λενε για προστασια της καρδιας να μην χτυπαμε κοκκινα κλπ 220 – ηλικια …τοτε!!!!δεν ξερω αν μπορει να μας απαντησει καποιος ειδικος επ αυτου!

aroulio
    Συμμετέχων

Ειδικός δεν είμαι αλλά έχω ακούσει ότι το 220 μείον ηλικία ισχύει χοντρικά για το 70%.

Προ 3 ετών η εργομέτρησή μου έδειξε max 196, ενώ ο καρδιολόγος που ακολουθούσε το πρώτοκολλο 220 – ηλικία μου σταμάτησε το τεστ κοπώσεως στους 178 κι ενώ ήμουν σχεδόν μπουμπούκι. Κι ακόμα και τώρα και ανεβάζω σχετικά εύκολα παλμούς πχ οι 180 είναι ευκολάκι αν γκαζώσω λίγο σε ανηφόρα και ο παλμογράφος μου πλησιάζει το 200.

Σε κάθε περίπτωση πάντως ο καθένας πρέπει να κάνει τις ιατρικές εξετάσεις του.

aroulio
    Συμμετέχων

Σε fenix 5 μερικών ημερών, ο οπτικός παλμογράφος μέχρι τώρα δείχνει πολύ χαμηλά νούμερα, σε σχέση με το 310 με ζώνη που δοκίμασα ταυτόχρονα. Μιλάμε για διαφορά 20-25 παλμών. Τα πειράματα θα συνεχιστούν.

georun
    Συμμετέχων

εννοειται οτι πρεπει να κανουμε εξετασεις!!!αλλα κ αυτες καμια φορα δεν λενε την αληθεια.και για να εξηγουμε σε δυο τρεις καρδιολογους που εχω παει,μου ειπαν μπορει να σε εξετασουμε να εισαι καλα και την επομενη μερα….το θεμα ειναι νομιζω η εργομετριση και απο εκει κ επειτα να δουλευουμε στις καταλληλες ζωνες.καποιος που εχει πχ max 190 αντε να γυμναστει με την φορμουλα 220- ηλικια!θα ειναι μονιμως υποπροπονημενος!

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

To «220 – ηλικία» είναι μια πολύ χονδρική εκτίμηση των μέγιστων παλμών, στην περίπτωση που δεν έχουμε κανέναν μα κανέναν τρόπο να τους εκτιμήσουμε αλλιώς. Θα ισχυριστώ μάλιστα πως αν αρχίζω και πετάω τυχαία νούμερα από το 170 μέχρι το 200 για κάθε έναν που με ρωτάει, πιο κοντά θα πέσω στην πραγματική τιμή σε σχέση με τον συγκεκριμένο τύπο. Υπήρξε, δε, καρδιολόγος που προσπάθησε να με πείσει ότι 187 είναι το νούμερό μου, και ό,τι παραπάνω έχω δει ήταν είτε λάθος στη μέτρηση του strap, είτε λάθος προπονητικό (σε φάση πεθαίνεις αν το κάνεις). Εννοείται πως οτιδήποτε άλλο μου είπε μετά από αυτό από το ένα αυτί μπήκε και από το άλλο βγήκε. Την επόμενη βδομάδα πήγα σε άλλο καρδιολόγο για να κάνω ξανά όλα τα τεστ από την αρχή.

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

@sotiris_diamantopoulos για πες ονόματα (χεχε)

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

Δεν είναι στην Ξάνθη George, οπότε μην ανησυχείς 🙂 @skull

georun
    Συμμετέχων

o νικος(echetlos)
    τι εχει να πει γιαυτο?θυμαμαι καπου ειχα διαβασει οτι ετρεξε μαραθωνιο με προτεινομενες ζωνες παλμων.αν δεν κανω λαθος.

Echetlos
    Συντονιστής

Ενώ ποτέ (ούτε μισή φορά) μέχρι τότε δεν είχα χρησιμοποιήσει παλμογράφο, έχοντας μάθει να τρέχω με την αίσθηση, πείστηκα από τον εργομέτρη να πάω βάσει παλμών την Κλασική.
    158 ήταν το ανώτατο όριο που μου «επιτρέπετο», εγώ στους 162-164 ήμουν ένα τικ πριν να αποκοιμηθώ και τελικά εκείνη η ημέρα κατέληξε σαν μια βόλτα στα μαγαζιά.

o νικος(echetlos) τι εχει να πει γιαυτο?θυμαμαι καπου ειχα διαβασει οτι ετρεξε μαραθωνιο με προτεινομενες ζωνες παλμων, αν δεν κανω λαθος.

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

Χαιρετώ την πολύ καλή παρέα 🙂 Να ευχηθώ έστω και καθυστερημένα καλή χρονιά! Επίσης πολλά μπράβο σε όσους έτρεξαν στην αυθεντική διαδρομή του Μαραθωνίου και συγχαρητήρια σε όσους πέτυχαν καλούς χρόνους ή ατομικά ρεκόρ.

Έχω πάρει την ζώνη της polar την h10 κι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την λειτουργία της. Συνδέεται αμέσως με το αντίστοιχο app του κινητού (polar beat) καθώς και με άλλα όπως το eldomondo, decathlon κλπ. Οι ενδείξεις που μου δείχνει δεν ξέρω πόσο ακρίβεια έχουν σαν απόλυτες τιμές, όμως είναι σταθερές από την αρχή και δεν είναι τραλαλά με απότομα κι ανεξήγητα σκαμπανεβάσματα. Επίσης το pace του polar beat είναι 5-6 δευτερόλεπτα πιο αργό από άλλα όπως του eldomondo για παράδειγμα κι αυτό το θεωρώ καλό.
    Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή που χρησιμοποίησα την ζώνη με φρέναρε ψυχολογικά αλλά σιγά-σιγά την συνηθίζω. Να προσθέσω ότι και σε απόλυτη ηρεμία που την έχω φορέσει δείχνει να είναι αξιόπιστη.
    Θα ήθελα τα φώτα σας παράδειγμα: αν κάνω διαλληματική του ενός χιλιομέτρου στους πόσους παλμούς να αφήσω να πέσουν οι παλμοί για να κάνω το επόμενο χιλιόμετρο; (πχ 120)

Odysseas
    Συμμετέχων

εμένα στην εργομέτρηση μου είχε βγάλει κατώφλι στους 154 παλμούς και γω απο 5κ μέχρι και μαραθώνιο δεν έχω τρέξει ποτέ με κάτω από 160 παλμούς μ.ο. … η εγώ είμαι κενυάτης και δεν το ξέρω η ο εργομέτρης κουκουρουκου

georun
    Συμμετέχων

Ωραίος ο Νίκος χάχα βόλτα στα μαγαζιά!!!!!

big-blue
    Συμμετέχων

Νίκ για πες τώρα που έχεις παλμογράφο, τι HRMax σου έχει δείξει; οκ, δε θα είναι μέγιστη, αλλά στα κομμάτια που κάνεις σίγουρα θα είσαι πολύ κοντά…

Echetlos
    Συντονιστής

@big-blue Ααα… δεν συνεννοούμαστε, μου φαίνεται! 😛
    Δεν φοράω ζώνη, το ρολόι έχει τον παλμογράφο καρπού, οπότε έτσι κι αλλιώς μου δίνει ένδειξη. Η οποία όμως, επειδή δεν το φοράω σφιχτά δεμένο όπως πρέπει, βγάζει ό,τι να ΄ναι.

big-blue
    Συμμετέχων

Οκ, νόμιζα πως θα έχεις κάποιες ενδείξεις σωστές.
    Άντε, φορεσέ το μια φορά σωστά για να έχουμε να ασχολούμαστε:)
    Το 158 για ΜΡ πάντως, δεν ήταν παράλογο, εκτός κ αν διακοσαρίζεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 76 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.