Μέτρηση καρδιακών παλμών

Αυτό το θέμα περιέχει 56 απαντήσεις, έχει 16 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  cranfield 3 εβδομάδες, 1 μέρα πριν.

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)
  • Συντάκτης

Roberto4Carlos
    Δρομέας

@nikman , Μανώλη, αυτό που ισχύει γενικά με τους παλμογράφους είναι ότι

Όσοι είναι ενσωματωμένοι στο ρολόι συνήθως έχουν μια δυσκολία στο να μετρήσουν σωστές ενδείξεις στις απότομες αλλαγές καρδιακού παλμού (πχ στην αρχή και στο τέλος ενός γρήγορου κομματιού ίσως υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στο να δείξουν τα σωστά νούμερα, κάτι που προσωπικά δεν νομίζω ότι κάνει την “μεγάλη” διαφορά)
    Οι παλμογράφοι ζώνης στήθους, γενικά έχουν ακριβείς ενδείξεις, με κάποια μοντέλα όμως (ίσως παλαιότερα) να δυσκολεύονται στην αρχή, είτε στο πολύ κρύο, είτε όταν δεν έχουν αρκετή υγρασία οι αισθητήρες (κάποιοι χρησιμοποιούν gel, κάποιοι νερό, κάποιοι τον ιδρώτα)
    Αυτά σε γενικές γραμμές για την ακρίβεια

Από κει και πέρα και ξεκαθαρίζοντας ότι δεν είμαι προπονητής (οπότε μπορεί κάποιος να με διορθώσει) θα έλεγα ότι για παράδειγμα στα 5Χ1000, ρόλο παίζει το τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με αυτή την προπόνηση. Γιατί 5Χ1000 μπορείς να τα κάνεις με σκοπό π.χ να δουλέψεις την ένταση, την ταχύτητα, την ανοχή του οργανισμού σε έντονη κόπωση και στρες (δεν μιλάω με καθαρά δρομικά μεγέθη για να είναι λίγο πιο ξεκάθαρες οι έννοιες) , αλλά 5Χ1000 μπορείς να κάνεις και για να εξασκήσεις την αντοχή σου και να δουλέψεις όπως λέμε απλά αερόβια.
    Στην πρώτη περίπτωση επειδή θες να περάσεις μεγάλο κομμάτι των 1000αριών σε ένταση, ίσως χρειαστεί να ρίξεις αρκετά τους παλμούς, ώστε να ξεκινάς με πολλές δυνάμεις την επόμενη επανάληψη, στην δεύτερη περίπτωση δεν χρειάζεται να πέσουν πολύ οι παλμοί γιατί οι εντάσεις έτσι και αλλιώς δεν είναι μεγάλες και θες γενικά σε όλη τη διάρκεια των 1000αριών να βρίσκεσαι σταθερά σε μία συγκεκριμένη ζώνη παλμών!

Άρα αν το ερώτημά σου είναι “με πόσο να πάω”, οι περισσότεροι θα σου απαντήσουν “τι θες να πετύχεις με τη συγκεκριμένη προπόνηση”

Ρίξε ξανά μια ματιά εδώ Εδώ

timxon
    Δρομέας

Καλησπέρα και από εμένα, παραθέτω παλαιότερη μου ανάρτηση στο forum:

Επέστρεψα λίγο νωρίτερα απο τον καρδιολόγο όπου πήγα να κάνω έναν έλεγχο, καρδιογράφημα, υπέρηχο και τεστ κοπώσεως. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι οι ενδείξεις του garmin Fenix 3 hr όσο αφορά τους σφυγμούς κατά την διάρκεια της εξέτασης ήταν σε ικανοποιητικο βαθμό κοντά με τις ενδείξεις των μηχανημάτων του γιατρού. Αναφέρομαι στον αισθητήρα καρπού φυσικά και όχι στην ζώνη γιατι όπως καταλαβαίνετε δεν μπορούσα να την χρησιμοποιήσω 😀. Η αλήθεια ειναι οτι δεν είχα ιδιαίτερη αμφιβολία για την ποιότητα των ενδείξεων αλλα όπως και να έχει σήμερα πηρα μια καλή επιβεβαίωση.
    Μάλιστα όταν τελείωσα το τεστ κοπώσεως και παρακολούθουσε ο γιατρός την πτώση των σφυγμων, το μηχάνημα είχε σχεδόν ταύτιση με το garmin.
    Νομίζω είναι αρκετά εντυπωσιακό. Και στην εξέταση του υπέρηχου που ήμουν σε σχετική ηρεμία πάλι η ένδειξη στο garmin συμβάδιζε με του μηχανήματος.
    Φυσικά και δεν έκανα απότομο τρέξιμο με αλλαγές ρυθμού που εκεί λογικά θα υπάρχει κάποια απόκλιση.

aroulio
    Δρομέας

Μήπως είχε κι ο γιατρός garmin? 🙂

timxon
    Δρομέας

Όχι δεν είχε σίγουρα garmin 😀, και μάλιστα του έκανε μεγάλη εντύπωση.

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Δρομέας

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ήταν αρκετά κατατοπιστηκές, να δω εγώ πότε θα βάλω την διαλληματική στο πρόγραμμα μου :Ρ το λέω αυτό γιατί αυτές τις μέρες με το καλό καιρό πήγα για τρέξιμο αρκετές φορές αλλά δεν έκανα διαλληματική ούτε μία. Οι δικαιολογίες πολλές, πότε υποτίθεται ότι δεν αισθανόμουν αρκετά έτοιμος, πότε έβρισκα κάποιο γνωστό και κάναμε μαζί παρέα χαλαρά με κους κους, τέλος πάντων, κάποια στιγμή θα το επιδιώξω:)
    Μιας και με ρωτήσετε τι προσμένω από μια διαλληματική προπόνηση θα σας πω:

Ενδυνάμωση των μυών που εμπλέκονται στο τρέξιμο.
    Περισσότερη αυτοπεποίθηση.
    Καλύτερο balance στο πάτημα.
    Να έρθω κοντά στο μέγιστο των καρδιακών μου παλμών.
    Διαφορετική προπόνηση.

cranfield
    Δρομέας

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την καλύτερη μέτρηση των καρδιακών παλμών και ειδικότερα για την επιλογή Polar H10 ή Polar OH1. Γνωρίζω ακριβώς τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα για την μέτρηση καρδιακών παλμών με την ζώνη στήθους και αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ την suunto του spartna sport όμως δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος (είχα και Fenix 3 HR με αρκετές αποκλίσεις και αυτό).

Ευχαριστώ,
    Γιάννης

Joot20
    Δρομέας

Καλησπέρα σε όλους. Η Η10 είναι πιο ακριβής στις μετρήσεις παλμών σε σχέση με την OH1 . Αμφότερες έχουν αναβαθμιστεί από την polar με νέο Firmware και έχουν αποκτήσει και σύνδεση ANT+ . Το firmware θα το πάρουν και οι παλιοί κάτοχοι των ζωνών εντός Απριλίου.

cranfield
    Δρομέας

@johnott20 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση – γνωρίζω τι συμβαίνει με την αναβάθμιση κτλ. η ακρίβεια είναι σαφώς δεδομένη με το Η10 όμως είμαι σε σκέψη αν θα πρέπει να αγοράσω την ζώνη ή το ΟΗ1 καθώς σαφώς το δεύτερο είναι η εύκολη λύση. Αν όμως από την άλλη υπάρχει θέμα με την μέτρηση θα πάω στην ζώνη στήθους. Πρωτίστως με ενδιαφέρει η αξιοπιστία των αποτελεσμάτων – βέβαια με το ΟΗ1 θα μπορούσα να επιβεβαιώνω τις μετρήσεις της ζώνης του suunto.

Γιάννης

Joot20
    Δρομέας

Και η H10 έχει δυνατότητα αποθήκευσης εσωτερικά της άσκησης για να επιβεβαιώσεις το suunto σου . Επιπλέον μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα σε δύο bluetooth συσκευές + άλλη μια αναλογικά ( βολικό για διαδρόμους γυμναστηρίου) . Σύγκριση σε θέμα ακρίβειας παλμών δεν τίθεται καν . Η ίδια η polar για το orthostatic test στα vantage δεν δέχεται την oh1 παρά μόνο τις ζώνες στήθους (h6,h7,h10) . Σε κομμάτια ο οπτικός αισθητήρας αδυνατεί να ακολουθήσει ( η h10 έχει ένα έξτρα ζεύγος ηλεκτρόδια για ακρίβεια στα κομμάτια και ακύρωση παρεμβολών) . Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα την oh1 είναι για χρήση απο γυναίκα που ενοχλούνται λόγω στηθόδεσμου . Η oh1 είναι επαναφορτιζόμενη και θέλει κάθε 12 ώρες χρήσης φόρτισμα , η h10 έχει διάρκεια ζωής η μπαταρία της 400 ώρες ( την έχω πάνω από χρόνο και με 6 προπονήσεις την εβδομάδα είναι ακόμη στη μέση η μπαταρία. Ελπίζω να σε βοήθησα .

Ps κυκλοφορούν φήμες ότι σύντομα θα αναβαθμιστεί και σε wattόμετρο μιας και έχει τις προδιαγραφές σε hardware.

cranfield
    Δρομέας

@johnott20 σε ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση σου. Έχω εμπειρία από τα polar έχω ακόμα το RCX3 παλιό αλλά το δοκίμασα και σήμερα μετά από σχεδόν 4 χρόνια. Τέλος πάντων σήμερα έκανα την παραγγελία του Η10 αλλά απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς ότι μπορώ να επιβεβαιώσω το HR της ζώνης του Suunto αφού δεν μπορώ φυσικά να φορέσω και τις 2 μαζί… Αναφορικά με την μέτρηση power έχω το Stryd το οποίο είναι πραγματικά εξαιρετικό εργαλείο που όμως θέλει πολύ διάβασμα… Τέλος πάντων ευχαριστώ και πάλι και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Φιλικά,
    Γιάννης

Joot20
    Δρομέας

Καλησπερα και καλοφόρετη . Βάζεις την polar να κάνει εγγραφή της άσκησης στη μνήμη της και ελέγχεις στο pc τις δύο ζώνες. Η polar λόγω ότι έχει έξτρα ηλεκτρόδια φοριέται άνετα και πιο χαμηλά ωστε να έχεις χώρο για να βάλεις και την suunto .

cranfield
    Δρομέας

Joot20 txs!!!

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.