Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 2ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 2ο Μέρος

• Αυτό το θέμα έχει 693 απαντήσεις, 34 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 7 μήνες πριν από τον χρήστη big-blue.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 676 έως 690 (από 694 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Elda
    Συμμετέχων

@big-blue Ηλια, της Θεσσαλονικης η συνολικη υψομετρικη διαφορα ειναι μειον 40 μετρα ενω του Ναυπλιου ειναι 0, αφου ειναι πηγαιν’ ελα, ο,τι ανεβαινεις κατεβαινεις. Συνεπως με απλα μαθηματικα της Θεσσαλονικης ειναι πιο γρηγορος, συν το γεγονος οτι ειναι μια ευθεια χωρις τις αναστροφες του Ναυπλιου που οσο να ναι σου στερουν χρονο. Εγω παντως μετα απο 4 χρονια Θεσσαλονικη λεω να τολμησω το Ναυπλιο φετος εστω και για την αλλαγη. Μονο αρνητικο οτι ειναι νωρις 5/3.

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Σημερα το πρωτο τρεξιμο μετα απο τον Αυθεντικο! 7χλμ σε 38’…+4 σετ κοιλιακων+ραχιαιων..

Οσο για τους αγωνες που αναφερεστε θα πω το εξης μιας και εχω τρεξει και στους δυο,,,μακραν καλυτερος της Θεσσαλονικης απο πολλες αποψεις,οσο για την ποιοτητα του οδοστρωματος προσωπικα δεν καταλαβα κατι..

…και παλι Θεσσαλονικη την ανοιξη! @spy εμεις τα ειπαμε !!!

big-blue
    Συμμετέχων

Μαρία τους έχω τρέξει και τους δυο, στο Ναύπλιο μάλιστα περνάω καθημερινά.
    Δεν έχω και τόσο εμπιστοσύνη στα νούμερα που δείχνουν, εξάλλου θυμάμαι το συμπιεσμένο γράφημα της Θεσσαλονίκης που έδειχνε κατηφόρα στο τέλος, την οποία ακόμα την ψάχνω.
    Έχει πολλά αρνητικά το Ναύπλιο (οργανωτικά) -όχι πως της Θεσσαλονίκης πάει πίσω, αναλογικά με το μέγεθος και τα χρόνια του – αλλά το θεωρώ πολύ πιο εύκολη διαδρομή σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη.
    Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά, εμένα δε μ αρέσει του Ναυπλίου, απ’ την πρώτη στιγμή, δε νομίζω πως θα τον τρέξω ποτέ, έτσι όπως γίνεται σήμερα. Όμως ο ημί του είναι για ρεκόρ, χωρίς αμφιβολία

tazi
    Συντονιστής

Αντιμετωπίζω το εξης θεμα:
    Στα ελευθερα χιλιομετρα δυσκολευομαι να τρεξω πιο αργα απο 430/435 ενω οι παλμοι μου δσεν ειναι εκει που θα ηθελα. Κανενα tip; αν και φανταζομαι πια ειναι η λύση, σκασε και τρεχα πιο αργα.

than
    Συμμετέχων

… κοίτα προβλήματα που έχει ο κόσμος…

spy
    Συμμετέχων

…προσωπικα … τα ελεύθερα μου τα τρέχω όπως αισθάνομαι τη συγκεκριμένη ημέρα και στιγμη, έτσι ώστε να είναι το τρεξιμο ανετο, χαλαρό κι ευχάριστο!Αν βγαινει γρήγορα … τόσο το καλύτερο … αν είμαι κουρασμένος, από προηγούμενες προπονήσεις … θα πάει πιο αργά και συντηρητικά … αλλά αυτό που αδυνατω να καταλάβω είναι γιατί ή ζώνη καρδιακών παλμών να υπαγορεύει … κι έτσι να με “καταπιέζει” στο ρυθμό που ακολουθώ στο ελεύθερο…Αλλιώς ποιο το νόημα να ονομάζεται “ελεύθερο”???Έτσι δεν είναι … ή γράφω πάλι “κοτσανες” … όπως συνήθιζω σε ότι αφορά στο τρεξιμο…???

Kostão
    Συμμετέχων

Σήμερα και για μένα το πρώτο τρέξιμο μετά τον ΑΜΑ. Βέβαια τις τρεις προηγούμενες μέρες έκανα χαλαρό ποδήλατο. Σήμερα 9 χλμ σε 49 λεπτά. Μετά, ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμού, και ήρθα με ποδήλατο χαλαρά στη δουλειά.
    Στα αρνητικά, τα προβλήματα που είχα χώσει κάτω από το χαλί για το Μαραθώνιο και τα ξέχασα, εμφανίστηκαν. Το παλιό με το αριστερό ισχίο, από το πρώτο λεπτό αλλά μετά από μερικά χλμ που ζεστάθηκε έφυγε, και στο τέλος ο τετρακέφαλος δεξιά (δώρο από τις κατηφόρες) που λίγο με προβληματίζει. Βλέπουμε και τις επόμενες μέρες…

stratus
    Συμμετέχων

Οσο αφορα τις ανηφορες σε ενα αγωνα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν παιζει ρολο μονο το συνολικο ανεβα κατεβα.Το οτι σε ενα αγωνα η υψομετρικη διαφορα ειναι αρνητικη δε σημαινει οτι ειναι και ευκολοτερος απο ενα φλατ.Οποιος θελει να διαβασει και να καταλαβει το γιατι κατεβαζει αυτο https://dl.dropboxusercontent.com/u/14803111/11-38.pdf
    Επισης μπορει χωρις διαβασμα να χρησιμοποιησει αυτο το calculator που υπαρχει εδω http://www.runworks.com/calculator.html

tazi
    Συντονιστής

@spy Εσυ βρε παρορμητικε δε κανει να μιλας,τελικα ποιος θα φτασει πιο γρηγορα στο τερμα, ο λαγος ή η χελώνα; Ο χελαγος μαλλον θα ελεγα. Το μυστικο σε ορισμενες προπονησεις ειναι το σπευσε βραδεως, σε αυτη τη φαση νομιζω πως ειμαι. Με το νεο στυλ προπονησς που ακολουθησα (2+ εντονα την εβδομαδα) συνηθισα σε πιο γρηγορους ρυθμους, καλο αυτο αλλα με το που σταματησα και εχασα λιγο αεροβιο ενω το ποδι κλειδωσε στη ταχυτητα, πρεπει να κανω για καποιο διαστημα πισω. Απο το Δεκεμβρη ελπίζω να τα καταφερω.

than
    Συμμετέχων

@spy Σπύρο ίσως, ίσως λέω, αν έκανες λίγο πιο αργά τα easy σου (το αερόβιο σύστημα αναπτύσσεται στο αργό τρέξιμο – γιατί να κουράζεσαι τσάμπα?), τότε θα ήσουν πιο ξεκούραστος στις διαλειμματικές και στα τέμπο και θα τα έβγαζες στο ρυθμό που θέλεις. (πχ 1000 σε < 4.)

tazi
    Συντονιστής

@stratus Πολυ ενδιαφερον Χριστο, αν και διαπιστωσα διαβαζοντας του οτι δεν ειμαι πια εξοικειωμενος με αυτα τα ατιμα τα συμβολα που με ταλανιζαν μικρο…

spy
    Συμμετέχων

@than:πέρσι το χειμώνα που εβαζα πολλά χλμ για τη Ψάθα … ετρεχα σχετικά σιγά (στο 5:30-5:45/χλμ) τόσο τα ελεύθερα όσο και τα LR! Έκανα μία φορά την εβδομάδα διαλειμματικη και μία φορά κάθε 15 ημέρες tempo … και παρά το “λαγο” που επαθα κι αναγκαστικά μειωσα για 20 ημέρες τα χλμ … πήγα Ναυπλιο κι έκανα τη καλύτερη μου επιδοση στο μαραθώνιο!Θα το ξαναδοκιμασω … νομίζω έχεις δίκιο!

than
    Συμμετέχων

Σπύρο δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο. Ακολουθώ αυτά που μου λέει ο προπονητής μου, σε εμένα δουλεύει αυτή η τακτική κ μου αρέσει. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, αυτά που δουλεύουν σε εμένα ίσως σε κάποιον άλλον να μη δουλεύουν και το ανάποδο…
    Πάντως, “ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει” και εφόσον έχει φτάσει σε τόσο υψηλό επίπεδο για ερασιτέχνης, συνέχισε όπως πριν. Απλά αυτό που σου έγραψα πιο πάνω μπορείς να το δοκιμάσεις για κάποιο διάστημα (πχ 1-2 μήνες) και ανάλογα κρίνεις εσύ. Ζημιά δεν νομίζω να σου κάνει, οπότε αξίζει μια δοκιμή…

stratus
    Συμμετέχων

Σχετικα με το ρυθμο των λονγκ ραν και easy o canova ρωτησε τον εαυτο του και απαντησε ως εξης
    “What does a 2-hour easy run have to do with the marathon?” Canova asks. “Nothing.”
    Συμφωνα με τον canova οποιοσδηποτε ρυθμος αργοτερος του 80% του ρυθμου μαραθωνιου δεν προσφερει τιποτα.Εξαιρουνται τα recovery run

@spy
    Τα εχω περασει και εγω μετα απο αποτυχια να ψαχνω να βρω τι φταιει.Ειναι “χαζο” να πιστευεις οτι αν ειχες τρεξει αργοτερα τα λονγκ ραν θα ειχες κανει καλυτερο χρονο.Κατα τη γνωμη μου,απλα δε σου βγηκε ο αγωνας,δεν ηταν η μερα σου απλα πραγματα.Αυτο συμβαινει στους ελιτ και δε θα συμβει σε εμας τους ερασιτεχνες;

zakis
    Συμμετέχων

Ως οπαδός του αργού τρεξίματος στα ελεύθερα θυμίζω και το άρθρο του Νίκου @echetlos τον Απρίλιο. Αξίζει να το ξαναδιαβάσουμε και να δούμε και τα σχόλια από κάτω:

http://31958001149.blog.com.gr/training/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD/

Τιπ για τον @tazi: βρες αργό συντρέχτη και πάτε παρέα (αλλιώς βλ απάντησή σου 🙂 )

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 676 έως 690 (από 694 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.