Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 3ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 3ο Μέρος

• Αυτό το θέμα έχει 886 απαντήσεις, 44 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 έτη πριν από τον χρήστη dimitrissss.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 887 συνολικά)
  • Συντάκτης
    spy
    Συμμετέχων

@stratus: Χρηστο … το ειδα!!! Πραγματικά δεν έχω λόγια για σένα!Μόνο μία χάρη θελω σε παρακαλώ πολύ: κάνε ένα sub3 στη Θεσ/νική …!!!

stratus
    Συμμετέχων

@spy Σπυρο το βασικο ειναι να μην εχω τραυματισμο/ους στην προετοιμασια.Το βασικοτερο ειναι να μην εχει υψηλη υγρασια ,οπως περυσι,στον αγωνα.Δυστυχως η υγρασια μου επιβαρυνει τρομερα το ασθμα,οπως εγινε και με το 10αρι στο σδυα και οτι “πρεζες” και να παρω δε δουλευουν.Ας εχει ζεστη δε με νοιαζει,αλλα η υγρασια για μενα ειναι θανατος

Echetlos
    Συντονιστής

Πάντως ούτε και το τόσο κρύο ευνοεί την προετοιμασία.
    Αν θυμάστε, ο χειμώνας του ’13 ήταν ο ιδανικός.

than
    Συμμετέχων

Μετα απο 10 ημέρες αποχής, ενα χαλαρό 12αρι στη νεα μου γειτονιά(Βριλήσσια) το μεσημέρι. Βγηκε χαλαρα σε 1:04.
    Αυριο πάλι 12αρι με τα 8 στο <4:50.
    Ηδη το κρυο σιγα σιγά υποχωρει. Για οσους μένουμε στην Αθήνα, η χειμωνιάτικη προετοιμασία είναι συνηθως ιδανική, συγκριτικά με την αντίστοιχη καλοκαιρινή. Το κρυο κ οι βροχές παλεύονται κ δεν διαρκούν παρα πολύ στην Αθήνα, ενω το 4μηνο Ιούνιος έως Σεπτέμβριος ειναι απλά εφιαλτικό για τρέξιμο εκτός κ αν βγαίνεις στις 5 το πρωί…
    Βέβαια, γούστα ειναι αυτά…!

spy
    Συμμετέχων

…σημερα το πρωι στους δρομους της Κηφισιας 10 χλμ πατιναζ στο παγο σε 54’34”!Ειναι θαυμα που κρατηθηκα ορθιος!Ετσι εκλεισε ο μηνας με 337 χλμ … και επειδη ημουν “καλο παιδι”, ο προπονητης μου εδωσε 3 ημερες ρεπο … !!!

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Καλημερα! Χρονια πολλα! Καλη πρωτοχρονια και καλη χρονια να εχουμε ολοι μας!!

Σημερα το πρωι 14χλμ σε 1.14′.10” ΄΄πατιναζ στο ταρταν” οπως εγραψε και ο Σπυρος..για πολυ σπινιαρισμα μιλαμε!!!..το τελευταιο τρεξιμο της χρονιας!
    Καλη χρονια να εχουμε με πολλα και καλα χιλιομετρακια!!
    2 μερες ρεπο για να χαρουμε και λιγο τα παιδια μας!!
    Θα τα πουμε την Τριτη παλι…δηλαδη του χρονου!!

”Run smart..Run For Life”

than
    Συμμετέχων

12 χλμ σε 1 ωρα. Τα 8 εξ αυτων σε ρυθμο 4:40-4:50. Τα εκανα στον περιβαλλοντα χωρο του ΟΑΚΑ κ οι συνθήκες ηταν ιδανικές για τρέξιμο.
    Αύριο το απογευματάκι κατι μεγαλο κ λιποδιαλυτικο.
    Καλη Χρονιά σε όλους με υγεία!

Nikolas
    Συμμετέχων

Κούραση…
    Δυο βασιλόπιτες σε ρυθμό χαλαρό.
    Δυο ταψιά κουραμπιέδες γρήγορα.
    Κάτι ρολό χοιρινό και σούπες fartlek.
    Για χαλάρωμα έκανα σαλάτες.
    Καλή η προπόνηση σημερα αλλα πολύ ορθοστασία…χιχι
    Καλή χρονιά

tzatzikis90
    Συμμετέχων

την Πέμπτη έκανα το πρώτο LR της προετοιμασίας, μικράκι για να μην τρομάξω από την αρχή.. 13 χιλιομετράκια, απόγευμα στην παραλιακή, στο 4:47 μου έδινε αλλά από το άγχος μήπως δεν έχω το ρυθμό ξεκίνησα λίγο πιο γρήγορα για να έχω περιθώρια να χαλαρώσω αργότερα αν γίνεται. τελικά βγήκε σχετικά εύκολα με 4:41 μέσο σε 1:00:50.

σαν να μην έφτανε η προπόνηση, πήγα για 5×5 με φίλους για άλλα 7 χιλιόμετρα(τόσα έγραψε το ρολόι!) κι έτσι έκλεισα 20ρι συνολικά.

Παρασκευή ξεκούραση, Σάββατο 12 ώρες δουλειά και διασκέδαση και και και…

Σήμερα, για να πάει καλά η χρονιά, ένα 10ρι με 3 easy-5 τέμπο στο 4:18-2 easy. συνολικά 10χλμ σε 47:50.

έτσι η πρώτη εβδομάδα κλείνει στα 42 χιλιόμετρα και λόγω εορτών κατάφερα μόνο 3 προπονήσεις-τις βασικές έστω- και καθόλου ενδυνάμωση. από βδομάδα καλύτερα!

κλείνω ευχόμενος να έχετε όλες-όλοι σας μια χρονιά καλύτερη από την προηγούμενη! υγεία πάνω απ΄όλα και τα υπόλοιπα θα έρθουν κάποια στιγμή! χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!

dimitrissss
    Συμμετέχων

Πρώτη προπόνηση για μένα μέσα στο 2017, στο Άλσος Συγγρού, 24,5 χιλιόμετρα σε 150 λεπτά.

spy
    Συμμετέχων

…σήμερα το πρωί 1500 μέτρα κολύμβηση σε 36’19” … και μετα στο μεσημερακι 8 χλμ ανυποδητο ελεύθερο τρέξιμο εκτός προγράμματος σε 36’50”, ώστε να μην πάει χαμένη η καλοκαιρία!!!Χθες το πρόγραμμα είχε 100’ασκησεις ενδυνάμωσης κορμού, χεριών και ποδιών!Μακαρι το 2017 “τρεξιματικα” να είναι τόσο καλό όσο το 2016 για μένα…!!!

tzatzikis90
    Συμμετέχων

ενδυνάμωση κορμού για μένα σήμερα μετά από αρκετό καιρό.. διαλειμματική αύριο!

spy
    Συμμετέχων

…σημερα το πρωι 1500 μετρα κολυμβηση σε 37’05” … και στη συνεχεια στο γηπεδο Χαλανδριου 10 χλμ ανυποδητο ελευθερο τρεξιμο σε 50′ ακριβως!Λογω της επερχομενης κακοκαιριας το προγραμμα εχει γινει ανω – κατω!Αν βγει … χωρις τραυματισμο … θα ειμαι τυχερος…!

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Καλημερα! Καλη χρονια σε ολους με υγεια και ομορφα χιλιομετρακια!!!
    Πρωτο τρεξιμο του χρονου σημερα το πρωι στο γηπεδο της Πευκης με 2χλμ ζεσταμα , 3×3,5χλμ σε ρυθμο 4,25”/χλμ τα δυο πρωτα και 4.17”/χλμ το τεςλευταιο με 1′ διαλ.ενδιαμεσα jogging και 2 χλμ αποθεραπεια..
    ..ετσι ξεκινησε δυναμικα το νεο ετος με νεους στοχους!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

”Run smart..Run For Life”

dimitrissss
    Συμμετέχων

Καλησπέρα. 35 λεπτά σε 5:33 φουλ διατάσεις και ασκήσεις κορμού.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 887 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.