Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 1,027 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

17 αντί 16 χλμ στη χωμάτινη διαδρομή. Στο 5’44″/χλμ , στους 137 μέσους παλμούς, με μέγιστο 152. Ίδιο ρυθμό με τα 12 χλμ σε ένα λιγότερο παλμό μο. Το χώμα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

spy
    Συμμετέχων

15 χλμ σήμερα με μέσο ρυθμό 4:50/ χλμ το πρωί στους δρόμους της Κηφισιάς, πριν καν ξημερώσει … όπως πάντα … με 3 χλμ σε ρυθμο κάτω από 4:30/χλμ … κλείνοντας έτσι την εβδομάδα στα 56- 57 χλμ, χωρίς να έχει κλείσει μήνας ακόμα από τους “Αθάνατους”! Εξακολουθώ να έχω θέμα με τον τροχαντηρα … αλλά θέλω να πιστεύω ότι η όλη κατάσταση τέλει υπό έλεγχο !

@Kalogeridis
    : Γεια σου Παναγιώτη ! Με χαρά βλέπω ότι επανέρχεσαι σιγα-σιγα …! Ετοιμάζεσαι για κάποιον αγώνα ???

Kalogeridis
    Συμμετέχων

@spy για τα Χανιά στις 15/4. Εσύ είσαι αλλού … Εύγε!

Dejan
    Συμμετέχων

Η τελευταία εβδομάδα πήγε λίγο καλύτερα από τη προηγούμενη. Συνολικά 50 χιλιόμετρα εκ των οποίον μία διαλειμματική
    4 x 1000m : 3.57, 3.57, 3.58, 3.54 δ. 1.30. Πήγαινα για 5 αλλά δυστυχώς… δεν έβγαινε. Ο σχεδιασμός ήταν για 4.05.
    Επίσης, τη Κυριακή ένα 18ρι σε 1.32 στη σχεδόν trail διαδρομή του Καρέα. Ήταν η πρώτη φορά που φόρεσα τα salomon τα οποία μάλλον ξύπνησαν λίγο το πρόβλημα που έχω στα πέλματα με αποτέλεσμα από χτες να έχω κάποιους πόνους.

big-blue
    Συμμετέχων

Ο πόνος στο πόδι (μετατάρσιο;) απ το σφίξιμο των κορδονιών (;) παραμένει μετά τον ΑΜΑ:(
    Παρόλο που ευτυχώς έριξα τα κιλά που φαινομενικά είχα πάρει, δε με αφήνει να τρέξω.
    Έχω κάνει 2 μισάωρα και ένα δεκαράκι, στην αρχή πονά αρκετά, όταν ζεσταθεί με αφήνει, αλλά δε φεύγει.
    Ο φύσιο λέει 3-4 βδομάδες οφ… Την τρέλα μου, και είχα όρεξη για σούζες στο γήπεδο:(

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Χθες άλλο ένα γρήγορο 8άρι στο 4″57″/ χλμ. Ίδιο με αντιπροχθες αλλά το 4″43″ ήρθε λίγο πιο νωρίς. Αν και ένιωθα βαρύς από το σαββατιατικο 17αρι στο χώμα, οι παλμοί ήταν ίδιοι σε μέση τιμή,141, πέφτοντας κατά ένα.παλμό ή μέγιστη, 155.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

καλησπέρα σας!

Έσβησα μετά τον αγώνα της Κυριακής, καθώς με κούρασε πολύ περισσότερο απ΄όσο υπολόγιζα. Δευτέρα ήμουν σαν να έχω τρέξει μαραθώνιο, Τρίτη αρκετά πιασμένος! Σήμερα επιτέλους επανήλθα σε φυσιολογικά επίπεδα.

Τελείωσε η Ξάνθη και έπιασα να βρω τον ανοιξιάτικο αγώνα στόχο του 2018! τα οικονομικά δεν επιτρέπουν εξωτερικό κι έτσι, συνυπολογίζοντας τις 18 εβδομάδες του προγράματος ημιμαραθωνίου που ακολουθώ, απέκλεισα την Καλαμπάκα που δυστυχώς πέφτει αρκετά νωρίς. Σαν αγώνας προετοιμασίας ίσως. Ψάχνοντας τους αγώνες του Απριλίου όμως, έπεσε το μάτι μου σε μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση, τον ημιμαραθώνιο του Βόλου στις 21! Θέλω από τον πρώτο χρόνο να τρέξω εκεί, μήπως έφτασε η ώρα επιτέλους!; Με τα δεδομένα αυτά, το πρόγραμμα ξεκινάει 18 Δεκέμβρη επομένως έχω χρόνο να προετοιμαστώ ως τότε.

Από χτες μπήκαν στο πρόγραμμα και οι κοιλιακοί (πιάστηκα και δε μπορώ να στρίψω το κεφάλι χαχα!) μιας και δεν πήγαινε άλλο και από σήμερα λίγο πιο γρήγορες προπονήσεις. Ενδεικτικά βγήκα για 8χλμ εναλλασσόμενα (1 αργό – 1 γρήγορο x2 και 500 αργά – 500 γρήγορα x4) σε συνολικό χρόνο 40:19 ( ρυθμός 5:02). Ζορίστηκα αρκετά στα γρήγορα αλλά βγήκαν αρκετά χαμηλά, με τα τελευταία κοντά (το τελευταίο και πιο κάτω) στο 4! Έφαγα και μια βουτιά ξεγυρισμένη, καθώς στραβοπάτησα μέσα στη νύχτα και βρέθηκα φαρδύς πλατύς στο έδαφος με αποτέλεσμα να ανοίξει το ένα γόνατο και ο μηριαίος και να έχω θέμα στο περπάτημα.. Ελπίζω μόνο για σήμερα!

Τέλος πάντων, αρκετά κούρασα, αυτά για σήμερα, καλή σας νύχτα – μέρα!

tazi
    Συντονιστής

Καλησπερα η καλημερα. Ο λογος που θα αναφερθω στις τελευταιες μου προπονησεις ειναι για να περιγραψω πως νιωθω υστερα απο σχεδον δεκα εβδομαδες πληρους δρομικης απραξιας.
    Λογω του τραυματισμου μου στον αχιλλειο αποφασισα να σταματησω το τρεξιμο, πηγα να το υποκαταστησω λιγο με το ποδηλατο, ομως ουτε και αυτο σταθηκε δυνατο γιατι με ενοχλουσε, ετσι ξεκινησα κολυμπι. Στην αρχη με πολυ διαθεση, συντομα ομως το βαρεθηκα. Εδω και δυο εβδομαδες δεν εχω κολυμπησει ουτε μια φορα.
    Τρεξιμο ξεκινησα αφου η ενοχληση/ πονος ηταν πια αμελητεα.
    Πρωτη μερα 10 λεπτα στο 5. Ενιωθα οτι απλα περπατουσα γρηγορα, γυρισα σπιτι ανετος, χαλαρος, χαρουμενος. Ενοχληση μηδεν.
    Δευτερη μερα 20 λεπτα λιγο πιο ελευθερα, κοντα στο 450.Πολυ ανετα, μια απο τα ιδια στο σπιτι, την επομενη ομως ο γνωστος πονος/ ενοχληση σαν τη δευτερη εβδομαδα του τραυματισμου μου. Σπαστηκα παρα πολυ. Δε παει αλλο ειπα στον εαυτο μου.
    Τριτη μερα 30 λεπτα στο 432.
    Γυρισα σπιτι αρκετα κουρασμενος, με χαρα που τελειωσα αλλα και που ετρεξα. Ο πονος την αλλη μερα αρκετος. Ειχα τρεξει ομως και το χαρηκα.
    Χτες 50 λεπτα στο 5. Το εκανα για να ξεπιαστω κυριως. Γυρισα σπιτι ευδιαθετος αλλα κουρασμενος, ο πονος την επομενη, σημερα το πρωι δηλαδη λιγοτερος.
    Σημερα το βραδυ 12 χλμ στο 435. Ξεκινησα με 5 μετα κοντα στο 440, τα τελευταια δυο 417, 417. Πηγα να κανω και καποια ανοιγματα αλλα τα ποδια ειχαν αλλη αποψη. Τα ισχια βασικα δεν ηθελαν να ακολουθησουν. Η καρδια παρολο που πιεστηκε, δεν εδειξε να ζοριζεται ιδιαιτερα. Στην αρχη μονο της εντασης ειχε αντιρησεις, μετα πειθηνεια ακολουθησε. Τα ποδια ομως σε ρυθμο κατω απο 4 δε πηγαινανε με τιποτα.
    Γυρισα σπιτι πολυ χαρουμενος. Προς το παρον ενοχληση πολυ μικρη. Αυριο ομως ειμαι σιγουρος οτι θα ποναω.
    Δε μπορω ομως αλλο. Εχω κατσει 10 ολοκληρες εβδομαδες, πρωτη φορα μεσα σε εξι χρονια τοσο πολυ. Αποτελεσμα μηδεν εις το πηλικο.
    Ξερω οτι εχω μεινει πολυ πισω. Το καρδιοαναπνευστικο η αληθεια ειναι οτι δε το φοβαμαι, ειναι το δυνατο μου σημειο και δε θα με αφησει,τα υπολοιπα ομως…..
    Φοβαμαι επισης και την ενταση. Οχι μονο τον αν μπορω να την υποστηριξω, ξερω οτι αυτο απαιτει χρονο. Οσο το κατα ποσο δε θα με βγαλει παλι οφ. Πειραματιζομαι βασικα τωρα γιατι βαρεθηκα στο μουσκιο.
    Στις γιορτες που θα κατεβω στην Ελλαδα βουρ για prp. Στο μεταξυ αν τα πραγματα συνεχισουν να κυλανε σχετικα νορμαλ με τον πονο σε λογικα ορια θα συνεχισω με τετοιου τυπου ελευθερα τρεξιματα και ισως κσποιο λονγκ μεχρι 20 χλμ.
    Ερχεται και ο @chamav την αλλη εβδομαδα και του εχω υποσχεθει parkrun, γινεται να τον αφησω αμανατι;

tazi
    Συντονιστής

Καλησπερα η καλημερα. Ο λογος που θα αναφερθω στις τελευταιες μου προπονησεις ειναι για να περιγραψω πως νιωθω υστερα απο σχεδον δεκα εβδομαδες πληρους δρομικης απραξιας.
    Λογω του τραυματισμου μου στον αχιλλειο αποφασισα να σταματησω το τρεξιμο, πηγα να το υποκαταστησω λιγο με το ποδηλατο, ομως ουτε και αυτο σταθηκε δυνατο γιατι με ενοχλουσε, ετσι ξεκινησα κολυμπι. Στην αρχη με πολυ διαθεση, συντομα ομως το βαρεθηκα. Εδω και δυο εβδομαδες δεν εχω κολυμπησει ουτε μια φορα.
    Πρωτη μερα 10 λεπτα στο 5. Ενιωθα οτι απλα περπατουσα γρηγορα, γυρισα σπιτι ανετος, χαλαρος, χαρουμενος. Ενοχληση μηδεν.
    Δευτερη μερα 20 λεπτα λιγο πιο ελευθερα, κοντα στο 450.Πολυ ανετα, μια απο τα ιδια στο σπιτι, την επομενη ομως ο γνωστος πονος/ ενοχληση σαν τη δευτερη εβδομαδα του τραυματισμου μου. Σπαστηκα παρα πολυ. Δε παει αλλο ειπα στον εαυτο μου.
    Γυρισα σπιτι αρκετα κουρασμενος, με χαρα που τελειωσα αλλα και που ετρεξα. Ο πονος την αλλη μερα αρκετος. Ειχα τρεξει ομως και το χαρηκα.
    Χτες 50 λεπτα στο 5. Το εκανα για να ξεπιαστω κυριως. Γυρισα σπιτι ευδιαθετος αλλα κουρασμενος, ο πονος την επομενη, σημερα το πρωι δηλαδη λιγοτερος.
    Σημερα το βραδυ 12 χλμ στο 435. Ξεκινησα με 5 μετα κοντα στο 440, τα τελευταια δυο 417, 417. Πηγα να κανω και καποια ανοιγματα αλλα τα ποδια ειχαν αλλη αποψη. Τα ισχια βασικα δεν ηθελαν να ακολουθησουν. Η καρδια παρολο που πιεστηκε, δεν εδειξε να ζοριζεται ιδιαιτερα. Στην αρχη μονο της εντασης ειχε αντιρησεις, μετα πειθηνεια ακολουθησε. Τα ποδια ομως σε ρυθμο κατω απο 4 δε πηγαινανε με τιποτα.
    Γυρισα σπιτι πολυ χαρουμενος. Προς το παρον ενοχληση πολυ μικρη. Αυριο ομως ειμαι σιγουρος οτι θα ποναω.
    Δε μπορω ομως αλλο. Εχω κατσει 10 ολοκληρες εβδομαδες, πρωτη φορα μεσα σε εξι χρονια τοσο πολυ. Αποτελεσμα μηδεν εις το πηλικο.
    Ξερω οτι εχω μεινει πολυ πισω. Το καρδιοαναπνευστικο η αληθεια ειναι οτι δε το φοβαμαι, ειναι το δυνατο μου σημειο και δε θα με αφησει,τα υπολοιπα ομως…..
    Φοβαμαι επισης και την ενταση. Οχι μονο τον αν μπορω να την υποστηριξω, ξερω οτι αυτο απαιτει χρονο. Οσο το κατα ποσο δε θα με βγαλει παλι οφ. Πειραματιζομαι βασικα τωρα γιατι βαρεθηκα στο μουσκιο.
    Στις γιορτες που θα κατεβω στην Ελλαδα βουρ για prp. Στο μεταξυ αν τα πραγματα συνεχισουν να κυλανε σχετικα νορμαλ με τον πονο σε λογικα ορια θα συνεχισω με τετοιου τυπου ελευθερα τρεξιματα και ισως κσποιο λονγκ μεχρι 20 χλμ.
    Ερχεται και ο @chamav την αλλη εβδομαδα και του εχω υποσχεθει parkrun, γινεται να τον αφησω αμανατι;

tazi
    Συντονιστής

Γυρισα σπιτι αρκετα κουρασμενος, με χαρα που τελειωσα αλλα και που ετρεξα. Ο πονος την αλλη μερα αρκετος. Πιασμενος παντου, ειδικα στους λπροσαγωγους. Ειχα τρεξει ομως και το χαρηκα.
    Χτες 50 λεπτα στο 5. Το εκανα για να ξεπιαστω κυριως. Πανω απο το σαρανταλεπτο ενιωσα οτι μπαινω σε διαδικαδια λονγκ. Γυρισα σπιτι ευδιαθετος αλλα κουρασμενος, ο πονος την επομενη, σημερα το πρωι δηλαδη, λιγοτερος.
    Σημερα το βραδυ 12 χλμ στο 435. Ξεκινησα με 5 μετα κοντα στο 440, τα τελευταια δυο 407, 417. Πηγα να κανω και καποια ανοιγματα αλλα τα ποδια ειχαν αλλη αποψη. Τα ισχια βασικα δεν ηθελαν να ακολουθησουν. Η καρδια παρολο που πιεστηκε, δεν εδειξε να ζοριζεται ιδιαιτερα. Στην αρχη μονο της εντασης ειχε αντιρησεις, μετα πειθηνεια ακολουθησε. Τα ποδια ομως σε ρυθμο κατω απο 4 δε πηγαινανε με τιποτα.

Echetlos
    Συντονιστής

@tazi Αυτό το 2:55 τελικά το πληρώνεις ακόμη…
    Το PRP όντως δείχνει να δουλεύει αρκετά επιτυχημένα στον αχίλλειο.

ΥΓ: ο chamav δεν πρόκειται να τρέξει, σε κοροιδεύει…

tazi
    Συντονιστής

Τι να πω ρε Νικ, τι να πω. Απο τον Απριλη του 16 και μετα που αλλα στυλ προπονησης εχω παθει 3 τραυματισμους. 2 οστικα, ενα σε καθε ποδι, και τωρα τον αχιλλειο. Ο ταχυτητα δε με θελει. Το παραξενο ειναι εποσης οτι και τα δυο πμπ που εχω κανει απο τοτε εχουν ερθει τελειως απροσδοκητα. Στο δεκαρι μετα απο ενα μηνα τελειως οφ και με ενα μηνα μετα χαλαρες προπονησεις, και στο πενταρι μετα απο περιοδο που μονο το τρεξιμο δεν ειχα στο μυαλο μου. Ο μαραθωνιος επισης ειχε βγει τοσο ανετα που μου ειχε καλλιεργησει μεγαλες προσδοκιες.
    Ξερω οτι δεν εχω ταχυτητα, ποτε δε θα αποκτησω. Το μηχανακι ομως πανω καλα κρατει, τα υπολοιπα δυστυχως ειναι επιπεδου lada.
    Οσο για τον ετερο, εταιρο, να δουμετα τι δικαιολογια θα βρει…, για να τον προλαβω και να μη το παιξει κινεζος, του λεω πως εδω κανει κρυο, την τελευταια εβδομαδα το πρωι κοντα στους 2, και αν βρεξει θα ειναι το γνωστο ντριζλινγκ. Τα ξερει ομως, αφου εχει σπουδασει εδω.Του εχω υποσχεθει παμπ μετα για πρωινο και ποτο, εκει πονταρω😊😊

chamav
    Συντονιστής

@tazi ν’ αφήσεις τις ταχύτητες και τις μπούρδες, ν’ αφήσεις και τα parkrun και να πάμε κατευθείαν για τις μπύρες. Όπως είπες άλλωστε, εμάς τους γρήγορους δεν μας πάει καλά φέτος…

tazi
    Συντονιστής

2 βαθμοι εξω και μουντιλα, ισως παω για κανα κολυμπι αν και νιωθω κρυωμενος. Το απογευμα, βραδυ δλδ γιατι μετα τις 4/430 ειναι πια νυχτα, μαλλον 12/14 αργα πολυ χαλαρα.
    Το πρωι ο πονος οπως το περιμενα, μπολικος, μετα απο διλεπτο μασαζ επεσε στο 30 %. Δε νιωθω παντως το χαρακτηριστικο βαρος στη περιοχη.
    Ειμαι βεβαια πιασμενος παντου, ειδικα σημερα στη πλατη, ειναι και το κρυο….

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας!

Εδώ στα Βόρεια (της Ελλάδας αφού έχουμε εκπρόσωπους και στο εξωτερικό!) έχει ξεσκιστεί από την Πέμπτη το βράδυ και ρίχνει νερό με τα τουλούμια! Οποιαδήποτε απόπειρα κι ελπίδα να βγω έστω για λίγο έχει πάει στα σκουπίδια κι έτσι το πήρα επιτέλους απόφαση να περιμένω να καλμάρει λίγο. Έτσι κι αλλιώς το πρόγραμμα ξεκινάει σε 15 μέρες, δε χάνω και τίποτα σπουδαίο, υπομονή!

Σήμερα το πρωί έκανα κοιλιακούς πάλι. Αν καταφέρω να βγάλω και δεύτερη προπόνηση στην εβδομάδα, θα βγω να το γιορτάσω!

@tazi
    Περαστικά σου βρε Νικόλα :/

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 1,027 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.