Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 1,027 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@nikos79 Δεν ανοίγεις καλύτερα ένα ξεχωριστό θέμα, Νικόλα;
    Είναι πολύ ενδιαφέρον και εδώ πέρα θα χαθεί.

manolee
    Συμμετέχων

@nikos79 Νοιώθω τον πόνο σου απόλυτα…Έχω χρόνια κόπωση , κατά καιρούς ψάχνομαι αλλά τίποτα δεν φαίνεται στις εξετάσεις .Πέρυσι την άνοιξη λέω δεν πάει άλλο, βρήκα έναν γιατρό που μου έγραψε ότι υπήρχε και δεν υπήρχε (εκτός D που την έκανα πριν λίγες μέρες)αλλά τπτ. Φυσικά η εξήγηση που δίνουν όλοι στο τέλος είναι αγχος στρες κλπ

stratus
    Συμμετέχων

Παίδες μήπως το παρακάνετε με την προπονηση;

nikos79
    Συμμετέχων

Elda, σ’ ευχαριστώ πολύ, θα κάνω όλο το πακέτο για να είμαι σίγουρος.

Σωτήρη, και οι βιοχημικές όλες καλές είναι όπως και σίδηρος, φεριτίνη. Οι παλμοί ήταν φυσιολογικοί στην προπόνηση αλλά υπήρχε υπερένταση μέσα στην ημέρα.

Μανώλη κάτι τέτοιο μου πε και μένα ο παθολόγος που πήγα να μου γράψει τις εξετάσεις.

Νίκο θα κάνω και τα υπόλοιπα πρώτα μήπως καταλήξουμε κάπου για να μην είναι εντελώς αόριστο το θέμα.

stratus μακάρι να ταν αυτό το πρόβλημά μας. Εδώ καταντήσαμε να δούμε και ποια μέρα θα καταφέρουμε να κάνουμε προπόνηση

tazi
    Συντονιστής

Geia sas, ego auto to diastima proponoumai sto fagito, kanei mpoliko krio edo pera kai to xreiazomai, se ligo de tha xorao apo ti porta mou fainetai…., plaka plaka exo ne xeperaso ta 66 kg kana trixrono.
    Zileuo pou sas diabazo
    Kala na pernate!!

Elda
    Συμμετέχων

Δειτε και τη διατροφη σας παντως, μην παραλειπετε τους υδατανθρακες απο φοβο μην παρετε βαρος ή απο προσπαθεια απωλειας κιλων. Υδατανθρακες=ενεργεια, αν τρωτε μονο πρωτεινες θα σερνεστε στην προπονηση. Και βεβαια οσο ειναι εφικτο ξεκουραση και καλος υπνος.

ΥΓ. Το στρες ειναι η κλασικη αιτια ολων των παθησεων πχ υπογονιμοτητας κλπ οταν οι γιατροι αδυνατουν να βρουν κατι αλλο. Συνηθως ομως η αιτια ενος προβληματος ειναι αυτο που δεν εχουν ελεγξει.

than
    Συμμετέχων

10αρι easy στο ταρταν. Ανευρο να το πω, ακεφο να το πω… σκατά θα το πω, βαρετό κ ξενέρωτο… Οι χθεσινές ανηφόρες γράφτηκαν στο χιόνι… Ωραία ξεκίνησε η βδομαδα…
    Τεσπα, και οι ακεφιες μέρος του προγράμματος είναι…
    Ήθελα σήμερα λίγο να ανεβάσω ρυθμό αλλά φοβήθηκα τον προσαγωγο κ κυρίως το πλευρό που πονάει κ θα συνεχίσει να πονάει για καιρό ακόμα…

georgeb
    Συμμετέχων

@nikos79 Νίκο διάβασε αυτό το άρθρο, είναι νομίζω πολύ κατατοπιστικό ΣΥΝ∆ΡΟΜΟ ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

Εάν είναι υπερκόπωση, αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι “Βιοχημικός δείκτης που μπορούμε να βασισθούμε με σιγουριά, ότι πρόκειται για υπερκόπωση του αθλητή είναι τα μειωμένα επίπεδα γλουταμίνης στο πλάσμα του αθλητή, τα οποία παραμένουν χαμηλά, ακόμα και εάν ο αθλητής έχει σταματήσει μέρες τη προπόνηση “. Αυτό μου το έχει επιβεβαιώσει ότι ισχύει και πολύ ψαγμένος γιατρός.

nikos79
    Συμμετέχων

φίλε Γιώργο μακάρι να χα κάνει τόση προπόνηση που να επέφερε σύνδρομο υπερπροπόνησης. Η αλήθεια είναι ότι από τότε που έπαθα ένα κάταγμα στην επιγονατίδα στο μπάσκετ πριν 2 χρόνια ποτέ δεν έκανα “σοβαρή” προπόνηση. Πολύ λίγα πράγματα ακόμη και στον μαραθώνιο τον Νοέμβρη τζόκιν έκανα επειδή απλά δεν έκανα προετοιμασία.
    Πάντως και ο καρδιολόγος πριν μια εβδομάδα και ο παθολόγος σήμερα μου είπαν το ίδιο πράγμα, όλες οι εξετάσεις σου είναι πολύ καλές και ότι είσαι πάρα πολύ νευρικός και πρέπει με κάποιο τρόπο να ηρεμήσεις λίγο στην καθημερινότητά σου. Πάντως πράγματι το παραδέχομαι ότι έχω χάσει την ηρεμία μου το τελευταίο εξάμηνο, τα πράγματά επαγγελματικά δεν μου πάνε καλά και γενικώς είμαι συνέχεια μες στα νεύρα…

georgeb
    Συμμετέχων

@nikos79 Νίκο για να στο λένε 2 γιατροί σημαίνει έτσι πρέπει να είναι. Τον Ιούλιο που μας πέρασε είχα αντίστοιχα πολλή μεγάλη κόπωση και κατόπιν εξετάσεων, φάνηκε ότι είχα εξαιρετικά χαμηλή βιταμίνη D. Στις συζητήσεις που έκανα τότε με τον καρδιολόγο μου, ο οποίος είναι αρκετά ψαγμένος σε θέματα που έχουν να κάνουν με αθλητισμό και καρδιά, μου είχε αναφέρει ότι θα πάμε βήμα βήμα για να δούμε τι φταίει. Εννοώντας ότι δεν θα κάνουμε απευθείας όλες τις εξετάσεις, αλλά θα γίνονται ανά ομάδες. Ευτυχώς στο πρώτο σετ βρήκα ότι ήταν η D και διορθωθηκε το πρόβλημα.
    Μου είχε αναφέρει για τον έλεγχο γλουταμίνης σε επόμενο στάδιο και εφόσον ούτε εκεί δεν ήταν το πρόβλημα, μου ανέφερε ότι έπρεπε να κάνω έλεγχο για άπνοιες το βράδυ κατά τη διάρκεια του ύπνου. Εφόσον κάποιος κάνει άπνοιες, θα νοιώθει γενικά αρκετά κουρασμένος. Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν πλέον ήξερα το πρόβλημά μου, που συζήτησα το θέμα της άπνοιας και μου είχε αναφέρει ότι είχε δει επίσης κάποιο δρομέα στο παρελθόν με πρόβλημα κόπωσης, η οποία οφειλόταν τελικά σε υπνική άπνοια.
    Εύχομαι γρήγορα να βελτιωθεί η κατάστασή σου

than
    Συμμετέχων

Δυνατή προπόνηση σήμερα κ η αισιοδοξία επανήλθε!
    8χλμ με αλλαγές ανα 2χλμ χωρίς διάλειμμα, σε ρυθμούς 4:19-4:10-4:05-3:51. Σε στίβο, οποτε οι ρυθμοί ισωςνα μην είναι ακριβείς…αλλά κρατάω το effort.
    Καρδιοαναπνευστικα οκ, μυοσκελετικα οκ, είχα λιγο ακόμα να δώσω… Αύριο χαλάρωμα, 10χλμ στο 6 σε γρασίδι.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Έκλεισε η εβδομάδα με 38 συνολικά χλμ . Την Τρίτη 9 γρήγορα στο 4’56” στους 146 παλμούς. Την Πέμπτη άλλη μια από τα ίδια στο 4’55” στους 144 παλμούς. Σήμερα με πολύ βαριά πόδια πιθανόν λόγω κούρασης από τη μια μέρα ρεπό η οποία είχε όμως πολύ ποδήλατο με τον πιτσιρικά, έκανα 20 άνετα στο 5’28” στους 136 παλμούς. Λίγο λίγο μαζεύονται αρκετά έξτρα χλμ . Είτε μέσω 4 ης προπόνησης οπότε χωράει, είτε με την σταθερή αύξηση των χλμ ανα προπόνηση. Τα 9άρια είναι κανονικά 8 άρια . Τα 20 άρια είναι 16άρια. Και κάπως έτσι έχω φτάσει αναίμακτα στους προτεινόμενους ρυθμούς του προγράμματος για 3.39+. Χωρίς όμως να ζοριζω τα πράγματα. Πέρισυ τέτοια εποχή είχα μια εβδομάδα αποχή από κρύωμα, πιθανότατα ως αποτέλεσμα της μεγάλης κόπωσης που είχα βάλει στον οργανισμό μου. Σε κάθε προπονητική ενότητα βλέπω τεράστια διαφορά στους παλμούς. Θα συνεχίσω Έτσι αγνοώντας τα περσινά 4’49” στις αντίστοιχες προπονήσεις που ακολουθούν προσεχώς ,αφού οι παλμοί ήταν ταβάνι, που δεν ήταν όμως το ζητούμενο. Είχαν μάλιστα ως αποτέλεσμα τη δεύτερη αναγκαστική αποχή 10 ημερών στις αρχές Γενάρη.

Elda
    Συμμετέχων

27χλμ σημερα σε 6:07, ανετα καρδιοαναπνευστικα, λιγο ζορι στο τελος μυικα. Η 7η εβδομαδα επανεκκινησης εκλεισε στα 66 χλμ συν 12 ποδηλατο. Καθε LR βγαινει με περισσοτερα χλμ και πιο ανετα απο το προηγουμενο, 19/11 15χλμ@6:32, 26/11 16χλμ@6:28, 3/12 20χλμ@6:18, 10/12 25χλμ@6:15, 17/12 27χλμ@6:07. Συμπερασμα επανερχομαι πολυ ευκολα στα μεγαλα τρεξιματα, μενει να δουλευτει η ταχυτητα τωρα. Εχει δικιο ο @spy που μου λεει να κανω υπεραποστασεις, μου ταιριαζουν πολυ περισσοτερο τα πολλα χλμ παρα η ταχυτητα, αλλα ΔΕ με τραβαει καθολου να τρεξω κατι παραπανω απο μαραθωνιο.

Echetlos
    Συντονιστής

@Elda Μπράβο, Μαριώ, επανέρχεσαι τάχιστα λοιπόν!
    Θα πας για ανοιξιάτικο μαραθώνιο;

Elda
    Συμμετέχων

E ναι, να χω κινητρο να φορτωνω χλμ γιατι χωρις κινητρο δεν… Ναυπλιο λεω που το χω απωθημενο, αν και ειναι νωρις και λογικα θα ημουν σε καλυτερη κατασταση αν πηγαινα Θεσσαλονικη ενα μηνα αργοτερα. Αλλα θα ρισκαρω το Ναυπλιο, οχι βεβαια με τον περσινο στοχο του 3:45 αλλα τουλαχιστον ενα sub 4 ετσι για το ονορε (και μονο) του boston qualifying μια και αλλαζω ηλικιακη κατηγορια, το οποιο θεωρω οτι προλαβαινω να το προσπαθησω. Αν στην πορεια δω οτι βγαινει και PB <3:56, θα το κυνηγησω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 1,027 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.