Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 1,027 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

Χρόνια Πολλά συντρέχτες!
    Σήμερα είχα στο πλαίσιο της εβδομάδας αποκατάστασης , ένα άνετο οχταρι. Το έκανα 11άρι. Στο 5’22″/χλμ με μέσους παλμούς 130!!!. Μαξ 141 αφού κάποια στιγμή βλέποντας τόσο χαμηλά τους παλμούς είπα να ανοίξω λίγο στο 5’18».
    Η αποκορύφωση βέβαια ήταν μετά την προπόνηση που μπήκα στην αίθουσα με τα βάρη και έκανα μια κυκλική , χωρίς στόχο, έτσι για το καλό. Είχε πλάκα Πώς με κοιτούσαν όλοι, αφού 2 χρόνια με βλέπουν πάνω στο διάδρομο και πρώτη φορά έπιασα βάρη. Καλή φάση ήταν αλλά θα το ξανακάνω μόνο αν χωράει στον χρόνο μου, καπάκι Μετά από εύκολη προπόνηση. Για την ιστορία στον κορμό θέλω πολυυυυυ δουλειά, αλλά τα πόδια είναι αρκετά καλά.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

γεια σας και πάλι φίλοι μου!

επέστρεψα χτες από το Μπάνσκο όπου δύο μέρες πραγματικά έλιωσα σε χαμάμ, σάουνες, τζακούζια και ιαματικά λουτρά! πέρασα υπέροχα, γέμισα μπαταρίες και μακάρι να καθόμουν λίγο παραπάνω!

γύρισα όμως και πρέπει να βγουν τρεις ποιοτικές προπονήσεις μέχρι την Κυριακή.. η πρώτη έφυγε σχετικά εύκολα σήμερα με 15Κ LR σε 1:19:03 (ρυθμός 5:16) όπου όντας ξεκούραστος και προσπαθώντας να κρατηθώ φρέσκος για τα επόμενα, δεν πίεσα σε κανένα σημείο της διαδρομής.

το θέμα ήταν πως σχεδίαζα να βγω το πρωί αλλά βαριόμουν απίστευτα και τώρα ελπίζω η (ψιλοβατή θαρρώ) πρωινή διαλειμματική αύριο να βγει χωρίς απρόοπτα. και μένει κι ένα 8ρι τέμπο αύριο απόγευμα ή Κυριακή πρωί! ουφ κουράστηκα, πάω να φάω!

καληνύχτα σας!

tzatzikis90
    Συμμετέχων

καλησπέρα σας!

δεύτερη απόπειρα διαλειμματικής σήμερα, αλλά με τις back to back προπονήσεις δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκομαι. για την ώρα κρατάω πως βγάζω τουλάχιστον τους χρόνους του προγράμματος (και λίγο καλύτερους) και ευελπιστώ στην πρώτη φυσιολογική εβδομάδα (η επόμενη λογικά) να δω πάνω κάτω τι συμβαίνει.

τέλος πάντων, σήμερα το πρωί στο δημοτικό στάδιο Καβάλας, 2.8χλμ ζέσταμα με 4 ανοίγματα μέσα και στη συνέχεια 5-10 λεπτά δρομικές ασκήσεις. το κυρίως μενού είχε πυραμίδα 400-600-800-1200-800-600-400 τα οποία βγήκαν σε 1:30-2:25-3:17-5:07-2:25-1:33 αντίστοιχα. 3 λεπτά διάλειμμα ενδιάμεσα όπου ξεκίνησα με 400μ χαλαρό τρέξιμο αλλά από το δεύτερο και μετά ένιωσα πως δεν θα βγει και συνέχισα με 200μ χαλάρωμα και μετά περπάτημα για να πέσουν οι παλμοί. τέλος, 2.2χλμ αποκατάσταση και κάποιες διατάσεις για το καλό. 11.2χλμ συνολικά.

θα πάω για 5×5 πάλι σε λίγο (3η σερί προπόνηση από χτες το απόγευμα) και αν με το καλό ζήσω, θα κάψω το εβδομαδιαίο tempo το οποίο σκέφτομαι να αλλάξω με το ελεύθερο της επόμενης μιας και 1. νιώθω πως τους έχω σχετικά άνετα τους χρόνους και 2. το LR της επόμενης είναι προγραμματισμένο για 20″ πιο αργό από το χτεσινό, οπότε.. λογικά θα τα καταφέρω!

αυτἀ για την ώρα, καλή συνέχεια σε όλους σας!

Elda
    Συμμετέχων

Ενα 30αρι σημερα σε 6:08, το δευτερο σε αυτη την προετοιμασια και η εβδομαδα εκλεισε με 77χλμ, ο μηνας με 306 και η χρονια με 1060 (αρνητικο ρεκορ 5ετιας) εκ των οποιων τα μισα σχεδον εγιναν τους 2 τελευταιους μηνες. Το καλο ειναι οτι εχω ξανα διαθεση για τρεξιμο, το γονατο το εχω ξεχασει τελειως, οποτε συνεχιζουμε με αισιοδοξια για τις επομενες 9 εβδομαδες. Καλη χρονια σε ολους με την ευχη να πετυχετε ολους σας τους στοχους, δρομικους και μη!

spy
    Συμμετέχων

…μ’ αυτή την εβδομάδα των 120 χλμ περίπου … με την σημερινή ανάβαση στο Φλαμπούρι της Πάρνηθας και εν συνεχεία κατάβαση στους Θρακομακεδόνες (στην οποία παρεμπιπτόντως ήμουν τραγικός ) … έκλεισε ο μήνας με ρεκόρ σε χιλιομετρικο όγκο 400+ … ενώ και το έτος σχεδόν άγγιξε τα 4000 χλμ ! Ένας χρόνος καταπληκτικός δρομικα … με πολύ καλες παρουσίες στη Ψάθα (50 χλμ) … στον Ευχιδα … στο δρόμο του Ταχυδρόμου (44 χλμ) αλλά και στους Αθάνατους … αλλά και με τη μεγάλη απογοήτευση στο μαραθώνιο Θεσσαλονίκης …που δεν θέλω καν να τη σκέφτομαι …! Οι στόχοι στην επόμενη χρονιά είναι αρκετά φιλόδοξοι … και πολλά θα ξεκαθαρίσουν κατά το πρώτο τρίμηνο … όσον αφορά στους στόχους και στη συμμετοχή σε αγώνες ! Το πρώτο στοίχημα πάντως είναι στα τέλη Ιανουαρίου … εγχείρημα δύσκολο, αφού πολλά θα εξαρτηθούν από τις καιρικές συνθήκες καθώς κι από την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται το θέμα που έχω με το τροχαντηρα στο δεξί ισχίο !
    …Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλες κι όλους με υγεία, χαρά κι ευτυχία …και φυσικά επιτυχίες σε όλους τους τομείς της ζωής !!!

stratus
    Συμμετέχων

12 ταπεινα χλμ σημερα εκ των οποιων 4.8 χλμ ως εξης:3 σετ απο 800-800 μετρα με τα πρωτο 800αρι στο lt και το δευτερο 800αρι στο mp.
    Συνολικα χρονιας σχεδον 4.500 χλμ με μεσο ορο στο 4.38.Ειναι ρεκορ για μενα.Καλα να ειμαστε να συνεχιζουμε να τρεχουμε
    Καλη χρονια σε ολους!!

Etien
    Συμμετέχων

Καλή Δρομικη Χρονιά παιδια!Με Υγεία ,Ευτυχία κ επιτυχίες ! !
    Πρωι ωρα 10 ,στο Αγρίνιο,μαζι με αλλους φιλους του συλλογου ,τρεξαμε συμβολικα 5 χαλαρα χιλιομετρα , εντος της πολεως ! Το απογευμα ωρα 3 ,ετρεξα ακομη 10 χιλ ,στην περιοχη μου ,σε ρυθμο 6’/χιλ. Η μερα ηταν ηλιολουστη ,πανεμορφη !!

Ευχαριστώ

tzatzikis90
    Συμμετέχων

καλησπέρα σας!

καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ότι άλλο επιθυμεί ο καθένας σας!

όπως είπα έγινε τελικά, Σάββατο απόγευμα το πρόγραμμα είχε 5×5 με φίλους όπου βγήκαν 6χλμ κουτσά στραβά. συνολικά εβδομάδας 40. εε μετά ξεκίνησε η ανηλεής μάχη με τα κρέατα και τους παρατρεχάμενούς τους που…ακόμα συνεχίζεται!

χτες το απόγευμα πάντως σε μια εξαιρετική ηλιόλουστη και ζεστή χειμωνιάτικη μέρα (έτρεξα μόνο με κοντομάνικο σορτς και καπέλο!) και για να μη χαθεί το tempo της προηγούμενης εβδομάδας, 2χλμ ζέσταμα – 8χλμ στο 4:46 – 1χλμ αποκατάσταση σχετικά εύκολα!

γύρισα σπίτι, είδα μεγάλη διαφορά από τους προβλεπόμενους χρόνους προπονήσεων (προς το καλύτερο) και έκανα την πρώτη αναπροσαρμογή στο πρόγραμμα για να μου ταιριάζει περισσότερο.

αύριο πρωί διαλειμματική στο γήπεδο με 6×800!

καλή συνέχεια συντρέχτες!

Etien
    Συμμετέχων

12 σημερα τα χιλιομετρα με ρυθμο 5,10 !! Ολα μια χαρα !!

Ευχαριστω

mashine
    Συμμετέχων

Καλή χρονιά παίδες!
    Ας γράψω και εγώ να κάνω παρέα στον @tzatzikis90 ,προχθές ένα 25’Τ και εχθές 2Χ10Χ300@59-60″/20″ rest/2’ενδιάμεσα στο σετ.
    Σήμερα τέζα μάλλον με γρίπη που κυκλοφορεί.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Σ ευχαριστώ Πάνο! @mashine

καλησπέρα στην παρέα!

σήμερα το πρωί με αρκετό κρύο, στο δημοτικό στάδιο, η πρώτη προπόνηση της τρίτης εβδομάδας, μια διαλειμματικούλα! ξεκίνημα με 2,8χλμ ζέσταμα + 4×100 ανοίγματα (3.6χλμ συνολικά), στη συνέχεια δρομικές ασκήσεις 5-10 λεπτά και μετά τα κομμάτια. 6×800 είχε το πρόγραμμα σήμερα και βγήκαν όλα σε 3:14(2) και 3:15(4)! διάλειμμα ενδιάμεσα 1:30′ όπου από την αρχή κατάλαβα πως δε βγαίνει για κανένα λόγο χαλαρό τρέξιμο και έριξα περπάτημα να πέφτουν οι παλμοί. για το τέλος άφησα 2.8χλμ αποκατάσταση και κάποιες διατάσεις. συνολικά 11.2χλμ!

ίσως κάνω λάθος αλλά σε κάθε διαλειμματική νιώθω λίγο πιο δυνατός από την προηγούμενη. είναι νωρίς ακόμα, θα δείξει!

αυτά από εμένα, καλή συνέχεια σε όλους!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Καλημέρα και επιστροφή στη βάση. Η περασμένη εβδομάδα λόγω τεστ κοπώσεως με χρέωσε πολύ . Ήταν λάθος που το έκανα σε εβδομάδα αποφόρτιση. Τεσπα, συντηρητικά χθες ένα 11άρι άνετο στο 5’22» σε χαμηλούς παλμούς. Την Κυριακή έχω ρυθμό 20 χλμ αλλά θα το κάνω μεικτό 25αρι. 10 γρήγορα/ 15 άνετα. Το μάτι εννοείται στους παλμούς αποκλειστικά αφού τόσο δύσκολη προπόνηση σε όγκο και χρόνο, χρεώνει πολλά στη λάθος προσέγγιση.

theok
    Συμμετέχων

Καλησπέρα! Αποφάσισα να μοιραστώ κι εγώ μερικές προπονήσεις να παίρνω κίνητρο για τη συνέχεια.
    Βρίσκομαι στη 2η από τις 18 εβδομάδες προγράμματος μαραθωνίου, ακολουθώντας το πρόγραμμα 2Q του Daniels.
    Bγήκαν οριακά, αλλά ακριβώς στο στόχο, 5x1000m στο 4min/km με 3 λεπτά διάλειμμα και μετά 4x400m στο 1min 28 sec με 2 λεπτά διάλειμμα.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Μυστήρια πράγματα. Προχθές επιτέλους ξεκίνησα κανονικά το πρόγραμμα. ‘Έτρεξα 11 χιλιόμετρα σε 55:45 και ήμουν περίφημα. Το άλλο πρωί δε μπορούσα να περπατήσω από το πιάσιμο στους τετρακεφάλους. Χθες δε βγήκα για να ξεπιαστώ πάλι πιασμένος σήμερα. Βγήκα φουλ πιασμένος και έτρεξα 11 χιλιόμετρα σε 54 λεπτά. Και αύριο συνεχίζουμε πιο πιασμένοι. Ελπίζω να βοηθήσει το self torture device που ονομάζεται foam roller.

Etien
    Συμμετέχων

Ακομη 11 απογευματινα χιλιομετρα σε χρονο 55 λεπτα παιδια ! Ολα μια χαρα !

Ευχαριστω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 1,027 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.