Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,027 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos Όπως ήταν χθες ο Αγ. Κοσμάς, δεν υπήρχε σωτηρία.
    Αλλά μου έχει τύχει σε άσφαλτο που οι νερολακούβες ήταν πιο αραιές και μπορούσες να τις αποφύγεις, να είμαι όλη την ώρα σαν μπαλαρίνα για να μην πέφτω μέσα και για 2 μέρες μετά οι γάμπες μου να είναι τούμπανο από το forefoot.

ΒΤW (για να οδηγήσουμε την κουβέντα και πάλι στα παπούτσια 😛 ), τα Boston 5 συμπεριφερόντουσαν σα να μην ήταν βρεγμένα. Ούτε το πόδι κολυμπούσε μέσα, ούτε νερό κρατούσαν, ούτε και γλυστρούσαν.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

Έλεγχος της δραστηριότητάς μου τρέξιμο στίβου στο Garmin Connect. #beatyesterday
    https://connect.garmin.com/modern/activity/2804909469?share_unique_id=7

Nikolas
    Συμμετέχων

Συνήθως τέτοια περίοδο δεν κάνω προπόνηση μαραθωνίου. Έχω να ξεπεράσω τα 10 χλμ, κοντά μήνα. Οπότε και τρέχω λιγότερο. Όταν όμως τρέχω, το γυρίζω στην ταχύτητα.
    Είκοσι 100στάρια πριν λίγες μέρες με αλλαγές ρυθμού και πυραμίδα σήμερα, 100-150-200-250-300-350-300-250-200-150-100, με ζέσταμα χαλάρωμα στα 20 λεπτά και άλλα 20 το πρόγραμμα.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

Από Μελβούρνη με αγάπη!
    10×500 με 1′ rest
    1) 1:44
    2) 1:40
    3) 1:38
    4) 1:36
    5) 1:35
    6) 1:34
    7) 1:33
    8) 1:32
    9) 1:34
    10)1:29

Έλεγχος της δραστηριότητάς μου τρέξιμο στίβου στο Garmin Connect. #beatyesterday
    https://connect.garmin.com/modern/activity/2804909469?share_unique_id=12

Echetlos
    Συντονιστής

@iwannhs-vafeiadhs Δεν είσαι αργός τελικά…

nikos79
    Συμμετέχων

μάλλον κολλητικό πρέπει να είναι αυτό με τις γάμπες… δυο μέρες χαμένες προπονήσεις από πιασμένες γάμπες απότοκο προχθεσινών ασκήσεων για ενδυνάμωση. Τί γρήγορα που γερνάμε τελικά;

tazi
    Συντονιστής

@nikos79 Niko an den exei xanakaneis mi se paraxeneuei, sta oute akoma 4o sou kai les oti eisai megalos… oxi re si, exeis na fas akoma xiliometro me to koutali 🙂

nikos79
    Συμμετέχων

@tazi το πάθος και η όρεξη για το τρέξιμο δεν χάθηκαν ποτέ αλλά μετά από ένα ατύχημα προ διετίας εκτός τρεξίματος με κάταγμα επιγονατίδας που με άφησε έξω έξι μήνες με κάνει να αισθάνομαι σαν βετεράνος τόσο στις επιδόσεις όσο και σε δυνατότητες οργανισμού περί αποκατάστασης. Γι αυτό το είπα αυτό με τις γάμπες με δύο σετάκια από 8 επαναλήψεις έστω και μετά από καιρό να έχω τέτοιο πιάσιμο, δεν έχει να κάνει τόσο με την βιολογική ηλικία αλλά με αυτή του οργανισμού….

Echetlos
    Συντονιστής

@nikos79 Νικόλα, δύο χρόνια από τον τραυματισμό σου είναι πάρα πολλά για να μην έχει επανέλθει το σώμα. Οι προσαρμογές φυσιολογικά θα έπρεπε να έχουν ξαναγίνει, τόσο σε σχέση με τις ικανότητές του όσο και την αποκατάσταση.
    2Χ8 γάμπες είναι πολύ λιγο για να σου τις σφίξει όσο λες. Μήπως συνδυάστηκε και με κάτι άλλο;

nikos79
    Συμμετέχων

τρεξιματικά δεν έκανα κάτι άλλο από ότι κάνω συνήθως. Βέβαια το 2Χ8 ήτανε συνεχόμενα αλματάκια στο κάθε πόδι αλλά μέτριας έντασης πραγματικά δεν νομίζω ότι δικαιολογεί αυτό το σφίξιμο.

tazi
    Συντονιστής

@nikos79 αλματακια, το παραξηλωσες νομιζω, δοκιμασε την κλασσικη στο σκαλοπατι, πανω με τα δυο, κατω με το ενα και αργα, δουλευει και ο αχιλλειος ετσι, με μετρο στην αρχη. Αλλα γιατι επισης γαμπες, εχεις θεμα?

nikos79
    Συμμετέχων

@tazi με τις γάμπες θέμα έχω μόνο όταν ασχολούμε μαζί τους, όταν τις αφήνω ήσυχες δεν με ενοχλούν, ούτε αλματάκια δεν μπορούμε πια; πλέον αυτό έχω καταλάβει. Μια χαρά είναι οι γάμπες μέχρι την στιγμή που θα κάνω ασκήσεις ισορροπίας, ενδυνάμωσης κλπ. Αυτή με το σκαλοπάτι δεν την είχα υπόψιν αλλά καλύτερα να τις αφήσω ήσυχες…. Βέβαια παλιότερα που έπαιζα μπάσκετ δεν θυμάμαι ποτέ πιασίματα, τώρα αν παω να παίξω μπάσκετ θα είμαι για κανένα τριήμερο off σε προσαγωγούς, τετρακεφάλους και γάμπες. Βέβαια θα μου πεις τότε αν έτρεχες ένα 15άρι ακόμη και τζόκιν θα ήσουν επίσης ένα τριήμερο off ενώ τώρα όχι. Από αύριο θα είμαι στην θάλασσα οπότε θα το ρίξω στο κολύμπι, το πολύ πολύ να πιαστεί και η πλάτη 🙁

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα φίλοι μου!

όπως σας είπα δεν θα πολυγράφω, ακολουθώ ωστόσο το πρόγραμμα με ευλάβια!

22/6 -> 7km @ 41:54 (ρυθμός 5:59)
    23/6 -> 8.14km @ 47:01 (ρυθμός 5:47)
    27/6 -> 8km @ 44:34 (ρυθμός 5:34)
    30/6 -> 9km @ 50:39 (ρυθμός 5:38)
    1/7 -> 8km @ 46:18 (ρυθμός 5:47)

εν μέσω δουλειάς και φόρτου…διασκέδασης, μετά βίας καταφέρνω τρεις προπονήσεις την εβδομάδα ωστόσο όταν βρίσκω τελικά την ευκαιρία, πηγαίνω σε εντελώς ελεύθερο ρυθμό και το ευχαριστιέμαι απίστευτα! τρέχω σε καινούρια για μένα μονοπάτια και οι νέες, όμορφες εικόνες από το νησί με βοηθούν να ξεχνιέμαι και να ηρεμώ απίστευτα! όλα βαίνουν καλώς για την ώρα! από αυτή την εβδομάδα ξεκινούν σιγά σιγά και οι διψήφιες προπονήσεις και δεν κρατιέμαι!

αυτά τα ολίγα από μένα για την ώρα, καλή συνέχεια σε όλους!

big-blue
    Συμμετέχων

Σε τούτο το νήμα γράφω μια φορά στο εξάμηνο. Είπα να γράψω τον πόνο μου κ το ψάχνω 2-3 λεπτά. Έχει πέσει τεμπελιά μου φαίνεται:)
    Λοιπόν, χτες ξεκίνησα για τον ΑΜΑ. Πρώτη προπόνηση, ενα 17 σχεδόν, με διάφορα γρήγορα κομμάτια μέσα, με MP και Threshold. Είναι φυσιολογικό να θέλω να βάλω πάγο στις πατούσες πρώτα απ´ όλα κ μετά σε γάμπες ας πούμε κτλ; Είμαι αρκετά απροπόνητος βέβαια, αλλά θυμήθηκα πως αυτό (το να με καίνε οι πατούσες μου) το έχω και σε φουλ φόρμα. Τα παπούτσια μου ήταν τα pegs 34, ολοκαίνουργια.
    Σήμερα ξύσιμο, είχε κ το ματσάκι, ωραία δικαιολογία.
    Πως θα βγούν ΤΟΣΑ easy runs;;;

ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

Προπονησούλα με @mashine 🙂
    15×600 στο 3:30 με 50″ διάλειμμα
    Εγώ έκανα 9 γιατί μπήκα από το 7ο και μετά. 😛
    Μετά το 10ο πηγαίναμε 3:20 και τελευταίο 3:15
    Αέρινος ο φίλος!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,027 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.