Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Αυτό το θέμα περιέχει 165 απαντήσεις, έχει 27 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  tzatzikis90 5 ώρες, 41 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 166 συνολικά)
  • Συντάκτης

Στέλιος
    Δρομέας

Νέο μελος και για να μπω σε μια σειρα, ας γραψω τις προπονησουλες των τελευταιων δυο εβδομάδων για αρχη. Στη συνεχεια θα είναι πιο στρωτα μιας και θα γραφω πιο τακτικα . 🙂

Κυριακη 21/10 εκανα για πρωτη φορα 21χλμ σε 6:30 pace (2 ωρες 17 λεπτα χρονος) . Κινηθηκα από Πεδιο του Αρεως μεχρι χολαργο και Πολυτεχνειουπολη . Οι ανηφοριτσες μου ριχνουν λιγο τον ρυθμο . Είναι και τα φαναρια στη μεση που καμμια φορα σου κοβουν τη φορα … και αλλοτε παρακαλας να σε σταματησει κοκκινο για να ξεκουραστείς μερικα δευτερόλεπτα . 😀
    23/10 ένα 5αρακι στο 5:40 pace μεσα στο Πεδιο του Αρεως.
    25/10 βγηκαν 10.5χλμ σε 6:00 pace στο Πεδιο του Αρεως
    28/10 εκανα 12.5χλμ σε 5:50 pace παλι στο Περιο του Αρεως.

30/10 πηγα μεχρι το Αττικο αλσος. Ξεκινησα από το Πεδιο του Αρεως και ανεβηκα Ευέλπιδων και Tσαλδαρη . Στο αλσος εκανα 2 γυρους περιφερειακα (παρεα με τις ανηφοροκατηφορες) . Πηγαινε-ελα μαζευτηκαν 11χλμ σε 6:30 pace .
    1/11 παλι στο Πεδιο του Αρεως… αλλα επειδή μου επεσαν βαριες οι ανηφοροκατηφορες της προηγουμενης προπονησης από το Αττικο Αλσος, εκανα 12χλμ από τα οποια τα 2 πρωτα ηταν στο 5:50 , ενω τα υπολοιπα 8 στο 7:30(χελωνισια αλλα ηταν ωραια ) μιας και βρηκα έναν φιλο που παει χαλαρα και πηγαμε παρεα συζητώντας … και τα τελευταια 2 που ημουν μονος μου παλι στο 5:40 🙂
    2/11 για πρωτοτυπια στο Πεδιο του Αρεως … βγηκαν 5.7χλμ στο 5:30 (γελαω γιατι τους τελευταίους δυο μηνες πηγαινω στο παρκο αρκετα συχνα μιας και μενω κοντα)

Tην Κυριακη που μας περασε 4/11 εκανα άλλο ένα long και εφτασα από το κεντρο μεχρι τον Νιαρχο και ξαναγυρισα πισω . Η διαδρομή ηταν ανεβασμα Αλεξανδρας, μετα Βασιλίσσης Σοφιας κατω μεχρι το Ζαπειο, Συνταγμα και παραδρομος Συγγρου. Φτανοντας στο Νιαρχο συνεχιζω τον ποδηλατοδρομο και φτανω πανω στο Θησειο και συνεχιζω από Πειραιως μεχρι Ομονοια και τελος από Πατησιων μεχρι ξανα αρχη της Αλεξανδρας. Τελικα βγηκαν 21χλμ σε pace 6:15 μαζι τα φαναρια . Χωρις τα φαναρια ηταν ακριβως 6:00 (2 ωρες 7 λεπτα )

Τελος , σημερα 4/11 εκανα παλι 5.5χλμ στο Πεδιο του Αρεως με 5:55 pace γιατι μετα από τα 21χλμ δεν ηθελα να ζοριστω. Οι παλμοι μου όμως ηταν πολύ καλοι και δεν ειχα πονους/ενοχλήσεις που είναι και βασικοτατο .

Από εδώ και περα θα ενημερωνω σε πιο τακτικη και ισως σχεδόν καθημερινη βαση . 😀

Eυχαριστω, Στελιος !! 🙂

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 εβδομάδα, 3 μέρες πριν από  Στέλιος.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 εβδομάδα, 3 μέρες πριν από  Στέλιος.

sotos-marathon
    Δρομέας

Καλημερα! 2χλμ ζεσταμα 4×100μ 5×800μ με 1′ rest jogging.. 2χλμ αποθ. Παρασκευη ενα 20αλεπτο και βουρ για Μαραθωνα την Κυριακη!!!

»Run smart..Run For Life»

stressbuster
    Δρομέας

Χθες 4Κ ελευθερα και 6 ανοιγματα, ελιωσα 🙂

Στέλιος
    Δρομέας

12αρακι σημερα σε 5:40 pace και μεσο ορο παλμων 159 (γυρω στους 155 στις κατηφορες και εως 165 στις ανηφορες) . Τα δυο τελευταια χιλιόμετρα τα πηγα λιγο πιο ζωηρα και εγραψε 169 στην τελευταια ανηφορα. Μπορω να αντεξω και στους 172 για κανα χιλιομετρο ανηφορικο , αλλα θα με δυσκολεψει στη συνεχεια .

@echetlos . Υπαρχει δυνατοτητα edit στα post μας ? Ηθελα να συμπληρωσω καποιες πληροφοριες στο σημερινο περι stryd . Ασε που βλεπω και καποια ορθογραφικα και τρελαίνομαι . 😀

Eπισης , βρηκα και την ομαδα σας στο strava . Μπαινω ελευθερα φανταζομαι εεεε ??? 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

@steliosg Στα πρώτα 30′ (αν δεν κάνω λάθος) από την δημοσίευση του post έχεις δυνατότητα για edit, Στέλιο.

Υπαρχει δυνατοτητα edit στα post μας ? Ηθελα να συμπληρωσω καποιες πληροφοριες στο σημερινο περι stryd . Ασε που βλεπω και καποια ορθογραφικα και τρελαίνομαι .

Στέλιος
    Δρομέας

ΟΚ Νικο. Θα τριπλοδιαβαζω πριν ποσταρω (Αχ ατιμη πρεσβυωπια )

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 εβδομάδα, 1 μέρα πριν από  Στέλιος.

Στέλιος
    Δρομέας

Άλλο ένα 12αρακι στο 5:45 σημερα (1ω9λ) … και ο καιρος δε λεει να δροσισει.

Σκέφτομαι ποιος είναι ο πιο ευκολος τροπος για να ριξω τον χρονο του ημι που εχω (2ω7λ) . Mιας και συνηθως κανω 10αρια-12αρια σε στροφες των 1.2km , να προσπαθήσω να κανω έναν γυρο στο 5:40 που παω συνηθως και μετα ένα πιο γρηγορo γυρω στο 5:25-5:30 .
    Το 5αρι μου είναι στο 5:12 και δε θελω να ζοριστω με 5:00pace , γιατι είναι pace που δεν το κραταω για πολύ. Ισως για 2-3χλμ ευκολα, αλλα φοβάμαι ότι θα γαλακτωσω γρηγορα και δε θα βγει τουλάχιστον το 10αρι που θελω.

Συμφωνείτε για εναλλαξ έναν νορμαλ γυρο και μετα έναν λιγο πιο γρηγορο ? Και όταν δω ότι τραβάει το συστημα, μπορω να δοκιμασω για 5:30 σε 10αρι ώστε να σπασω και τα 55λεπτα (Ειμαι στα 56:04 τωρα) .

Αποψεις δεκτες !

Ευχαριστω !! 🙂

Kalogeridis
    Δρομέας

Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Αν το τερέν που τρέχεις είναι επίπεδο, ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και την επιλογή των διαλειμματικων . Επίσης και αυτό που προτείνεις είναι όμορφο αλλά αρχικά δοκίμασε ένα 1200αρι άνετο , ένα λίγο πιο δύσκολο. Δηλαδή στην περίπτωση σου εναλλαγες 5’50»- 5’30». Με τον καιρό , πας σε ένα 5’50» με δυο στο 5’30». Μετά μπορείς να πας σε αυτό που προτείνεις.καποιος εμπειροτερος σίγουρα θα σου προτείνει δεκάδες ποιοτικότερες εναλλακτικές.

mashine
    Δρομέας

Jogging στον Αγιο Κοσμά παρέα με @iwannhs-vafeiadhs.Υποτίθεται θα είμασταν χαλαροί αλλά μάλλον κουρασμένοι ,το ελαφρύ αεράκι μας φάνταζε τυφώνας…:P
    @echetlos Καλά πως την παλεύεις;

Echetlos
    Συντονιστής

@mashine Έλα ρε συ, εκεί ήμουν. Κατά τις 8:20 έφυγα.
    Τι αέρα ρε Πάνο, που να σ έχω άλλες φορές…

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Καλησπέρα Στέλιο @steliosg. Αυτό που προτείνει ο Παναγιώτης @kalogeridis έχει νόημα. Με τη σειρά μου, θα σου πρότεινα το εξής. Δεδομένου ότι δεν θα τρέξεις κάποιον αγώνα χειμωνιάτικα, έχεις την ευκαιρία και το χρόνο να ακολουθήσεις ένα κάπως πιο δομημένο προπονητικό πρόγραμμα. Αυτό μπορείς να το βρεις είτε μέσω κάποιου προπονητή, είτε μέσω κάποιου σχετικού βιβλίου. Δύο κανόνες που μάλλον ισχύουν είναι ότι βελτιώνεσαι α) αυξάνοντας τον όγκο χιλιομέτρων που κάνεις, και β) ακολουθώντας κάποιου τύπου polarised training (πολλά αργά χιλιόμετρα, λίγα γρήγορα χιλιόμετρα). Το τι είδους polarised training είναι θέμα συζήτησης και όποιο σχετικό άρθρο να διαβάσεις, και όποιον παλιό εδώ ή προπονητή να ρωτήσεις, θα ακούσεις και μια διαφορετική γνώμη. Όλες πιθανόν να δουλεύουν. Δες, αν έχεις όρεξη, την παρουσίαση αυτή για γενικές πληροφορίες από κάποιον expert https://lecturecapture.brookes.ac.uk/Mediasite/Play/3b951db65dd44082a876060aab67f5c51d . Την έχω ξαναανεβάσει παλιότερα.

Στέλιος
    Δρομέας

Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Αν το τερέν που τρέχεις είναι επίπεδο, ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και την επιλογή των διαλειμματικων . Επίσης και αυτό που προτείνεις είναι όμορφο αλλά αρχικά δοκίμασε ένα 1200αρι άνετο , ένα λίγο πιο δύσκολο. Δηλαδή στην περίπτωση σου εναλλαγες 5’50»- 5’30». Με τον καιρό , πας σε ένα 5’50» με δυο στο 5’30». Μετά μπορείς να πας σε αυτό που προτείνεις.καποιος εμπειροτερος σίγουρα θα σου προτείνει δεκάδες ποιοτικότερες εναλλακτικές.

@kalogeridis

Η κυκλικη διαδρομή δεν είναι επιπεδη . Είναι στην ουσια μια ανηφορα 600μ και μετα μια κατηφορα 600μ (Στο περιπου αυτό) . Η υψομετρικη διαφορα είναι περιπου 20μ .
    Κοιτοντας το 5αρι που εκανα στην ιδια διαδρομή πριν εναμιση μηνα με μεσο pace 5:15 , βλεπω ότι ανεβαινα τις ανηφορες στο 5:30 και τις κατηφορες στο 5:00 . Θυμαμαι όμως οτι τελευταια ανηφορα περιπου στα 4.6χλμ επειδή τα ειχα δωσει όλα, μου ηρθε ένα αισθημα ανακατωσούρας στο στομαχι και μια αισθηση το να θελω να τα βγαλω 😀
    Ηξερα όμως ότι είναι από το ζορι της ανηφορας και πηρα 2-3 καλες εισπνοες και εφυγε αμεσως η ενοχληση μολις αρχισε η κατηφορα . Σε αυτή την ανηφορα οι παλμοι επαιζαν γυρω στους 172 .
    Τωρα, οι ανηφορες στα νορμαλ τρεξίματα των 10-12χλμ βγαινουν με pace γυρω στο 6:00 , ενώ οι κατηφορες γυρω στο 5:30 .
    Γι’αυτο λεω ότι πρεπει να βρω ένα ενδιαμεσο ρυθμο που θα μπορεσω να βγαλω σχετικα νορμαλ χωρις πολυ ζορι γυρω στα 8χλμ πχ .
    Ισως μπορω να παω με την αισθηση και προσπαθοντας να παιζω στις ανηφορες μεχρι 170 παλμους . Ισως παλι να δοκιμαζα να τσιτωνω μονο τις ανηφορες . Οσο το σκέφτομαι, πολλες ιδεες υπαρχουν .

Παντος και το 1-2 που μου προτείνεις είναι βολικοτατο . Μαλλον θα το δοκιμασω για αρχη .

Σ΄ευχαριστω για την απαντηση Παναγιωτη !:)

@sotiris_diamantopoulos Γεια σου Σωτηρη ! Ευχαριστω για την απαντηση:)
    Θα διαβασω το αρθρο και θα επανελθω . Ένα διαφορετικο ερεθισμα καλο θα είναι να μπει στο πρόγραμμα μου .
    Μεχρι λιγο πριν το καλοκαιρι συνηθιζα να κανω μια μικρη διαδρομή των 2μιλιων περιπου σε πιο γρηγορο ρυθμο (περιπου 5:20) . Με το που καλοκαιριασε όμως, επειδή οι παλμοι πηγαιναν στο θεο, αλλαξα πλανο και το πηγα πιο συντηρητικα και εβγαζα ολες τις προπονησουλες με σκοπο να κραταω παλμους εως 160-165 στις ανηφορες . Συνεπως κρατιομουν στις κατηφορες λιγο συντηρητικα και οι παλμοι επεφταν στους 145-150 ώστε να εχω δυναμεις και κουριαγιο για τα επομενα χλμ .

Θα τα μελετησω και θα επανελθω σε νέο θεμα, μιας και νομιζω ότι εκτροχιάζω το παρων .

Kalogeridis
    Δρομέας

Συνέχισε στο παρόν θέμα αφού είναι κατάλληλο και επειδή η επισκεψιμότητα του θα σου δώσει απαντήσεις από γνώστες του είδους και έμπειρους δρομείς. Ο Σωτήρης είναι σκαφτιας σε προπονητικά από κάθε άρθρο του πλανήτη! Δεν είδα τι σου έδωσε για μελέτη αλλά θα είναι to the point.

tzatzikis90
    Δρομέας

Καλησπέρα συντρέχτες!

πρώτη προπόνηση σήμερα μετά τον ΑΜΑ καθώς ήθελα να αφήσω τα πόδια να ξεκουραστούν. 8ράκι χαλαρό με ένα φίλο έξω στο κρύο με 6:14 μέσο και 164 παλμούς.

για ένα σχετικά μεγάλο διάστημα μάλλον δεν θα κάνω τίποτα μέσα στη μέρα επομένως θα μπορέσω να αφοσιωθώ στο τρέξιμο στοχεύοντας σε 4-5 προπονήσεις εβδομαδιαία με αρκετή ποιότητα μέσα. άντε και καμιά ενδυνάμωση. θα ξεκινήσω και πρόγραμμα για ημί λογικά ώστε να πάρω λίγο τα πάνω μου, αφού βρω τον αγώνα – στόχο βέβαια!

αχ πολύ χάρηκα!

καλό πουσουκού να έχουμε!

Elda
    Δρομέας

@tzatzikis90

θα ξεκινήσω και πρόγραμμα για ημί λογικά ώστε να πάρω λίγο τα πάνω μου, αφού βρω τον αγώνα – στόχο βέβαια!

Τασο, Καλαμπακα-Τρικαλα 17/3, ο πιο γρηγορος σε μετρημενη διαδρομη στην Ελλαδα, θα τον τιμησω κι εγω αν ολα πανε καλα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 166 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.