Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Αυτό το θέμα περιέχει 542 απαντήσεις, έχει 50 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Iwannhs Vafeiadhs 1 ώρα, 6 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 543 συνολικά)
  • Συντάκτης

tzatzikis90
    Δρομέας

Καλησπέρα σας!

Τελευταία προπόνηση είχα στις 11/12 κι από τότε κάθησα λίγο να ξεκουραστώ! πήγα και μια βόλτα Βαρκελώνη να δω τι παίζει και επέστρεψα με διάθεση να οργώσω…τα τσιμέντα!

Χθες λοιπόν 8ράκι ελεύθερο με 5:09 μέσο και ψηλούς παλμούς από τα κοψίδια.

θα επιστρέψω, πού θα πάει!?

καληνύχτα σας!

Kalogeridis
    Δρομέας

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία! Νίκο @tazi σιδερένιος και καλή επιστροφή!!!
    Ένα κρύωμα που με ταλαιπωρεί από τις αρχές του Δεκέμβρη, με άφησε εκτός δρόμου για τρεις εβδομάδες. Κάπως έτσι έφτασα Αθήνα για γιορτές με μπόλικο βήχα αλλά με τα ρούχα μου στις αποσκευές. Μου πήρε και ένα ζευγάρι δώρο ο αδερφός μου ( brooks pureflow 5) και ήταν δύσκολο να κρατηθώ άλλο. Βρήκα τον Νίκο @echetlos στα μέρη του , και μπήκα σε ένα ωραίο γκρουπ . Μια ωραία προπόνηση , σε άριστο περιβάλλον, με σωστούς συντρεχτες! Πραγματικά ζηλεύω που τρέχω μόνος και αβοήθητος.
    Βγήκαν γύρω στα 13 χλμ με προθέρμανση και αποθεραπεία.
    Βέβαια οι γαμπες την άκουσαν Dolby, αφού τρωγομουν να δοκιμάσω τα παπούτσια και δεν είμαι ακόμα έτοιμος για τέτοια drops. Ίσως να είναι και η μακρά αποχή, αλλά τέτοιο πιάσιμο δεν έχω ξαναπάθει!!!
    Όσον αφορά τον βήχα, όσο έτρεχα όλα ήταν καλά. Με το που δοκίμαζα να μιλήσω , έδινα πόνο. Μακάρι να περάσει σύντομα γιατί έχω χάσει τις τρεις πρώτες εβδομάδες της προετοιμασίας, και ίσως χρειαστεί να αναθεωρήσω τον στόχο (σε χλμ) του πρώτου μεγακυκλου της χρονιάς.

Echetlos
    Συντονιστής

@kalogeridis Εντάξει, ελπίζω να ξεμπούκωσες προχθές.
    Σχετικά με τις γάμπες σου, σε είδα που είχες ένα πολύ επιθετικό forefoot, σα να το εξεβίαζες κατά κάποιον τρόπο. Λες κι επειδή το παπούτσι έχει χαμηλό drop, έπρεπε κι εσύ να πατάς μπροστά.

ΥΓ: οι κοπέλες της ομάδας ρωτούσαν μετά αν θα ξαναέρθεις.

Kalogeridis
    Δρομέας

@echetlos Ίσως να το εκβιασα, το είχα συνεχώς στο νου μου, και πιθανότατα να ισχύει αυτό που λες. Αλλά όλα αυτά εννοείται ότι περνούν σε δεύτερη μοίρα όταν βάζεις τέτοιο υστερόγραφο!!! Όντως είναι λογικό να γοητευτει μια γυναίκα όταν για να βγάλω δύο λέξεις σε σειρά , χρειάζεται δύο στάσεις για βήχα … Έλεος!!! Θα το ξανακάνουμε στο επόμενο ταξίδι στα σίγουρα!!!

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@kalogeridis @echetlos κάνω την εξής υπόθεση. Προκειμένου να είσαι midfoot striker σε παπούτσι με drop 10mm πρέπει το πόδι να είναι στραμμένο προς τα κάτω (plantarflexed αγγλιστί) στις x μοίρες. Συνηθισμένος λοιπόν σ’ αυτή την κλίση, αν φορέσεις παπούτσι με low drop, τότε θα φαίνεται ότι πατάς πιο μπροστά (με πιο πολύ κενό ανάμεσα στη φτέρνα και το έδαφος δηλαδή). Αυτό φαντάζομια θα συμβαίνει μέχρι να συνηθίσεις το καινούριο drop και να πατάς πιο φυσιολογικά. Δεν αποκλείω όμως και το ενδεχόμενο ο Παναγιώτης να ήθελε να κάνει τη φιγούρα του με το καινούριο πατούμενό του :p.

Παναγιώτη άντε ανέβα κατά δω να κάνουμε το ντουέτο «μακρυμάλλης – φαλακρός».

Kalogeridis
    Δρομέας

@sotiris_diamantopoulos σαφώς και δε τολμώ να κάνω μόστρα παπούτσι διετίας ( ή παραπάνω?) , Αλλά με τον Νίκο να κοζαρει κάθε μου κίνηση, έπρεπε να το παίξω φάρας! Μάλλον ψαρωσε ο ψηλός!!!

Kalogeridis
    Δρομέας

Σωτήρη έφτασα απόψε!!! Δυστυχώς δε προλαβαίνω αύριο μίας και έχω ταξίδι για Χανιά το μεσημέρι, αλλά 2/1 επιστρέφω για γούστα!!!

Kalogeridis
    Δρομέας

Επίσης, όσον αφορά το πιάσιμο, ίσως και το τερέν να με ζορισε παραπάνω. Αν και το ιδανικό , σωστό χωμάτινο τερέν, σίγουρα είναι δυσκολότερο από άσφαλτο ή διάδρομο.

Elda
    Δρομέας

Καλη χρονια σε ολους, αφου δεν εχει γραψει κανεις, ας κανω το ποδαρικο στις προπονησεις της νεας χρονιας μπας και παει καλυτερα απο την προηγουμενη δρομικα. 25χλμ σημερα στο 5’50» χαλαρα και ανετα με υπεροχο καιρο για τρεξιμο, απολαυστικος συνδυασμος λιακαδας, ελαφρυ βορια και κρυου, γιατι να μην μπορουμε να τρεξουμε ενα μαραθωνιο με τετοιο καιρο???

Echetlos
    Συντονιστής

@elda Καλή χρονιά, Μαράκι!

Ας πάρω την σκυτάλη κι εγώ, αφού περίεργα πράγματα συμβαίνουν.
    Τις τελευταίες 11 ημέρες, έχω βγει 8 φορές για τρέξιμο και μάλιστα, οι 7 ελεύθερο.

stressbuster
    Δρομέας

2 βδομάδες χωρις πρόγραμμα, ετσι εκανα μερα παρα μερα 10χλμ και τις Κυριακες 20χλμ.
    Ρυθμοι 5.3 με 5.1 στα 20 και λιγο ποιο κατω τα 10.
    Πρωτη φορα στην ζωη μου δεν ηπια και δεν εφαγα στις γιορτες και ,όχι δεν πηρα 1-2 κιλα που γινεται παραδοσιακα αλλα εχασα κιολας.Η μανα μου ανησυχει …. 🙂
    25/12 ημουν στις 7 το πρωι και ετρεχα Στο Νιαρχο επιασε και ένα ψιλοβροχο ωραια πραματα παντως ένα ανδιαβροχο της champion με πηγε και με εφερε στεγνο από βροχη μουσκεμα από ιδρωτα.
    Καλη χρονια με υγεια!!!

Kalogeridis
    Δρομέας

Χρόνια πολλά στον κοουτς Βαφειάδης!!!
    Επιστροφή στα Χανιά από χθές βράδυ… Αύριο ίσως κάνω ένα ξεμουδιασμα ώστε από μεθαύριο να δοκιμάσω να μπω στο πρόγραμμα από την 6/20 εβδομάδα για ανοιξιάτικο μαραθωνιο. Αν δε σηκώσει το μηχάνημα, αναθεώρηση και αναμονή. Έκανα προ ημερών ενέσεις αντισταμινικες στη μύτη για επίλυση του προβλήματος. Είμαι λίγο καλύτερα. Στην πράξη όμως θα φανεί από αύριο.

tzatzikis90
    Δρομέας

Καλημέρα σας! καλή χρονιά με υγεία και ότι καλύτερο και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες αυτών των ημερών!

οι συνθήκες αυτό το διάστημα στην Καβάλα δεν είναι ιδανικές με χιόνια και πολικό ψύχος κι έτσι προτιμώ σε μεγάλο βαθμό τη θαλπωρή του σπιτιού μου. 2 προπονήσεις ως τώρα τη νέα χρονιά, ελεύθερα κλασικά.

-8ρι στις 3/1 με 5:00 μέσο και 9ρι χθες στο 5:11 με τελευταίο χιλιόμετρο ανηφορικό όπου δοκίμασα και τα όριά μου στους παλμούς αφού με συσσωρευμένη κόπωση έκανα σπριντ στα τελευταία μέτρα και…199 παλμοί! μέχρι το βράδυ προσπαθούσα να επαναφέρω τα δάχτυλά μου από το κρύο (φορούσα και γάντια!)!

αυτά για σήμερα, καλή σας μέρα!

Kalogeridis
    Δρομέας

Προχθές έκανα ένα τάλιρο τζοκινγκ στο διάδρομο. Στο 6+ και ζοριστηκα στο ξεκίνημα.
    Χθές έγινε η έναρξη για 21/4 με 10 αερόβια στο 6’03», και καπάκι 4 έντονα αερόβια στο 5’25». Για κλείσιμο 8*100 στο 5′ με 1′ τζοκινγκ για διαλλειμα. Συνολικά 16+ για αρχή , μόνο ευχαριστημένος μπορώ να είμαι.
    Αύριο θα κάνω 55-70′ αερόβιο.

Kalogeridis
    Δρομέας

Βάλε και 11,5 αερόβια σήμερα στο 5’26″… Οι παλμοί στον αέρα!!! Με τα pureflow που είναι ερωτιαρικα!!! κάτι έχω και για αύριο… Θα δείξει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 543 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.