Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Αυτό το θέμα περιέχει 468 απαντήσεις, έχει 47 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  BabisStinson 15 ώρες, 3 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 469 συνολικά)
  • Συντάκτης

Kalogeridis
    Δρομέας

Σήμερα βρήκα το θράσος να κάνω τέστ πενταριου. Ξεκίνησα με 3 χλμ προθέρμανση με 3 ανοίγματα μέσα.
    Στο τέστ μπήκα στο 4’57», στο 1ο χλμ το έριξα στο 4’48». Στο 2ο στο 4’39» και στο 3ο στο 4’30». Στα 3,7 χλμ είχα σκάσει και έριξα για 200 μέτρα στο 5′. Το τελευταίο το ανέβασα προοδευτικά μέχρι το 4′. Μο 4’43″/χλμ. Πολύ ικανοποιημένος αν κρίνω την τωρινή μου κατάσταση.
    Αποθεραπεία έκανα 4χλμ απολαυστικά.
    Τα pureflow τα σπάνε!!!

PanDex
    Δρομέας

Ποδαρικό στους αγώνες για το 19, με ήμι για φέτος με ένα ανέλπιστο 1.28.40 στον Ευρώτα (κάτι ψιλά λιγότερο από 21.1 έβγαλε το ρολόι). Όλη την εβδομάδα με ίωση, ευτυχώς δεν είχα κάποιο θέμα απλά δεν μπορούσα να πιέσω στο τέλος. Πρώτος ήμι με ένταση από το 16 μια χαρά.

Echetlos
    Συντονιστής

Πωπω… πετάει η ομάδα!!!
    Μπράβο, Πάνο!

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Συγχαρητήρια Πάνο @panosdimi!

stressbuster
    Δρομέας

Καλημέρα και από μενα.

20Κ χθες αργα σε 1 ωρα και 145 παλμους.

Σε 2 βδομάδες θα τρεξω το 10αρι του Καποδιστρια στην Αιγινα και μεσοβδόμαδα εχω ωραια κομματια στο γηπεδο.

Στοχος να μπορεσω να τρεξω σε 50 λεπτα και κατω, για να δουμε.

PanDex
    Δρομέας

Ευχαριστώ παιδιά.

chriskapsio
    Δρομέας

Φίλε stressbuster μήπως, λέω μήπως, κάτι δε μας λές καλά? 20Κ σε 1 ώρα???

stressbuster
    Δρομέας

Μπα, δεν με εχεις για γληγουρο ε?
    Και πολύ καλα κανεις , ηθελα να γραψω τα 10 χλμ ρυθμο 6 , ε τα 20 σε 2 ωρες.
    Και πασχιζω να κανω τα 10 κατω από 50 λεπτα.
    Τωρα το εφερα στις σωστες διαστασεις.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

3o μόλις τρέξιμο της χρονιάς σήμερα κάνοντας ένα 10άρι σε μέτριο ρυθμό (με βάση την τρέχουσα φυσική μου κατάσταση, δίνω στοιχεία πιο κάτω) με τον Γιώργο @skull. Τσίμπησα τη γρίπη (την κανονική, αυτή με τον υψηλό πυρετό και τους πόνους στις αρθρώσεις και τους μύες) την Πρωτοχρονιά που με έβγαλε off για μια βδομάδα. Αποφάσισα να πάρω και μερικές έξτρα μέρες ρεπό για να σιγουρευτώ ότι δεν θα αποκτήσω κανένα κουσούρι δευτερογενώς. Τρία συμπεράσματα-παρατηρήσεις:
    1. Έχει πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις την αντίδραση του οργανισμού στον ιό, αλλά και στα αντιπυρετικά. Με το garmin και τη μέτρηση στρες που κάνει, έβλεπα σε real time αν χειροτερεύω ή καλυτερεύω, αν με έχει πιάσει η παρακεταμόλη και πότε ακριβώς περνούσε η δράση της κλπ.
    2. Με αυτές τις 12-13 μέρες off running που πήρα, πέρασαν όλες οι ενοχλήσεις που είχα σε τένοντες και πέλμα. Είχα ανάγκη μάλλον αυτή την ξεκούραση.
    3. Η φόρμα μου έχει πέσει κατακόρυφα. Πρέπει να σημειωθεί βέβαια ότι έμεινα 4-5 μέρες στο κρεβάτι με λίγες κινήσεις, οπότε σίγουρα αυτό είχε τις επιπτώσεις του. Το θέμα όμως είναι ότι πριν κάνω την παύση έπαιζα σε vdot κοντά στο 52 με βάση τις εκτιμήσεις του runalyze, ενώ τώρα είμαι στο 43-45. Όπως έλεγα και στον Παναγιώτη @kalogeridis, είναι σαν να μπήκα στο 2017 αντί για το 2019. Θα επανέλθω στα παλιά νούμερα, είναι βέβαιο αυτό, αλλά όπως και να ‘χει μου κάνει εντύπωση το πόσο πιο αργός έγινα κάνοντας pause για 12 μέρες. Είναι κι ένα μάθημα αυτό για μένα, καθώς καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο να μην επιμένει κανείς όταν έχει μια ενόχληση, αλλά να το παίζει εκ του ασφαλούς, γιατί ένας τραυματισμός μπορεί απαιτήσει αρκετές μέρες off με αντίστοιχη μείωση της φυσικής κατάστασης, ενώ αν εγκαίρως δεις ότι κάτι δεν πάει καλά, μπορείς να το σώσεις χάνοντας μόνο 1-2 προπονήσεις ή κόβοντας την ένταση, με ελάχιστες επιπτώσεις.

Roberto4Carlos
    Δρομέας

Σωτήρη, @sotiris_diamantopoulos, καλή επάνοδο!
    Σε καταλαβαίνω αυτό περί της καθόδου στα τάρταρα της «Δρομικής Απόδοσης» αφού μου έχει τύχει αρκετές φορές και μένα, με πιο πρόσφατο παράδειγμα τον Οκτώβριο όπου 20 μέρες πριν τον 10άρι του ΑΜΑ βρέθηκα στα πιτς! Περαστικά να είναι όλα, και έχει ο Θεός!

Ίσως αυτή η περίοδος «αναγκαστικής ξεκούρασης» που είχες, εφόσον θεωρήσεις ότι είναι στην αρχή μιας νέας προπονητικής πορείας προς τους στόχους της Άνοιξης, ίσως κάνει παραπάνω καλό στο σώμα σου. Λογικά αυτό το διάστημα θα μπορέσεις να δουλέψεις την βάση του προπονητικού σου πλάνου, μα αργά ξεκούραστα χιλιόμετρα, χωρίς το άγχος των απαιτητικών διαλειμματικών ή των ζόρικων Tempo!

Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos Ο παλιός μου προπονητής έλεγε ότι σε ένα «κανονικό» κρύωμα (προφανώς το δικό σου δεν ήταν τέτοιο), απαιτείται σχεδόν το τριπλάσιο διάστημα από αυτό που απείχες, ώστε να επανέλθει η φυσική κατάσταση εκεί που ήταν.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Ευχαριστώ Μανώλη @roberto4carlos. Θυμάμαι που μου έλεγες για την ίωσή σου πριν το 10άρι. Εγώ ήμουν τυχερός και με έπιασε off season, οπότε μικρό το κακό. Όντως, ξεκινάω με το πρόγραμμα βάσης, με αργά χιλιόμετρα και κάποια ανοίγματα και ανηφόρες.

Νίκο @echetlos, θα αναφέρω εδώ την πρόοδό μου, ώστε να δούμε πόσο χρόνο θα μου πάρει η επάνοδος.

Elda
    Δρομέας

Περαστικα Σωτηρη και μακρια απο αλλες ιωσεις. Κι εγω σημερα ετρεξα μετα απο την Κυριακη, ευτυχως η δικη μου ιωση ηταν ελαφριας μορφης, μεχρι 37.6 για 1.5 μερα μονο, συναχι και βηχα. Τουλαχιστον ξεκινησε τη Δευτερα και δεν εχασα το LR μου. Μη σου κανει εντυπωση το οτι σε πηγαν τοσο πισω 12 μερες, γιατι δεν ειναι 12 μερες απλης αποχης απο το τρεξιμο που θα συνεβαιναν σε περιπτωση τραυματισμου οπου θα μπορουσες να διατηρησεις καπως το αεροβιο με ποδηλατο ή κολυμπι αλλα και τη δυναμη σου με ασκησεις ενδυναμωσης, ειναι 12 μερες αποχης απο τα παντα, οπως ειπες κι εσυ τις 4-5 δεν κουνιοσουν καν. Χωρια την καταπονηση που υπεστη ο οργανισμος σου λογω της ιωσης, εισαι πολυ εξασθενημενος αυτη τη στιγμη, φροντισε τη διατροφη σου να ενισχυσεις αμεσα το ανοσιοποιητικο σου και τα υπολοιπα θα ερθουν.

@echetlos, δηλ εγω θελω 9 μερες για να επανελθω εκει που ημουνα??? Πανω που ειχα αρχισει να πλησιαζω τον παλιο καλο εαυτο μου, ξανα μανα φτου κι απ την αρχη!!! Χαλι μαυρο παντως, εκει που αλλοτε αρρωσταινα μια φορα ανα 5 χρονια, τα 3 τελευταια χρονια αρρωσταινω ΚΑΘΕ Ιανουαριο, τουλαχιστον μονο μια φορα το χρονο και οχι πανω απο 2-3 μερες συνολικα.

Echetlos
    Συντονιστής

@elda Τι να σου πω, Μαρία… Σίγουρα είναι πολύ γενικευμένος κανόνας, απλά το ανέφερα.

Εν τω μεταξύ, σήμερα είχε τον τέλειο καιρό για προπόνηση! Στα νότια, τουλάχιστον.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Ευχαριστώ Μαρία @elda. Έχοντας και την τεχνολογία στο πλευρό μου, είχα δει ότι οι παλμοί μου ήταν πάνω από το κανονικά από τη 1/1 ως τις 9/1. Μετά πήρα άλλες 3 μέρες ρεπό γιατί το τελευταίο που ήθελα ήταν μια δευτερογενής λοίμωξη που θα με έστελνε στα αντιβιωτικά. Έδωσα έμφαση στη διατροφή, με φρούτα, λαχανικά, σούπες όσο ήμουν στο κρεβάτι, αλλά και με αρκετή πρωτεΐνη, με την ελπίδα να διατηρηθεί η μυϊκή μάζα. Εννοείται, δε, πως οι προπονήσεις που έχω κάνει αυτές τις μέρες είναι όλες χαμηλής έντασης, γιατί πέρα από το καρδιοαναπνευστικό, είναι και το μυϊκό σύστημα που δέχτηκε πλήγμα. Είχα την ευκαιρία να ξαναθυμηθώ και το παλιό μου θέμα με την λαγονοκνημιαία ταινία, που όσο ήμουν μια καλοκουρδισμένη μηχανή ουδέποτε με απασχόλησε, αλλά μόλις έμεινα στο κρεβάτι, μάλλον κάτι χαλάρωσε και άρχισε να «πιτζικάρει» εκεί. Όλα θα στρώσουν όμως.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 469 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.