Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Αυτό το θέμα περιέχει 279 απαντήσεις, έχει 32 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  tzatzikis90 17 ώρες, 53 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 280 συνολικά)
  • Συντάκτης

Kalogeridis
    Δρομέας

Μετά από καιρό έκανα ένα 17αρι στο δρόμο. Οι παλμοί στην αρχή ήταν για 3χλμ ψηλά και αυτό παρέσυρε και τον μο στους 137. Ο μέσος Ρυθμός 5’55″/χλμ. 55 χλμ την εβδομάδα που μας πέρασε.

Echetlos
    Συντονιστής

Ανάθεμα τους γρήγορους που δεν ξέρουν να κρατήσουν ρυθμό…
    Πάω για ένα tempo σήμερα, εκτός στίβου. Συναντάω έναν φίλο του 2:45 και προσφέρεται να με πάει. Όχι πως μου χρειαζόταν, κρατάω άνετα τον ρυθμό μου, περισσότερο για να με τραβήξει όταν κουραστώ. Του πούστη, λέω, γι’ αυτόν είναι σχεδόν ελεύθερο, εύκολο θα του είναι να μείνει εκεί που θέλω.
    Μεθυσμένο να είχα για λαγό, σωστότερα θα με πήγαινε. Πάει η προπόνηση, κουκουρούκου…

Elda
    Δρομέας

Πρωτο 30αρι γι αυτην την προετοιμασια σε 2:50, pace 5’42”, σταθερος ρυθμος καθολη τη διαρκεια, καρδιοαναπνευστικα βγηκε ανετα, μυικα κουραστηκα αρκετα, αν και πιο πολυ θα λεγα οτι κουραστηκε το μυαλο με το πηγαιν’ ελα 10 φορες πανω κατω στην παραλια. Στο δευτερο μισο ειχε και πιο εντονο νοτια που με ενοχλουσε αρκετα σε καποια σημεια. Ευτυχως ο σεφ της οικογενειας μου ετοιμασε ενα τελειο μοσχαρακι λεμονατο με ρυζι και η αποκατασταση ηταν απαιχτη!

Vicky
    Δρομέας

@elda Που θα τρέξεις Μαρία;

Elda
    Δρομέας

Θεσσαλονικη, αναγκαστικα. Για οποιον δεν παει εξωτερικο και κυνηγαει χρονο, η Θεσσαλονικη την ανοιξη ειναι μονοδρομος. Οκ, υπαρχει και το Ναυπλιο με το οποιο κραταω ανοιχτους λογαριασμους, αλλα λογω της αποχης δε μ επαιρνε να βγαλω τοσο γρηγορα προτεοιμασια και να ειμαι ετοιμη 3/3 (το δοκιμασα περισυ και δε μου βγηκε), οποτε προτιμησα την πολυτελεια των 6 εβδομαδων plus. Βεβαια στις 14/4 που τον εβαλαν φετος τον αγωνα, το πιθανοτερο να εχει αρκετη ζεστη, αλλα τι να κανουμε, ποτε ηταν ευνοικες οι καιρικες συνθηκες σε ενα μαραθωνιο για να ειναι τωρα?

Vicky
    Δρομέας

Με το καλό να έρθεις Μαρία Θεσσαλονίκη.
    Εύχομαι να σου βγει καλά η προετοιμασία.

Elda
    Δρομέας

Σ ευχαριστω Βικη, και σε σενα το ιδιο ευχομαι. Θα τα πουμε στην Πελλα, θα ξεκινησουμε παρεα για το πρωτο χλμ και μετα θα σε δω ν απογειωνεσαι! Εγω λεω να παω πιο συντηρητικα φετος, οριακα να βγει PB στην καλυτερη των περιπτωσεων, εσυ στην εδρα σου ειμαι σιγουρη οτι θα κανεις μεγαλα πραγματα!

Vicky
    Δρομέας

Σε ευχαριστώ Μαρία.
    Αν η προετοιμασία βγει χωρίς απρόοπτα, πιστεύω ότι θα βγει κάτι καλό….

Elda
    Δρομέας

8ος ημιμαραθωνιος Αιγιαλειας, επιστροφη στον αγαπημενο μου αγωνα μετα απο 3 χρονια. Στο 1.50.23 μου βγηκε, pace 5.14 αλλα το garmin εγραψε 21.060. Αν υπολογισουμε και τις πολλες στροφες, καποια κομματια σε χωμα, χαλικια και λασπες συν δυνατο κοντρα αερα στα τελευταια 6 χλμ, θα ελεγα πως ειμαι ευχαριστημενη στην παρουσα φαση. Ολα καλα, συνεχιζουμε την προετοιμασια.

Echetlos
    Συντονιστής

@elda Μπράβο, Μαρία! Είναι και ΡΒ νομίζω;

Elda
    Δρομέας

Σ ευχαριστω Νικο! Ειναι PB ο χρονος αλλα οχι το pace! Στον Ποσειδωνιο το 16 ειχα κανει 1:52:04, αλλα σε διαδρομη 21.520 με το garmin, pace 5:12. Οποτε ναι, επισημως ειναι PB το σημερινο, πραγματικο PB ομως ειναι του Ποσειδωνιου. Ευελπιστω βεβαια να κανω το καλο PB σε μετρημενη διαδρομη σε 5 εβδ στα Τρικαλα.

Echetlos
    Συντονιστής

ΡΒ είναι.
    Ο Ποσειδώνιος έχει χάραξη διαδρομής όλο στροφές, αναστροφές, ό,τι να ‘ναι δηλαδή. Όλα αυτά τρελαίνουν το GPS και γράφει μεγαλύτερη απόσταση.
    Στην πραγματικότητα, είναι λιγότερο από 21.1.
    Συγχαρητήρια για το ΡΒ σου λοιπόν! 😉

Elda
    Δρομέας

Χαχα, καλα να το δεχτω τοτε! Αν και ειπαμε, ελπιζω να μην κρατησει πανω απο 5 εβδ! 😉

Elda
    Δρομέας

Πεμπτη 6Κ tempo, Παρασκευη διαλειμματικη 12×600, Κυριακη αγωνιστικος ημι, Δευτερα πρωι 8Κ recovery, Δευτερα βραδυ ενδυναμωση, και σα να μην εφταναν αυτα αποφασιζω να κανω σημερα τη διαλειμματικη της εβδομαδας μια που οι επομενες μερες θα ειναι οσα παιρνει ο ανεμος με 7 και 8 μποφορ βορια, παγωνια και βροχη. Ξεκιναω για 10χ800 στο 4’35” με 1′ rest, στο 3ο μου βγαινει εξαντληση και αρνηση και σταματαω στα 500 μετρα. Αφου διαλογιστηκα για κανα διλεπτο αποφασισα οτι ειναι κριμα να παει χαμενη η προπονηση και σκιστηκα κι εβγαλα τα υπολοιπα 7 με avg pace @4’36”. Tωρα ειμαι παντου πιασμενη αλλα πολυ ευχαριστημενη απο τον εαυτο μου που δεν τα παρατησα. Και μπορω να ξεκουραστω με χαλαρα τρεξιματα μεχρι την Παρασεκυη που θα ξανακανει καιρο για ποιοτικη προπονηση.

tzatzikis90
    Δρομέας

Καλησπέρα σας φίλοι μου!

έχω καιρό να γράψω γιατί πολύ απλά έχω καιρό να τρέξω! Θέλω πολύ αλήθεια αλλά λίγο η κακοκαιρία, λίγο η επικείμενη μετανάστευσή μου στην Αθήνα αλλά και η επέμβαση λέιζερ που έκανα χθες στα μάτια με έκαναν να απέχω.

Η επέμβαση πέτυχε, σε 15 μέρες μετακομίζω και στην πρωτεύουσα και πλέον νιώθω έτοιμος να επανέλθω σιγά σιγά με περισσότερη διάθεση από ποτέ!

Νέο ξεκίνημα αύριο το πρωί με όσα χιλιόμετρα αντέξω χωρίς να πέσω κάτω!

Θα τα λέμε συχνότερα πλέον, καληνύχτα σας!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 280 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.