Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 771 συνολικά)
  • Συντάκτης
    stressbuster
    Συμμετέχων

Περαστικα συντρεχτη και γρηγορη επανοδο μετα την επεμβαση.
    Καλα τρεξίματα και στην Αθηνα, τρεχω παραλια Π.Φαληρο και μαρινες οποτε ερχομαι δοκιμασε και εκει εάν μεινεις προς τα νοτια.
    Καλημέρα.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Σ ευχαριστώ φίλε @stressbuster! Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδέα πού θα βγαίνω να τρέξω αλλά θα το ψάξω λίγο και θα με βοηθήσουν και τα φιλαράκια μου ανάλογα με την περιοχή που θα μείνω τελικά.

6 αργά, βασανιστικά, ελεύθερα χιλιομετράκια σήμερα για το comeback μετά από περίπου 20 μέρες πλήρους απραξίας και 9 συνολικά προπονήσεις Δεκέμβρη – Γενάρη σε 34:20 (ρυθμός 5:43). Προσπάθησα να κρατήσω χαμηλά τους παλμούς, 163 έγραψε για πλάκα αλλά όλα καλά!

Επόμενη απόπειρα την Κυριακή τώρα, καλημέρα σας!

stressbuster
    Συμμετέχων

Προχθες 10Κ σε ρυθμο 6 και 145 παλμους.
    Σημερα εχω 4Κ ζέσταμα και μετα 5*1000μ σε 4,40 και μετα αποθεραπεια.
    Κυριακη 20Κ αργα και εκει μεσα τα 8 από τα 20 με 5.20.
    Αγαντα εαυτε μου… 🙂

Elda
    Συμμετέχων

Παρα τον εντονο αερα, ευτυχως χωρις βροχη, βγηκε ενα καλο τεμπακι 8Κ@4’52». Πιστευω πως εχω επανελθει, μου πηρε σχεδον 3 μηνες για να φτασω στο καλυτερο που ημουν, τωρα μου μενουν αλλοι 2 για να βελτιωθω. Το μονο μειον ειναι οτι δεν εχω δουλεψει σχεδον καθολου το MP μου, το οποιο δεν ξερω καν ποιο θα ειναι. Θα δειξει…

Τασο, οι παλμοι στην επανοδο ειναι τραγικα υψηλοι, εγω σπανια φοραγα παλμογραφο γιατι φρικαρα με αυτα που εβλεπα. Μετα απο λιγο καιρο θα πεσουν αρκετα, εσυ που εισαι και νειατο, θα επανελθεις πολυ πιο γρηγορα.

giorgostatsis
    Συμμετέχων

Τάσο περαστικά και καλή επάνοδο.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

σ ευχαριστώ Γιώργο!

Μαρία οι σημερινοί μέσοι παλμοί είναι χαμηλοί για τα δεδομένα μου χαχα!

Elda
    Συμμετέχων

Δευτερο 30αρι σημερα σε 5’35 μονο με νερο, βγηκε πολυ ανετα με ιδανικο καιρο για τρεξιμο. Το μονο προβλημα οτι στα τελευταια χλμ πεινουσα τρομερα. Ευτυχως η αγαπημενη μου πεθερουλα ανελαβε την αποκατασταση μου με γιουβετσι και αλλα απειρα φαγητα! Παραμενει ερωηματικο το MP, ελπιζω οι επερχομενοι ημι να ξεκαθαρισουν το τοπιο.

Elda
    Συμμετέχων

Στο μεταξυ αυτο που σκεφτομουν την ωρα που ετρεχα ειναι οτι οι χειμωνιατικες προετοιμασιες για ανοιξιατικο μαραθωνιο υπερτερουν εναντι των καλοκαιρινων γιατι δε χρειαζεται να ξυπνησεις Κυριακη αξημερωτα να κανεις το LR σου ουτε λιωνεις στη ζεστη και τον ιδρωτα με τους παλμους στο θεο οση ωρα τρεχεις, απο την αλλη ομως δεν εχεις τη δυνατοτητα για καμια προσομοιωση σε συνθηκες αγωνα, ακομα και καταμεσημερο να τρεξεις το πολυ να φτασεις τους 12 βαθμους και πας μετα αρχες Μαρτιου (καλη ωρα περισυ στο Ναυπλιο) να τρεξεις μαραθωνιο στον ηλιο και τους 25 βαθμους! Ειδικα φετος με τα κρυα που εχει κανει τις περισσοτερες προπονησεις τις εβγαλα με μακρυμανικα και κολαν κρυωνοντας. Ουτε να το σκεφτομαι να ετρεχα Ναυπλιο σε 2 εβδομαδες με πιθανη ζεστη. Τουλαχιστον σε 8 που ειναι η Θεσαλονικη ελπιζω ολο και καμια ζεστη μερα να εχει κανει να μπορεσω να βγαλω κανα πιο ζεστο LR μπας και προσαρμοστει το σωμα στη ζεστη.

PanDex
    Συμμετέχων

Αργολικός και για μένα σήμερα στα 62′ είδα τον βοριά και μετέτρεψα τον αγώνα σε ένα γρήγορο τέμπο. Δύσκολος αέρας για όποιον πήγαινε για επίδοση.
    15+ στο ~4 μόνο ικανοποίηση μου δίνει αυτή την εποχή.
    Χάρηκα πολύ που γνώρισα από κοντά τον Σπύρο @spy

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας!

παρά την υπέροχη ηλιόλουστη σημερινή μέρα, κρατήθηκα (λόγω επέμβασης) και βγήκα τελικά λίγο πριν νυχτώσει για 8 ελεύθερα χιλιόμετρα σε 44:34 (ρυθμός 5:34). Οι παλμοί σχετικά ψηλά (169 μέσο) και μένει να δω αν για το επόμενο διάστημα θα προτιμήσω να ανεβάσω την απόσταση ή την ταχύτητά μου. από τη μια θέλω να μπω σε πιο γρήγορους ρυθμούς αλλά παράλληλα γλυκοκοιτάζω και κάτι ημιμαραθώνιους που χρειάζονται…χιλιόμετρα! βλέποντας και κάνοντας!

αυτά για σήμερα, καληνύχτα σας!

stressbuster
    Συμμετέχων

Η χθεσινη προπονηση ηταν ζορικη.Ολη σχεδόν την εβδομαδα ξυπνημα στις 0530 με 0600 άλλο και αυτο , Σαββατο επαιζα με την μπαντα μεχρι τις 3 το βραδυ σε ένα μαγαζι,και την Κυριακη τα 20χλμ μου φανηκαν βουνο.Δεν εφαγα τιποτα ξυπνησα με ένα κεφαλι καζανακι, αρχισα και πηγα το πρόγραμμα όπως ελεγε αλλα στα 2 τελευταια χλμ ενιωθα να εχω ξεμεινει από ενεργεια και ζοριστικα αρκετα.
    Της νυχτας τα καμωματα που λενε.
    Οποτε τα 12χλμ με ρυθμο 5.5(παλμοι 138-140) και τα τελευταια 8 με 5.15(παλμοι 158-162) με αντιθετο αερα και να ψάχνω να βρω ενεργεια.Σουρωσα αλλα φαινοταν από την αρχη ότι δεν τραβαγα.
    Μαθαίνουμε.

Elda
    Συμμετέχων

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

@tzatzikis90 Τασο, ασχετως στοχου ημι ή οχι, γνωμη μου ν ανεβασεις σταδικα την αποσταση μαζι με τον εβδομαδιαιο ογκο ωστε σιγα σιγα να επαναφερεις το αεροβιο σου και να ριξεις τους παλμους. Μετα ξεκινα να δουλευεις και την ταχυτητα. Οταν εχεις υψηλους παλμους στα easy δεν εχεις πολλα περιθωρια να δουλεψεις κομματια. Να πεσουν πρωτα οι παλμοι και μετα το κοπανημα. εισαι και νεος και θα επανελθιεος γρηγορα, αλλα βαλε χλμ στα ποδια σου.

@stressbuster Aν αισθανεσαι οτι δεν τραβας λογω συσσωρευμενης κουρασης και το LR που εχεις να κανεις ειναι απαιτητικο, εχει μαζι σου 1-2 τζελακια σε περιπτωση που χρειαστουν. Οταν ξεκινησεις το γρηγορο κομματι αν δεις οτι δεν τραβας, παρε ενα (και 2 αν ειναι μεγαλη η αποσταση του γρηγορου) να σε τονωσει. Φυσικα τα LR ειναι καλυτερα να γινονται χωρις υδατανθρακες, αλλα αν προκειται να κανεις κομματι-α σε ρυθμο αγωνα μπορεις να παρεις ενα, δεν κανει κακο, ειδικα αν νιωθεις απο την αρχη καταπονημενος. Καλυτερα τζελακι παρα να μη βγει η προπονηση ή να νιωθεις διαλυμενος μετα. Κι εγω εχω παντα ενα μαζι μου που το κανω βολτες απο το σπιτι στο αυτοκινητο και τουμπαλιν!

Echetlos
    Συντονιστής

@tzatzikis90 Εννοείται πως θα δώσεις έμφαση στο αερόβιο χτίσιμο αρχικά. One way δουλεύει το πράγμα.

@stressbuster Γενικότερα, όταν έχουμε τα χάλια μας, ή καίμε την προπόνηση ή την αλλάζουμε.
    Στο χθεσινό σου 20άρι, έδωσες πολύ μεγαλύτερο ερέθισμα από αυτό που στόχευε η προπόνηση και σίγουρα έκανες και λιγότερες προσαρμογές, τελικά.
    Επιπλέον, κουβαλάς ήδη έξτρα «φορτίο» στο επόμενο τρέξιμό σου.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις, κανονικά κάνουμε απλά ένα ελεύθερο και μάλιστα στον ρυθμό που επιβάλλει το σώμα και όχι το πρόγραμμα.

stressbuster
    Συμμετέχων

Εψαχνα να βρω στα συρτάρια, παντα υπαρχει 1-2 αλλα μετα τον Καποδιστρια ξεχασαμε να στοκαρουμε μερικα(ασε που δεν εχει κανεις στην Αιγινα) και ετσι ξεκινησα ανευ.Σιγουρα στα μισα χρειαζομουν κατι ενεργειακο, ενιωθα ότι »στεγνωνα» από ενεργεια, άλλη επιλογή από το να συνεχισω και να ολοκληρωσω όπως μπορω την προπονηση δεν ειχα.
    Φαντασου ότι ετσι ενιωθα στα τελευταια χλμ του μαραθωνιου(καλα εκει εκανα βλακείες, ενεργειακα ημουν καλα, η διαχειρηση μου ηταν για τα πανηγυρια).
    Σημερα εχω 10χλμ σε 5,5 ρυθμο να ισιωσω από χθες 🙂 και Τριτη 12*350μ σε 1,27 και την Πεμπτη 10*100 σπριντ που θα κανω πρωτη φορα καιθα μου αρεσει μου φαινεται.
    Και την επαυριο του σπριντ και ένα 10ρι σε 4.50 να σφιξουν τα γαλατα.

stressbuster
    Συμμετέχων

Νικο τελικα αμα δεν πληρωσω δεν μαθαινω.
    Η αληθεια είναι ότι σε ένα μηνα κλεινω 1 χρονο ενασχολήσεις με το τρεξιμο οποτε εχω μηδεν εμπειρια σε πολλα θεματα.
    Δεν εχεις αδικο , αλλα σκεπτόμενος ότι σε 2 εβδομάδες εχω το Σδυα ειπα να μην αφήσω τιποτα εκτος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 771 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.