Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Αυτό το θέμα περιέχει 279 απαντήσεις, έχει 32 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  tzatzikis90 18 ώρες, 6 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 280 συνολικά)
  • Συντάκτης

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Παναγιώτη @kalogeridis για το ρυθμό εφίδρωσης και τα νερά μάλλον δεν έχω σοβαρή εμπειρία για να βοηθήσω κάπως. Για τους παλμούς που λες, ωστόσο, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι οι 162 παλμοί αντιστοιχούν στο 90% των μέγιστών σου, δηλαδή ήδη βρίσκεσαι μάλλον πάνω από το lactate threshold. Δεδομένου ότι στόχος είναι ο μαραθώνιος, όντως ίσως να μην έχει νόημα να πιέζεις παραπάνω. Μπορείς να κάνεις κάποιες τέμπο διαλειμματικές, τύπου 3×10′ στους 160 παλμούς, με 1 λεπτό rest, αν θέλεις να δουλέψεις με το κατώφλι σου.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 4 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από  Sotiris Diamantopoulos.

Kalogeridis
    Δρομέας

Δηλαδή υπάρχει ενδεχόμενο να είμαι όντως στους 180 Μαξ τιμή , και να είναι φυσιολογικό να ανακατευομαι πάνω από τους 160+? Φοβάμαι μήπως έχω πολύ παρακάτω ~170 και ζοριζω το μηχάνημα. Ως απόρροια του να έρχεται και η έντονη εφίδρωση, αφού όλες οι ζώνες βγαίνουν λάθος μετά.

tazi
    Συντονιστής

@kalogeridis Παναγιωτη οι παλμοι που δειχνρι ο παλμογραφις στη αρχη, μολις τον φορεσεισ δηλαδη ειναι λαθος. Απο την αλλη οι μαξ που φτανεις ειναι συνηθως για πολυ μικρο χρονικο διαστημα, σαφως μικροτερο του δεκαλεπτου, μιλαμε ουτε ισως για λεπτο, κσι επιτυγχανονται οταν η προσπαθεια ειναι μικρη σε διάρκεια, βλεπε πενταρι πχ, προς το τελος, οταν πια τα δινεις ολα και το νιωθεις, πονος δηλαδη. Μετα συνηθως κρεμας. Πχ τερματιζεις, και στα τελευταια διακοσα εισαι ολα μεσα γιατι σε κυνηγαει ο πηλικας κσι θες να τον σποφυγεις γιατι ειναι γρουσουζης🤣 Τοτε χτυπας μαχ. Το 220 μειον ηλικια βεβαια ειναι για γελια.
    Με αυτο το δεδομενο φτιαχνεις τις ζωνες.
    Αν καταφερεις να φτασεις σε τετοια κατασταση, πραγμα οχι ευκολο, τοτε βρισκεις το νουμερο.
    Στην εργομετρηση,η λογικη ειναι να χτυπησεις κοκκινο,γι αυτο και ο εργομετρης σε παροτρυνει στο τελος να τα δωσεις πραγματικα ολα. Βλεπει αλλωστε τις ενδειξεις και καταλαβαινει αν οντως εχεις και αλλο

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@kalogeridis ο Daniels προτείνει απανωτές (2-3) 2λεπτες ανηφόρες ή 800άρια (με μικρό rest) για να βρεις το max heart rate, αλλά δεν ξέρω αν σε βολεύει να τα κάνεις αυτά στη φάση αυτή της προετοιμασίας. Προσωπικά έχω δει το max μου στα τελευταία μέτρα 5αριού, όπως λέει ο @tazi, και σε 400άρι στο τέλος διαλειμματικής που αποφάσισα να τα δώσω όλα.

Μια ερώτηση. Στο 10άρι που έκανες, μπορείς να βρεις τους μέσους παλμούς που είχες στο 2ο 5άρι του; Επίσης, θεωρείς ότι θα μπορούσες να το βγάλεις πιο γρήγορα;

Kalogeridis
    Δρομέας

Ευχαριστώ παίδες !!! Στο δεύτερο πενταρι οι μέσοι πρέπει να ήταν κοντά στους 155. Μπήκα στο δεύτερο στους 149 και στο τέλος είχα 168. Μια εργομετρηση μόνο θα μου δείξει. Ατυχές το παράδειγμα του @echetlos αφού όσο και να με κυνηγάει δε με φτάνει…

Kalogeridis
    Δρομέας

Και όντως με λίγο διαφορετική διαχείριση , χωρούσαν 10″ παρακάτω.

Dionisis Giakoumelos
    Δρομέας

Καλημέρα σε όλους,επιστροφή στην ενεργό δράση και από εμένα….λόγω της γέννησης του γιου μας τον ΑΜΑ τον είχα βγάλει απο το πρόγραμμα…..βεβαια μετα το περσινο αγωνα ειχε βγει εκτος ετσι και αλλιως…Στοχος η Θεσσαλονικη…..σημαντικος αγωνας για εμενα διοτι θα φανει αν η αποτυχια στοΝ ΑΜΑ οφειλόταν στα ποδια μου η στην διαδρομη…Πρποπονητικα 5 προπονησεις την εβδομαδα 2-3 εκ των οποιων σε υψηλη ενταση για να επανελθω συντομοτερα….μεχρις στιγμης οι παλμοι βαρανε ταβανι….προχωραμε ομως….
    @kalogeridis:η προπονηση σου με βαση αυτα που γραφεις παει πολυ καλα….επειδη προετοιμαζεσαι για την Αθηνα μην κανεις καμια απολυτως προσομειωση προπονησης αγωνα….υπαρχουν πολλοι παραμετροι….περισυ με πρεοτιμασια πολυ καλη αρρωστησα 2 εβδομαδες πριν ετρεξα και γεια σας….ειναι πολυ ατιμη διαδρομη προσωπικα πηρα διαζυγιο με δαυτη την διαδρομη….βεβαια το ξερεις και εσυ αλλα θα στο πω…τωρα που εχεις βγαλει ενα προγραμμα και το σωμα ειναι κουρασμενο εισαι επιφοβος για ιωσεις και τραυματισμο….εγω τετοια εποχη περισυ εκανα προπονηση μονο γηπερδο…Οπως και να εχει keep going…
    ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!

tzatzikis90
    Δρομέας

καλησπέρα κι από εδώ!

20ρι σήμερα πρωι πρωί με 5:13 μέσο και 156 παλμούς! οι παλμοί παρά την κούραση σχετικά χαμηλοί, ο ρυθμός για άλλη μια φορά γρηγορότερος! όχι πως με ενδιαφέρει και πολύ στην παρούσα φάση, αλλά όσο να ναι δίνει μια ψυχολογία.

χιλιόμετρα εβδομάδας: 50

ΥΓ. το προσέξατε πως ο ακατανόμαστος @kalogeridis ζυγίζεται σε πάουντς (έτσι τα λέτε στο χωριό σου!?) έτσι?? αυτός νομίζει στο London Marathon θα τρέξει στο γκρουπάκι των Elite!

Kalogeridis
    Δρομέας

,1ον, η μόνη σταθερά καλή ζυγαριά που έχω είναι στο γυμναστήριο , μετράει σε παουντς οπότε με αυτή κρίνω.
    2ον, υποτιμάς τον εαυτό σου αφού για μένα είσαι ελίτ.

stressbuster
    Δρομέας

Χθες στην Αιγινα παλι εβρεχε φυσαγε και ειχα να κανω ένα δυνατο 10αρι.
    Μεχρι στιγμης το 10αρι το εκανα σε 54 λεπτα.

Ειχα να τρεξω 10αρι δυνατο πανω από 2 μηνες και ειχα περιεργεια να δω εάν μετα από 2 μηνες προπονησης με στοχο τον ΑΜΑ εχω βελτιωθεί.

Ετσι βγηκα με βροχη την Κυριακη μεσημερι και πολύ δυνατο πουνεντογαρμπη 6+.
    Η διαδρομή παραλληλα με την θαλασσα , ετρωγα το αγερι φρεσκοτατο μαζι με τη βροχη που επεφτε right through.

Εσπασα το 10 χρονομετρηκα σε 2 5αρια καθως στο ένα θα ειχα ωθηση από τον αερα στο άλλο αντισταση.

Το 1ο 5αρι βγηκε σε 23’23” χρονος απίστευτος για εμενα με ρυθμο 4,40 ποτε δεν ειχα πεσει κατω από 5 ρυθμο σε τεμπο.Παλμοι μεσοι 180 με μαξ 190(ηταν ψηλα αλλα υπαρχει λογος, εντονο στρες με αυπνια, εκανα ζέσταμα με 160)
    Το 2ο 5αρι βγηκε σε 24,42 με ρυθμο 4,53 και παλμοι μεσοι 176.Η κοντρα του αερα ηταν εντονοτατη και ποιο πολύ χαρηκα με το 2ο 5αρι παρα με το 1ο.

Το πρωτο 10αρι λοιπον κατω όχι μονο από 54” που ηταν και το ρεκόρ μου αλλα εδώ με ξαφνιασα ευχαριστα.

Τετοια ντοπα από το τρεξιμο δεν την περιμενα.

Kalogeridis
    Δρομέας

11,5 χλμ στην ίδια ανηφιρικη διαδρομή που έτρεξα την περασμένη εβδομάδα. Σήμερα 5’55” με μια 133 και Μαξ 147. Την περασμένη εβδομάδα μετά τη βρογχίτιδα, είχα 142 μο με Μαξ 154. Μάλλον αναρρωσα πλήρως.

Kalogeridis
    Δρομέας

Ο Σεπτέμβρης έκλεισε με 228 χλμ και με βρήκε στην 150+ θέση των δρομέων του σάιτ που γράφω τα χλμ για ημερολόγιο. Υπάρχει άνθρωπος με 700+ χλμ… Καλά δεν πάνε δουλειά?

kostao
    Δρομέας

Θυμάστε που κάποτε συζητούσαμε για το runner’s high; Εγώ σήμερα το ένιωσα. Έτρεχα ελεύθερα χωρίς παλμογράφο και χωρίς να κοιτάω το ρολόι μου και έδινα λίγη προσοχή στο πάτημα, λόγω κάποιων ενοχλήσεων που έχω τελευταία στο γόνατο. Σιγά σιγά βρέθηκα σε μια κατάσταση πολύ ευχάριστη, πρέπει και να χαμογελούσα κιόλας, όταν κοίταξα το ρολόι είδα ότι έτρεχα περίπου στο 5′. Ένιωθα σαν να μην πατάω στο έδαφος, σαν να είμαι 10 κιλά λιγότερα, για μερικά δευτερόλεπτα έκλεινα και τα μάτια και έτρεχα. Η επίδραση του φαινομένου πάνω μου κρατάνε ακόμα και τώρα, νιώθω πιο φρέσκος και με λιγότερους πόνους(σχεδόν καθόλου) από ότι πριν τρέξω.

stratus
    Δρομέας

Σημερα τρεχοντας στην Πευκη ενα χαλαρο 10αρι βριζοντας διοτι το δεξι μου γονατο πονουσε διαπιστωσα οτι στον κοσμο υπαρχουν πολυ σοβαροτερα προβληματα και πρεπει εμεις οι δρομεις να παψουμε να γκρινιαζουμε γιατι ποναμε ή επειδη δεν πηγε ο αγωνας καλα.Δυο κυριες,οι οποιες βεβαιως βεβαιως πεπρπατουσαν μεσα στη μεση, προσπαθουσαν να λυσουν το μυστηριο γιατι τα γουβερλακια ξυνισαν ενω τα ειχαν στο ψυγειο!!!Πειτε μου τωρα πως αντιμετωπιζετε αυτο το προβλημα

Roberto4Carlos
    Δρομέας

@stratus, Αυτό το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται. Άμα ξινίσει το γιουβαρλάκι άστα να πάνε!!! Ζημιά!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 280 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.