Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 942 συνολικά)
  • Συντάκτης
    big-blue
    Συμμετέχων

Καλημέρα!
    Χρήστο έκανα στην αρχή της προετοιμασίας, παντα κανω μέσα στον πρώτο μήνα. Πρώτη φορά που όλες οι παράμετροι ήταν οκ! Που δε χρειάστηκε να πάρω συμπλήρωμα. Το σκέφτηκα κ εγώ να σου πω, ίσως πάω να ξανακάνω, να δω κιόλας τι γίνεται στο τέλος της προετοιμασίας.
    Πάντως δε νιώθω καταβολισμενος, δε νυστάζω κτλ. Να μου πεις, πίνω 3 διπλούς εσπρέσο…
    Ώρα για Eliud!

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@big-blue Τί χρόνο στοχεύεις φέτος στον ΑΜΑ?

big-blue
    Συμμετέχων

@aristidi ήθελα να σε ρωτήσω κ εγώ, γιατί νομίζω πως παρέα θα πάμε.
    Οτιδήποτε <3:10 θέλω.
    Εσύ;

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@big-blue Είναι μεγάλο ρίσκο για μένα το <3:10, γιατί “ξεκινάω” από το περσινό 3:28 και άσχετα άν νοιώθω 2 κλάσεις πάνω από πέρσι δε νομίζω να ρισκάρω τόσο. Περιμένω να δω τί θα δείξει και το εργομετρικό. Μάλλον μεχρι τη μέση θα τρέξω για <3:20, άντε το πολύ για <3:15 και μετά άν και όταν νοιώσω δυνατός θα ανοίξω ρυθμό για κάτι καλύτερο. Γεροί να είμαστε, και του χρόνου ίσως έχουμε κοινό στόχο να κοιτάξουμε “στα μάτια” το 3ωρο!

Kostão
    Συμμετέχων

@tazi εννοούσα Hyde park με Green park και μετά Regent. Και πρέπει να είναι αρκετά μακριά το Battersea, μην πάμε για long run..

big-blue
    Συμμετέχων

@aristidi απ´ ότι θυμάμαι από προπονήσεις κ αγώνες σου, είσαι για τόσο που σου έγραψα.
    Νομίζω πως το 3:28 σε αδικεί πολύ.
    Βέβαια είναι γνωστό πως οι επιδόσεις σε μικρότερους αγώνες αλλά κ σε προπονησεις, δε μεταφράζονται σε επίδοση μαραθωνίου.
    Έχεις τρέξει πολλους κλασσικούς;
    Οι προπονήσεις, θα σου έχουν δείξει για που είσαι ακριβώς.
    Το εργομετρικό δεν προκειται,
    Πιο πολύ θα σε μπερδέψει.
    Εγώ δεν είμαι για 3ωρο του χρόνου, σε δυο χρόνια και δύσκολα. Δεν πέφτουν εύκολα σε αυτά τα επίπεδα, ειδικά στον κλασσικό… Δε βαριέσαι, μετά δε θα ξέρω τι να κυνηγήσω:)
    Θελει συστηματική δουλειά κάτι που εγώ δε μπορώ. Κάνω μεγάλες θυσίες για την τετράμηνη προετοιμασία μου…

tazi
    Συντονιστής

Ηλία θα διαφωνησω λίγο μαζί σου, νομίζω ότι η εργομετρηση, το γαλακτικο κατώφλι δλδ, είναι πολύ καλός μπούσουλας για επίδοση μαραθωνίου. Τουλάχιστον στη περίπτωση μου έχει πέσει διάνα στο δεύτερο μου κιόλας μαραθώνιο όπου ήμουν πραγματικά ανίδεος για το τι θα πρέπει να επιδιώξω.

tazi
    Συντονιστής

@aristidi Μη το λες, πρώτο μαραθώνιο έκανα 335, δεύτερο 314, πάντα κλασσικη. Το 314 είχε βγει πολύ εύκολα. Δε βλέπω γιατί να μην ισχύει κάτι αντίστοιχο για εσένα ή γενικότερα για κάποιον που έχει την ανάλογη προπόνηση για τον εκάστοτε στόχο.

tazi
    Συντονιστής

Η μάλλον πιο σωστά τον ανάλογο στόχο για την εκάστοτε προπόνηση….

big-blue
    Συμμετέχων

Νίκο, σίγουρα για κάποιον που ψάχνεται, το εργομετρικό βοηθάει. Αν και με το μπέρδεμα του Κατωφλιου με τον ρυθμό μαραθωνίου, μπορεί να τα μπουρδουκλώσουν τα πραγματα. Πιο σημαντικό είναι για μένα η μέτρηση κατανάλωσης υδατανθράκων.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Άλλο ένα 18αρι μπήκε στην κάβα. Πιο σταθερός στο Ρυθμό, λίγο ταχύτερους , αλλά οι συνθήκες ήταν ιδανικές!

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@tazi και @big-blue ευχαριστώ για το feedback.
    Ένα και μονο εργομετρικό δέν ξέρω άν μπορεί να δείξει κάτι, ή πιο σωστά, εγώ τουλάχιστον δέν ξέρω να το ερμηνεύσω.
    Επειδή όμως έχω τα 2 προηγούμενα εργομετρικά, που έγιναν ακριβώς στο ίδιο χρονικό σημειό πριν τον ΑΜΑ, πιστεύω ότι συγκρίνοντας εργομετρήσεις και τελικούς χρόνους αγώνα, μπορεί να υπάρξει ένας μπούσουλας. Κοιτάζοντας δηλαδή το “σχετικό” και όχι το “απόλυτο”.

tazi
    Συντονιστής

Πρώτη μου μέρα χτες στο Καναδά για να επισκεφθώ τον γιο μου που σπουδάζει. Θα κάτσω μια εβδομάδα και υπολογίζω μια και θα είμαι πιο χαλαρός να τρεχω. Ο καιρός ήταν καταπληκτικός, ήλιος λαμπρος με κρύο βεβαια που όσο περνούσε η μέρα βελτιωνοτανε. Είχε όμως αέρα. Ξεκίνησα για 14, σε μια διαδρομή χωμάτινη δίπλα σε ποτάμι που μου είχε προτείνει ο Ιάσονας, χάθηκα όμως πριν μπω στο χωματόδρομο και κατέληξα να τρέχω στο πεζοδρόμιο. Τελικά βγήκα από τη Πανεπιστημίου πόλη και είδα δύο θεορατους πύργους στο βάθος που υπέθεσα ότι θα ήταν το κέντρο της πόλης, σκορποχωρι δλδ, προάστιο…. 800χιλιαδων κατοίκων του Τοροντο. Τελικα βγήκαν 20 αμιγώς τουριστικά χιλιόμετρα, πρωτη φορά ίσως να ζω αυτή την εμπειρία τρέχοντας σε ένα τελείως διαφορετικό περιβαλλον σε μια πόλη τελείως ξένη για τα δικά μας ευρωπαϊκά δεδομένα. Για την ιστορία σε 441 με το γυρισμό να έχει μπόλικο κόντρα άνεμο. Το χάρηκα πάρα πολύ, παλιά θυμάμαι έκανα τουρισμό με το ποδήλατο, πρώτη φορά κάνω τρέχοντας. Σε λίγο παω να βρω το ποταμάκι, αν και σήμερα κάνει κρυο, μπρρρρρρ

Skakinen
    Συμμετέχων

@tazi
    Διαβάζω ευχάριστα πράγματα και χρόνους από τα παλιά!
    Μπράβο φίλε! Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι.

stratus
    Συμμετέχων

Χτυπιεσε ολο το καλοκαιρι τρεχοντας τις περισσοτερες φορες πριν ανατειλει ο ηλιος ,κρατας χλμ χαμηλα λογω ποδιου,πληρωνεις 400 ευρω το μηνα να θεραπευσεις κατι το οποιο επι 8 χρονια οι μεγαλογιατροι δεν εχουν εντοπισει και λογω αυτου το προβλημα εχει διογκωθει,εχεις παρει αποφαση οτι θα πας τον αγωνα σε τουρουστικο επιπεδο και 10 μερες πριν τον αγωνα σε χαλαρη προπονηση παθαινεις θλαση.
    Εδω λοιπον ειναι που λες αντε και …….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 942 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.