Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 962 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Στέλιος
    Συμμετέχων

Εχω μια ερωτησουλα προς τους εμπειρους & παλιους συντρεχτες .
    Θελω να κανω μια διαλλειματικη του τυπου 5 x 1000m καπου στο 4:45 με ξεκουραση 2 λεπτων.
    Επειδη αυτο θα ψιλοτελειωσει γρηγορα και μιας και θα ηθελα να κανω και τιποτε αλλο, η απορια μου ειναι η εξης…
    Εαν το αντεχω και ειμαι ψιλοξεκουραστος , μπορω να τρεξω καποια easy χλμ εκει κοντα? Πχ αλλα 3-5 χλμ???
    Φανταζομαι καλο θα ειναι να τα κανω μετα απο την διαλλειματικη ?
    Για πριν, ισως ενα-εναμιση χλμ αρχη για ζεσταμα και μετα το τελος των 5 interval να κανω αλλα 2-3χλμ αργα/easy ???

tazi
    Συντονιστής

@steliosg Πολύ ενδιαφέροντα Στέλιο αυτά για το stryd, όμως ρε παιδί μου πρέπει να είσαι διαβασμενος για να τα παρακολουθείς. Σε ότι αφορά την ερώτηση σου, πρώτα το ζέσταμα, μετά η διαλειμματικη. Αν νιωθεις οκ, στα διαλείμματα δε σταματάς αλλα τρέχεις πολύ χαλαρα. Μετά το τέλος, συνεχίζεις για κάνα τέταρτο στο ρυθμό των easy σου. Έτσι μαθαίνει το σώμα να ξεκουράζεται σε αυτό το ρυθμό. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω μια προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό. Πήγαινα για τριωρο στη Θεσσαλονίκη και κάρφωσα κάνα χλμ πριν το τέλος, άρχισα να περπατάω, εικόνα δεν έχω για πόσο, ήμουν τελείως αλλού και τις πληροφορίες τις πήρα μετά από το ρολόι, όλοι πρακτικά έγιναν ερήμην μου. Λοιπόν, όταν πια ξαναξεκινησα να τρέχω, είδα ότι θα μπορούσα να σπάσω το προηγούμενο μου pb αν το έκανα, κλείδωσα άθελά μου στο ρυθμό των ελεύθερων για το υπόλοιπο. Ήταν ο ρυθμός που ο προπονητής μου είχε πει να ακολουθώ όπως σου περιέγραψα και παραπανω μετά τις διαλλειματικης μου.

tazi
    Συντονιστής

Μετά από μια κουβέντα με τον γνωστό Νίκο, αποφάσισα να τρέξω σήμερα πιο ‘ενεργητικα’, δηλαδή προσπαθώντας κάθε πάτημα να έχει δύναμη και να με ωθεί προς τα μπροστά. Με τα 2 πρώτα αρχικά χιλιόμετρα ξεκίνησα αυτή τη στρατηγική, αμέσως ο ρυθμός τσίμπησε, 415/420 χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Βέβαια έτσι κράτησα μέχρι το 7 η 8 μετά άρχισα να κουραζομαι. Σταμάτησα στα 16 γιατί δε το χαιρόμουνα πια, ενώ ήθελα ακόμα κάνα τριάρι για να επιστρεψω. 432 τα 16 μετά πρώτα 2 αργά. Μου άρεσε η όλη διαδικασία, έτρεχα πιο σωστά, και θα την επαναλάβω. Αφού σταμάτησα περπάτησα λιγάκι και για να αποφυγω το κρύο είπα να κάνω μονολεπτα με ίσο διαλλειμα, όσα βγαίνανε μέχρι να επιστρέψω. Δύσκολα ξαναξεκινησα, το πρωτο ήταν ζόρικο, το δεύτερο λιγότερο και το τρίτο μια χαρά. Συνολικά έκανα 7, λίγο δύναμη στην ανηφόρα πριν φτάσω στο σπίτι και γύρισα μέσα στην ενέργεια χωρίς κανένα πιάσιμο. Σημειωτέον ότι στα τελευταία 2 των 16 γάμπες και τετρακεφαλοι ήταν μέσα στο παραπονο. Θυμήθηκα τον @mashine που έκανε κάτι τρελά με πόδια μπετοναρισμενα συνέχιζε με κομμάτια. @stratus σε σκεφτόμουνα και γελούσα.

Στέλιος
    Συμμετέχων

Μαλιστα. Ειμαι γενικα του safe και δεν κανω ταρζανιες, τουλαχιστον με εντασεις και ταχυτητες, οποτε λεω να μην ρισκαρω και να σταματαω στα διαλλειματα. Ισως να εχω ξανακανει 2-3 φορες διαλλειματικη, αλλα βλεπω το stryd να μου δειχνει οτι δεν προπονουμαι σωστα, γιατι δεν κανω ασκησεις/προπονησεις που βοηθουν την δυναμη μου (οπως διαλλειματικες και σπριντ/ανηφορες).
    Συνεπως πρεπει να μπουνε και αυτα στο προγραμμα. Θυμαμαι ειχα κανει δυο 1600αρια στο 4:45 με διαλλειμα εναμιση λεπτου πριν 3 μηνες. Και μαλιστα τοτε ημουν σαφως σε ασχημο επιπεδο.

Το γηπεδακι που πηγαινω, στα εξωτερικα κουλουαρ ειναι περιπου 350μ η στροφη, οποτε θα παω για 3 στροφες (1050μ για την ακριβεια). Τα εσωτερικα τα ξεχναω, γιατι ειναι για τους περιπατητες. 😀
    Εαν ειναι να κανω μετα 15λεπτακια χαλαρο, τοτε δεν θα χρειαστει κατι αλλο. Ειναι αρκετα για να γραψω περιπου 2.5-3χλμ ακομα. Λογικα τα easy θα τα κανω περιπου στο 5:50-6:00 .

Ευχαριστω Νικο!

ΥΓ.Θα τα πουμε για το Stryd τις επομενες μερες. Θα δεις οτι δεν ειναι κατι που χρειαζεται καποιο διαβασμα. Ειναι πολυ απλα. Νομιζω οτι η φοβια σου ξεκιναει απο το οτι εχεις συνηθισει να προπονεισαι με HR ή pace. Η μεταβαση/αλλαγη ειναι αυτο που φοβιζει/δυσκολευει. Εμενα μου βγηκε σχετικα ευκολα.
    Εαν διαβασεις, περισυ εδω μεσα εγραφα οτι το θελω για να πηγαινω με σταθερο pace, γιατι το GPS μεσα στην Αθηνα ειναι ενα δραμα. Ε, τελικα μονο αυτο δε με ενδιαφερει και ειδα οτι μπορει να γινει 100 φορες πιο καλη και αποδοτικη προπονηση με το power.

stratus
    Συμμετέχων

50110097_10218509209019267_4177614500117086208_o
    Αφιερωμενο στους αναπηρους ….

big-blue
    Συμμετέχων

Καλημέρα και ευχαριστούμε

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Σήμερα έβγαλα 10*500αρια με 1′ διάλειμμα. Πολύ δυνατή προπόνηση!!! Την απόλαυσα παρά τους αρχικούς ενδοιασμούς μου μιας και έχω κουρασμένο το αριστερό γόνατο.

big-blue
    Συμμετέχων

Άλλαξε νήμα ρε διαχειριστή!
    Αυτό το φετινό δεν έχει ξαναγίνει.
    Τραίνο προπονητικά, δυο! ζευγάρια καινούρια παπούτσια και καινούριο ρολόι… Και να μη μπορώ να τρέξω!!!@$##@%Ρ$@#$
    Ψάχνομαι για μαραθώνιο εξωτερικού μέσα Νοέμβρη με Δεκέμβρη…
    Καμιά ιδέα;

Elda
    Συμμετέχων

Φλωρεντια και Σαν Σεμπαστιαν στις 24/11 και Βαλενθια 1/12, αλλα μηπως εχουν κλεισει οι εγγραφες. Δες και το καλενταρι της aims http://aims-worldrunning.org/calendar.html

Kostão
    Συμμετέχων

Στη Βαλένθια έχουν κλείσει από μήνες οι εγγραφές. Ψηφίζω και με τα δύο χέρια Σαν Σεμπαστιάν, ο καλύτερος μαραθώνιος που έχω τρέξει για επίδοση . Απλά σε σχέση με τους υπόλοιπους προορισμούς είναι λίγο πιο περίπλοκη η μεταφορά εκεί, λόγω απουσίας πτήσεων από Ελλάδα.

big-blue
    Συμμετέχων

Καλημέρα!
    Ευχαριστώ παιδιά.
    Βαλένθια κοιτούσα από την πρωτη στιγμή. Αλλά όντως έχουν κλείσει καιρό, ενώ δεν έχει ούτε το golden marathon tours.
    Για το σαν Σεμπαστιάν σκέφτηκα τον kostao κατευθειαν:)
    Είναι μακριά όμως. Θα δω, είναι κ τα οικονομικά στη μέση.
    Σκέφτομαι καλυτερα κάπου στα μέσα Δεκέμβρη. Η Πίζα φαίνεται σούπερ.
    Σκέφτομαι και το αν κ το πότε θα γίνω καλά…

stratus
    Συμμετέχων

9 χλμ σημερα στο 5.00 Σαφως καλυτερα το ποδι ,αλλα απεχει πολυ απο το 100% καλα .Ελπιζω σε μια εβδομαδα να ειμαι κατα 90 % καλα να παμε για κατι γυρω στο 3.30 -3.20

chriskapsio
    Συμμετέχων

23 χλμ σήμερα το πρωί, σε 2:09, με υγρασία αρκετή και εγώ από τα μισά της διαδρομής να παλεύω να μαζέψω τη ζώνη που δε καθόταν με τίποτα στη θέση της. 2-3 κιλά κάτω είμαι και πάνω δε βλέπω να έχω διαφορά… Τα νεύρα μου!

tazi
    Συντονιστής

Αύριο θα σας κουφανω, χεχεχε.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Ένα όμορφο πρωινό 20αρι σε γλυκό Ρυθμό με πινελιές χρωμάτων της ανατολής!!! Οι παλμοί ήταν χαμηλά! απόλαυση!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 962 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.