Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Αυτό το θέμα περιέχει 125 απαντήσεις, έχει 19 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Kalogeridis 14 ώρες, 11 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 126 συνολικά)
  • Συντάκτης

big-blue
    Δρομέας

Αλέξανδρε δες λίγο τα LR σου. 3:45 λεπτά LR ελάχιστοι κάνουν (κάποιοι πολυ αργοί δρομείς) και προφανως δεν καλύπτουν τόσα χλμ.
    Την υπερκόπωση την έχεις εξασφαλισμένη

stressbuster
    Δρομέας

Long της Κυριακης ειχα να κανω 30χλμ και ειπα να παω σε ανηφοριες-κατηφοριες.

Ειχα επισης στοχο να μην παω ποιο γρηγορα από 6/λεπτο και τα καταφερα(βοηθησαν και οι ανηφορες χεχε).
    Όλα βαση σχεδιου, 148 μεσοι παλμοι 6,09 ρυθμος 230 μετρα υψομετρο 480μετρα αναβαση και αλλα τοσα καταβαση αν τα λεω σωστα ετσι γραφει το ρολοι.

Καταναλωσα 2 τζελακια, 1,5 λιτρο νερο και 1 ταμπλετα ηλεκτρολυτών καπου στην μεση.

Από το 23 μεχρι το 28 ειχα ανηφορα συνεχομενη που βγηκε με υπομονη και ωραια μουσικη στα αυτια προσμενοντας να φτασω στο μοναστηρι του Αγιου Νεκταριου και να αναψω ένα κερακι.Μεαγλη η Χαρη του.

Τελειωσα τα 30 και ειχα και διαθεση να συνεχισω, μαλλον τα χανω και εγω σιγα σιγα.

Τικ τακ πλησιαζει η μεγαλη στιγμη……

Kalogeridis
    Δρομέας

Σήμερα είχα επανάληψη της διαλειμματικης της περασμένης εβδομάδας. 6×1000 . Βγήκε πολύ ζορισμενα. 4 παλμούς πάνω σε μέση και μέγιστη τιμή. Σίγουρα είμαι κουρασμένος, δρομικα και επαγγελματικά και αυτό φαίνεται. Αύριο έχω τυπικό διετησιο έλεγχο υγείας. Τα λευκά στο Θεό θα είναι αφού με γυρωφερνει και μια ίωση. Το απόγευμα αν είμαι καλά έχω κάτι κατώφλια που με περιμένουν αλλά βλέπω να παίζει σφαγή.

big-blue
    Δρομέας

Λοιπόν, ένα θέμα που με απασχολεί καιρό-χρόνια δηλαδή-και ακόμη δεν το έχω λύσει, παρόλο που έχω ρωτήσει προπονητές, εργοφυσιολόγους, καρδιολόγους κτλ: έχω παρατηρήσει, κατά τη διάρκεια ενός αγώνα, όχι στο τέλος του, από δεκάρι έως και ημιμαραθώνιο, όταν θέλω να αλλάξω ρυθμό, να ανεβάσω ταχύτητα, να μη μπορώ, ενώ οι παλμοί μου δεν ανεβαίνουν. Μιλάω για ρυθμούς (που ήθελα να πάω) που βρίσκονται κοντά στο κατώφλι ή ακόμα και πάνω απ’ το κατώφλι, ενώ πριν πήγαινα πιο αργά, δεν είχα »γαλακτωθεί» δηλαδή.
    Να αναφέρω, πως τρέχω πάντα με παλμούς, τα τελευταία 4,5 χρόνια περίπου, ενώ τα τελευταία 2-3 σχεδόν σε όλες τις προπονήσεις. Οπότε ξέρω ακριβώς που βρίσκομαι κάθε φορά, χωρίς να αναγκάζομαι να κοιτάω το καρδιοσυχνόμετρο…
    Ουσιαστικά δε μπορώ να ανεβάσω παλμούς, είναι σταθεροί, ενώ εγώ νιώθω κουρασμένος…
    Κυρίως αυτό γίνεται σε αγώνες που βρίσκονται στη μέση της προετοιμασίας, οπότε είμαι όντως κουρασμένος. Αλλά δε θα πρέπει να ανέβαιναν οι παλμοί;
    Έχω ακούσει διάφορες απόψεις, απ’ το ότι δεν έχει σχέσει το ένα με το άλλο, έως του ότι μου λείπει δύναμη. Το τελευταίο το άκουσα πρόσφατα και ίσως έχει μια βάση. Βέβαια σχεδόν σε όλους τους αγώνες μου, τα τελευταία χλμ είναι τα πιο δυνατά, ενώ στον Κλασσικό τα τελευταία δυο χλμ γίνονται σε επίπεδα διαλειμματικής χιλιαριού:)
    Ιδέες;

@echetlos αν νομίζεις πως πρέπει να πάει αλλού αυτό το θέμα, κάντο:)

tazi
    Συντονιστής

@big-blue Χωρις να μπορω να σου εξηγησω το γιατι και το πως θα σου προτεινα να ενσωματωσεις και λιγες προπονησεις αλλαγης ρυθμου στο προγραμμα σου. Το fartlek ειναι μια απο αυτες και θα σε βοηθησει πολυ. Ξεκινα το χωρις να πιεζεσαι, οσο πιο ταχυς ο ρυθμος, τοσο μικροτερο το χρονικο διαστημα που τον ακολουθεις, βαλε πχ και μικρα κομματια ολα μεσα αλλα μην ξεχνας να βαζεις και μεγαλυτερα ξεκουρασης.
    Σε τετοιου ειδους προπονησεις ακολουθω τελειως αδομητο προγραμμα και επιταχυνω η επιβραδυνω αναλογα με το πως νιωθω. Μου εχει τυχει πχ να βγω για hard fartlek και να μη μπορω να παω πιο σιγα απο 430 , θυμαμαι εγβγαλα δεκαρι 39 τοτε αλλα ημουν σε σουπερ κατασταση. Αντιστοιχα σε easy που βασικα σημαινει ηπιοτερους εν γενει ρυθμους, να νιωθω κουρασμενος. Μη χεχνας επισης οτι το φρτλεκ ενω δεν εχει μεγαλη διαρκεια σαν προπονηση εχει σημαντικο αποτελεσμα. Βεβαια για να το υποστηριξεις πρεπει να εχεις το απαραιτητο υποβαθρο, βλεπε ελευθερα κλπ

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@big-blue συμφωνώ με Tazi. Ακόμα και fartlek να μην κάνεις (αν είναι ήδη fixed το προπονητικό σου πλάνο και δεν θες να το αλλάξεις), δοκίμασε τόσο στα Long, όσο και στο αργό καθημερινό σου τρέξιμο, στο πρόγραμμα πού ήδη ακολουθείς, να παρεμβάλεις κάθε π.χ. μισάωρο κάποια λίγο πιο γρήγορα τμήματα διάρκειας λίγων λεπτών, ώστε να σπας αυτή τη μονοτονία και να δίνεις και άλλα ερεθίσματα στο σώμα. Αυτό καθαρά εμπειρικά, για περισσότερες λεπτομέρεις και για το θεωρητικό υπόβαθρο μόνο κάποιος προπονητής μπορει να σου απαντήσει

big-blue
    Δρομέας

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Ωστόσο δεν είναι αυτό το πρόβλημα, αφού εδώ και 4 χρόνια δουλεύω με το 2Q του Daniels. Ουσιαστικά όλο fartlek είναι!
    Αρχίζω να πιστεύω το ευνοϊκότερο σενάριο, ότι δηλαδή είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα. Οι ρυθμοί σε αυτούς τους αγώνες (δεκάρια και 20άρια) δεν είναι ευχάριστοι, είναι κοντά ή και πάνω απ’ το γαλακτικό, comfortably hard που λέει και ο παππούς. Αν σε αυτό προσθέσεις κ τις άσχημες κλιματολογικές συνθήκες της ημέρας (ζέστη, υγρασία κτλ), δε θέλει κ πολύ να πεις, δε βαριέσαι, δε μπορώ σήμερα…

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@big-blue ενδιαφέρον το ζήτημα που θέτεις. Μια ερώτηση: στο τέλος του αγώνα μπορείς να αλλάξεις ρυθμό;

big-blue
    Δρομέας

Ναι Σωτήρη, όπου βρίσκω κίνητρο.
    Αλλά στα τελευταία χλμ.
    Ας πούμε, προχτές στην Καλαμάτα, στον ημί, ήθελα να κάνω τουλάχιστον ρεκόρ, αφού δε μπόρεσα να κατεβάσω όσο χαμηλά ήθελα το χρόνο μου. Το τελευταίο χλμ το πήγα όπως έπρεπε να πάω τα 5 τελευταία…τα 18-19 όμως, ήταν τα χειρότερα… Το ζήτημα είναι, πως δεν ανεβαίνουν οι παλμοί. Μάλλον προσπαθώ μόνο στο μυαλό κ όχι στο σώμα…

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@big-blue γιατί στέκεσαι τόσο πολύ στο HR και όχι στο ρυθμό?

Όταν είμαι σε προπόνηση μαραθωνίου, και έχω κάνει προσαρμογή σε αυτό το ρυθμό, και κάνω εργομετρικό το maxHR δεν ανεβαίνει (είναι και μικρότερο από προηγούμενες εργομετρήσεις), αλλά η δρομική οικονομία και το ΑΚ έχουν βελτιωθεί. Επίσης, στα Tempo Intervals και Intervals πάλι το HR δέν ανέβαινε όσο ανάμενα, παρότι πήγαινα γρήγορα.

Το καρδιοανπευστικό προσαρμόζεται σε αυτό που γυμνάζεις κάθε φορά. Αν μειώσεις την προπόνηση αερόβιας βάσης και ξεκινήσεις 2 διαλειματικές την εβδομάδα θα δείς για πότε ανεβαίνει το HR. Αλλά δεν ειναι το καρδιαναπνευστικό μόνο που ορίζει την απόδοσή σου. Το μυοσκελετικό? Ο μεταβολισμός και τροφοδοσία?

Προτείνω να εστιάσεις στο pace, γιατί δεν μπορείς να το ανεβάσεις, και όχι παλμούς. Στο τελευταίο χλμ που πήγες όπως έπρεπε, οι παλμοί ανέβηκαν όσο περίμενες?

big-blue
    Δρομέας

@aristidi πολύ σωστά τα λες.
    Εστίασα στο hr διότι αυτό δεν ανέβαινε ενώ εγώ προσπαθούσα ή ίσως νόμιζα πως προσπαθώ παραπάνω.
    Στο τέλος αγανάκτησα, δεν κοιτούσα καρδιοσυχνόμετρο κ κοπάνησα, εξάλλου ήταν το τελευταίο χλμ. Σίγουρα ανέβηκαν οι παλμοί. Το θέμα είναι πως αυτό θα έπρεπε να γίνει νωρίτερα κ με τακτική

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 εβδομάδα, 1 μέρα πριν από  big-blue.

Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos Τελικά όλοι οι γρήγοροι έχουμε μικρό cadence… 😛

snapshot

tazi
    Συντονιστής

goROW simera gia 20 xiliometra. se rithmous antistoixous enos LR. I plaka einai oti o rithmos einai analogos me auton tou treximatos, mono pou edo to stantar einai na metras perasmata ana 500 metra kai oxi ana 1000. Nomizo epeidi einai mallon pio kourastiko to koupi, alla oxi toso konta se traumatismous giati nai men exei epanalambanomeni kinisi alla xoris impact. Osoi exoun thema to emfanizoun kirios se mesi kai gonata.
    Long row loipon simera se rithmo 219/500, 440 dld to xiliari. Niotho pia safos pio anetos apo tote pou xekinisa, ena mina peripou, giati exo beltiothei arketa sti texniki, malista nomizo pos an sinexiso xoris idiaiteri piesi tha ftaso sintoma tin top kopela tis omadas pou apo oti eida sto test pou ekane to team (max effort gia dio xiliometra) ekane 719, kati san 340 dld. Dokimasa ligo tin proigoumeni ebdomada apo periergeia na kano ena dinato pentalepto kai bgike konta sto 355. Mou leipoun ta eleftera, ta fartlek, ta lr kai ta kommatia 🙂 🙂
    Bebaia i diafora brisketai se megalo bathmo sto tropopou trabas koupi. ego px anebazo eukola rithmo (koupies ana lepto) me apotelesma na epitaxino alla auto den einai to kalitero gia texnikous logous opos mou exigisan, kanonika prepei me ena meso rithmo na parageis perissotero ergo, ara dinami kai texniki. Etsi i barka kineitai xoris skampanebasmata, pio irema kai pio oikonomika.
    Sas kourasa me to rowing alla distixos mexri na kano tin epembasi mono me auto tha asxoloumai…

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@echetlos, sorry που θα σε στεναχωρήσω, αλλά όλοι οι πραγματικά γρήγοροι έχουμε μεγάλο cadence 🙂

https://www.flickr.com/gp/58652662@N04/B5838q

eliud@monza

big-blue
    Δρομέας

Πάει και το τελευταίο LR (steady)…
    Τώρα έχει μόνο ζόρια:)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 126 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.