Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 781 έως 795 (από 919 συνολικά)
  • Συντάκτης
    ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

@kalogeridis ένα κρεμμύδι καθημερινά κι ασπιρινούλα. Αν δεν έχεις πυρετό κάνε και μια βουτιά στη θάλασσα.
    Εμένα με κράτησε δέκα μέρες. Καλή ανάρρωση 🙂

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Συμμετέχων

Καλησπέρα κ από μένα. Ένα easy run 32 λεπτά από μένα σήμερα Παγκράτι μετς τεφαα κ γύρω γύρω. Για αυριο εχω ενα long run 45 – 50 λεπτά. Τελευταια προπόνηση πριν το οακα..
    Δεν κατάπινετε αυτό το 37:59 της Κυριακής σε θησειο. Δεν σηκωνοντουσταν τα πόδια…. Από το έδαφος.. Έλλειψη ενέργειας ακεφια.,ψυχολογια κάτω.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Ένα ωραίο workout με 3*2000 είχε το μενού σήμερα. Με λιακάδα. Το τιμήσαμε το τιραντακι!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Τις τελευταίες μέρες είχα τη χαρά να προπονηθω με τη φυσική παρουσία του κοουτς σε μια διαλειμματική (700αρια) και στο Λονγκ (20 χλμ). Μεγάλη υπόθεση… Ωραία εμπειρία… Βέβαια ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος αλλά (σφάζοντας ένα ενδιάμεσο ελεύθερο λόγω κρυωματος ) έγινε ωραία δουλειά!!!
    Αύριο βράδυ επιστροφή στην Κρήτη και τις μοναχικές μου προπονήσεις …

Elda
    Συμμετέχων

Μπραβο βρε Παναγιωτη, πετας βλεπω. Κανε λιγο κρατει να σε πλησιασουμε κι εμεις, μην απογειωθεις απο τωρα, ουτε ε τα κυαλια δε θα σε βλεπω στο Μεγαλεκο.
    Η Ζηνοβια μας κατεστρεψε τις προπονησεις, βγηκε μια χαρα η πρωτη εβδομαδα προετοιμασιας και τωρα αναθεμα κι αν ξερω ποτε θα κανω τις ποιοτικες με τα 6-7 μποφορ αερα που δινει ολη την εβδομαδα, μονο ανημερα Πρωτοχρονιας δινει νορμαλ καιρο, αντε τραβα κανε κομματια μετα απο ξενυχτι, φαγητο και ποτο.

mashine
    Συμμετέχων

Το ετος κλείνει ιδανικά με 3 μέρες ξεκούραση και 4920χλμ.Και του χρόνου!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Μπα , Μαρία διανύω μακρά περίοδο με ζόρια στο αναπνευστικό. Τρίτη εβδομάδα, ξεκίνησα με καταρροή και πλέον είμαι με ζορικο βήχα συν τα υπόλοιπα συμπτώματα τού κοινού κρυολογήματος. Έχω χάσει 3/8 προπονήσεις των τελευταίων 2 εβδομάδων. Προσπαθώ να αποφύγω την αντιβίωση αλλά ίσως να μη τη γλιτώσω τελικά. Όποτε εσύ θα με υπερκαλυψεις άνετα. Ο γιαουρτης μόνο δε θα καταφέρει με τίποτα να καλύψει το χαμένο έδαφος…
    Όπως κατάλαβες το τζατζίκι έμεινε σκέτο γιαουρτακι (2%)!!!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Ρε Πάνο, ούτε 5000… Ντροπή φίλε μου..

Echetlos
    Συντονιστής

@eleftherios-mitropetros Μια χαρά κρατιέσαι.
    Κι αν το recovery το αντικαταστήσεις με ένα λίγο πειραγμένο ελεύθερο (progressive, fartlek), θα μιλάμε για παραπάνω από απλή συντήρηση.

Με μία προπόνηση ταχύτητας σύμφωνα με την εξαίρετη λίστα του @iwannhs vafeiadhs,
    ένα lr, ένα easy run και ένα rcvr , συντηρείσαι για χειμώνα??

eleftherios.mitropetros
    Συμμετέχων

Καλημέρα παιδιά

Καμμιά ιδέα για φαρτλεκ?
    Κάτι άλλο, ακολουθούμε τους ρυθμούς του excel για lr,er?

Ευχαριστώ

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα στην παρέα μετά από καιρό!

Παρότι έχω ξεκινήσει προετοιμασία για τον Αλέκο δε γράφω λόγω έλλειψης ίντερνετ. Θεωρητικά σύντομα θα αλλάξει αυτό.

Όσον αφόρα τις προπονήσεις, βγαίνουν 4 την εβδομάδα με ένα ελεύθερο-εύκολο, τέμπο, διαλειμματική και το LR. Γύρω στα 50χλμ εβδομαδιαία ως τώρα. Αν και βελτιώνομαι σταθερά και το νιώθω, δυστυχώς για διάφορους λόγους κάνω αρκετές προπονήσεις με κακές συνθήκες κι έτσι με ζορίζουν περισσότερο απ΄όσο θα έπρεπε.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το 20ρι λονγκ που είχα σήμερα. Δούλευα Παρασκευή βράδυ, Σάββατο κοιμόμουν ως το απόγευμα. Έφαγα ένα ολόκληρο γιαουρτάκι με μέλι και κάτι ξηρούς καρπούς όλη μέρα, βγήκα το βράδυ και κοιμήθηκα στις 5 το πρωί. Ξύπνησα στις 12 και βγήκα δύο ώρες μετά, έχοντας φάει μισή χούφτα αμύγδαλα. Με μιάμιση μέρα ουσιαστικά νηστικός, πάλι καλά που βγήκε, με πολύ κόπο πάντως! στο 5:32 για την ιστορία, δεν έχω ιδέα τι ρυθμό μαραθωνιού πρόκειται να βάλω στόχο!

Αύριο ξεκούραση και Τρίτη τέμπο ή διαλειμματική.. είδωμεν!

καλή συνέχεια από εμένα!

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλημέρα ομάδα!

Ένα ζόρικο 10ράκι χθες με 7χλμ στο 4:53 και ζέσταμα-κρύωμα. Ρεπό σήμερα. Διαλειμματική αύριο.

Καλή σας μέρα!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Συμμετέχων

Καλημερες συντρεχτες και απο μενα
    ενα χαλαρο 30 λεπτο χτες σε δαφνη,
    Σημερα ενα 35 λεπτο σε νιάρχο και μετα ισομετρικές. κτλ
    Ρεπο πεμπτη και παρασκευη διαλλειματικη απο μενα

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας με ίντερνετ στο σπίτι πλέον!

Διαλειμματική είχε προχτές το πρόγραμμα. Ζέσταμα – 6×1000 @ 4:15-4:25 – Αποκατάσταση. 1 λεπτό διάλειμμα και 10χλμ σύνολο.

Σήμερα με πολύ καλύτερες συνθήκες από την προηγούμενη εβδομάδα (ενυδάτωση-υδατανθράκωση-συννεφιά), 20ρι LR με 5:22 μέσο και άλλο 1 χλμ στο τέλος στο 6:45. Παλμοί αρκετά ψηλά (173 μέσο) αλλά δεν ανησυχώ.

Η 4η εβδομάδα του προγράμματος κλείνει με 46.8 χιλιόμετρα και χαμόγελα.

καλή συνέχεια σε όλους!

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 5 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από tzatzikis90.
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας κύριες και κύριοι!

Ξεκίνησε η 5η εβδομάδα του προγράμματος και όλα βαίνουν καλώς ως τώρα.

Η Δευτέρα είχε 4χλμ μόλις σε 5*5 με φίλους.

Σήμερα Τετάρτη το πρωί 4*1600 @423-427 με διάλειμμα 1:10-1:30 και ζέσταμα – αποκατάσταση. Συνολικά 11χλμ.

Επόμενη προπόνηση την Παρασκευή και μετά Κυριακή. Σκέφτομαι μήπως βολεύει περισσότερο να βγάλω το LR την Παρασκευή που θα έχει καλύτερη μέρα, έχω ρεπό και θα έχει πολύ λιγότερο κόσμο στην παραλιακή αλλά ακόμα δεν το έχω αποφασίσει. Θα φανεί!

Για την ώρα, καληνύχτα σας!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 781 έως 795 (από 919 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.