Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 973 συνολικά)
  • Συντάκτης
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας!

Πτώμα σήμερα αφού δουλεύω βράδυ από την Παρασκευή αλλά έπρεπε να βγει το τέμπο οπότε.. το απόγευμα κουρασμένος και νηστικός κατέβηκα στο Νιάρχο. Ζορίστηκα πολύ αναμενόμενα αλλά βγήκε τελικά. 2χλμ ζέσταμα και 10χλμ στο 4:50. Η εβδομάδα κλείνει με 54χλμ συνολικά.

Από Τρίτη πάλι η 7η εβδομάδα του προγράμματος, καλή σας νύχτα!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Χθές έκλεισε η εβδομάδα (πετυχημένη προπονητικά) και το είχα μεγάλη ανάγκη.
    Ένα τίμιο Λονγκ σε στίβο , αναγκαστικά, σε σαφέστατα δυσκολότερες συνθήκες από την περασμένη εβδομάδα . Βγήκε όμως απροβληματιστα.
    55,4 χλμ για να μη μας τη λέει το βρέφος!
    Ο νεανίας με την επιστροφή του στη δράση, έχει ξυπνήσει σε ταχύτητα (έχει ακόμα μεγάλα περιθώρια ανάκαμψης βέβαια) , αλλά ζοριζεται ο καημένος στα μεγάλα… Του εξήγησα βέβαια ότι αν του φαίνονται πολλά τα 42, θα κάνουμε έναν παράλληλο αγώνα σε όποια απόσταση τον βολεύει!!!
    Η Μαρία έχει πλακώσει τα τριανταπαρα της, και ο Τάσος πονάει η κοιλίτσα του μωρέ… Οχου θα με πάρουν τα δάκρυα …

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Πάει και αυτή η εβδομάδα
    56 νομίζω χλμ. Δεν πήγαν καλά τα γρήγορα, στα αργά όμως πετάω!
    Πιστεύω ότι αυτή η εβδομάδα που έρχεται, λόγω των πιο αργών ρυθμών που θα κινηθώ, θα με βοηθήσει να περάσει ο βήχας που είναι στα τελειώματα. Σε γρήγορους ρυθμούς (4’45” και ταχύτερα) οι βαθιές αναπνοές με πνίγουν ακόμα και ο βήχας με τρέξιμο με δυσκολεύουν. Ανεβαίνει και η απόσταση του Λονγκ στα 24. Όλα καλά λοιπόν.
    Για την ιστορία το Λονγκ σήμερα πήγε όμορφα, σε ιδανικές συνθήκες σε κυκλική hilly ασφάλτινη διαδρομή 1,1 χλμ , στο πάρκο Αγίων Αποστόλων.

Elda
    Συμμετέχων

Μπραβο βρε Παναγιωτη, μια χαρα πανε οι προπονησεις. Μην πολυσκας για τα γρηγορα, ετσι κι αλλιως ο μαραθωνιος σα λιγο πιο γρηγορο LR ειναι, οποτε αφου πετας εκει θα πεταξεις και στο Μεγαλεκο!

Στα δικα μου ειπα να γραψω τωρα που εχω κατι καλο μετα απο αρκετο καιρο γιατι οι προπονησεις δυστυχως δε μου βγαινουν. Σα να βαριεμαι, σα να εχω χασει την ορεξη μου να πιεστω, ολο σταματαω το ρολοι και διακοπτω την προπονσηση και μετα αυτοσχεδιαζω, ειδικα στα γρηγορα. Ισως να φταιει οτι πλεον τρεχω μονη μου τα πρωινα και οχι με την ομαδα το βραδυ (δυσκολευομαι να πηγαινω νυχτα στη Κερατεα). Ευτυχως δε φαινεται να εχω χασει ο,τι ειχα κερδισει περισυ αλλα απο την αλλη δεν
    εβλεπα και καμια βελτιωση.

9ος ημι Αιγιαλειας λοιπον σημερα με 1.45.03 (μικροτερος ομως, 20.920 μετρησε το 735) και 4η θεση στις γυναικες. Pace 5.01 και με αναγωγη σε ημι βγαινει 1.45.50 οποτε θεωρητικα ειναι PB σε σχσεη με το περσινο 1.46.16 των Τρικαλων. Το βασικοτερο ομως ειναι οτι μου βγηκε πολυ ωραια, ετρεξα ανετα με ελεγχομενους παλμους και δυναμεις στο τελος. Ειχα καιρο να τρεξω ετσι δυνατα και ομορφα και το ευχαριστηθηκα. Βοηθησε βεβαια κι ο καιρος που θα ηταν ιδανικος για μαραθωνιο, κρυουλακι ανεκτο με απνοια και λιακαδα.

Μακαρι να βρω τη διαθεση στους 2 μηνες που απομενουν να ζοριστω λιγακι γιατι ειμαι καλα σωματικα και πιστευω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα μου και μενει να το βρω.

chriskapsio
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια για την επίδοση @elda. Η παρέα από εδώ που έχει στόχο το Μεγαλέκο θα σκίσει! Προπονήσεις δυνατές, ρεκόρ, μια χαρά.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας!

Συγχαρητήρια κι από εδώ Μαρία! Πολύ δυνατή εμφάνιση!

Τρεις προπονήσεις συνολικά αυτή την εβδομάδα, αφού έπιασα σχετικά καλό αριθμό χιλιομέτρων και έκανα μίνι ταξιδάκι 2 ημερών στην Πόλη οπότε αφιέρωσα κάποιες ώρες περπατήματος στην εξερεύνηση της περιοχής του Μπεσικτάς.

Η πρώτη προπόνηση έγινε την Τρίτη με 2χλμ ζέσταμα, 10χλμ στο 4:53 και 1χλμ αποκατάσταση σχετικά εύκολα. Μετά πέτυχα τον καραφλό πύργο της Νέας Σμύρνης και συνέχισα για άλλα δύο χιλιόμετρα περίπου χαλαρά. 15χλμ συνολικά.

Η δεύτερη προπόνηση παρασκευή μεσημέρι με αρκετό κρύο. 3,3χλμ ζέσταμα και ανοίγματα – 8×800 σε ρυθμούς λίγο πάνω από 4’/χλμ με 1’rest και 1.7χλμ αποκατάσταση. 12χλμ συνολικά.

Τελευταία και δυσκολότερη (για μένα) προπόνηση για μένα με 25χλμ LR με 5:22 μέσο. Βλέπω πως τα λονγκ με δυσκολεύουν πολύ, ειδικά σε σχετικά αργούς ρυθμούς. Μετά τον Μεγαλέκο με βλέπω να επικεντρώνομαι σε σχετικά μικρότερες αποστάσεις για λίγο καιρό τουλάχιστον.

Η εβδομάδα νούμερο 7 κλείνει με 52χλμ συνολικά.

Αυτά για σήμερα, καληνύχτα σας!

aroulio
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια στη Μαρία για τον αγώνα και στους γνωστούς-αγνώστους για τις προπονήσεις τους.

Στα δικά μου, σήμερα είχα το 1ο μου 30άρι από τον Οκτώβριο, αλλά λόγω υποχρεώσεων μεσημέριασε ότι με βαριεστημάρα βγήκα.

Έφυγα δυνατά από το κέντρο προς Συγγρού με 5:32 στο 1ο εύκολο κατηφορικό 10άρι. Χασομέρησα με πολλά ζιγκ-ζαγκ στα 11-12-13 με τον απίστευτο κόσμο στην μαρίνα και στην παραλία κι έτσι ο μέσος ρυθμός έπεσε στο 5:37. Στα 15,3 έκανα αναστροφή και γύρισα από το πεζοδρόμιο για να γλιτώσω τον κόσμο. Έφτασα έτσι στα 20km στο Νιάρχος με average 5:39 και σκέφτηκα ότι αν το τελευταίο 10άρι βγει στο 6:00, θα κλείσω συνολικά στο δυνατό 5:49. Τελικά στην ανηφόρα (με κάποιες στάσεις) κρατήθηκα σταθερά στο 5:39 και μόλις βγήκα Πανεπιστημίου άρχισα να γκαζώνω και να το μαζεύω. Πατησίων και Αλεξάνδρας συμπλήρωσα 27km, αλλά δεν ήμουν διατεθειμένος να μπω στην ανηφόρα. Έκανα λοιπόν τα 3 τελευταία km -πάλι με στάσεις, λόγω παλμών- μπρος-πίσω στην ισιάδα της Μαυροματαίων και της Πατησίων για να κλείσω συνολικά σε 2:47:27 @ 5:35. Μακράν το ταχύτερο long μου πάνω από 21km, 23 sec/km καλύτερο από το επόμενο long 30άρι μου και PB στα 30km 2 λεπτά καλύτερα από το πέρασμα μου στο Μεγαλέκο 2016 όπου έχω το ρεκόρ μου. Με μέσους παλμούς πάντως 172 στο 88% της ΜΚΣ παρά τις στάσεις, δεν είχα να δώσω κάτι παραπάνω. Τροφοδοσία 1,2lt νερό, 2 saltstick, 1 ενεργειακή μπάρα.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 9 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από aroulio.
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

Η Μαρία πέταξε χθές. Σε σαφέστατα δυσκολότερη διαδρομή από τα Τρίκαλα! Άγγιξε το ψυχολογικό κομμάτι των 5’/χλμ σε ημι!!!
    Θα γίνει ωραίος αγώνας την Άνοιξη!!!

Elda
    Συμμετέχων

Eυχαριστω πολυ παιδια! Παναγιωτη, εχεις απολυτο δικιο για το ψυχολογικο φραγμα των 5’/χλμ, πιο πολυ κι απ το sub 4 σε μαραθωνιο με εχει δυσκολεψει το ατιμο, καημο το χω να το σπασω καποια στιγμη. Η διαδρομη σαφως ηταν πιο δυσκολη απ των Τρικαλων (καθε διαδρομη ειναι πιο δυσκολη απ των Τρικαλων 😛 ) καθως ειχε 3 γεφυρια (στυλ Θεσσαλονικης στο 36) που επρεπε ν ανεβοκατεβουμε και καποια κομματια μεσα απο χωματοδρομους, αλλα ειχαμε συμμαχο ενα φανταστικο καιρο (11 βαθμους στην εκκινηση, γυρω στους 13 στον τερματισμο με απνοια) σε αντιθεση με τα Τρικαλα οπου μετα απο χειμωνιατικες προπονησεις πηγαμε να τα δωσουμε ολα σε ημι με 17 βαθμους στην αρχη και 23 στο τελος και εναν ηλιο να καιει! Χωρια το οτι τωρα ειμαι ξεκουραστη ενω τοτε 4 εβδ πριν το μαραθωνιο ημουν στην κορυφωση της προετοιμασιας με μεγαλο χλμ ογκο, 32αρια, διαλειμματικες κλπ, χωρις να κανω καθολου tappering για τα Τρικαλα. Χαρακτηριστικο οι παλμοι μου που τοτε ηταν στους 163-164 μεσο ορο με μεγιστους 165-166 και 169 στο τελος ενω χθες ηταν 159-160 με 162-163 και 167 αντιστοιχα. Ως εκ τουτου στα Τρικαλα ειχα απιστευτη δυσφορια και ηθελα να εγκαταλειψω απο τη μεση εν χθες απολαυσα τον αγωνα.

Ας ελπισουμε οτι θα μπορεσω να κανω καποιες ποιοτικες προπονησεις κλειδια μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες ωστε να χτυπησω τον ημι του ΣΔΥΑ στις 23/2 και για τα Τρικαλα οψομεθα, δυστυχως ο καιρος εκει δεν ευνοει ποτε.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καταστροφή η σημερινή προπόνηση. Το μόνο θετικό είναι πως τελείωσε και θα ξανακάνω πολλά χιλιόμετρα σε δυόμιση εβδομάδες!

Πιο συγκεκριμένα, βλέποντας το πρόγραμμα των προπονήσεων και της δουλειάς, διαπίστωσα πως την Κυριακή έπρεπε να τρέξω 28χλμ ξεκινώντας αναγκαστικά κατά τις πέντε το απόγευμα, έχοντας πρώτα δουλέψει 8μιση ώρες το πρωί και ξυπνήσει στις έξι παρά. Δεν μου πολυάρεσε η ιδέα και είπα να κάνω την εξυπνάδα μου. Σκέφτηκα να μεταφέρω τη συγκεκριμένη προπόνηση για σήμερα ώστε να μου μείνουν οι πιο εύκολες (για μένα) για Παρασκευή – Κυριακή. Την Κυριακή που μας πέρασε βέβαια είχα βγάλει ζόρικα 25, τη Δευτέρα πήγα για μπάλα και σήμερα αυτό. 58χλμ σε 3 μέρες, πιο πολλά απ΄όσα βγάζω ως τώρα εβδομαδιαία 😀

Το αποτέλεσμα ήταν πως ενώ αρχικά ένιωθα μια χαρά και πήγαινα όμορφα κι ωραία, σε έναν πιο αργό ρυθμό θεωρώντας πως θα τα καταφέρω, από το 20ο χιλιόμετρο και μετά δε μπορούσα να κάνω βήμα από την κούραση! Σταμάτησα μια φορά στο 22.5 σκεπτόμενος να το αφήσω εκεί. Τελικά μετά από 10 λεπτά περπάτημα περίπου πήρα τη δύναμη να συνεχίσω έχοντας στο μυαλό μου να φτάσω τα 24 και να προσθέσω από δύο στις άλλες υπόλοιπες προπονήσεις τις εβδομάδας. Κουτσά στραβά έφτασα στα 26 και εκεί πια πείσμωσα οπότε μετά από λίγα λεπτά περπάτημα πάλι, έβγαλα άλλα δύο με βαριά καρδιά. Ρυθμός 5:40 χωρίς να υπολογίζω το περπάτημα! Τρομερή ψυχολογία για τη συνέχεια!

Τώρα που το σκέφτομαι, καλύτερα να έτρεχα ολόκληρο μαραθώνιο την προηγούμενη Κυριακή παρά αυτό το μαρτύριο που έζησα σήμερα!

Αυτά τα ευχάριστα για σήμερα, ευτυχώς είναι ψιλοβατή η προπόνηση της Παρασκευής!

Echetlos
    Συντονιστής

@tzatzikis90 Φοβερή ιδέα αυτό με τα LRs, αστροπελέκι μου!
    Κι η μπάλα ενδιάμεσα…

nightmare
    Συμμετέχων

χθες λογω κοντρα αερα η προπονηση αλλαξε απο goal pace σε threshold και κατεληξε με pb στα 10K.
    τις προαλλες σε ενα tempo βγηκε pb στα 5K.
    αρα, παμε πολυ καλα! 🙂

tazi
    Συντονιστής

Γεαι και χαρα απο Αγγλια.
    Εδω και δυο σχεδον μηνες οι προπονησεις μου ειναι πολυ αστατες, τα χιλιομετρα κυμαινονται απο 30 εως και 70 με τις περισσοτερες φορες αν δε κανω λαθος να ειναι γυρω στα 50. Οι λογοι ειναι βασικα δυο. Υπερβολικη πιεση στη δουλεια που με κανει να γυρναω εξουθενωμενος τοσο σωματικά οσο και ψυχικα σε συνδυασμο με το μπολικο κρυο, βροχη και τη μικρη μερα.
    Εφτασα μαλιστα στο σημειο να αγορασω καινουριο ρολοι, το ειχα βεβαια κατα νου εδω και πολυ καιρο, για να βρω αφορμη να βγω για τρεξιμο. Βεβαια ολα αυτα ειναι μπουρδες. Αν δεν εχεις διαθεση ουτε ρολογια ουτε κομπολογια θα σε βγαλουνε στο δρομο.
    Επισης το 90% σχεδον των πποπονησεων μου ειναι ελευθερα χιλιομετρα. Αυτο θελω, αυτο μπορω σε αυτη τη φαση και αυτο κανω. Οι οποιες ας το πουμε διαλειματικες, νομιζω δυο στον αριθμο ειναι εντονα σχεδον διλεπτα (δεν εχω στιβο κοντα οποτε τρεχω απο ενα σημαδι σε ενα αλλο).
    Χτες Κυριακη ηταν μια ημερα ονειρο, ηλιος, καθαρος ουρανος, λιγο κρυακι αλλα μπολικος αερας. Βγηκα για 15αρι, Το Σαββατο ειχα ηδη κανει 19
    (εβδομαδα 70χλμ αυτη) και ενιωθα πολυ ωραια. Επειδη ειχα σκοπο να παιξω λιγο, δηλαδη πρωτα 2,3 χλμ χαλαρα και μετα ενναλαξ ενα πιο γρηγορο και ενα χαλαρωμα ειπα να να βαλω τα παλια πολυαγαπημενα μου Boston. Στο παρελθον αυτο ηταν το βασικο μου παπουτσι σε καθε ειδους προπονηση, ειχα πανω απο 5 ιδια ζευγαρια. Τωρα μολις τα φορεσα ενιωσα στη κυριολεξια οτι ειχα βαλει τσοκαρα. Συνηθισμενος στα νεα πατουμενα οι γαμπες μου αμεσως εσφιξαν. Αποζηιωθηκα λιγο βεβαια απο την αισθηση του να καταλαβαινεις τι πατας, το feedback δηλαδη απο το δρομο ηταν απολαυση, αλλα τα ποδια ηταν ξυλινα.
    Πανω απο ολα δηλαδη νομιζω πως επιβεβαιωθηκε η ρηση ¨ τα μεταξωτα…. θελουν και επιδεξιους …….¨ Που πας ρε Καραμητρο χωρις χιλιομετρα και με αγυμναστα ποδια να τρεξεις.

tazi
    Συντονιστής

Εξαιρετικά χαρούμενος από τη σημερινή μου προπόνηση.
    Έλεγχος της δραστηριότητάς μου τρέξιμο στο Garmin Connect. #beatyesterday
    https://connect.garmin.com/modern/activity/4656045532?share_unique_id=20
    Γενικά το τελευταίο καιρό τρέχω χωρίς καμία διάθεση και χωρίς κανένα πρόγραμμα με μέσο όρο γύρω στα 40 την εβδομάδα. Ολα σχεδόν ελεύθερα. Σήμερα ξεκίνησα πάλι ραθυμα με σκοπό Ν; κάνω 4χ2 χλμ στο 410 για να δω αν θα τα καταφέρω. Το ζέσταμα στο 5 δεν τσουλουσε, είχε και αέρα αλλά αφού τελείωσα είπα να το προσπαθήσω. Ούτε ανοίγματα ούτε τίποτα. Στο πρώτο χιλιαρι λίγο ζορίστηκα, μετά όλα βγαίνανε νεράκι. Το διάλειμμα κουτουρού γιατί ένιωθα ότι δεν είχα ανεβάσει. Στο τέλος έκανα και ενα δυνατό χιλιαρι. Τα πόδια γενικά δύσκολα ακολουθούσαν γιατί έχουν ξεσυνηθησει να κινούνται γρήγορα, η ανάπνοή πολύ νορμαλ. Δε το περίμενα με τίποτα γι αυτό και το ανεβαζω. Αύριο λογικά θα είμαι φουλ πιασμένος αλλά ποιος χεσ….κε.

tazi
    Συντονιστής

Καιρο εχω να γραψω νεα μου αν και παρακολουθω ανελλιπως το gorunika τεκταινοιμενα.
    Εδω στο Λονδινο τα πραγματα κυλανε σε πολυ πιο χαλαρους ρυθμους απο οτι συνηθως. Κοσμος λιγος στους δρομους, τα ΜΜΜ εχουν ψιλοτραβηξει χειροφρενο, οι περισσοτεροι δουλευουν απο το σπιτι, ενω η κυβερνηση δινει το 80% του μισθου με πλαφον τις 2500 λιρες για οσους υπαλληλους απολυονται προσωρινα λογω της καταστασης. Για τους ελευθερους επαγγελματιες τα πραγματα δεν ειναι τοσο καλα αλλα δεν ειναι τραγικα γιατι και παλι μετα απο πιεσεις υπαρχει ενα πακετο μετρων που υποκαθιστα μερος του εισοδηματος τους. Πολλα εργοταξια εχουν κλεισει, το δικο μου ομως ζει και βασιλευει οποτε συνεχιζω να εργαζομαι κανονικα με μειωμενο ομως προσωπικο. Εχουμε βεβαια χοντρο θεμα με τους προμηθευτες με τους περισσοτερους να εχουν κατεβασει ρολλα. Τα soυπερ μαρκετ εχουν πολλες ελλειψεις, χαρακτηριστικο παντwε της μ…ιας που δερνει τουε εγγλεζους ειναι το γεγονος οτι με το πρωτο μπαμ τα πρωτα ραφια που αδειασαν ηταν αυτα με τα κωλοχαρτα και τις μπυρες, τωρα εχουν παρει σειρα τα αυγα και οι βιταμινες, πιο λογικο.
    Βλεπω πως δω και ενα μηνα ακριβως μονο εγω εχω γραψει κατι σχετικο με προπονηση, Ο Μπορις εδω μας το επιτρπει ακομα.
    Μετα λοιπον το προηγουμενο μου σχολιο στο λημμα με τη προπονηση που εκανα ανεβηκα πολυ. Σε τετοιο βαθμο που κινουμαι πια σε κανονικους ρυθμους με 5 προπονησεις και περιπου 70 χλμ την εβδομαδα. Επαιξε επισης σημαντικο ρολο το γεγονος οτι ανεβηκε η θερμοκρασια, μεγαλωσε αισθητα η ημερα και αλλαξε η ωρα.
    Δρομεις υπαρχουν μπολικοι. οχι οσο παλιοτερα αλλα σιγουρα πολλοι.
    Συνεχιζω χωρις προγραμμα, απλα κινουμε με βαση την εμπειρεια μου. Κυριως ελευθερα, αλλες φορες πιο γρηγορα , αλλες πιο αργα, εχω κανει μια διαλλειματικη, αυριο υπολογιζω στη δευτερη γρηγορη προπονηση σε μορφη επιταχυνομενου τεμπο 10 χλμ απο 410 σε 350.
    Η διαλλειματικη την προηγουμενη εβδομαδα ηταν καταπληκτικη, σε στιβο μετα απο παρα πολυ καιρο, καπακι μετα τη δουλεια βγηκε νερακι.

Η καρδια δεν ειναι ενδεικτικη, οταν ανεβαζω στροφες το καρδιοσυχνομετρο καρπου τα παιζει.
    Μετα τη προπονηση βεβαια ειχα το γνωστο DOMS, αλλα τη χαρηκα τοσο πολυ που πετουσα στα συννεφα.
    Εκανα και προχτες αλλο ενα τσιμπημενο συνεχομενο που βγηκε ευκολα μεχρι το 14, βασικα δε μπορουσα να κινηθω πιο αργα, οταν αρχισα να κουραζομαι κρατηθηκα για να μη ριξω το μεσο ορο….

Αυτες βασικα ηταν οι πιο ¨ποιοτικες¨ προπονησεις των τελευταιων δυο εβδομαδων με την επομενη να ερχεται αυριο και να την περιμενω με μεγαλη χαρα.

Βασικα νομιζω οτι εχω ξαναβρει το κεφι μου για τρεξιμο που ειναι και το πιο σημαντικο.

Stay safe
    Nicos

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 973 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.