Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 973 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Hadabis
    Συμμετέχων

Κοιτάξτε έχω μάθει γενικά να κάνω προπόνηση σε βροχή και κρύο (όσο κρύο μπορεί να κάνει στα Χανιά) λόγω ποδοσφαίρου χρόνια τώρα, ουδέποτε αρρώστησα ούτε κρυωσα κάνοντας προπόνηση αρκεί στο τέλος αυτής να άλλαζα ρούχα αμεσως.
    Το θέμα με το τρέξιμο είναι ότι δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι δεν μιλάμε για λακούβες ή κολυμπες αλλά ποτάμια καθώς κλασσικά μηδέν φρεάτια κλπ.
    Χτες ξεκίνησα με ψιλό βρόχο αλλά τα τελευταία τρία χιλιόμετρα κόντεψα να κάνω τριαθλο.
    Εγώ ρώτησα κυρίως για το προπονητικό σας πρόγραμμα πως το ρυθμίζετε.
    Έχω σκεφτεί να τρέξω σε γήπεδο τέτοιες μέρες αλλά το βαριέμαι πολύ το γύρω γυρω. Ένας από τους λόγους που ξεκίνησα να τρέχω μεγαλύτερες αποστάσεις είναι γιατί βλέπεις πάρα πολλά ωραία μερη που δεν ήξερες ότι υπάρχουν δίπλα σου.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα πριν από Hadabis.
    pseiras
    Συμμετέχων

Είναι γιατί έχουμε αντιγράψει το αποχετευτικό σύστημα της Βενετίας.

stratus
    Συμμετέχων

Βρε γκρινια με τη βροχη.Αντι να πειτε ευχαριστω που οι δημοι με τις “υποδομες” τους μας βοηθουν να κανουμε στιπλ εσεις γκρινιαζετε.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

χαχα και εγώ του στιπλ
    έχοντας 5-6 δρομικές προπονήσεις την εβδομάδα, κοιτάζω την πρόγνωση και προσπαθώ τις 1-2 μέρες χωρίς προπονηση να τις βάλω τις μέρες με τον χειρότερο καιρό. Ή τουλάχιστον να μήν πέσει Long Run πάνω σε δυνατή βροχή. Αν τύχει και βρέχει τότε αδιάβροχο με κουκούλα και προπόνηση κανονικά, μιας και ούτε διάδρομο έχω, ούτε συνδρομή σε γυμναστήριο. Με προσοχή να μην κρυώσεις στο τέλος (αμέσως ζεστό μπάνιο). Δεν έχει τύχει να αρρωστήσω ποτέ μετά από προπόνηση ή αγώνα σε βροχή. Ισα ίσα δεν έχει και “ψυχή” έξω οπότε ειναι και καλύτερα για προστασία από covid.

Kostão
    Συμμετέχων

Η γνώμη μου είναι ότι επειδή ο ένας στους δέκα αγώνες στην Ελλάδα διεξάγονται είτε με βροχή είτε με αέρα, καλό θα ήταν να μην αποφεύγουμε εκείνη τη μέρα την προπόνηση. Με κάποια αδιάβροχα, καπέλα κλπ για προστασία από τα καιρικά φαινόμενα. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να ξέρω πώς νοιώθεις αν έχουν βραχεί τα παπούτσια και οι κάλτσες σου, αν μπαίνει νερό μέσα στα μάτια σου, αν κρυώνεις περισσότερο, αν γλιστράνε τα παπούτσια σου κλπ και να είμαι έτοιμος και ψυχολογικά και επιχειρησιακά για την ημέρα του αγώνα. Τώρα, αν κάποιος δεν ετοιμάζεται για αγώνα δρόμου και απλά τρέχει για τη χαρά του αθλήματος, τότε μπορεί να κάνει κάποιες προσαρμογές στο πρόγραμμά του. Εκτός αν του αρέσουν οι ηρωισμοί( θυμάμαι το τι κάναμε όταν χιόνισε στη Θεσσαλονίκη, όλοι έξω)

notaSOL
    Συμμετέχων

Χθες , παρακολουθούσα έναν αγώνα  σε μια πανέμορφη διαδρομή -που αξίζει κάποιος να της ρίξει μια ματιά-  και η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη… ποιός άραγε είναι ο ρόλος των προπονητών, των συλλόγων, της Ομοσπονδίας , στην σημερινή δύσκολη καθημερινότητα της πανδημίας;  
    (Πέραν του να διεξάγουν ατελείωτες συζητήσεις, συσκέψεις, διαβουλεύσεις, εσχάτως και μέσω πληκτρολογίων , με απώτερο στόχο μια θέση , μια θητεία, για να διεξάγουν ακόμη περισσότερες συζητήσεις, συσκέψεις, διαβουλεύσεις….) 

Χθες, λοιπόν  στο Michigan, γύρω από τη  Stony Creek Lake σε μια διαδρομή  6 μιλίων, που προπονούνται συνήθως κάποια μέλη της Hansons- Brooks Team, με πρωτοβουλία του  Kevin Hanson, της ομάδας Hansons-Brooks Original Distance Project ,  έγινε ένας αγώνας ekiden ( ιαπωνικός όρος) , μαραθώνιος,  μικτής σκυταλοδρομίας με 6 άτομα κάθε ομάδα , έτρεχαν (10 -5- 6,5- 10-5-6,5 χλμ)  καθε μέλος της ομάδας.
    Παρόντα ήταν 6 από τα κορυφαία projects των ΗΠΑ και δρομείς , τα ονόματα που θα συναντήσεις σε ένα τυπικό εθνικό πρωτάθλημα
    Είχε μετάδοση στον σύνδεσμο με σχολιαστές Dathan Ritzenhein και τη Samantha Hanson.

…και πιθανόν στον ίδιο σύνδεσμο θα μεταδοθεί στις 28 Οκτωβρἰου και ένας ημιμαραθώνιος που διοργανώνεται. 
    Είχαν στηθεί κάμερες και σε άλλα σημεία καθώς είχαν και drones , αλλά το βράδυ φύσηξε δυνατός αέρας , όπως είπαν , και τα πήρε όλα και τα σἠκωσε!
    Είχε και χρηματικό βραβείο $2,000 για την νικήτρια ομάδα και  $500  για τον ταχύτερο αθλητή κάθε κομματιού και $100, για τον δεύτερο.Προσφορά των αδερφών Hanson.
    Η διαδρομή μετρἠθηκε και πιστοποιήθηκε από τον  USATF official, Mark Neal , και θα κόστιζε στους  Hansons $750, αλλά αρνήθηκε κάθε αμοιβή.

https://www.facebook.com/HansonsBrooksDistanceProject

big-blue
    Συμμετέχων

Εγώ συνεχίζω στον πόνο μου. Κυριολεκτικά πλέον. Την προηγούμενη Κυριακή έκανα το πρώτο σοβαρό μου τρέξιμο, έπειτα από 19/8. Εκεί που όλα πριν έβγαιναν στο 6, αυτό βγήκε δεκάρι στο 5:15 με κάποια χλμ <5!
    Αυτο έγινε επειδή άλλαξα κάπως τον βηματισμό μου, στο 2ο χλμ, κάπως μπερδεύτηκα και άνοιξα κ αυτό ηταν…
    Αναθάρρησα, έδωσα μια μέρα κολυμβητήριο κ μια ρεπό κ είπα να δοκιμάσω την Τετάρτη… ούτε 5Κ δεν μπόρεσα να κανω. Πόνος συνεχής στο ισχίο. Είναι ξεκάθαρο πλέον, είναι η μέση. Μου κλειδώνει το πόδι κ δε μπορω να τρέξω…
    Δε γίνονται αυτά, απλά δε γίνονται

Echetlos
    Συντονιστής

@big-blue Δεν γίνεται ρε συ να έχεις βγάλει προετοιμασίες χωρίς πρόβλημα και να σου βγάζει θέμα η μέση μετά από καθισιό.

pseiras
    Συμμετέχων

Μήπως τσίμπισες κιλάκια?
    Η μέση είναι η πρώτη που γρκινιάζει σε αυτές τις περιπτώσεις.

stratus
    Συμμετέχων

@echetlos Εισαι ενα ακομα αθωο παιδι που πιστευεις οτι το καθισιο κανει καλο στη μεση .Το χειροτερο πραγμα για τη μεση ειναι η ακινησια
    @big-blue Μη ειναι σιγουρος οτι για το ισχιο φταιει η μεση.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Και εγώ το ίδιο σκευτόμουν. Μήπως θα ήταν καλό μετά από τοση αποχή, η επιστροφή στο τρέξιμο να συνδυαζόταν και με ασκήσεις ενδυνάμωσης?
    Δεν έχω ιδέα τί τύπο (ραχιαίους? έλξεις? δρομικές?) αλλά ίσως κάποιος που ξέρει περισσότερα να βοηθούσε σε αυτή την κατεύθυνση

stratus
    Συμμετέχων

Η ενδυνάμωση είναι εντελώς άχρηστη ,αν δε διορθωθεί πρώτα το κινητικό πρόβλημα που δημιουργεί τον πόνο .
    Ένα κακό κινητικό μοντέλο λοιπόν επιδεικνύει αυξημένο κίνδυνο τραυματισμού με σωματική δραστηριότητα. Αν, για παράδειγμα μπει ένα χαλικάκι στο παπούτσι μας την ώρα που τρέχουμε, αλλάζει ο τρόπος που πατάμε για να αποφύγουμε τον πόνο (αλλαγή κινητικού μοτίβου). Αν κάνουμε 10 μέτρα, το βγάλουμε και συνεχίσουμε την προπόνηση ή τη βόλτα μας πατώντας πια φυσιολογικά, όλα βαίνουν καλώς. Αν όμως αναγκαστούμε να διανύσουμε μια μεγαλύτερη απόσταση πατώντας «στραβά» έχουμε αντίστοιχα μεγαλύτερη πιθανότητα να τραυματιστούμε. Το να επιχειρήσουμε να «διορθώσουμε» αυτόν τον τραυματισμό «δυναμώνοντας» την περιοχή, χωρίς να διορθώσουμε πρώτα τον τρόπο που αυτή πια κινείται, είναι τόσο πιθανό να επιτύχει όσο και να θεραπευτεί ένα διάστρεμμα τρέχοντας τα (42 και κάτι ψιλά) χιλιόμετρα του Μαραθώνιου «στραβοπατώντας»…

Παρόλα αυτά, συνεχίζουμε και δίνουμε, σε πάσχοντες με πόνο και δυσλειτουργία, φτωχά προγράμματα ασκήσεων ενδυνάμωσης με -συχνά- ακόμα φτωχότερη εκτέλεση. Με στόχο να έχουμε θετικό αποτέλεσμα στη συμπτωματολογία και λιγότερα παράπονα.

Σε ποιο σύμπαν η επανάλειψη κινήσεων σε έναν άξονα, με αυξανόμενη αντίσταση, σε συγκεκριμένο εύρος κίνησης προεξοφλεί ότι θα δημιουργήσει αντοχή, ιστική ακεραιότητα και θα βελτιώσει τον κινητικό έλεγχο, την ισορροπία, την ορθοσωμία, την κιναισθητικότητα, με λίγα λόγια το μοτίβο κίνησης στην περιοχή; Όχι στο δικό μας πάντως,,,

Όταν αλλάζει το μοντέλο κίνησης, αυτό παραμένει διαφοροποιημένο και μετά την αποδρομη των συμπτωμάτων. Και η επιθετική γυμναστική για «αποκατάσταση» που εστιάζεται μόνο στην «ενδυνάμωση» μεμονωμένων μυών, είναι αδύνατον να αλλάξει τα θεμελιώδη προβλήματα κινητικότητας, σταθεροποίησης και ισορροπίας που δημιουργούνται, ενώ ταυτόχρονα εισαγάγει ένα μεγάλο βαθμό αντισταθμιστικού «κλεψίματος» άρα και αυξημένου κινδύνου επανατραυματισμού.

Το ιδανικό σενάριο είναι να σταματήσουμε να γυμνάζουμε μύες και να αρχίσουμε να «επανορθώνουμε» και μετά να «γυμνάζουμε» ολόκληρα κινητικά πρότυπα. Τέτοια πρωτόκολλα αποκατάστασης (Movement Pattern Corrective Strategy) υπάρχουν και δεν είναι παρά μια μορφή εκγύμνασης που εστιάζεται περισσότερο στο να βελτιώσει το εύρος κίνησης, τη σταθερότητα, τον βασικό κινητικό έλεγχο και ολόκληρο το μοντέλο κίνησης παρά τις παραμέτρους της φυσικής κατάστασης, της δύναμης, της ταχύτητας,της αντοχής και των επιδόσεων. Άπαξ και εγκατασταθούν, τα σωστά κινητικά μοντέλα θα αποτελέσουν το βασικό υπόβαθρο για όλα τα παραπάνω.

Και εκεί πια θα έχει επιτευχθεί η κυριολεκτική αποκατάσταση της κινητικότητας της περιοχής. Η οποία κινητικότητα είναι ο συνδυασμός της κίνησης και του κινητικού έλεγχου με σταθερότητα, ισορροπία, έλεγχο της θέσης του σώματος στο χώρο, συνεργασία κινήσεων και κιναισθητικότητα. Και είναι η βάση για τη σωστή λειτουργία του μυοσκελετικου μας συστήματος, την αποφυγή τραυματισμών, την ιδανική απόδοση και, γιατί όχι, για εξαιρετικές επιδόσεις.

Αν η εκγύμναση μεμονωμένων μυών με ασκήσεις ενδυνάμωσης ήταν τόσο αποτελεσματικές για την κινητικότητα μας, κανένας αθλητής σε κανέναν σπορ δεν θα έκανε προπόνηση για το άθλημα του. Θα έκανε απλώς ασκήσεις ενδυνάμωσης …

ΥΓ Δεν είναι δικό μου το κείμενο …

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα πριν από stratus.
    big-blue
    Συμμετέχων

Χρήστο το κατάλαβα. Στη γενική εικόνα έχεις δίκιο. Σε κάποια μεμονωμένα σημεία το χάνεις.
    Στα δικά μου: πλέον μου περνάει απ το μυαλό πως μπορεί να μην είναι απ τη μέση ή να μην είναι μόνο απ τη μέση. Ερώτηση: οι πόνοι «ακτινοβολίας» που χτυπάνε αλλού ενώ το θέμα είναι στη μέση, προκαλούνται από εκεί φλεγμονές ας πούμε;

Παίζει να πίεσα λίγο παραπάνω στο τρέξιμο μετά από τόσο καιρό απραξίας; Τι στο καλό, με 6+ πήγαινα και έκανα μισαωρακια. Μήπως το ζόριζα περισσότερο στο κολυμβητήριο; Αλλά και εκεί έβαζα περισσότερη δύναμη στα χέρια. Εξάλλου στην αρχή είχα το δάχτυλο οπότε δε μπορούσα να πιέσω με τα πόδια.
    Σήμερα με ενοχλεί κ στο περπάτημα. Ο πόνος είναι στο δεξιό γλουτό, στην πίσω κ κάτω μεριά του.
    Ίσως βάλω φυσικοθεραπείες μέσα στην εβδομάδα.
    Κιλά δεν έχω πάρει, ένα το πολύ (από τον Αύγουστο εννοώ)

stratus
    Συμμετέχων

Ηλια πονοι ακτινοβολουν και τα trigger points

big-blue
    Συμμετέχων

@swimer σε ευχαριστώ!
    Αυτό ακριβώς έχω. Κήλες στενώσεις και υποτροφίες. 05Ι1 κτλ.
    Με έχει κουράσει αυτή η ιστορία…
    Τι εννοείς με το «ο υπτιασμος δεν κατεδαφίζει την σπονδυλική στήλη»;
    ΥΓ. Γράψε επάνω στο νήμα που γράφω, γιατί στην ενημέρωσή σου θα χαθούν αυτά που γράφεις μετά από λίγο. Ουσιαστικά γράφεις στον τοίχο σου…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 973 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.