Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 961 έως 973 (από 973 συνολικά)
  • Συντάκτης
    longrunnidis
    Συμμετέχων

@big-blue Καλησπέρα! Είσαι σίγουρος ότι ο πόνος στο ισχίο οφείλεται στη μέση; Σε ποιο σημείο πονάς ακριβώς;

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα πριν από Echetlos.
    stratus
    Συμμετέχων

Τροφή για σκέψη
    Brinjikji W et al, Systematic Literature Review of Imaging Features of Spinal Degeneration in Asymptomatic Populations. AJNR American journal of neuroradiology. 2015;36(4):811-

tazi
    Συντονιστής

Καλημερα σε ολους και ειδιαιτερα σε οσους σε πεισμα των καιρων ακομη προπονουνται, ειμαι και εγω ενας απο αυτους.
    Χτες συμφωνα με το προγραμμα που ακολουθω ειχα διαλλειματικη, ενταση δηλαδη. Βγαινοντας εξω, απο τα πρωτα κιολας μετρα ενιωσα οτι δεν την εκανα κεφι. Ηθελα να τρεξω αρκετα και χωρις πιεση. Παρολο λοιπον που ειχα φορεσει γρηγορο παπουτσι ειπα μεσα μου να ξεκινησω και αναλογα με το κεφι να βγει και η προπονηση. Το αποτελεσμα ηταν να βγει ισως το πιο απολαυστικο μεγαλο του τελευταιου καιρου. Αργο ξεκινημα και σταδιακα επιταχυνομενο τρεξιμο με σβησιμο στο 4. Τελειωνοντας αρχισα να περπαταω και ηταν σα να πηγαινω στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας να αγορασω καραμελες. Σβηστος τελειως, χαλαρος και γεματος.

stratus
    Συμμετέχων

@echetlos Κυριε διαχειριστΑ του φορουμ προτεινω να μπαναριστουν ολα τα μελη τα οποια δηλωνουν οτι τρεχουν χαλαρα στο 4.00 Η υπομονη και οι προκλησεις εχουν ορια

Echetlos
    Συντονιστής

@stratus Τότε θα πρέπει να μπαναριστείς κι εσύ…

PanDex
    Συμμετέχων

Καλημέρα!! Είπα να κάνω εχτές ένα αγωνιστικό 10αρι με υποδομή την προπόνηση που είχα κάνει για το 10αρι της κλασσικής μιας και που συνέπιπτε αυτή την εβδομάδα. 37.45 έγραψε με πέρασμα 5αρι στο 19.02. Πέρα για πέρα ικανοποιημένος, μεγάλο ψυχολογικό φράγμα το σπάσιμο του 3.50. Τουλάχιστον δεν πήγε τσάμπα τόσο ξύλο!! Πιο εύκολα αποτι περίμενα πάντως…πάμε για αλλα!!

Echetlos
    Συντονιστής

@panosdimi 🚀 🚀 🚀
    Μπράβο, φίλε! Και με ωραίο σπλιτ.

PanDex
    Συμμετέχων

@echetlos merci gourou!!

tazi
    Συντονιστής

@panosdimi Προσυπογραφω τη δηλωση του γκουρου.

big-blue
    Συμμετέχων

Στα δικά μου:
    Ο Αύγουστος κόπηκε στα 172χλμ. Κάτι ψιλοπονάκια-σφιξίματα στα ισχία-που μου επέτρεπαν να τρέχω, με οδήγησαν σε ένα δεκαήμερο ξεκούρασης-διακοπών. Αυτό τελείωσε 29/8, όπου και τραυματίστηκα λόγω βλακείας-ρογμώδες κάταγμα δαχτύλου-και αυτό με οδήγησε σε έναν μήνα χωρίς τρέξιμο. Το κολυμβητήριο 2 φορές την εβδομάδα περισσότερο με βοήθησε ψυχολογικά νομίζω, μην πω πως μου επιβάρυνε τη μέση και τα ισχία, ενώ σίγουρα μου άνοιξε την όρεξη…
    Έτσι: Σεπτέμβρης=0χλμ…
    Οκτώβρης… Έγινε καλά το δάχτυλο, αλλά με το καθισιό άρχισαν τα χρόνια προβλήματα της μέσης να βγαίνουν, να μουδιάζουν και να πονάνε τα ισχία κτλ. Πάλι ξεκούραση…Σύνολο χλμ=52…
    Νοέμβρης=12 έως τώρα.
    Έχω σιγουρέψει πως δεν είναι κάτι άλλο, εκτός από τη μέση. Έκανα ένα τρεξιματάκι χτες στο 05:30, 6,5Κ, μπορώ να τρέχω ακόμα. Το θέμα είναι πως με τόσο καθισιό έχω γίνει βόιδι, μπορεί να έχω πάρει και 3 κιλά σε έναν μήνα!!!
    Ξεκινάω και πάλι να τρέχω, δεν ασχολούμαι με τους πόνους, αυτοί θα περάσουν με την κίνηση και με τις ασκήσεις-δυναμικές διατάσεις. Αυτό έκανα κάπου 2 εβδομάδες τώρα και συνήλθα κάπως. Όταν πέσουν και τα κιλά θα μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου δρομέα ξανά.
    Αυτά τα γράφω για να πως πως είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιστρέψει κάποιος μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα. Έχουμε τις δουλειές μας, τις υποχρεώσεις μας, δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά.
    Καλή δύναμη σε όλους

Echetlos
    Συντονιστής

@big-blue Ψυχολογικό είναι, Ηλία.
    Κάποτε καθόσουν σχεδόν όλη την Άνοιξη και ξεκινούσες Ιούνιο να βάλεις μπρος για την κλασική. Επειδή όμως ήταν επιλογή σου, δούλευε.

big-blue
    Συμμετέχων

Όχι ρε Νικ. Είχα πάνω από 100χλμ ανά μήνα. Μπορούσα να τρέξω. Και ερχόμουν από μια προετοιμασία, οπότε λογικό να έχω ανάγκη για ένα διάλειμμα.
    Τώρα με το θέμα της μέσης, δε μπορούσα να τρέξω. Και να αγνοούσα τον πόνο, αυτός με οδηγούσε να μην πατάω σωστά, οπότε αργά ή γρήγορα θα μου έβγαινε θέμα αλλού.
    Να δούμε τώρα πως θα πάει.
    Είναι πολύ το καθισιό, ενώ και το σταμάτημα του γυμναστηρίου έπαιξε τεράστιο ρόλο

tzatzikis90
    Συμμετέχων

καλησπέρα συγκρατούμενοι!

καλά που υπάρχει η καραντίνα και ξεκίνησα ξανά το τρέξιμο χαχα! εξαράκια για την ώρα στο αγαπημένο ίδρυμα σε ρυθμούς χελώνας αλλά λίγο με ενδιαφέρει!

ελπίζω να είστε όλοι καλά και να βρίσκετε ευρηματικούς τρόπους να αξιοποιήσετε την κλεισούρα! εγώ είμαι στα καλύτερά μου πάντως χαχα!

καλή εβδομάδα να έχουμε!

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 961 έως 973 (από 973 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.