Οι καθημερινές μας προπονήσεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 1,189 συνολικά)
  • Συντάκτης
    medeon
    Συμμετέχων

Το καλό με την παρέα είναι είναι ότι σε παρακινεί να βγεις για προπόνηση ενώ εσύ είχες σκοπό να λιώσεις στον ύπνο. Απολαυστική προπόνηση με τους φίλους συντρέχτες @xipolitakos και Γιάννης Γ.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Όχι και τόσο πρωινή προπόνηση σήμερα στο Άλσος Συγγρού. Ξεκίνημα με πονοκέφαλο λόγω χθεσινοβραδυνής κατανάλωσης οίνου. Τελικά 16,66 χιλιόμετρα σε 1:39 και ευχάριστες συναντήσεις με αργές τετράποδες χελώνες. Είδα και έναν κύριο να τρέχει με Altra. Μου φάνηκαν πιο ογκώδη και από Hoka.

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitrissss Τα Paradigm και τα Olympus είναι σχεδόν σαν Hoka.

Είδα και έναν κύριο να τρέχει με Altra. Μου φάνηκαν πιο ογκώδη και από Hoka.

dimitrissss
    Συμμετέχων

@Echetlos Περίμενα να τον δω ξανά να δω αν τον κάνουν τα zero drop να τρέχει χωρίς να πατάει φτέρνα αλλά δε τον ξαναπέτυχα.

Echetlos
    Συντονιστής

Εδώ χτυπούσαν φτέρνα οι μισοί απ’ όσους έτρεχαν με VFF…

mashine
    Συμμετέχων

https://www.strava.com/activities/555235497

long σήμερα στον φλοίσβο…11.49k έγραψε!

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας!! Συμμετείχαμε με το Τάσο στο Vikos Street Relays και τα καταφέραμε(??). Συνολικό χρόνο δεν έχουμε, ατομικούς δεν εχουμε, 2Χ5Κ δεν τρέξαμε όπως και κανείς άλλος. Ο Τάσος έκανε γύρω στα 3,5Κ και εγώ βάσει ρολογιού συνέχισα με δική μου βουληση για 5,13Κ. Το μόνο σίγουρο και επίσημο είναι οτι βγηκαμε πρωτοι και όλα τα άλλα είναι προς διερευνηση! Απο το Garmin μου βγαίνει το 5Κ περίπου στο 19:52-53 καθώς δεν πάτησα lap στο 5Κ ακριβώς και συμπληρώνοντας το περπατούσα ξεχνώντας μα το κλείσω. Απαράδεκτη αντιμετώπιση και γενικά η διοργάνωση. Καμία αρχή μέση και τέλος οποιος ηθελε ετρεχε οσο ηθελε, αλλοι κλεβαν απο παρακάμψεις και ενα μπάχαλο γενικά. Εκνευριστήκαμε, γελάσαμε, απορήσαμε.
    Ανεβάζω το garmin και αν μπορει καποιος να κόψει το χρόνο στο 5Κ να μου πε τον χρόνο μου θα ήμουν ευγνώμων!!

Παρτε και να μας καμαρώσετε!
    https://www.facebook.com/jeremy.chousidis/posts/10208684282121780

Echetlos
    Συντονιστής

Χαχαχα…τόσο χάλια η διοργάνωση, Ιερεμία;

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

Νικόλα δε φαντάζεσαι. Εγω είμαι επιεικής. Οταν θα μπει ο αγαπημένος μου φίλος θα βγάλει πολύ χολή εχω την εντύπωση! Ενα θα σου πω! Στα χαρτια τελικής καταταξης στο 10άρι ατομικό γυναικων η πρωτη φαινόταν οτι ειχε κάνει 20λεπτα. Ο χρονομέτρης ο καημένος έχει λαθος χιλιομετρικά βαλμένα τα περασμενα γιατι άλλοι του τα υπέδειξαν. Έβλεπα τύπους χωρίς καμία ντροπή να κόβουν δρόμο απο τα παρτέρια, τα διαχωριστηκα του δρόμου και να περνούν άνετα τις κορδέλες.ΜΠΑΧΑΛΟΑΡΠΑΧΤΗ με μια λέξη. Δεν ξέρω αν τα Βικος Relays παντου είναι ετσι, αλλα στην Καβάλα μια αρπαχτη καμουφλαρισμένη με φιλανθρωπικό χρώμα. Η απάντηση: ΟΚ ρε παιδιά δεν διοργανώνουμε και ολυμπιακούς!

el Cid
    Συμμετέχων

Ιερεμία, συγχαρητήρια σε σένα και τον Τάσο!Ελπίζω τουλάχιστον να ευχαριστηθήκατε το τρέξιμο σας.Ο μικρός γιατί δεν γράφει; Κυνηγάει ακόμα κανένα κολάν;

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

Σημερα που τα κολαν πηγαιναν ανεξέλεγκτα απο δω και από κει ακόμη απορώ πως δεν με αφησε στην μέση του αγωνα!! χαχχαχαχα

dimitrissss
    Συμμετέχων

Γκρινιάρηδες άλλα λένε τα ρεπορτάζ 😛

tzatzikis90
    Συμμετέχων

τα καταφέραμε τα καταφέραμε! βγήκαμε 1οι στην πιο τραγική -οργανωτικά- διοργάνωση που έχω πάρει ποτέ μέρος! δεν έχω ωστόσο σκοπό να σας κουράσω, όπως βάλθηκαν (και τα κατάφεραν τελικά) για να μας δώσουν την πρώτη θέση στη σκυτάλη. μέχρι και τους δευτεροτρίτους επιστρατεύσαμε μήπως ελεήσουν και μας πιστέψουν!

εν συντομία, την Παρασκευή στη γραμματεία ρωτάω την ακριβή διαδρομή. τη μαθαίνω και τη “ζωγραφίζω” στο google earth. αν και το site μιλούσε για 2 κύκλους των 2.5χλμ, το βγάζω 2 και κάτι. “κάτι δεν πάει καλά!” σκέφτομαι.. τελικά σήμερα το πρωί κατά το ζέσταμα βλέπουμε πως η διαδρομή είναι ακόμα μικρότερη από αυτό που είχα μετρήσει! ξεκινάω 1ος στη σκυτάλη και οι 2 γύροι (υποτίθεται 5χλμ) μου βγαίνουν 3.46χλμ! εκεί λοιπόν, χωρίς κανένας της διοργάνωσης να νιώθει, θυμάμαι τα του site και παίρνω στα κουτουρού την πρωτοβουλία να κάνω την αλλαγή με τον Ιερεμία. δεν είχα λόξα να τρέξω 5ρι όλα μέσα τόσο κοντά στο μαραθώνιο και σε τέτοια διαδρομή (το 1/3+ πλακόστρωτο, αρκετές αναστροφές σχεδόν επιτόπου, πολύς κόσμος να κόβει βόλτες μέσα στη διαδρομή-άσχετοι με τον αγώνα-, ένα μπάχαλο γενικότερα) οπότε μικρό το κακό. ο Ιερεμίας ωστόσο κοιτώντας κι αυτός το ρολόι, υποθέτει πως πάμε για 3 γύρους αφού κανείς δεν ενημερώνει! τελειώνει πρώτος (τους 2) κι φεύγει και για τρίτο χαχα! κανείς δεν του είπε τίποτα.. (απορία..πότε παύει να μετράει το chip!?) με αποτέλεσμα να τρέξουμε περίπου 2χλμ επιπλέον και ΜΑΛΛΟν γι αυτό το λόγο να εμφανιζόμαστε ως…8οι(!!!) στην τελική κατάταξη! κι ενώ εγώ είχα αλλάξει σκυτάλη 2ος και ο Ιερεμίας πέρασε στη συνέχεια τους πρώτους.. και οι 2οι όμως είχαν το ίδιο θέμα μ εμάς! ο πρώτος τους είδε λίγα χιλιόμετρα κι έκανε κι άλλο γύρο! απίστευτα πράγματα. μιλάμε για απόκλιση 1.5+ χιλιομέτρου σε απόσταση 5 συνολικά έτσι!? τραγικό! τέλος πάντων, μετά από διαβουλεύσεις και διαπιστεύσεις από τους δευτεροτρίτους καταφέραμε να πάρουμε αυτή τη μούφα 1η θέση που έχει όμως κι αυτή την αίγλη της. λέμε τώρα! συμφωνώ απόλυτα και για το “μια αρπαχτη καμουφλαρισμένη με φιλανθρωπικό χρώμα” του Ιερεμία. γενικά ακόμα και οι ίδιοι τους προσπαθούσαν (κι ας μην το ήξεραν) πεισματικά να μας πείσουν πως ήταν λάθος που αποφασίσαμε να πάρουμε μέρος. χαρακτηριστικά την Παρασκευή στις εγγραφές, σε ερωτήσεις μου πήρα απαντήσεις του τύπου… “κι άμα δεν είναι 2.5χλμ τι σε νοιάζει?”(για την ακριβή διαδρομή) και “για καλό σκοπό τρέχεις, τι καίγεσαι τόσο για το χρόνο?”. για τον καλό σκοπό έδωσα τα λεφτά μου, δε σημαίνει πως τη βρίσκω να τρέχω σε διοργανώσεις της πλάκας με τέτοια ζέστη ενώ θα μπορούσα να πάω για μπάνιο πχ! δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση από πανελλήνια -άρτια φανταζόμουν- διοργάνωση και κορυφαίους αθλητές-τριες που την εκπροσωπούν..

για την ιστορία το ρολόι έγραψε 3.46χλμ σε 13:54(4:01 ρυθμός) και με τα δεδομένα που ανέλυσα παραπάνω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. στη συνέχεια συμμετείχα και στα 4×2500 (με 5 λεπτά ξεκούρασης ενδιάμεσα) που φυσικά έγινε αντίστοιχα 1.78χλμ και εκεί ο χρόνος μου ήταν 7:17(4:05 ρυθμός). ήμουν πεθαμένος αλλά πάλι καλό μου φαίνεται για τα δεδομένα μου. 2η θέση γενικής εκεί. όχι άσχημα!

ΥΓ1. ο λόγος που δεν πήγα εντελώς χαλαρά τον αγώνα κυνηγώντας…κολλανάκια παρότι φουλ ξενερωμένος (ελέω διοργάνωσης) ήταν το γεγονός πως το είχα υποσχεθεί στον Ιερεμία που έψαχνε “όλα μέσα” 5ρι. δεν έλεγε το άλλο μισό να βγει σε 30 λεπτά! αυτό σκεφτόμουν για να μείνω προσηλωμένος!
    ΥΓ2. οι παλμοί σήμερα έφτασαν τους…199! μάλλον πήρα φωτιά και ήθελα πυροσβεστική χαχα! νέο υψηλό παλμών, δεν ξέρω αν θα αξιωθώ να φτάσω παραπάνω. μπορώ πάντως μετά από αυτό να θεωρήσω μαξ μου (τουλάχιστον) το 200! σαν να έκανα εργομετρικό 😛
    ΥΓ3. έχει διασυλλογικό στις Σέρρες (7/5) και εδώ και λίγες μέρες έχω πάρει την απόφαση να χτυπήσω το 5ρι εκεί! μετά το σημερινό λέω να κυνηγήσω κάτι καλύτερο από το sub21 που σκεφτόμουν. ίσως 20:30 δεν ξέρω!
    ΥΓ4. ενδυνάμωση χέρια αυτή την ώρα!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Ενδυνάμωση χέρια; Ενδιαφέρον…
    Συγχαρητήρια και ιντερνετικα λοιπόν! Άξιοι και πάντα πρωτιές! Αν και θα προτιμούσα να είχατε χαρεί περισσότερο το άγωνιστικο μέρος.
    Τεσπα, στα δικά μου, 9 χλμ στο διάδρομο, αυξανόμενο, από 5’30” σε 5’17” και μετά σε 4’57”. Μο 5’15” στους 143 παλμους. Το θετικό ήρθε από τη ζυγαριά που πριν την προπόνηση με έδειξε 75,6 κιλά. Το 73 αρι τον Νοέμβριο φαντάζει εφικτό.
    Έκλεισε πλέον και η αποθεραπεια του αλεκου και ξεκινάω από βδομάδα τις maf προπονήσεις με κάποιες σκόρπιες τέμπο ανά διαστήματα. Αυτό θα κρατήσει και όλο τον Μάιο. Τον Ιούνιο με την έναρξη για αυθεντικό θα έχω γεμίσει μιτοχονδρια μέχρι και στα νύχια… Έτσι @echetlos?

mashine
    Συμμετέχων

@kalogeridis “Αυτό θα κρατήσει και όλο τον Μάιο. Τον Ιούνιο με την έναρξη για αυθεντικό θα έχω γεμίσει μιτοχονδρια μέχρι και στα νύχια…”

Χαχαχαχαχα (Μετά τις σούβλες δεν το βλέπω :P)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 1,189 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.