Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις.

Οι καθημερινές μας προπονήσεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 1,189 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Elda
    Συμμετέχων

@Elda Τα πρωινά δεν συνηθίζονται με τπτ.Στις 6 στάζεις από το ζέσταμα,στις 7 θα τρέξεις,και στις 830 οπου φύγει φύγει!

Μα το ξερω, λες να μην το ξερω? Αυτη την εποχη δεν το τολμαω καν, τελευταια φορα ηταν πριν τρια χρονια και περιμενα να με μαζεψουν μετα! 😛 Eιπαμε, πρωινο LR μετα το Σεπτεμβριο. Ασε που αν βγεις τετοια εποχη χαραματα στην παραλιακη κινδυνευεις να σε πατησουν, οι 8 στους 10 που οδηγουν εκεινη την ωρα ειναι λιωμα απο τα ξενυχτια στα μπητσομπαρα. (οι αλλοι δυο ειναι νυσταγμενοι επιδοξοι δρομεις! 😛 )

stratus
    Συμμετέχων

Το καλοκαιρι δεν υπαρχει καλη ωρα για τρεξιμο.Η επιλογη που κανουμε στην ωρα,αναλογα με τα γουστα του ο καθενας,ειναι να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο κακη.Γιαυτο οπως λεω εξω το βρωμοκαλοκαιρο.
    Ενας φιλος μου λεει “το καλοκαιρι ειναι ωραιο,αμα δεν κανεις τιποτα,εχεις ενα εξοχικο σε κανενα νησι και εισαι αραχτος ολη την ημερα στην παραλια”

Elda
    Συμμετέχων

Το καλοκαιρι το αγαπω και δεν αλλαζω με τιποτα. Ο ηλιος και η θαλασσα ειναι ζωη. Αγαπω τη ζεστη και το οτι νυχτωνει αργα. Ενταξει, για προπονησεις τρεξιματος δεν ειναι ο,τι καλυτερο αλλα και παλι δεν τ αλλαζω.

spy
    Συμμετέχων

…οταν εχει ηλιο … ολες οι εποχες του χρονου, ακομα κι ο χειμωνας … ειναι ομορφες, διοτι το φως του ηλιου ειναι μοναδικο!Ειμαστε πολυ τυχεροι που ζουμε σε μια χωρα που απο τον Απριλιο ως και τον Νοεμβριο μπορουμε να κολυμπαμε!Φετος δε, που ειχε καλο χειμωνα … η πρωτη κολυμβητικη εξορμηση εγινε τελη Φεβρουαριου … κι ως δια μαγειας ολες οι ενοχλησεις στα ποδια εξαφανιστηκαν!!!Στο τρεξιμο … σημασια εχει να μην υπαρχει υγρασια … ολα τ’αλλα “παλευονται”…!!!

than
    Συμμετέχων

Πώς το κανουν κάποιοι που ανοίγουν τα παντζούρια, βλέπουν μέρα ηλιόλουστη κ ανοίγει η ψυχή τους? Ε, εγώ το εντελώς ανάποδο….! Γουστάρω κρυο, συννεφιά, μουνταδα ρε παιδι μου…! Κ οχι μονο για υο τρεξιμο, παντα ετσι ημουν, τις ηλιόλουστες μέρες νιωθω η ζεστη κ ο ηλιος να μου παίρνουν την ενέργεια, να μην μπορώ να περπατησω ούτε μεχρι το περίπτερο… Για αθλητισμό ουτε λόγος! Ενώ το χειμώνα ειμαι εξω καρδιά! Βεβαια εχω την τύχη να μην εχω γνωρίσει χειμωνα βαρυ, οπως πχ στη β. Ελλαδα η και στην β. Ευρωπη. Στην Αθήνα σιγα τα κρύα που κανει…
    Στα της προπονησης, η προηγουμενη εβδομαδα πηγε καλά με περίπου 75χλμ, δρομικα και βουνισια. Η προ-προηγουμενη καηκε εντελώς λογω καύσωνα, αλλα καθολου δε με χάλασε, καλοδεχουμενη η ξεκουραση.
    Σήμερα ποδηλατο κ γυμναστηριο, αύριο12αρι χαλαρο.

spy
    Συμμετέχων

…χθες το απογευμα 1000 μετρα κολυμβηση σε 23’33” … σημερα το πρωι στους δρομους της Κηφισιας και στο Ζηρινειο 12 χλμ σε 58’52”!

Καλημερα σας!

xipolitakos
    Συμμετέχων

12,5 χλμ. με μέσο ρυθμό 5:12 στην Τήνο. Διαδρομή από παραλία δε παραλία με αρκετές ανηφόρες – κατηφόρες.

Stellarun
    Συμμετέχων

@elda κι εγω τετοιες ωρες η πολυ πρωι 7 μαξιμουμ η αργα βραδακι κλπ. Σιγουρα αυτο που λεει ο @echetlos για την υγρασια ειναι οντως το χειροτερο αλλα και η ζεστη ειναι μανα μουυυυυ..
    τελος παντων οπως βολευεται ο καθενας.
    Παντως δοκιμασα εθνικο κηπο χθες ονειρο λεμε! δροσουλα δεντρα χωμα μαλακο εδαφος καθολου ηλιος μονιμα ισκιος οτι ωρα και να πας! και τελικα ναι μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας απεξω καλα μου το εχουν πει ακομα και 5 βαθμους φτανει. Πολλοι προπονουνται εκει ειδα καποιους γνωστους αθλητες στον χωρο κι εχθες και σημερα σε κατι φωτογραφιες δεν ξερω το επιλεγουν καποιες φορες και μαλιστα καποιοι ακομα και για τα Long run καποιες φορες. Εγω μπορει να το επιχειρησω για ενα Long εστω 20αρι εχει το περιμετρικο και πολλα ζικ ζακ. Αλλα τουλαχιστον τρεχεις σε ανθρωπινες συνθηκες.Καλη και η παραλιακη αλλα εχω πραγματικα βαρεθει να τρεχω ολο εκει και ψαχνω κι αλλες επιλογες! πολυ υγρασια βρε παιδια διπλα στην θαλασσα κακα τα ψεμματα.Ενταξει ο κηπος για 6-10 χλμ ειναι μια καλη επιλογη, τωρα για ενα Long δεν ξερω υπαρχουν πολλοι που και περυσι στις ΑΣΧΗΜΕΣ συνθηκες ΚΑΥΣΩΝΑ κλπ πηγαιναν εκει ακομα και για μεγαλες αποστασεις.

trexantiris
    Συμμετέχων

!!!…σε λάθος χώρα γεννήθηκες Χρηηήστοοοοο! :Ρ

panos66
    Συμμετέχων

Το Σάββατο 3άρι εντός σταδίου βγήκε στο 4′.30″/χιλ. Σήμερα 40′ αργό τρέξιμο δεν τράβαγα με τίποτα….

xipolitakos
    Συμμετέχων

@trexantiris, Μανώλη αν αναφέρεσαι σε εμένα και εννοείς τη χώρα της Τήνου, ναι εκεί έπρεπε να γεννηθώ.

spy
    Συμμετέχων

…σημερα το πρωι στο γηπεδο Χαλανδριου 12 χλμ, εκ των οποιων τα 6 χλμ tempo σε ρυθμο 4:20 … σε 57’07”!

Καλημερα σας!!!

xipolitakos
    Συμμετέχων

19 χλμ. σύνολο. Τα 10,5 Τήνος barefoot challenge, και τα υπόλοιπα Τήνος shod challenge. Η άσφαλτος στο μεγαλύτερο μέρος της παλιά ξεγυμνωμένη, με χαλίκι να εξέχει. Ένιωθα σαν φακίρης. Ακόμα και οι άσπρες διαχωριστικές γραμμές στο δρόμο είχαν σβήσει. Όπου έβρισκα άσπρη υποψήφια και αν μπορούσα, πατούσα επάνω. Όχι ότι έκανε και μεγάλη διάφορα.
    Τα παπουτσωμένα χλμ σε ανηφόρες κατηφόρες με πολύ δυνατό αέρα. Από τη μια σε βοηθούσε και από την άλλη έκανες ένα βήμα μπροστά και δύο πίσω. Τρέλα Μποφώρ!

Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

χαμηλωμενη υγρασία και θερμοκρασία χτες χάρη στ μελτέμι. και η πρόπονηση πιο ευχάριστη. Στο ποδήλατο σχεδόν δεν ίδρωσα! το τρέξιμο που ακολούθησε ακόμα πιο ευχάριστω, τα πόδια φρέσκα σαν να μην είχα ποδηλατήσει 2 ωρες, και έτρεξα στο χορτάρι του Χολαργού barefoot 6.5χμ επιταχυνόμενα. Σταμάτησα γιατί ασυναίσθητα και χωρις πίεση έτρεχα κάτω από το 4′ και είπα να μη ρισκάρω τραυματισμό στις γάμπες λόγω του ανυπόδητου, αλλά και σήμερα είμαι φρέσκος σαν να μην είχα συνολικά 2.5 ώρες προπόνηση χτες

mashine
    Συμμετέχων

@spy Α εσύ προσπαθείς να κουραστείς πάλι! 😛

@xipolitakos
    Μου πήρε ένα λεπτό να συνειδητοποιήσω ότι δεν υπήρχε αγώνας barefoot challenge στην Τήνο…Well done

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 1,189 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.