Παπούτσια για προπόνηση μαραθωνίου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
  • Συντάκτης
    georun
    Συμμετέχων

kαλημερα .επειδη ανεφερες(@pseiras) τα altra.σταθερα φοραω απο το torin 2.5 εως το torin 4 που εχω τωρα!
    κανω παντα 1500 κμ με τα παπουτσια!ειμαι αντιεμπορικος τι να κανω!!!
    για ποιο γρηγορο εχω τα kinvara.
    προσοχη τα altra θελουν σταδιακη προσαρμογη ιδιως για αρχαριους(ολοι αρχαριοι ειμαστε) λογω drop.
    αν παρεις torin 4 προτιμισε το plus .ειναι για πολλα χλμ.το 4 το απλο ειναι ποιο medium!

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@echetlos ευχαριστώ Νίκο. Το Pegasus το απλό ήταν τίμιο παπούτση. Το είχα στην έκδοση 35, αλλά ήταν πολύ “νωθρό”. Για LR το είχα μόνο και έβγαλε πολλά χλμ. Το καινούργιο ειναι πιο “σβέλτο”?

@pseiras ευχαριστώ. Αν το πάρεις το Reebok μπες στον κόπο να μας γράψεις μια γνώμη μετά τα πρώτα τρεξίματα

Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Όχι, πιο προπονητικό είναι το 37 αλλά πολύ καλύτερο σε όλα.
    Το Epic το έχεις δοκιμάσει;

Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Ρίξε μια ματιά και στο Propel, θυμίζει σε πάτημα Turbo 1.
    Και το βρίσκεις και φθηνά, λογικά.

Allex
    Συμμετέχων

Αυτό με τη διάρκεια ζωής των Hoka, ισχύει για όλα; Εννοώ είναι η πολιτική της εταιρείας τέτοια η για συγκεκριμένα μοντέλα ;

Andy
    Συμμετέχων

Επειδή είδα ότι υπάρχει ενδιαφέρον για το Reebok Symmetros δίνω μια πρώτη εντύπωση μετά από 50χλμ.
    Είναι ελαφρύ με την γνωστή σόλα του floatride energy. Εχει λίγο περισσότερο cushion με αποτέλεσμα να του λείπει λίγο η σπιρτάδα του floatride energy αλλά παραμένει ελαστικό. Πάραυτα το παραπάνω υλικό καθώς και η μικρότερη σε πλάτος σόλα παρουσιάζει μια ασάφεια που δεν έχω από το energy.
    To upper του είναι υποδειγματικό. Πιο στενή εφαρμογή και πολύ καλή διαπνοή. Κορδόνια ίδια με του energy προσωπικά μου αρέσουν.
    Τέλος είναι πανέμορφο το φοράω κανονικά κ έξω (πήρα τα γαλάζιο).
    Έχει πάρει μια θέση στο rotation των προπονητικών μου παπουτσιών για προπόνησεις που κάνω σε άσφαλτο ή σε ένα άλσος που τρέχουμε στην Κέρκυρα (Μον Ρεπό) και φαίνεται ιδανικό για αποστάσεις 15-25 χλμ.
    Το πήρα με έκπτωση 30% από την Reebok οπότε βγήκε αρκετά οικονομικό

Echetlos
    Συντονιστής

@Allex Για να κάνεις τόσο ελαφρύ ένα παπούτσι με τόσο cushioning, από κάπου κόβεις αναγκαστικά. Ιδίως αν δεν πρόκειται για κάποιον “σοφιστικέ” αφρό. Προφανώς η πυκνότητα του υλικού είναι αρκετά μικρή και κάθεται γρήγορα.

@andreas_dimitrakopoulos Ευχαριστούμε για το feedback, Ανδρέα.

Allex
    Συμμετέχων

@echetlos κατάλαβα τι εννοείς.Γενικα από ότι έψαξα, αρκετοί προτείνουν το Hoka , αλλά με τη προϋπόθεση ότι παίρνεις 2 ζευγάρια μαζί και τα εναλλάσσεις.
    Η ερώτηση πήγαινε περισσότερο για τα elevon, κάπου διάβασα για απίστευτη αντοχή σε χιλιόμετρα, και για το ότι πολλοί που κάνουν υπεραποστασεις(σπαρταθλον πχ) τα προτιμούν.

Odysseas
    Συμμετέχων

@andreas_dimitrakopoulos σ’ευχαριστούμε πολύ για το review του symmetros. Αν και βολεύομαι για όλα τα τρεξίματα και επιφάνειες με το Floatride Energy ίσως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για τισ πολύ σκληρές επιφάνειες, όπως πχ μερικές φορές που τρέχω στο Πεδίο του Άρεως που ειναι τσιμεντο ή στην παραλία της Θεσσαλονίκης

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 εβδομάδα, 3 ημέρες πριν από Echetlos.
    Allex
    Συμμετέχων

Σήμερα που ρώτησα στη Saucony, έρχονται και οι τρεις εκδόσεις του Endorphin μέχρι τις 14 Αυγούστου. Τιμή στα 230 και για τα 3.

sotosdiam
    Συμμετέχων

Λίγο παράλογο να είναι και τα 3 endorphin στα 230Ε. Στο εξωτερικό παίζει διαφορά (40$ διαφορά ανάμεσα στο speed και το pro αν δεν κάνω λάθος στις ΗΠΑ). Από την άλλη, ήδη βρίσκεις το shift στην Ελλάδα στα 160Ε, οπότε πιθανολογώ ότι θα έχουμε στα 160 το shift, 200 το speed, 230 το pro.

Echetlos
    Συντονιστής

Αυτό που εγώ γνωρίζω είναι ότι μέσα στην εβδομάδα έρχεται το Pro και τον Σεπτέμβριο τα άλλα δύο.
    Αποκλείεται να είναι στην ίδια τιμή και τα τρία, όπως τα λέει ο Σωτήρης πιστεύω κι εγώ.

Allex
    Συμμετέχων

Χθες που ρώτησα στη saucony(Μητροπόλεως -Θεσσαλονίκη) μου είπανε ότι θα παραλάβουν 10-12-14 Αυγουστου( δε ξέρει ποτέ ακριβως) και τα 3, τιμή στα 230. Ίσως να κατάλαβα κάτι λάθος , είναι και δύσκολο να ακούσεις με τη μάσκα 😷😅.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@echetlos Νίκο το έχω το Epic2 (500km ώς τώρα). Δεν με βολεύει για προπονήσεις μεγαλύτερες της 1 ώρας, γιατί μου ειναι ρηχό μπροστά και τα δάχτυλα τρίβονται στο πάνω μέρος. Το φοράω σε recovery runs και αργό συνεχές μέχρι 1 ώρα.

Μάλλον προς το propel θα πάω, αν το βρώ. Επειδή δεν είχα ποτέ NB, πάμε σε ίδιο μέγεθος όπως π.χ. με Turbo2 και γενικότερα Nike?

Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Στο ίδιο νούμερο πας, Αριστείδη.
    Ίσως σου φανεί λίγο κοντό όταν το πρωτοβάλεις αλλά τρέχοντας θα δεις ότι δεν είναι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.