Πελματιαια απονευρωσιτιδα

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 77 απαντήσεις, έχει 26 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  panixgr 2 εβδομάδες, 5 μέρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 78 συνολικά)
  • Συντάκτης

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitris_graikopoulos Σχετικά με τον προπονητή, εγώ δεν αμφισβητώ κανενός την αξία και τις γνώσεις. Μου κάνει όμως κακή εντύπωση όταν κάποιος ζητάει κάτι πάνω από τις δυνατότητές του κι αβίαστα ο προπονητής τού λέει “βεβαίως, θα το κάνουμε”. Το έχω δει αμέτρητες φορές…

Όσον αφορά το πότε κάποιος είναι έτοιμος για μαραθώνιο, φυσικά και πρέπει να έχουν προηγηθεί συγκεκριμένες διεργασίες και προσαρμογές, τόσο μυοσκελετικές όσο και βιοχημικές. Μιτοχόνδρια και τριχοειδή, για παράδειγμα, αυξάνουν αθροιστικά βάσει των χιλιομέτρων που έχουμε γράψει. Προφανώς λοιπόν και παίζει ρόλο η δρομική ηλικία!
    Και την “ετοιμότητα” δεν την μετράμε βάσει επίδοσης αλλά κινδύνων.
    Θεωρείς Δημήτρη, ότι για την περιοστίτιδα και την απονευρωσίτιδα δεν ευθύνονται οι ελλιπείς σωματικές σου προσαρμογές; Απλά, όπως σου ξαναείπα, ήσουν ευτυχώς τυχερός και δεν βγήκε κάτι μέχρι την εκκίνηση.

Dimitris Graikopoulos
    Δρομέας

Σαφως και ευθυνεται η περιορισμενη προσαρμογη μου! αλλα συνεβησαν οταν πηγα να κανω κατι διαφορετικο, να ανεβασω τον πηχη και να βελτιωσω καποιες παραμετρους, με ασκησεις που σε ενα βασικο προγραμμα προπονησης μαραθωνιου δεν υπαρχουν. Ισως παρεξηγηθηκα, αλλα αυτο που ηθελα να πω, ειναι οτι για να τερματισεις απλα εναν μαραθωνιο, δεν χρειαζονται πολλα πολλα απο θεμα “προυπηρεσιας”, γιατι μπορεις να τερματισεις ακομα και περπατοντας. Οταν θελησεις να βελτιωθεις ομως, σαφεστατα και μπαινουν πολλοι πολλοι αλλοι παραγοντες με κυριοτερο την σωματικη (και ψυχικη φυσικα) εμπειρια.

tazi
    Συντονιστής

@dimitris_graikopoulos Dimitri se oti afora tin pelmatiaia, i apoxi sth periptosi mou den epaije kanenan ousuastiko rolo, antitheta itan jekinisa na trexo, akolouthontas osa sou eixa pei paliotera, o ponow amblinthike kai meta perase teleios, sorry gia ta greenglish alla edo pou briskomai den iparxei elliniko pliktrologio

Dimitris Graikopoulos
    Δρομέας

@tazi αυτο καταλαβα και εγω. Εκατσα 3 βδομαδες χωρις να κανω τιποτα απολυτως, μονο την 1η βδομαδα εκανα οτι μου ειπε ο γιατρος με τα αντιφλεγμονωδη, τα οποια και σταματησα στις 5 απο τις 10 μερες επειδη ετρεχα συνεχεια στην τουαλετα. Καμια απολυτως βελτιωση. Αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι πως γιατροι, που εχουν περασει χρονια ολοκληρα πανω στο αντικειμενο, να δινουν ακυρες αγωγες σε ενα πολυ κοινο προβλημα. Γιατι δεν ειναι μονο δρομικο “προνομιο” η πελματιαια! Εχουν γινει τοσες επεμβατικες αποκαταστασεις…δεν εχει παρει κανενας ενα κομματι ιστου για να διαπιστωσει τι επιτελους συμβαινει εκει? αλλος λεει φλεγμονη (που δεν την πιανουν τα αντιφλεγμονωδη, αλλα παρε μια χουφτα ετσι για το καλο). Αλλος μικρο-ριξεις και αλλος νεκρωτικος ιστος! Αλλος λεει κανε μασαζ, αλλος μην κανεις. Αλλος κανε διατασεις ετσι, αλλος κανε διατασεις αντιθετα. Για botox και πλαστικες μια χαρα ερευνες γινονται.

Echetlos
    Συντονιστής

Η πελματιαία απονευρωσίτιδα είναι από εκείνους τους τραυματισμούς που εξακολουθούν να “βγάζουν την γλώσσα” στην Ιατρική.
    Το θολό τοπίο γύρω από τα πρωτόκολλα αντιμετώπισή της είναι παγκόσμιο φαινόμενο, δεν έχει να κάνει με τους δικούς μας ειδικούς.
    Ξέρω αμέτρητες περιπτώσεις όπου ακολουθήθηκαν διάφορες αγωγές χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.
    Και φυσικά δεν μιλάμε για ήπιες περιπτώσεις όπως του Νίκου (και του Δημήτρη, εύχομαι). Μιλάμε για δρομείς που η ιστορία τους ξεπέρασε τον 1.5 χρόνο ή και κάποιους που προχώρησαν σε επέμβαση.
    Αι σιχτίρ με την ρημάδα…

stratus
    Δρομέας

Βασιζομενος στους δυο σοβαροτερους τραυματισμους που εχω περασει,πραγματικα δεν ξερω αν η πληρης αποχη απο το τρεξιμο βοηθαει.
    Πριν εξι χρονια που ειχα σοβαροτατο προβλημα με τη μεση μου,η διμηνη αποχη δεν μου προσφερε απολυτως τιποτα,ουτε καν 1% βελτιωση στον πονο.Μονο οταν αρχισα να τρεχω οι πονοι αρχισαν να υποχωρουν,ασχετως αν μου πηρε ενα ολοκληρο χρονο για να σταματησω να ποναω.
    Στην αλλη περιπτωση, τενοντιτιδα στον αχιλλειο,ο γιατρος μου ειχε πει το λιγοτερο ενα μηνα αποχη.Ετρεξα στις δυο εβδομαδες με εντονες ενοχλησεις,οι οποιες αρχισαν να μειωνονται μερα με τη μερα
    Πελματιαια εχω περασει και στα δυο ποδια ταυτοχρονως,αλλα δεν διεκοψα τις προπονησεις,απλα ειχα ριξει την ενταση και σιγα σιγα επανηλθα.

tol ga
    Δρομέας

Εγω παιδια ειμαι σε αποχη εξι μηνες…την ιστορια μου την εχω γραψει σε αλλο θεμα μονο του.Στην αρχη πονοι στα πελματα ..πονος στη πελματιαια ξαφνικα.ο γιατρος ειπε ηπια πελματιαια..Αρχιζω μπαλακι τενις παγο και διατασεις.Ξαφνικα σε 2 μηνες ειχε περασει αλλα οχι και οι πονοι στα πελματα..εξετασεις μαγνητικες ο γιατρος σηκωσε τα χερια.δεν ξερω τι εχεις μου λεει..αφου αλλαξα 3 γιατρους και μηνες χαμενοι τελικα ο τελευταιος γιατρος μου κανει πελματογραφημα και ισχυριστηκε οτι ολα τα δημιουργησε το πατημα μου..Στην εξεταση μου βρισκει και συνδρομο Ελαφρυ ΤΑΡΣΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ…πολλοι δεν το ξερουν καν,ειναι με λιγα λογια η παγιδευση του οπισθιου κνημιαιου νευρου καπου κοντα στον αστραγγαλο οπου τα συμπτωματα δινουν εντονο πονο στα πελματα.
    Παραγγελνω τους πατους απο τους καλυτερους στην Ελλαδα και στα Βαλκανια…τους φοραω τωρα καμια 17 μερες σχεοδον τους συνηθισα..πονος υπαρχει αλλα καμια σχεση ο πονος χωρις πατους.Ο γιατρος μου ειπε να μην τρεξω καθολου ενω ενας αλλος να δοκιμασω λιγο αλλα παντα με πατους..Να πω την αληθεια δεν θελω να τρεξω εαν δεν γινω καλα..αν και το θελω σαν τρελος!
    Τωρα τι προκαλεσε πονο στην πελματιαια και μετα εφυγε αλλα εμεινε ο πονος στα πελματα με συνδρομο ταρσιαιου σωληνα δεν ξερω..μπορει η υψηλη καμαρα που εχω ?
    το θεμα ειναι να δουμε ποτε θα γινω καλα!!ΠΑΝΤΩς ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΠΕΛΜΑΤΙΑΙΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΙΤΙΑ ΥΠΕΡΧΗΣΗς..εΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ πελματιαια αλλα μαλλον ερεθιστηκε απο το συνδρομο του ταρσιαιου

Dimitris Graikopoulos
    Δρομέας

Αλλο ενα update στο θεμα…
    Αφου μεσα στο καλοκαιρι απαλλαχθηκα οριστικα απο την καταραμενη (Π.Α.) που με ταλαιπωρησε οπως εχω προαναφερει, αρχισα να τρεχω σαν ανθρωπος χωρις πονο! Εκανα καποιες ωραιες διαδρομες στις διακοπες μου και χαρηκα τα καινουρια μου παπουτσια. Λογω της πολυ πεσμενης μου φυσικης καταστασης, αλλα και της ζεστης, δεν θα ασχοληθηκα με προετοιμασια για τον ΑΜΑ, οποτε ολα ηταν χαλαρα και συντομα. Γυρνοντας ομως στην Αθηνα, στην πρωτη χαλαρη προπονηση, τσαααακ να σου ξαφνικος (γνωστος) πονος, στο αλλο ποδι αυτην την φορα! Ααααντε παλι μασαζ και διατασεις. Βελτιωση ομως δεν εβλεπα, μονο επιδεινωση. Ειδικα τα πρωινα, τετοιον πονο δεν εχω ξανανιωσει.
    Ενα βραδυ λοιπον που καθομουν χαλαρος, ενιωσα το κεφαλι μου να υποδεχεται σιγα σιγα μια ημικρανια (απο μικρο παιδι ταλαιπωρουμαι, οποτε δεν με ξαφνιαζει). Δεν ειχα ντεπον, οποτε πηρα ενα Algofren 400mg (ιβουπροφαίνη). Γενικα αργει να με πιασει αυτο το φαρμακο, οποτε πρωτα εξεληχθηκε πληρως η ημικρανια και μετα λίγο πριν κοιμηθω αρχισε να χαλαρωνει. Εκει παω να κανω μασαζ στην φτερνα, και ψιλαφησα για να βρω την εστια του πονου. Δεν τον βρηκα. Πιεζα απο δω, απο κει, δεν ενιωθα ενοχληση. Θα ετυχε λεω, κανω ενα μασαζ μιας και ειχα βαλει ηδη κρεμα, και πεφτω για υπνο. Το πρωι λοιπον που ξυπνησα και εκανα τον σταυρο μου για τον πονο που θα νιωσω πατοντας το ποδι μου, συνειδητοποιησα οτι ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ! Σηκωθηκα απο το κρεβατι, περπατησα, το πατησα πιο δυνατα, εκανα επιτοπια αλματα, δεν πονουσα! Κατα την διαρκεια της ημερας, στην δουλεια μου που ειναι ορθοστατικη, αρχισα παλι να νιωθω ενοχλησεις, οποτε το μεσημερι πηρα αλλο ενα χαπι. Το βραδυ ετρεξα 9 χιλιομετρα χαλαροτατα, χωρις την παραμικρη ενοχληση!
    Ειχα χασει καθε πιστη στα φαρμακα για την συγκεκριμενη παθηση, μιας και το Voltaren, αλλα και αλλο ενα (που δεν θυμαμαι το ονομα του) δεν ειχαν κανει απολυτως τιποτα. Οποτε τωρα, θα κανω μια μινι αγωγη με το θαυμα της επιστημης (παλια ετσι ελεγα το Mesulid – λογω ημικρανιας, μεχρι που ειδα τους ηπατικους δεικτες μου…) με 2 χαπια την ημερα για 5 μερες, και θα ριξω τον ογκο προπονησης στο ελαχιστο δυνατο (σε καμια περιπτωση δεν σταματαω).

Echetlos
    Συντονιστής

Χαχαχα… τόσο απλό, ε;
    Εύχομαι να δουλέψει, Δημήτρη…

Dimitris Graikopoulos
    Δρομέας

Μεχρι στιγμης (3η ημερα) δουλευει. Η φλεγμονη εχει υποχωρησει παρα πολυ, περπαταω και τρεχω χωρις πονο. Ενδιαμεσα απο τις δοσεις, ερχεται μονο μια ενοχληση, που την αντιμετωπιζω με μασαζ. Το κακο ειναι οτι δεν αντιμετωπιζω τους εμβιομηχανικους παραγοντες που προκαλουν την παθηση, παρα μονο την φλεγμονη. Βεβαια, και στο αλλο ποδι αρχικα, την φλεγμονη χτυπουσα μεχρι που περασε. Στις οδηγιες διαβασα οτι για περιπτωσεις φλεγμονης στο μυοσκελετικο, η δοσολογια ειναι μεχρι 2.8γρ/ημερα για 6 μερες και μετα συντηρηση με 1.2γρ/μερα αλλα δεν λεει για ποσες μερες. Η δοσολογια μου ειναι 0.8 την ημερα οποτε δεν ξερω τι να κανω. Η σωστη απαντηση ειναι “ρωτα τον γιατρο σου”, αλλα εχω αλλαξει ηδη 4 γιατρους, γιατι δεν μπορουσαν να με βοηθησουν (να φανταστεις οτι ενας γιατρος μου ειπε οτι το τρεξιμο πανω απο 20 λεπτα μονο βλαβες μπορει να προκαλεσει)

tol ga
    Δρομέας

Πριν ανοίξω νέο θέμα για το πρόβλημα μου έχει δοκιμάσει κανείς θεραπεία με κρουστικό υπέρηχο? Λένε ότι βοηθάει πολύ στη θεραπεία πελματιαιας…

vasilis lar
    Δρομέας

Το 2011 που πέρασα την πελματιαία απονευρωσίτιδα, και που με ταλαιπώρησε σχεδόν 3 μήνες, ζήτησα από τον αθλητίατρο αλλά και από τον φυσιοθεραπευτή μου γιατί δεν δοκιμάζουν να μου κάνουν sock wave (κρουστικό υπέρηχο) που διάβαζα σκόρπια εδώ και εκεί στο διαδίκτυο ότι μπορεί να λύσει το πρόβλημα….ήταν και οι 2 κάθετα αρνητικοί γιατί όπως μου είπαν υπάρχει πάντα κίνδυνος να γίνει μικρή η μεγάλη ζημιά και ως γνωστόν οποιαδήποτε ζημιά, οποιαδήποτε ρήξη μερική η ολική, στην πελματιαία δεν διορθώνεται με τίποτα και πλέον ο ασθενής με τα παραπάνω δεδομένα μπαίνει σε άλλα μονοπάτια με ότι αυτό συνεπάγεται(πτώση καμάρας, πλατυποδία κτλ.)

tol ga
    Δρομέας

Δηλαδή ο κρουστικος υπέρηχος μπορεί να κάνει ζημιά? Για ποιο λόγο? Δεν μπορώ να το καταλαβω

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Καλησπέρα @nimbus19, δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία με ιατρική παρέμβαση για plantar fasciitis. Όταν ένιωσα ότι κάτι δεν πάει καλά με το πέλμα μου, αραίωσα τις προπονήσεις μου και ξεκίνησα στοχευμένο stretching σε όλη την αλυσίδα του ποδιού, από hamstrings μέχρι και το plantar fasciia. Μετά από λίγο καιρό ξεπέρασα το πρόβλημα χωρίς να ξέρω τι ακριβώς δούλεψε. Θα σε παραπέμψω όμως στον αγαπημένο μου φυσικοθεραπευτή Tom Goom, και τον φίλο του τον Simon Bartolds, οι οποίοι στο πρώτο link εξηγούν τι είναι η πελματιαία απονευρωσίτιδα ενώ στο δεύτερο αναλύουν διάφορες θεραπείες, ανάμεσά τους και ο υπέρηχος, καταλήγοντας στη δική τους πρόταση, που περιέχει και τη θεραπεία με υπέρηχο. Σχετικά με τον τελευταίο, φαίνεται από τη βιβλιογραφία (μπορείς να διαβάσεις και τα σχετικά papers αν έχεις όρεξη) ότι πιθανόν να έχει θετικά αποτελέσματα σε περίπτωση που ο πόνος υπάρχει για μεγάλο διάστημα. Ρίξε μια ματιά αν θέλεις. Για να προλάβω τον @echetlos πριν με μαλώσει που στέλνω κόσμο σε διάφορα sites, αναφέρεται στα πρώτα βήματα αντιμετώπισης ότι πρέπει να γίνει σχετική διάγνωση με υπέρηχο.
    1. http://www.running-physio.com/cphp1/
    2. http://www.running-physio.com/cphp2/

Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos
    Χαχαχα… Όχι ρε φίλε, γιατί να σε μαλώσω; 🙂
    Εσύ ίσα ίσα παραθέτεις και επιστημονικές πηγές.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 78 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.