Προπόνηση βάσει παλμών ή όχι;

Τοποθέτηση ετικέτας: , , , ,

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 68 συνολικά)
  • Συντάκτης
    trexantiris
    Συμμετέχων

…εσύ @xipolitakos να βάζεις body glide στα σημεία τριβής της ζώνης και θα…ησυχάσεις (το πιο πιθανόν! 🙂

NikDim
    Συμμετέχων

Καλησπέρα και από εμένα. Επειδή διαβάζω για τα πολλά παράπονα ερεθισμών, εγώ πλέον χρησιμοποιώ αυτό το προϊόν http://www.dcrainmaker.com/2014/05/scosche-antbluetooth-optical.html
    προκειμένου να ησυχάσω από τη ζώνη γενικότερα, και έχω βρει την υγειά μου.
    Φυσικά υπάρχουν πλέον και όλα τα νέα «ρολογάκια» με optical hr αλλά λόγω κόστους, είπα να επενδύσω σε ξεχωριστό εξοπλισμό περί τα 85 ευρά!
    Και για να συμπληρώσω στο θέμα μας, φυσικά και είναι εργαλείο η ανάλυση παλμών, αφού μπορείς να απενεργοποιήσεις την ένδειξη για όποιον «αγχώνεται» και απλά μετά να διαβάσεις τα αποτελέσματα. Προσωπική μου εμπειρία μετά από μεγάλη ταλαιπωρία 4 χρόνων («νέος» δρομέας αφού ξεκίνησα στα 47 μου να τρέχω με 117 κιλά) από τις ζώνες και «κολλημένους» παλμούς μέχρι να «ξεμπουκώσει» το «εργαλείο» που τεμπέλιαζε επί 47 χρόνια, πλέον με τα optical hrm έχω ησυχάσει. Από την άλλη όταν είδα τους παλμούς μου στην εκκίνηση στη Θεσσαλονίκη να είναι υψηλότεροι απ’ότι στον τερματισμό μου στην Αθήνα και να μην πέφτουν ούτε στο 2ο, ούτε στο 5ο, 8ο, 10ο κλπ χλμ, ήξερα ότι ο αγώνας ήταν ήδη χαμένος!
    Παλμοί λοιπόν, εργομετρικό πριν την προετοιμασία και φύγαμε για τον επόμενο Μαραθώνιο…

tzatzikis90
    Συμμετέχων

εδώ και 2.5 χρόνια που ξεκίνησα το τρέξιμο, δε χρησιμοποιούσα παλμογράφο. πήγαινα καθαρά με την αίσθηση και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. σίγουρα όμως πολλές φορές πήγαινα με χαμηλότερους παλμούς απ όσο ενδεχομένως τρέχοντας σε…safe mode.

τον τελευταίο μήνα χρησιμοποιώ παλμογράφο και έχω αποκτήσει μια αρκετά καλύτερη αίσθηση που με βοηθάει να καταλάβω πάνω κάτω σε τι κατάσταση βρίσκομαι μια συγκεκριμένη μέρα αλλά και για κάποιο μεγαλύτερο διάστημα. βέβαια όλα αυτά χωρίς εργομετρικό είναι αρκετά μπακαλίστικα οπότε…μια τρύπα στο νερό μου φαίνεται η όλη φάση μου!

zakis
    Συμμετέχων

Γεια σας και από εμένα. Φοράω σε όλες τις προπονήσεις τον παλμογράφο που αναφέρει παραπάνω ο @NikDim (που είναι συμβατός και με Garmin/ANT+ αλλά και με κινητά/BT) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Όταν τρέχω με πρόγραμμα, βασίζομαι στο pace και όχι στους παλμούς. Απολογιστικά κοιτάω τους παλμούς για να δω σε ποιες ζώνες κινήθηκα και για να δω αν έχω βελτίωση συγκρίνοντας τους με παλαιότερες προπονήσεις (οι ζώνες έχουν βγει από εργομέτρηση και ανανεώνονται κάθε χρόνο).

Στους αγώνες 5/10Κ δεν ασχολούμαι με παλμούς μιας και πάω στα κόκκινα. Σε Ημί και Μαραθώνιο τους κοιτάω κατά την διάρκεια του αγώνα ώστε να ξέρω αν πρέπει να ελαττώσω (ή να ανεβάσω – αλλά ακόμα δεν μου έχει τύχει να ανεβάσω) τον ρυθμό. Πιστεύω ότι δίνουν πολύ καλό feedback για το πως ανταποκρίνεται ο οργανισμός στις συνθήκες αγώνα. Σαφώς και μετράει και η «αίσθηση» αλλά επειδή είμαι του πολυτεχνείου, εμπιστεύομαι περισσότερο την επιστήμη 🙂 .

Και κάτι τελευταίο: στις 9 από τις 10 προπονήσεις που τρέχω, οι παλμοί πάνε από τα πρώτα 50 μέτρα μέχρι τα 2 χλμ στα κόκκινα (σε easy ρυθμούς). Μετά πέφτουν στους φυσιολογικούς για την προπόνηση ρυθμούς. Παλαιότερα εκνευριζόμουν αλλά τώρα απλά το αγνοώ. Έχει τύχει σε άλλον;

tazi
    Συντονιστής

@zakis Αθτο συμβαινει γιατι η επιφες του παλμογραφου οντας ακομα στεγνες δε παιρνουν το σωστο σημα απο τη καρδια και λενε αλα αντ αλλων. Εχεις δει που στον υπερηχο βαζουν τζελ, για το ιδιο πραγμα προκειται. Αν ο παλμογραφος επικοινωνει σωστα με το σωμα σου, κατι που συμβαινει αφου ιδρωσεις τοτε ολα πανε ρολοι. Εγω για παραδειγμα σαλιωνω τις επαφες πριν ξεκινησω και τις περισοτερες φορες ολδεν υπαρχει προβλημα

zakis
    Συμμετέχων

@tazi έτσι νόμιζα και εγώ με την παλιά μου ζώνη και δοκίμαζα, μεταξύ άλλων, αλατισμένο νερό για να κάνει καλή επαγωγή. Το φαινόμενο συνεχίστηκε και άλλαξα την ζώνη με άλλη που μπαίνει στο μπράτσο και χρησιμοποιεί οπτικούς αισθητήρες (http://www.dcrainmaker.com/2014/05/scosche-antbluetooth-optical.html που αναφέρει και ο @nikdim).

Οι ψηλοί παλμοί συνεχίζονται έναν χρόνο μετά την αντικατάσταση.

tazi
    Συντονιστής

@zakis Εισαι πολυ hi tech……, δε μπορω να σε παρακαλουθησω φιλε!!!

NikDim
    Συμμετέχων

Αγαπητοί μου φίλοι @zakis & @tazi, θα σας εξηγήσω το φαινόμενο των υψηλών παλμών κατά την έναρξη της άσκησης, όπως μου το ανέλυσε ο φίλος μου Δημήτρης που είναι εκτός από ταχύτατος δρομέας και πολύ καλός γιατρός.
    Με το που ξεκινάς να τρέχεις, ο οργανισμός υφίσταται ένα σοκ από την μετάβαση του περπατήματος και εκκρίνει κατεχολαμίνες από τα επινεφρίδια.
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανέβουν οι παλμοί ψηλά μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός την κατάσταση που βρίσκεται.
    Θα το παρατηρήσετε και όσοι έχετε κάνει τεστ κοπώσεως σε μικρότερη μορφή η στα εργομετρικά, που με το που αλλάζει βαθμίδα στο διάδρομο και κλίση, ανεβαίνει λίγους παλμούς και μετά από λίγο που συνηθίζει στην ίδια ταχύτητα, αρχίζουν και ξαναπέφτουν παρόλο που αυξάνεται η χρονική διάρκεια!
    Γενικά το φαινόμενο σαν ορολογία εξηγείται ως «αντίδραση στο στρες» και είναι ο γνωστός μηχανισμός αντίδρασης του οργανισμού σε δύσκολες καταστάσεις, πχ αν τρέχοντας πέσεις ή σου επιτεθεί σκύλος (να με συγχωρήσουν οι ζωόφιλοι), ή γενικότερα αισθανθείς μία απειλή, τότε ανεβαίνουν στα ύψη και είναι θέμα χρόνου και φυσικής αντοχής στο πόση ώρα θα σε επηρεάσει το γεγονός.
    Γιαυτό και εγώ στο γήπεδο όταν τρέχω με τα φιλαράκια διαλειματικές στον εσωτερικό διάδρομο και «πετάγονται» ποδοσφαιριστές, παιδάκια κλπ τους λέω να μην αντιδράνε – εκνευρίζονται γιατί το μόνο που «κερδίζουν» είναι να χαλάνε την προπόνησή τους.
    Προπονητές λένε από τη μία ότι είναι καλό να ξεκινήσεις έτσι επιθετικά τον αγώνα, από την άλλη ιατρικά θεωρούν ότι είναι επικίνδυνο για την υγεία αν συνεχισθεί για πολλή ώρα. Όλα λοιπόν πρέπει να γίνονται με μέτρο.
    Άρα συμπέρασμα, προπόνηση βάσει παλμών ΝΑΙ για πολλούς λόγους…

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Σαφής! Θα συμπληρώσω ότι με το καλό ζέσταμα, έχεις προετειμασει το σώμα να δεχτεί το σοκ και το φαινόμενο εξαφανίζεται. Εγώ σπάνια κάνω ζέσταμα και οπότε κάνω δε παρατηρείται το φαινόμενο. Ειδικά αν κάνεις και κάνα άνοιγμα να πάρει τα μποσικα η καρδούλα μετά είναι όλα τζετ.

tazi
    Συντονιστής

@nikdim Ισωςς να εχεις δικιο Νικο, θα το κοιταξω με πιο προσοχη τις επομενες φορες και θα επανελθω, καλη μερα!

Elda
    Συμμετέχων

Και σε μενα παντως το ιδιο γινεται με τους αυξημενους και αστατους παλμους, εδω και χρονια για τα πρωτα 3 χλμ. Το περιεργο ειναι οτι μολις φορεσω τη ζωνη δειχνει αμεσως τους πραγματικους παλμους ηρεμιας. Μολις ομως αρχισω να τρεχω πιανει τις υψηλες συχνοτητες (180-200+) για κανα τεταρτο και μετα δειχνει τους σωστους παλμους(<140 στο ζεσταμα).

NikDim
    Συμμετέχων

Γεια σου Μαρία @Elda. Είπαμε για όλα ευθύνονται οι ΚΑΤΕΧΟΛΑΜΙΝΕΣ.
    Μην ψάχνετε άσκοπα να διορθώσετε τη ζώνη σας!
    Και για τους ερεθισμούς, optical hr στο χέρι…

zakis
    Συμμετέχων

Ευχαριστούμε Νίκο (@NikDim) για τις πληροφορίες. Θα το ψάξω και εγώ να δω αν όντως οφείλεται σε αντίδραση στο stress αν και ξεκινάω αρκετά αργά σε ρυθμό προθέρμανσης.

Δείτε και το χθεσινοβραδινό 6άρι που έγινε όλο easy με ιδανικές συνθήκες (αγνοήστε την διαδρομή στον χάρτη, το gps είχε κέφια…).

Στα πρώτα 2 χλμ οι παλμοί πάνω από 160, μετά σταθερά κάτω από 140 χωρίς να αλλάξει τίποτα. Από αίσθηση, μια χαρά σε όλο το 6άρι.

Μαρία (@Elda) χαίρομαι που βρίσκω μια ομοιοπαθή…

NikDim
    Συμμετέχων

Αγαπητέ @zakis, όσο αργά και να ξεκινήσεις ο οργανισμός σου θα το λάβει ως σοκ!
    Εγώ για παράδειγμα, περπατάω κάθε φορά για να πάω στο γήπεδο 30-40 λεπτά, ξεκινάω σε ΠΟΛΥ αργό ρυθμό την προπόνηση, αλλά παρόλα αυτά οι παλμοί με το που ξεκινάω το τρέξιμο πηγαίνουν στα ύψη. Έχω χρησιμοποιήσει πέντε διαφορετικά HRm με τρία διαφορετικά ρολόγια, ξύρισα στήθος, έβαζα τζελ και οτιδήποτε άλλο φανταστείς και δεν έβρισκα εξήγηση, μέχρι που συνάντησα τον καλό φίλο και γιατρό Δημήτρη στο γήπεδο και μου το εξήγησε.
    Απλή αντίδραση του οργανισμού είναι, τι σας πειράζει? Και η Μαρία δεν είναι η μόνη ομοιοπαθούσα…
    Αν θέλετε να μην σας χαλάνε τα στατιστικά ως ΜΟ, τότε πολύ απλά πατείστε την έναρξη πχ 15 λεπτά αργότερα και εάν δε θέλετε να χάσετε την καταμέτρηση των χλμ, πατείστε το stop, lap, etc και ότι άλλα καλούδια έχει το ρολογάκι και καταχωρείστε το ως ζέσταμα.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Και αργά να ξεκινήσεις δε θα αλλάξει κάτι. Πάλι το σοκ υφίσταται. Αυτό που μπορείς να αλλάξεις, είναι να ξεκινήσεις την καταγραφή στο κυρίως προπονητικό κομμάτι αφού έχεις ανεβάσει παλμούς στο ζέσταμα. Έτσι θα έχεις την καλύτερη ένδειξη μα σαφεστερο μο. Εγώ και στο τζοκιν ανεβάζω 160 μερικές φορές. Αλλά όταν κάνω ζέσταμα, το οποίο ποτέ δε καταγραφω, δεν κάνει τρέλες η καρδιά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 68 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.