Προπόνηση βάσει παλμών ή όχι;

Τοποθέτηση ετικέτας: , , , ,

Αυτό το θέμα περιέχει 67 απαντήσεις, έχει 25 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Γιάννης Παρτάλης 1 μέρα, 6 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 68 συνολικά)
  • Συντάκτης

Kalogeridis
    Δρομέας

Με πρόλαβες με καλύτερη σαφηνεια!

NikDim
    Δρομέας

Σου το έχω ξαναπεί @kalogeridis, είναι σαν να διαβάζω τον εαυτό μου σε αυτά που γράφεις!

Kalogeridis
    Δρομέας

Εντάξει, ήρθε η ώρα να αποκαλύψω πως έχω δύο λογαριασμούς για να δείχνω πως υπάρχουν κι άλλοι με τις ίδιες απόψεις!

NikDim
    Δρομέας

Εγκρίνω και επαυξάνω!

Echetlos
    Συντονιστής

Παίδες, η αερόβιος διαδικασία δεν ξεκινάει αμέσως, θέλει κάποια λεπτά.
    Γι’ αυτό και το αρχικό ψιλομπούκωμα, ακόμη κι αν πηγαίνεις αργά.

mashine
    Δρομέας

Χρησιμοποιώ ζώνη τους τελευταίους 2 μήνες περίπου σε όλες τις προπονήσεις.Στο ζέσταμα κάνω αμήν για να ανεβάσω παλμούς(100-130).Χρήσιμη ιδιαίτερα όταν κάνεις προπόνηση HIIT που βλέπεις να ανεβάζεις παλμούς στο διάλειμμά σου οπότε ξέρεις ότι έκανες σωστά την προπόνηση!Επίσης στα τέμπο.Βέβαια από την άλλη είναι και καταπίεση να κοιτάς συνέχεια τους παλμούς και να αγχώνεσαι όταν είσαι πάνω ή κάτω από το προβλεπόμενο.Μήπως σφίγγετε υπερβολικά την ζώνη;Ερεθισμούς ειδικά αν βάλω bodyglide στον πομπό δεν έχω εμφανίσει μέχρι τώρα.Τελικό συμπέρασμα αν βάλεις ζώνη κολλάς άσχημα…

Nestoras Katsios
    Δρομέας

ο παλμογράφος για έναν έμεπιρο δομέα (για ερασιτέχνη μιλάω, όχι για επαγγελματία) δεν είναι απαραίτητος, παρά απλά σαν ένα επιπλέον στοιχείο για αξιολόγηση της προπόνησης, και όχι οδηγός για αύξηση ή μείωση ρυθμού. Προσωπικά εμπιστεύομαι την αίσθηση, και ανάλογα την ημέρα, καιρό, κούραση κλπ. οδηγεί σε γρηγορότερο ή πιο αργό ρυθμό στις διαλειμματικες ή στα τέμπο. Στην πραγματικότητα έχω να φορέσω παλμογράφο αρκετό καιρό, και συνήθως καταλαβαίνω αν θα βγει ή όχι μία δυνατή προπόνηση ήδη από το ζέσταμα, ή ακόμα και πριν από αυτό, ενώ η τυφλή υπακοή στην ένδειξη του παλμογράφου μειώνει την επικοινωνία με το σώμα μας ανά πάσ στιγμή.

stratus
    Δρομέας

Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα με τον παλμογραφο στην αρχη.Οι παλμοι μου ανεβαινουν σωστα παροτι το πρωτο χλμ οταν ξεκιναω ειναι σε ανηφορα με κλιση 5%.Εχω χρησιμοποιησει πολλες ζωνες και ποτε δεν ειχα προβλημα.
    Η μοναδικη φορα που παρουσιαζεται το προβλημα των αυξημενων παλμων στην εκκινηση ειναι οταν εχει πολυ κρυο,δηλ. κατω απο 6-7 βαθμους.Εκει θα μου δειξει τρελα νουμερα ισως και πανω απο το μεγιστο που εχω,αλλα σε κανενα πενταλεπτο επανερχονται στα σωστα νουμερα

Echetlos
    Συντονιστής

harris_vak
    Δρομέας

Το θέμα των παλμών με προβληματίζει ιδιαίτερα και μένα. Στα 38 μου έχω παρατηρήσει μέγιστο 193. Στην ηρεμία πέφτω πολύ χαμηλά 40 και στον ύπνο και πιο χαμηλά.Γενικά όμως ανεβάζω πολλούς παλμούς. Παράδειγμα στον Μέγα Αλέξανδρο με μέσο pace 4.37 είχα μέσους παλμούς 172. Επίσης σε ενα αγώνα 14χλμ χθες με μέσο pace 4.14 είχα μέσους παλμούς 182. Νομίζω είναι πάρα πολλοί. Πως θα καταφέρω να τους κατεβάσω;

Καλησπέρα.Μη θέλοντας να ανοίξω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ….αν δεν πειράζει.
    Προπονούμαι εντατικά εδώ και έναμισο χρόνο με στόχο τα 5χλμ (δεν ρισκάρω πάνω από 10χλμ λόγω χονδροπάθειας και οσφυαλγίας) και με διάφορα προγράμματα από το ίντερνετ που έχουν μπούσουλα τους παλμούς. Έτσι λοιπόν με μέγιστους τους 178 αφού είμαι και 42 ετών υπολόγισα τις ζώνες μου και πατάω εκεί πάνω.
    Σήμερα αποφάσισα να κάνω ένα 5K race test και εκτός του ότι έκανα πολύ καλύτερο pace από όσο είχα σκοπό να κάνω και φυσικά τελείωσα με ικανοποιητικότατο χρόνο για εμένα, είδα τους μέγιστους παλμούς μου να φτάνουν τους 189 στο τελευταίο χλμ.
    Γιατί συμβαίνει αυτό;Μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξανανυπολογίσω τις ζώνες μου με βάση αυτούς για μέγιστους και ότι έως τώρα μπορεί να μην ακολουθούσα σωστά τις προπονήσεις;
    Τα φώτα σας Please…

Echetlos
    Συντονιστής

@akanes21 Ο μπούσουλας του «220 μείον την ηλικία» είναι πάρα πολύ γενικός, Γιάννη. Ιδίως όταν μιλάμε για άτομα που αθλούνται, πέφτει πολύ έξω. Θα μπορούσες να βρεις τους μέγιστους παλμούς σου με μία εργομέτρηση, είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος.
    Οπότε ναι, οι ζώνες που δούλευες προφανώς ήταν λάθος. Προσωπικά θεωρώ πολύ σωστότερο να βασιστείς πάνω σε ένα τεστ (π.χ. Test Cooper) και να διαμορφώσεις αναλόγως τους ρυθμούς ανά προπονητική αξία.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 μέρες πριν από  Echetlos.

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Νίκο, αναφέρθηκες στο Cooper test. Εκτός από μια γενική κατηγορία, τι ακριβώς συμπέρασμα μπορεί να βγάλει κανείς από αυτό;

Σίγουρα θα το δοκιμάσω και ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά ότι και να μου βγάλει με ποιόν τρόπο θα διαμορφώσω τις ζώνες αφού συμπεραίνει μόνο φυσική κατάσταση; Εκτός και αν εννοείς ύστερα από αυτά τα 12 λεπτά να πάρω τους παλμούς σαν τους μεγιστους μου.

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@akanes21 αν μου επιτρέπεις μερικές ερωτήσεις (και αντίστοιχες απαντήσεις κατά περίπτωση)
    #1. Την μέτρηση την έκανες με ζώνη ή με οπτική μέτρηση στον καρπό? Οι μέσοι παλμοί πόσοι ήταν? Σε οπτικό έχω δεί και 220 παλμούς (στιγμιαία) τη στιγμή που με ζώνη (που ειναι πιο ακριβής) δεν ξεπερνάω ποτέ τους 175.
    #2. Τι χρόνο έκανες στα 5Κ? Αν το έτρεξες «όλα μέσα» από την αρχή, λογικά οι μέσοι παλμοί σου πρέπει να ειναι πολύ κοντά στους μέγιστους (189), με μια μικρή αυξητική τάση ανά km. Αν στην αρχή πήγες χαλαρά (σε σχέση με τις δυνατότητές σου) και τα έδωσες όλα μόνο στο τελευταίο km, τότε ποιοί ήταν οι μέσοι παλμοί στο τελευταίο km?
    #3. Γιατί θεωρείς τόσο σημαντική την προσαρμογή στους παλμούς, και ειδικά αν δέν έχουν προέλθει απο εργομετρικό, άρα δέν ειναι συσχετισμένοι με το ΑΚ? Και ειδικά σε τόσο «μικρή» απόσταση και αφού δεν θα ανεβαίνεις πάνω από 10km (άρα δεν θές LR). Εκτιμώ πως ειναι πιο αξιόπιστο να προσαρμόσεις το πλάνο σου στις επιδόσεις των 5Κ και 3Κ (βλ. test cooper Νίκου) και να επιλέξεις ένα πλάνο με έναν εφικτό στόχο ΧΧ λεπτά τα 5Κ, αδιαφορώντας για τις ζώνες.

ΥΓ. Αξιοποίησε και την αίσθηση και εμπειρία σου από 1.5 χρόνο προπόνησης, π.χ. ό,τι και να λέει το HRM, εσύ ξέρεις καλύτερα σε ποιό ρυθμό τρέχεις «αλαχάνιαστα», ώστε να ακολουθείς αυτό το ρυθμό στις προπονήσεις αερόβιας βάσης. Κι εγώ το HRM το έχω για να το βλέπω εκ των υστέρων, που βρίσκομαι, και όχι να καθορίζει το ρυθμό πρίν ή κατά την προπόνηση. Αντε το πολύ-πολύ να το δώ σε κάποιον Μαραθώνιο (ούτε καν Ημι), στο πρώτο μισό μόνο, και αν δώ ότι ανεβαίνει πολύ, να συγκρατηθώ κόβωντας ρυθμό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 68 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.