Προτάσεις για βελτίωση απόδοσης

Αυτό το θέμα περιέχει 69 απαντήσεις, έχει 20 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  chrisbat 7 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)
  • Συντάκτης

Kalogeridis
    Δρομέας

Φυσικά και θα προσφέρουν. Θα φέρουν νωρίτερα το 3:40:00 και κατόπιν ακόμα παρακάτω..

Kalogeridis
    Δρομέας

@maria32 επίσης ο άνθρωπος είναι προπονητής και δρομέας. Δεν είναι συγγραφέας. Και ο κοουτς Βαφειάδης Έλληνας είναι, τα κατορθώματα του ως προπονητή τα έχουμε φρέσκα με τον @mashine και συχνά μας τροφοδοτεί με πολύ υλικό για να ψαχνομαστε. Νομίζεις ότι όλοι οι νεότεροι Έλληνες προπονητές δεν έχουν υπόψιν τούς την ξένη βιβλιογραφία που επικαλουμαστε? Σαφώς και την έχουν κάνει φύλλο και φτερό. Απλά από εκεί και πέρα,με τα ίδια ερεθίσματα ( αφού κάποια πράγματα πλέον αποτελούν δρομικες σταθερές) σε συνδυασμό με τους αθλητές πού βρίσκονται στο διάβα τους, δοκιμάζουν πράγματα ανά αθλητή μιας και υπάρχει η αρχη της μοναδικότητας. Άλλα θα πιάσουν σε μένα, άλλα πιθανόν σε σένα. Πίστεψε στους Έλληνες προπονητές. Άλλωστε ο κανοβα εμένα δε σκέφτηκε ποτέ να με προπονήσει. Ο κοουτς Βαφειάδης το έχει κρυφό πόθο κι ας μη το παραδεχτεί ποτέ!!!

Iwannhs Vafeiadhs
    Δρομέας

@kalogeridis Πανάθεμα σε, συγκινήθηκα… 😛

Μαρία
    Δρομέας

@kalogeridis θα με πείσεις να το πάρω τελικά, με βλέπω στο μετρό στο δρόμο για τη δουλεία να το διαβάζω γιατί άλλος χρόνος δεν υπάρχει..
    Σκέφτομαι σοβαρά αυτή τη χρονιά μήπως έβρισκα προπονητή αλλά δε ξέρω καθόλου που πρέπει να ψάξω στην Αθήνα. Πρέπει να γραφτώ και σε κάποιο σύλλογο; Μετά από σχεδόν 20 χρόνια με έναν προπονητή είναι δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον άλλο είναι η αλήθεια.

Kalogeridis
    Δρομέας

@maria32 αν σκέφτεσαι να απευθυνθείς σε προπονητή, οικονομικά θα σου στοιχίσει παραπάνω, αλλά …
    Γλιτώνεις την ανάγνωση στο μετρό αφού δε χρειάζεται να πάρεις κανένα βιβλίο. Θα έχεις δίπλα σου τη γνώση χωρίς να μελετάς. Επίσης θα έχεις άμεσο feedback, και πιθανόν γκρουπ προπονητικά… Άλλη φάση. Υπάρχουν πολλοί δρόμοι…εσύ διαλέγεις!

Kalogeridis
    Δρομέας

Επίσης υπάρχει και το ιντερνετικά τυποποιημένο. Εγώ το δοκιμάσαμε, με έφτασε σε ένα επίπεδο και από εκεί και μετά εβγαζα παπάδες στην προπόνηση αλλά οι αγώνες είχαν ταβάνι.τωρα προπονητικά είμαι σε αρκετά καλό επίπεδο για τα δεδομένα μου, και ελπίζω με όσα διαβάζω να έχω καλύτερα αποτελέσματα στην Αθήνα και γενικότερα στο μέλλον. Αν είχα δυνατότητα για προπονητη, εννοείται ότι θα το έκανα δίχως δεύτερη σκέψη.

chrisbat
    Δρομέας

καλησπέρα!!
    το σάββατο έκανα 29χλμ σε 3.15ώρες με 6:44 pace.
    η διαδρομή είχε καλή προσομείωση και μαζεύει 50μ περισσότερη θετική υψομετρική από ότι τα 42χλμ της Αθήνας, δηλαδή 480μ elevation gain.
    δικέφαλοι-τρικεφαλοι-γάμπες έσφιξαν για τα καλά, άλλα νιώθω χαρούμενος γιατί μετά το 24χλμ έτρεχα στην αρκετής κλίσης κατηφόρα των 4χλμ στο 6:00 και το τελευταίο χλμ στο 6:15 κάτι που πέρυσι δεν το μπορούσα!! είχα βρεί τοίχο στο ισιάδι. πήρα saltsticks ανα 1ώρα, 2 gelάκια και καλή ενυδάτωση και ένιωθα πολύ καλύτερα από άλλες φορές.

Λέω να το ξανακάνω το επόμενο Σάββατο γρηγορότερα προσθέτωντας και άλλα 4χλμ σαν τεστ 1 μήνα πριν τον αγώνα. Μετά θα αρχίσω να ρίχνω τα χλμ.

Etien
    Δρομέας

Καλησπερα παιδια !
    Λοιπον χτες (στα πλαισια προπονησης για ΚΜΑ) ετρεξα τον ημι Ακτιου Βονιτσας ! Ολα ηταν ομορφα , αν και μερικοι φιλοι επεσημαναν το υψηλο ποσοστο υγρwασιας (88%) και την υψηλη θερμοκρασια (24-27) παρα την συνεφια .Προσωπικα δεν καταλαβα τιποτα απο τα προαναφερομενα .Εκανα ενα λαθακι στο 1ο χιλ , το παραπηγα σβελτα (4:05)αλλα συμμορφωθηκα κατα πολυ στο 2οχιλ ( 4:25 )και…προσγειωθηκα απο το 3 μεχρι τελους στο 4:30!!! Αυτο που με εξεπληξε ηταν η απολυτη στεθεροτητα στο 4:30 , σε καθε χιλ τσεκαρα το ρολοι , ειτε ειχε ανηφοριτσες (ειχε 4-5 ανηφορες ,η τελευταια ηταν καπου 1,5 χιλ ) ισωμα η κατηφοριτσες …. Επισης ο αγωνας βγηκε με ενα μπουκαλι νερο απο το 5ο στο χερι μεχρι το 20ο..Ξερω οτι θα επρεπε να εχω καταναλωσει περισοτερο νερο αλλα δεν διψουσα . Και στο τελος αισθανομουν μια χαρα. Βεβαια ειχα να τρεξω αγωνιστικα καλα , αρκετο καιρο….και μαλλον πηρα εκδικηση. Σημερα ανεμενα τυχον πιασιματα κλπ αλλα δεν εμφανιστηκε κατι .» Συνταξιδευω» ειτε στο αμαξι η τρεχοντας , με ενα τζελακι μπας και το δοκιμασω καμμια φορα , αλλα προς το παρον το…λησμονω και απλα » προπονειται » κι αυτο μαζι μου , ειτε σε καμμια τσεπη η σακιδιο αν κανω μεγαλουτσικα! Πηγα για μια ωρα περπατημα γοργο μονο , σημερα ….

Ευχαριστω .

chrisbat
    Δρομέας

για την ιστορία και για να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την βοήθειά σας με τις προτάσεις σας ώστε να βελτιωθεί η απόδοσή μου, σας παραθέτω το αποτέλεσμα με σύγκριση του 2017 και τον στόχο που θελω να πετυχω »κάποτε»…

ama2018 christos

η δικιά μου ερμηνεία σε σχέση με το πέρυσι είναι οτι…
    ξεκίνησα πιο αργά κατα 1.40′ τα πρώτα 10χλμ
    τα επόμενα 6χλμ με τις πρώτες ανηφόρες τα έκανα 1.16′ πιο γρήγορα
    στο βουνό τα πήγα λίγο καλύτερα και εως το 37 ήμουν συνολικά 6΄ γρηγότερος απο πέρυσι!!!
    μέχρι εκει όμως άντεξαν τα πόδια μου τα οποία φέτος πονούσαν περισσότερο και δεν μπόρεσα να τρέξω άλλο.
    ο συνολικός χρόνος των 42.195χλμ είναι 20΄ περισσότερα (5.20) καθώς μετα το 37 περπατούσα!!
    ενα τζελ 23γρ υδατανθράκων (high5-32ml) πριν την έναρξη και ένα ανα 8χλμ μαζί με saltsticks εως το 32 με τα 2 τελευταία τζέλ να είναι καφεϊνης και κοντά στα 2800ml νερό και πολύ ήλιος ήταν η τροφοδοσία μου και 80 τα κιλα μου πριν τον αγώνα.

νωμίζω οτι εως το 37 το αντιμετώπησα καλύτερα απο πέρυσι και πρέπει να βρω τι φταίει ώστε να μην προδίδομαι απο τα πόδια.

chrisbat
    Δρομέας

για την ιστορία του θέματος και τις ευχαριστίες μου για την βοηθειά σας με τις προτάσεις σας, παραθέτω την φετινη προσπάθεια στον ΑΜΑ σε συγκριση με την περσινή και τον μεγάλο στοχο που είχα βάλει.
    τα πρώτα 10χλμ βγήκαν 1.40΄ πιο αργά, τα επόμενα 6χλμ με τις πρώτες ανηφόρες 1.15′ πιο γρήγορα και στο 37 ήμουν 6′ συνολικά πιο γρήγορος.
    η τροφοδοσία μου είχε τζελάκια high5-32ml (23γρ υδατάνθρακες) στα 0,8,16,24καφ,32καφ χλμ μαζί με saltsticks απο το 8, περίπου 2800ml νερό και πολύ ήλιο!!
    τα πόδια μου είχαν τουμπανιάσει τόσο ώστε να μην μπορώ να τρέξω άλλο και στα 37 άρχισα το περπάτημα για να τερματήσω.
    δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρώ επιτυχία τα 6 λεπτά πιο κατω εως το 37 αλλα σίγουρα τα πόδια μου με προδίδουν και παρόλο που κάνω αρκετά χλμ και υψομετρικά σε βουνά και η προπονηση μου είχε περισσότερα longrun και workouts φέτος σε υψομετρικά και διπλάσια χλμ (κοντά στα 750) θέλω να βρώ τι φταίει ή να αλλάξω τον στόχο γιατι απο οτι φαίνεται κάτω απο 7.30 pace στο 32-42 δεν βγάζω.
    ελπίζω να αξιωθώ να προσπαθήσω και του χρόνου!
    ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ!!
    ama2018christos

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.