Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Αυτό το θέμα περιέχει 149 απαντήσεις, έχει 29 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Echetlos 1 μέρα, 18 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 150 συνολικά)
  • Συντάκτης

Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Έτσι όπως τα λες, Αριστείδη.
    Δεν έχει να κάνει όμως μόνο με την πλάκα αλλά και με τον αφρό του ZF1 που είναι αρκετά πιο σφιχτός. Αντιθέτως, το VF με τον πολύ μαλακό ZoomΧ είναι πολύ πιο φιλικό.
    Απ’ ότι λένε, ο νέος συνδυασμός React+carbon plate δίνει διαφορετικό αποτέλεσμα.
    Δευτέρα-Τρίτη μου έρχεται, οπότε τα ξαναλέμε…

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 εβδομάδες πριν από  Echetlos.

manolee
    Δρομέας

Καλημέρα
    Εχει κάποιος εκπτωτικό κωδικό για Running Warehouse ?
    Υπάρχουν διάφοροι με -10% ,αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ κανέναν και αυτός που ήταν -20% έχει καταργηθεί

manolee
    Δρομέας

Βρήκα , παίζει το runblog10

Echetlos
    Συντονιστής

Δεύτερη προπόνηση σήμερα.

20181010_201527

h2opolo
    Δρομέας

Πρώτη εντύπωση Νίκο είναι καλύτερα από το πρώτο zoom Fly;

Echetlos
    Συντονιστής

@h2opolo και για όποιον είναι να αποφασίσει άμεσα…
    Η σόλα είναι αρκετά πιο μαλακή και φιλική σε πιο αργούς ρυθμούς, αν και εξακολουθεί να μην αρέσκεται σε τέτοιους.
    Σίγουρα πιο γρήγορο με την carbon πλάκα.
    Πολύ πιο άνετο το Flykinit αλλά δεν κρατάει όπως το mesh.
    Η δική μου, σχετικά στενή φτέρνα, δεν λοκάρει με τίποτα.

h2opolo
    Δρομέας

Ευχαριστώ, εμφανισιακά πάντως είναι πολύ όμορφο.

Echetlos
    Συντονιστής

Επίσης, προσοχή στο νούμερο.
    Πιθανώς αρκετοί να χρειαστεί να πάτε μισό επάνω.

big-blue
    Δρομέας

Τιναφτο ρε παιδιά;
    http://www.newbalance.gr/fresh-foam-lazr/

Petros Nikolopoulos
    Δρομέας

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Forum!
    Είμαι σε αναζήτηση νέου παπουτσιού. Το προηγούμενο μου ήταν το Saucony Freedom ISO. Δυστυχώς ενώ σαν πάτημα ήταν απίστευτο, ποτέ δεν κατάφερα να το αισθανθώ τόσο στιβαρό ενώ έτρεχα. Άλαξα δύο νούμερα του ίδιου μοντέλου αλλά πάντα με στένευε μπροστά στα δάχτυλα. Με λίγα λόγια δεν τα ευχαριστήθηκα καθόλου, ενώ τα αγόρασα με μεγάλες προσδοκίες.
    Οι προπονήσεις μου, αποτελούνται από 10km με 15km. Βλέπω ότι κυκλοφορεί πολύ το Ghost από την Brooks σαν ένα από τα πολύ καλά παπούτσια. Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε? Πριν ένα μήνα διαπίστωσα ότι έχω και μία μικρή κήλη λίγο πάνω από την μέση, οπότε ο ορθοπεδικός μου πρότεινε να αγοράσω παπούτσι με καλή απορροφητικότητα κραδασμών.
    Να κοιτάξω παπούτσια με υψηλά Drops ή δεν έχει να κάνει με αυτό.
    Sorry αν κούρασα με τις απορίες μου….ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια-γνώμη-προσωπική εμπειρία που θα με βοηθήσει στην επιλογή του παπουτσιού.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 5 μέρες, 5 ώρες πριν από  Petros Nikolopoulos.

big-blue
    Δρομέας

@petros_nikolopoulos μην αγχώνεσαι με την κήλη. Τρεις έχω, άλλες τόσες στενώσεις κ δυο υπερτροφίες. Πάρε όποιο παπούτσι σου κάνει στο πόδι, καλό είναι να έχει απορροφητικότητα, τα περισσότερα έχουν αρκετή, θα σου απαντήσουν κ οι ειδικοί σ αυτό. Θα σε βοηθήσει πολύ η ενδυνάμωση με βάρη. Σιγά σιγά, με επίβλεψη γυμναστή θα δυναμωσεις τον κορμό σου κ θα τραβάει όλο το σύστημα το ζόρι κ όχι μόνο η μέση.

Echetlos
    Συντονιστής

@petros_nikolopoulos Πέτρο, αρχικά μπορείς να δεις το Liberty. Είναι πιο structured από το Freedom, ιδίως πίσω, οπότε ίσως έχει την στιβαρότητα που σου έλειπε. Το πάτημα είναι ολόιδιο.
    Αν δεν σε νοιάζει το βάρος κι ο όγκος, full Everun σόλα έχει και το Truiumph ISO 4.

Petros Nikolopoulos
    Δρομέας

@big-blue Έχεις ασχοληθεί καθόλου με πελματογραφημα και αγορά πατων;;Αξιζεο να ασχοληθώ και με τα θεματάκια που έχω;;

@echetlos Λοιπόν Σαββατο είμαι για δοκίμη σε Saucony,New Balance,Adidas και Brooks.Saucony μου είπες κάποια μοντέλα που θα δοκιμάσω.Απο τις άλλες εταιρίες έχουμε καποιο στα υπόψη;;

Ευχαριστώ!!

big-blue
    Δρομέας

@petros_nikolopoulos το πρόβλημά μας δε λύνεται με πάτους κ πελματογραφηματα, μη δίνεις τσάμπα λεφτά. Σιγά σιγά θα βρεις ανακούφιση. Πρέπει να χάσεις κ κιλά-σιγά σιγά κ αυτό. Εγώ από τότε που έχασα,
    Σπάνια με ενοχλούν οι κήλες. Δε με προλαβαίνουν μάλλον, παρω γρηγορα:)
    Πέρα απ´ την πλάκα, ενδυνάμωση! Να δυνάμωσεις όλο σου τον κορμό ώστε να τραβάει το λιγότερο ζόρι η μέση. Εγώ πλέον λυγίζω τα γόνατά μου σε άπειρες περιπτώσεις καθημερινής ζωής, όπου παλιά θα καθόμουν τεντωμένος κ η μέση θα ζορίζονταν.

Echetlos
    Συντονιστής

@petros_nikolopoulos Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά ψάχνεις, Πέτρο.
    Το Freedom είχε cushioning, rebound, σχετικά ελαφρύ και 4mm drop. Επίσης, αρκετά unstructured επάνω μέρος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 150 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.