Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 394 απαντήσεις, έχει 62 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  big-blue 1 μέρα, 7 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 395 συνολικά)
  • Συντάκτης

Echetlos
    Συντονιστής

@nikolaospapachristos Το επόμενο Pegasus είναι το Vomero 14, απλά πρέπει να του γίνει λίγη δίαιτα.
    Είναι όπως σε κάτι ταινίες με χρονομηχανές, όπου ο γιος είναι πιο μεγάλος από τον πατέρα του ή συνυπάρχουν ενώ δεν θα έπρεπε ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων… καταλάβατε τι θέλω να πω.

Θα μπορούσε να είναι το επόμενο pegasus…

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 μήνες πριν από  Echetlos.

PanDex
    Δρομέας

@echetlos Συσχετισμός απίστευτος…!! Όντως βαδίζει σε καθημερινό trainer και σε καλούς ρυθμούς πλέον το vomero αποτι έχω καταλάβει..
    Νίκο απλά αυτό που σου είπα και μάλλον ισχύει, έχω κακομάθει με την απορρόφηση και τα βρήκα μπαστούνια στα πιο καθαρόαιμα παπούτσια. Τουλάχιστον με τα streak τα κομμάτια τα απολαμβάνω..πάντως ένα peg 35 το ξαναχτύπησα.

Echetlos
    Συντονιστής

😛 😛 😛

Συσχετισμός απίστευτος…!!

Vasilis Giannaris
    Δρομέας

καποιος που εχει το νικε zf και το zf sp να μου ελεγε διαφορες που εχει βρει και ποιο προτιμα απο τα δυο και γιατι.

Echetlos
    Συντονιστής

@vasilis_giannaris Νομίζω έχει και τα δύο ο @aristidi.

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@vasilis_giannaris
    Και τα 2 έχουν ακριβώς το ίδιο κάτω μέρος. Διαφοροποιούνται μόνο στο πάνω. Το SP έχει στο πάνω μέρος ένα εντελώς διάφανο (φαίνεται η κάλτσα) και πολύ λεπτό υλικό (φοβάσαι μήν τρυπήσει ακόμα και από αγκάθι). Άρα είναι λίγο πιό ελαφρύ το SP. Επιπρόσετα το SP, επειδή είναι εντελώς εύκαμπτο πάνω, αφήνει λιγότερο χώρο στο πόδι, άρα πρέπει να πάς όπωσδήποτε τουλάχιστον μισό νούμερο παραπάνω. Επίσης, τα light κορδόνια του SP (λείπει και η extra τρύπα), έχουν θέμα, και πρέπει να τα δένεις κόμπο για να μήν σου λύνονται. Ανάλογα πόσο καλά δέσει (ή δέν δέσει) στο πόδι, ίσως να έχεις θέμα σε γρήγορες στροφές.

Άρα, ZF: πιό ανθεκτικό και πιό φθηνό
    SP: πιο ελαφρύ, αδιάβροχο, όμορφο (υποκειμενικό)

Μεταξύ των 2 θα επέλεγα το ZF, καθαρά λόγω κοστους. Αν ήθελα να δώσω παραπάνω € θα εξέταζα, αντι για το SP, το ZF Flyknit που έχει καλύτερο αφρό (react) και πλάκα (carbon).

Μια φωτογραφία από το SP για να γίνουν πιο κατανοητά αυτά που έγραψα:
    http://i68.tinypic.com/33wumio.jpg

Vasilis Giannaris
    Δρομέας

@aristidi ευχαριστώ για την απάντηση τα sp τα εχω και μου αρέσουν πολυ και σκέφτομαι να πάρω και δεύτερο ζευγάρι και με δεδομένο οτι η διάφορα τιμής που έχουν ειναι 4 ευρώ μάλλον παω γιά το sp, το μόνο πρόβλημα είναι οτι το sp το εχω πάρει μισό νούμερο μεγαλύτερο αλλα δεν υπάρχει αλλο σαυτο το μέγεθος οπότε η περνώ το κανονικό μου νουμερο η ενα νούμερο μεγαλύτερο η περνώ το zf μια και δεν διαφέρουν σε αίσθηση.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 3 εβδομάδες πριν από  Echetlos.

manolee
    Δρομέας

Καλησπέρα
    Ερώτηση , μάλλον για Νίκο @echetlos
    Λέω να δοκιμάσω το Beacon σαν αντικαταστάτη του Ride7 και στο sportsdirect το βγάζει κατά καιρούς σε προσφορά , αλλά δεν βγάζω άκρη με τα νούμερα όπως τα γράφει . Το νούμερο μου είναι 12Us ,11,5UK, 46,5Eu σε New Balance ,αλλά στο site γράφει 46 (12),το οποίο δεν είναι σωστό αφού η New Balance δεν βγάζει 46 , αλλά 45,5 και 46,5 και υποθέτω ότι τα νούμερα που είναι σε παρένθεση είναι UK σε βρετανικό site ,οπότε αντιστοιχία ότι να ναι
    Τους έστειλα email για διευκρίνηση αλλά δεν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν , ξέρεις μήπως το (12) 46 που γράφουν ποιο νούμερο είναι πραγματικά ?

Echetlos
    Συντονιστής

@manolee Δεν ξέρω, Μανώλη. Σίγουρα είναι λάθος, οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις απάντησή τους.

Dimitris Bakolias
    Δρομέας

@manolee τσέκαρε και αν θες τα cm (εκατοστά) του κάθε παπουτσιού, προσωπικά τα κοιτάω αν δεν είμαι σίγουρος με τα νούμερα κάθε εταιρίας, σε εμένα δεν πέφτει έξω,σε Nike,Salomon ,Brooks και Hoka έχω τα ίδια cm και μου είναι όλα μια χαρά …

manolee
    Δρομέας

@dimitrisbakolias
    Δημήτρη στο συγκεκριμένο site ,στο παπούτσι που ψάχνω τουλάχιστον , δεν γράφουν ούτε τα cm.
    Έχεις δίκιο πάντως , συνήθως κι εγώ με τα cm πάω η το US στις διάφορες μάρκες και πέφτω μέσα
    Δεν το περίμενα πάντως τόσο τραγικό σε εξυπηρέτηση το sportsdirect , τους έστειλα email πριν δύο μήνες σχεδόν και δεν απάντησαν ποτέ

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 1 εβδομάδα πριν από  manolee.

Echetlos
    Συντονιστής

2 μήνες..?!?
    Τηλεφωνική επικοινωνία δεν έχουν;

Dimitris Bakolias
    Δρομέας

manolee
    Δρομέας

Όταν είχα στείλει το email είχαν το Beacon σε προσφορά εβδομάδας , περίμενα απάντηση , δεν ήρθε , άλλαξε η τιμή και δεν ασχολήθηκα , απλά είδα ξανά πριν δέκα μέρες ότι ήταν σε προσφορά και είπα μήπως βγάλω άκρη
    Δημήτρη , το ξέρω το μεγεθολογιο της NB , το πρόβλημα είναι ότι στο Sportsdirect όπως έχουν τα νούμερα είναι λάθος η αναλογία
    Όπως το γράφουν, (12) 46 , είναι λάθος , ειδικά αν το 12 αφορά UK νούμερο που λογικά έτσι θα είναι
    Μάλλον με βλέπω να ξαναπαίρνω το Ride όταν το βρω σε καλή τιμή

Γιάννης Μπ.
    Δρομέας

@manolee, αν και δεν το έχει στο .eu , ριξε μια ματιά στο size chart που έχει στο runningwarehouse.com
    New_Balance_Fresh_Foam_Beacon – (Sizing Chart)

Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ με την αντιστοίχιση που έχει (και όχι μόνο…) 🙂

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 1 εβδομάδα πριν από  Γιάννης Μπ..
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 395 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.