Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Αυτό το θέμα περιέχει 700 απαντήσεις, έχει 87 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Echetlos 1 μέρα, 3 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 376 έως 390 (από 701 συνολικά)
  • Συντάκτης

dpap147
    Δρομέας

Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και για να μην ανοίξω νέο θέμα ρωτάω εδώ: Τρέχω 30 χρόνια αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το θέμα «παπούτσια». Η προπόνησή μου είναι χωρίς ιδιαίτερους στόχους (3 φορές τη βδομάδα από 5km τη φορά), σκέφτομαι να βάλω και λίγη διαλειμματική. Το terren είναι κυρίως χώμα – χαλίκι ή δασάκι με λίγες ανωμαλίες εδάφους, το ύψος μου 180, 76 κιλά, πάτημα ουδέτερο. Παπούτσια όπως τα pegasus 35, Saucony Ride 10 είναι συναφή με τα παραπάνω χαρακτηριστικά ή είναι υπερβολικά (επειδή η προπόνησή μου δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις). Budget max 100euros. Ευχαριστώ προκαταβολικά….

PanDex
    Δρομέας

@dpap147 Καλησπέρα και καλωσήρθες. Ναι μια χαρά είναι αυτή η κατηγορία που κοιτάς. Το μονοπάτι θέλει trainer καθημερινής προπόνησης με επαρκές cushioning λόγω χαλικιών και ανωμαλιών του εδάφους. Προσωπικά με πήγασους τρέχω στο άλσος και είμαι υπερευχαριστημένος. Και διαλειμματική να εισάγεις στο προγραμμά σου, αν την κάνεις στο μονοπάτι με αυτά θα την κάνεις. Τώρα αν βγεις σε στίβο ή άσφαλτο , ανάλογα και την ταχύτητα που έχεις, μπορεί να χρειαστείς ΚΑΙ κάτι άλλο.

Vicky
    Δρομέας

@papako τα πήρα από sportsshoes, 73 ευρώ συν 12 τα μεταφορικά τα οποία μοιραστήκαμε 3 άτομα.
    Μαρία αν με βολέψουν ναι θα ήθελα να τρέξω με αυτά. Αλλιώς nike Pegasus 35…

dpap147
    Δρομέας

pandex@ Σ’ ευχαριστώ πολύ, είμαι ψιλοάσχετος με την κατηγορία παπούτσια και κάθε γνώμη κάποιου που έχει περάσει από το δικό μου «στάδιο» είναι σημαντική. Ευχαριστώ και πάλι.

Roberto4Carlos
    Δρομέας

Καλορίζικα @vicky ! Νομίζω από την Αθήνα(στην έκθεση) σου έκανε κλικ!
    @dpap147 , dδες και τα Brooks Launch 5 που είναι μια πολύ καλή επίσης λύση

Vicky
    Δρομέας

Μανώλη αν θυμάσαι στην έκθεση τα είχαν 120 ευρώ. Έκαναν μια μικρή έκπτωση..είχα πει ότι θα τα πάρω μόλις τα βρω σε λογική τιμή…
    Αύριο το πρώτο τεστ…

Roberto4Carlos
    Δρομέας

@echetlos, Νίκο, η Βίκη νομίζω ότι είναι υποψήφια για βοηθός σου σε reviews παπουτσιών. Θα την τσεκάρουμε μετά τη δοκιμή των καινούργιων της ΝΒ. Έτσι @vicky? Πάντως σε ωραία τιμή τα βρήκες. Κάποια στιγμή θα θελα να αποκτήσω και ένα ζευγάρι από αυτήν την εταιρία.
    Θα δείξει όμως μετά το review που θα μας κάνεις!!

Vicky
    Δρομέας

Μανώλη δεν νομίζω ότι κάνω για βοηθός του Νίκου…τα καταφέρνω καλύτερα ως αναγνώστης του!!!
    Σήμερα δοκίμασα τα παπούτσια.
    Φορώντας τα και περπατώντας μέσα στο σπίτι μου άρεσε η εφαρμογή τους, ούτε στενά ούτε φαρδιά… όπως τα θέλω..
    Ανέβηκα στο διάδρομο…είχα μια διαλειμματική να κάνω. Έκανα το δεκάλεπτο ζέσταμα συν τα ανοίγματα που είχα. Μου φάνηκαν περισσότερο σκληρά από ότι θα ήθελα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στο αριστερό πόδι ένιωθα το παπούτσι περισσότερο σκληρό από ότι στο δεξί…πιθανά να φταίει το πάτημα μου…μετά τα έβγαλα.
    Η προπόνηση που είχα να κάνω ήταν δύσκολη και δεν ήθελα να ρισκάρω να την κάνω με αυτά. Φόρεσα τα nike pegasus 35. Ήταν πολύ πιο μαλακά από το προηγούμενα παπούτσια.. μία αίσθηση που μου αρέσει πολύ. θα βάλω τα καινούργια παπούτσια και σε ένα ελεύθερο τρέξιμο. Θα τα δώσω μία-δύο ευκαιρίες ακόμα για να καταλήξω αν μου κάνουν…

Echetlos
    Συντονιστής

Πόσο μοιάζουν τα αδελφάκια;
    Nike Odyssey React, έρχεται το review.

20190206_144026

Vicky
    Δρομέας

Χτες δοκίμασα για δεύτερη φορά το New Balance 890v6.
    Εκτός από ζέσταμα,ανοίγματα, χαλάρωμα στο τέλος…είχα 3x3km.. σε ρυθμό περίπου ημιμαραθωνίου…4:50/km, με 6 λεπτά ενδιάμεσα χαλαρό τρέξιμο.
    Δοκίμασα τα παπούτσια πάλι στο διάδρομο… Τα έβαλα για το ζέσταμα τα ανοίγματα και το πρώτα 3km… Με δυσκόλευε η σκληρότητά τους… τα έβγαλα… δεν μου ήταν ευχάριστο το τρέξιμο με αυτά…
    Στα δεύτερα 3km φόρεσα τα Pegasus 35… Με αυτό ένιωθα σαν να βούλιαζα…πολύ μαλακά….
    Στο τρίτο 3km έβαλα τα Boston 7. Με αυτά ήμουν μια χαρά… Ούτε σκληρά ούτε μαλακά…
    Θα δώσω άλλη μία ευκαιρία στο new balance για να δω αν θα το κρατήσω ή όχι…
    Κρίμα, το περίμενα αλλιώς αυτό το παπούτσι…

Echetlos
    Συντονιστής

NB Beacon… ΤΡΟΜΕΡΟ!
    Τι χάναμε τόσο καιρό…

manolee
    Δρομέας

Το περιμένω από μέρα σε μέρα και με ανησύχησαν κάποια customer reviews , αλλά αφού πέρασαν το guru test είμαι ήσυχος

Roberto4Carlos
    Δρομέας

@echetlos, Νίκο σε ποιο παπούτσι κοντά «κάθεται» το Beacon με βάση την αίσθηση που σου δίνει?

Echetlos
    Συντονιστής

@manolee Μόλις γύρισα από 600άρια στον στίβο. Ακόμη κι εκεί μια χαρά τα κατάφερνε, παρόλο που δεν είναι το στοιχείο του.
    Να μην ανησυχείς, το παπούτσι γ…ει!

@roberto4carlos Το πάτημά του αλλά κι η εφαρμογή μοιάζει πάρα πολύ με το GoRun 5.
    Από πιο δημοφιλή μοντέλα, θυμίζει τα πρώτα Brooks Pure, ίσως και τον React, με λιγότερο bounce αλλά και πιο μαλακή αίσθηση.
    Καμμιά σχέση με τον κλασικό Fresh Foam.

Echetlos
    Συντονιστής

NB 1080V9.
    Πολλές οι αλλαγές από το V8.

51655252_2806149599610125_8437938800360947712_n

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 376 έως 390 (από 701 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.