Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 812 απαντήσεις, έχει 93 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Sotiris Diamantopoulos 1 μέρα, 1 ώρα πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 813 συνολικά)
  • Συντάκτης

panos gr
    Συμμετέχων

Ά πολύ ωραία…τσάμπα πράμα

Blackdog
    Συμμετέχων

Τα Levitate είναι πιο κοντά στα Launch η στα ghost??

Echetlos
    Συντονιστής

Στο Ghost.
    Υπάρχει και review.

Blackdog
    Συμμετέχων

To levitate 2 ξέρουμε πόσο διαφέρει από τον προκάτοχό του;;

Echetlos
    Συντονιστής

@blackdog Μόνο το upper αλλάζει, η σόλα είναι η ίδια.

Odysseas
    Συμμετέχων

Φίλε Νίκο @echetlos, είναι μήπως στα πλάνα σου κανένα review για το Launch 6 ή μήπως έτυχε να το δοκιμάσεις και να έχεις κάποια άποψη σχετικά;
    Τους τελευταίους 6 μήνες τρέχω μόνο με το launch, διαλειμματικές, τεμπο, μεγάλα τρεξίματα μεχρι 25χλμ και προσωπικά οτιδήποτε πιο αντικραδασμικο και πιο μαλακό μου δημιουργούσε προβλήματα κυρίως στην ταινία άλλα και σχετική πίεση στους αχίλλειους με αποτέλεσμα να έχω βρει την υγειά μου στο launch.
    Το 5 με έχει ψιλοαπογοητεύσει σε σχέση με τα 3 και 4, μου φαίνεται λιγότερο σταθερό και ειδικά στα γρήγορα το πόδι σαν να μην παταει καλα και να μπαλαντζαρει… θα έλεγα πως είναι πιο κοντα στο pegasus παρα στα launch 3 ή 4… νομίζω πως είναι και λίγο βαρύτερο σε σχεση με τα 3 και 4, κοντά στο ψυχολογικό όριο των 300γρ…
    Ο λόγος που ρωτάω ειναι επειδή το 4 μου έχει φτάσει γυρω στα 900χλμ θέλω να το αντικαταστήσω αλλά το δίλημμα μου είναι, πάλι να πάρω το 4 (το όποιο βρίσκω μεν σε καλή τιμή αλλά το eva δεν θα έχει σκληρύνει μετά απο 3 χρόνια στο ράφι;) ή το 6 το οποίο σπανίζει στην Ελλάδα και δεν το βρίσκεις κάτω από €120, αλλά κάπου διάβασα ότι είναι πιο firm από το 5 και πιο κοντά στο 4…

ευχαριστώ πολύ!

Echetlos
    Συντονιστής

@odiodiodi Λογικά θα έρθει κάποια στιγμή στα χέρια μου αλλά δεν ξέρω πότε, Οδυσσέα.
    Απ’ όσο γνωρίζω, η σόλα μπροστά είναι ελαφρώς πιο μαλακή από του 5.

Odysseas
    Συμμετέχων

σ’ευχαριστώ πολύ Νίκο. Αν εντωμεταξύ πέσουν στα χέρια μου θα σας δώσω τις εντυπώσεις μου

Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

@odiodiodi Οδυσσέα, επειδή και εγώ είμαι πιστός του launch, θα σου πω ότι στο 6 έχει αλλάξει και το άνω μέρος, και έχει γίνει πιο σφιχτό και στιβαρό θυμίζοντας το 3! Μετά το Πάσχα θα κάνω την αγορά του εκτός απροόπτου. Πραγματικά το 5 δεν με ικανοποίησε σε θέματα εφαρμογής, αν και σε θέμα σολας είναι πραγματικά ιδανικό ιδίως σε προβληματικά πόδια.

Odysseas
    Συμμετέχων

@roberto4carlos σ’ευχαριστώ για το update… ίσως να το δοκιμασω αν θα το έχουν στην expo του ημι της Αθηνας. Παλιά θυμάμαι η Brooks ήταν στην έκθεση με όλα τα μοντέλα της διαθέσιμα προς δοκιμή σε διάδρομο…

Kostas Roussakis
    Συμμετέχων

Καλησπερα μια προταση για να αντικαταστησω τα nimbus μου;

Blackdog
    Συμμετέχων

Πες μας ποια Nimbus είχες, γιατί θες να τα αλλάξεις(τι ψάχνεις), τι ζητάς.

Kostas Roussakis
    Συμμετέχων

Εχω τα 20 , ειναι στα +700 χλμ . Ειμαι γενικα ευχαριστημενος απλα θελω να δοκιμασω και κατι αλλο μηπως ειναι καλυτερο. Ας πουμε δοκιμασα τα ΚΑΥΑΝΟ24 και με κουραζαν . Ειμαι βαρυς 105 κιλα και δεν ξερω που ακριβως να κινηθω ; Και επισης κατι οικονομικο αυτη την περιοδο ,για προπονησεις και αγωνες.

Blackdog
    Συμμετέχων

Αρχικά τα Nimbus είναι για ουδέτερο πάτημα ενώ το kayano είναι το ίδιο απλά για Υπερπρηνισμό. Προσωπικά(παλιός κάτοχος του Nimbus 18) τα θεωρώ πολύ άκαμπτα κ βαριά παπούτσια. Αν κάνεις γενικά μεγάλα κ αργά τρεξίματα κ θες κάτι πολύ απορροφητικό κ αρκετά σταθερό θα σου πρότεινα τα glycerin της Brooks. Εγώ με αυτά αντικατεστησα τα Nimbus κ είδα τρομερή διαφορά. Πλέον βέβαια τα θεωρώ κ αυτά βαριά οπότε πολύ πρόσφατα(πριν 5μερες) πήρα τα ghost της ίδιας εταιρείας τα οποία για τα αργά κ μεγάλα μου τρεξίματα μοιάζουν ιδανικά. Άλλη μια εταιρεία που αξίζει να δεις είναι η saucony (πχ το triumph) αλλά όσες φορές τα έχω δοκιμάσει το upper του παπουτσιού με χαλάει κ δεν έχω περαιτέρω εμπειρία. Ελπίζω κάπως να σε βοήθησα.

Kostas Roussakis
    Συμμετέχων

Ειχα παρει τα Triumph, πριν τα nimbus , τα περπατησα μια μερα και την αλλη τα γυρισα στο καταστημα μιας και μου εβγαλαν εναν πονο στο μεσο της πατουσας! Γλυκοκιταζα τα Κιrvara9 αλλα εχουν χαμηλο drop , και με το βαρος μου θα παει ακομα χαμηλοτερα. Tα brooks δεν τα χω δει καν ,θα τα ψαξω εδω κατω μπας και τα βρω να τα δοκιμασω .Ετοιμαζομαι για τον μαραθωνια της Αθηνας αρα εχω πολλα μεγαλα κομματια και γρηγορες διαλλειματικες , το ιδανικο θα ηταν να βρω το ιδανικο παπουτσι και να το ξαναπαρω μεχρι το καλοκαιρι.Ευχαριστω για τις επιλογες που μου εδωσες ! Να σαι καλα !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 813 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.