Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 876 απαντήσεις, έχει 100 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Periklis 15 ώρες, 9 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 877 συνολικά)
  • Συντάκτης

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitrisbakolias Το upper δείχνει πιο light από πριν. Οπότε με δεδομένο ότι η σόλα είναι η ίδια, μήπως είναι και ελαφρύτερο.

@panosdimi Απλά έχει ελαφρύνει το upper, Δημήτρη. Λογικά θα είναι λίγο πιο ευρύχωρο, ιδίως στο μέσο.

geomaz
    Συμμετέχων

Θα ηθελα να δειτε κατι πραγματικα ενδιαφερον!

Η ιστοσελιδα runnersworld, ισχυριζεται οτι μετρανε οι ιδιοι το stack high δηλαδη το πραγματικο παχος-υψος σολας, αλλα και το drop των παπουτσιων που δοκιμαζουν.

Για αυτο και δινουν εντελως διαφορετικα νουμερα απο αυτα των εταιριων. Εχει ενδιαφερον το οτι σε αρκετες περιπτωσεις τα νουμερα δεν εχουν καμια σχεση με τα επισήμως δηλωμένα, οχι μονο στο παχος αλλα και στο drop!!!

Ενα απο αυτα που μου εκανε εντυπωση πχ, ειναι οτι τα nike zoom fly, ειναι πιο maximal και απο τα παραδοσιακα maximal!!! πχ skechers ride 7/ hoka elevon/clifton/evo mafate!!!! Μα ειναι δυνατον;;;!!

Ενδεικτικα αναφερω

Nike zoom flyknit Heel Height: 39.5 mm Forefoot Height: 29.8 mm

Heel-To-Toe-Drop: 9.6 mm

Skechers ride 7 Heel Height: 36.2 mm Forefoot Height: 28.2 mm

Heel-To-Toe-Drop: 8.0 mm

Hoka Elevon Heel Height: 37.8 mm Forefoot Height: 31.3 mm

Heel-To-Toe-Drop: 6.6 mm

Hoka Clifton 5 Heel Height: 39.0 mm Forefoot Height: 28.0 mm

Προσεξτε εδω χαχαχχ!! ενω η εταιρια δινει στα clifton drop 5mm, στο runnerworld ισχυριζονται οτι το πραγματικο ειναι μετρημενο στα 11!!!!!

HOKA Evo mafate Heel Height: 38 mm Forefoot Height: 32.1 mm Heel-To-Toe-Drop:5.9 mm

Ερωτηση-απορία προς Echetlos και οσους τα εχετουν δοκιμασει. Απο την προσωπικη αισθηση-εμπειρια σας, εσεις συμφωνειτε με αυτα τα δεδομενα; Πως σας φαινονται;

https://www.runnersworld.com/gear/a24172839/nike-zoom-fly-flyknit-review/

https://www.runnersworld.com/gear/a20783976/nike-zoom-fly-mens/

https://www.runnersworld.com/gear/a20788669/skechers-gorun-ride-7-mens/

https://www.runnersworld.com/gear/a23459565/hoka-one-one-evo-mafate-trail-shoe-review/

https://www.runnersworld.com/gear/a22059707/hoka-one-one-clifton-5-running-shoe-review/

https://www.runnersworld.com/gear/a20683216/hoka-one-one-elevon-shoe-review/

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Είναι αρκετά παλιό το θέμα μεταξύ των εργοστασιακών μετρήσεων και αυτών του RW.
    Η διαφορές προκύπτουν από το ότι οι εταιρείες μετρούν χωρίς τον εσωτερικό πάτο, ενώ το RW μαζί με αυτόν.
    Η λογική των εταιρειών βασίζεται στο ότι ο πάτος συμπιέζεται σχεδόν εντελώς υπό το βάρος του σώματος, από στάση κιόλας. Συν ότι το υλικό του δεν έχει τις ιδιότητες συμπίεσης-αποσυμπίεσης της σόλας και μετά από λίγο κάθεται, έτσι κι αλλιώς. Οπότε θεωρείται αμελητέο.
    Σημειωτέον, το Running Warehouse, το οποίο κι αυτό κάνει δικές του μετρήσεις, το πάει όπως κι οι εταιρείες.
    Βέβαια, δεν εξηγεί τα πάντα αυτό. Π.χ. η φτέρνα του Clifton δεν μπορεί να σηκώνεται 1cm, δεν είναι τόσο παχύς ο πάτος.

geomaz
    Συμμετέχων

Νικο, μηπως περα απο την εσωτερικο πατο παιζει κατι αλλο; Δηλαδη μηπως δεν ειναι τα νουμερα οπως τα δηλωνουν οι εταιριες;
    Πχ δεν μπορει η altra να μιλαει για 0 drop και καποια οπως τα torin 3 να εχουν αρνητικο -1 χιλ ,ενω καποια αλλα (-που ολα φερουν τους ιδιους εσωτερικους πατους γιατι εχω αρκετα παπουτσια της συγκεκριμενης εταιριας), απλως δεν ειναι 0, αλλα 3-4…μεχρι και 6 πχ τα νεα olympus. Kαι στο νεο hoka X carbon αρκετοι μιλουν οχι για 5αρι,αλλα για 8-10χιλ drop.
    Προσωπικα εχω αισθανθει οτι δεν εχουν το ιδιο drop,ολα τα altra πχ τα torin, με ταλαιπωρουν στον αχιλλειο, ενω τα olympus τα αισθανομαι μια χαρα ( συμφωνα με το RW ,αυτα τα δυο μοντελα εχουν μια διαφορα των 7 χιλ στο drop!!

Τι εχεις να σχολιασεις για το παχος σολας των nike, ειναι οντως τουλαχιστον ή ακομα και πιο παχια απο τα HOKA που εχεις φορεσει; clifton-vanquish κλπ

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Τι να σου πω Γιώργο, είναι αρκετά μπερδεμένο έτσι κι αλλιώς. Φαντασου να βάλουμε μέσα και τα discrepancies ή τους μαλακούς/σκληρούς αφρούς και πώς επηρεάζεται το στατικό/δυναμικό offset. Π.χ. το πολύ μαλακό Torin μπορεί όντως να έχει αρνητικό δυναμικό drop σε σχέση με το πιο σφιχτό Olympus ή Duo.

Προσωπικά, δεν πολυασχολούμαι πλέον με το drop, δεν βρίσκω και τον λόγο να το κάνω.

Echetlos
    Συντονιστής

Ποτέ δεν είχα τα Adios στην πρώτη γραμμή των επιλογών μου, μάλλον λόγω βάρους.
    Τους ξαναέδωσα μια ευκαιρία (V3) και τελικά τα πάμε πολύ καλά τελευταία.
    Ιδιαίτερα smooth για τα ύψη του και τέλειο κούμπωμα στο πόδι, αποκλείοντας βέβαια τα φαρδύτερα πέλματα.

Γιάννης Μπ.
    Συμμετέχων

Ποτέ δεν είχα τα Adios στην πρώτη γραμμή των επιλογών μου, μάλλον λόγω βάρους.
    Τους ξαναέδωσα μια ευκαιρία (V3) και τελικά τα πάμε πολύ καλά τελευταία.

@echetlos.. Sorry για το off topic, αλλά για αυτό δεν σε γνώρισα χθες.. φόραγες τα Adios.. δεν φόραγες και το ροζάκι.. 🙂 🙂 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

@johnb Χαχαχα…μόνο τα μαλλιά μου έλειπαν για το τέλειο καμουφλάζ!
    Ήσουν Αγ. Κοσμά;

Γιάννης Μπ.
    Συμμετέχων

ναι, ήρθα κατά τις 20:00 γιατί ήταν κλειστό το δικό μας λόγο της «αργίας».

Echetlos
    Συντονιστής

Κρίμα που δεν τα ‘παμε.

Echetlos
    Συντονιστής

Zoom Fly 3

64706631_10158515794039112_8842475469254164480_n

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

@echetlos
    Νίκο, μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με παπούτσια που είναι φτιαγμένα για υπο-ή υπερπρηνισμό. Δεν είχα δώσει ποτέ ιδιαίτερη σημασία σε αυτό και κάποια στιγμή πήρα τα kayano. μετά μου είπαν ότι τα συγκεκριμένα παπούτσια είναι για υποπρηνισμό, ενώ θα έπρεπε να πάρω τα nimbus μιας και πατάω ελαφρός με την έξω πλευρά. Πόσο «ζημιά» θα μπορούσαν να σου κάνουν, όταν δεν τρέχεις και πάρα πολύ σε αυτά.

stratus
    Συμμετέχων

@skull Επειδή και εγώ την έχω πατήσει σαν και εσένα δεν έπαθα τίποτα αλλά αυξήθηκε τα πάτημα στην έξω πλευρά με αποτέλεσμα το μέσα μέρος του παπουτσιού να χτυπάει τον απέναντι αστράγαλο!!

Echetlos
    Συντονιστής

@skull Όχι Γιώργο, τίποτα δεν θα πάθεις.
    Θεωρητικά, ένας με ουδέτερο πάτημα δεν θα «πέσει» επάνω στον σκληρό αφρό, οπότε δεν θα τον αντιληφθεί και τόσο πολύ.
    Απλά θα τρέχεις με ένα παπούτσι βαρύ, άκαμπτο, ογκώδες και με διαφορετική αίσθηση κάτω από την καμάρα.
    Πιθανώς κι αυτό που λέει κι ο Χρήστος, να σου σπρώχνει δηλαδή το πόδι προς τα έξω, μιας και σε κάποια stability μοντέλα ο πάτος είναι πιο ψηλά στην εσωτερική πλευρά.

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

@stratus @echetlos
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Αυτό ήλπιζα να ακούσω, αλλιώς κρίμα τα λεφτουδάκια που ξόδεψα..:-)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 877 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.