Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 676 έως 690 (από 1,470 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Izz
    Συμμετέχων

OK σε ευχαριστώ

Echetlos
    Συντονιστής

Nike Zoom Fly 3

20190806_180955

geomaz
    Συμμετέχων

Νικο κοιτωντας τα χαρακτηριστικα των Reebok Forever Floatride Energy και Adidas Adizero Boston 7 στα δικα μου ματια φαινονται μοντελα με αρκετα κοντινα χαρακτηριστικα.
    Εχω παρει τα reebok και τα εχω τρεξει σε καποια tembo μεχρι 4 20 χλμ και μου φαινονται μια χαρα.
    Προερχομενα απο την ιδια »μαμα» (η adidas εχει την reebok, αν δεν κανω λαθος) και επειδη καποιοι φιλοι σκεφτονται για τα boston, τα οποια ειναι αρκετα πιο ακριβα (ειδικα στην τελικη τιμη εκπτωσης), θα ηθελα να σε ρωτησω ποια η ουσιαστικη διαφορα, (εαν υπαρχει μεταξυ των δυο μοντελων) κατα την γνωμη σου, αφου εσυ εχεις εμπειρια και απο τα δυο μοντελα παπουτσιων.
    Μηπως ειναι τζαμπα τα -διπλασια-λεφτα για τα boston;

Αρκετοι reviewers αναφερουν οτι η ρυθμιση του συγκεκριμενου tpu στα reebok ειναι καλυτερη απο οτι στα adidas ακομα και απο το everun της saucony…

Παρεπιπτοντως μου εκανε εντυπωση που στο solerview ανακυρηξαν τα reebok παπουτσι της χρονιας 2019, ασε δε που δεν υπαρχει ιστοσελιδα/reviewer που να μην τα αναφερουν ως απο πολυ καλη εως εξαιρετικη επιλογη.
    Kαι ολα αυτα σε ενα παπουτσι των 50 ευρω τωρα στις εκπτωσεις.Εχω την εντυπωση οτι τελικα σε αυτην την τιμη, μαλλον ειναι κριμα να λειπει αυτο το παπουτσι απο την »γκαρνταρομπα» του καθε δρομεα ..

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Προσωπικά, προτιμώ το Forever από το Boston, σαν ελαφρύ προπονητικό. Σαν αγωνιστικό όμως, νομίζω πως θα διάλεγα το Adidas, κυρίως λόγω εφαρμογής και καλύτερου responsiveness μπροστά. Ιδίως στον στίβο, δίνει περισσότερη πληροφορία. Είναι και θέμα γούστου, βέβαια. Γενικότερα πάντως, το Reebok είναι πιο ξεκούραστο.

Όντως, ο Floatride Energy είναι ακριβώς στη μέση μεταξύ Boost και Everun, χωρίς μάλιστα το έξτρα βάρος και των δύο.
    Δεν ξέρω αν η Reebok ακολούθησε στοχευμένα μία τόσο χαμηλή τιμολόγηση, ώστε να μπει πιο εύκολα στην δρομική αγορά. Αυτό θα φανεί στα επόμενα μοντέλα της. Όπως και να ‘χει όμως, το παπούτσι είναι πραγματική ευκαιρία.

Vanzel
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας!Σαν προπονητικό παπούτσι στην πορεία μου προς τον ΑΜΑ έχω καταλήξει, αφού διάβασα όλες τις αξιολογήσεις από τον Echetlos (εξαιρετικές),να είμαι μεταξύ των Nike pegasus turbo και Reebok floatride run fast.Ποιο από τα 2 προτείνετε;Τώρα τρέχω με τα Nike zoom fly και είμαι αρκετά ευχαριστημένος,αλλά έχουν ήδη πάνω από 700χλμ.Το πάτημα μου θα έλεγα είναι περισσότερο φτέρνα-κέντρο.Τα περισσότερα χλμ είναι άσφαλτο πλην διαλειμματικών που είναι στο γήπεδο.Φυσικά αν άντεχα οικονομικά θα διάλεγα το nike 4%,αλλά το αφήνω με ερωτηματικό για τον αγώνα.

Aris 910XT
    Συμμετέχων

Καλησπέρα Echetlos, έχεις κάποια άποψη σχετικά με το Brooks Revel 2.
    Σε σχέση με τα Nike σε ποιο μοντέλο είναι πιο κοντά;
    Ευχαριστώ πολύ

Echetlos
    Συντονιστής

@vanzel Σίγουρα το Turbo θα σηκώσει πολύ πιο εύκολα το βάρος της προετοιμασίας σου. Πολύ ανθεκτικό, ελαφρύ και τόσο φρέσκα πόδια που δεν θα το πιστεύεις. Και δεν είναι κι αργό…
    Πολύ πιο “ειδικό” παπούτσι το Run Fast.

Echetlos
    Συντονιστής

@aris910xt Το έχω τρέξει, το έχω φωτογραφήσει κιόλας αλλά έπεσε σε μια περίοδο μεγάλης βαρεμάρας και τελικά δεν ανέβηκε ποτέ. 🙂
    Πολύ τίμιο μοντέλο, θυμίζει πολύ το Launch. Semi-soft πάτημα, άνετο upper και πολύ καλή τιμή.
    Ούτε ενθουσιάζει αλλά ούτε κι απογοητεύει.

20190627_091146

Vanzel
    Συμμετέχων

@Echetlos Eυχαριστώ!Υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ του turbo1 και 2 ή όχι;

Aris 910XT
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Το βρίσκω 50 euro στο start fitness.

Echetlos
    Συντονιστής

@vanzel Η σόλα παραμένει ίδια, μόνο το upper αλλάζει.
    Κάποιοι δεν ήταν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι με αυτό του V1 (ρηχό toe box σε κάποια χρώματα), αν κι εγώ το βρίσκω μια χαρά.
    Στο νέο μοντέλο είναι αρκετά διαφορετικό και στα χαρτιά μοιάζει καλύτερο αλλά και πάλι, η εφαρμογή είναι πολύ υποκειμενικό θέμα.

@aris910xt Στα ίδια λεφτά παίρνεις το Reebok Forever, το οποίο είναι μακράν καλύτερο.

Echetlos
    Συντονιστής

Οι σχεδιαστές της Saucony, ενώ προσπαθούν να φτιάξουν το δικό τους carbon plate μοντέλο:

IMG_2138-1080x810

mashine
    Συμμετέχων

Ενώ υπάρχει η μανία του maxi έπεσε στα χέρια μου τυχαία μπορώ να πω κάτι από τα παλιά χρόνια του “minimal” . Ο λόγος για το Newton Distance 3 (με τα 5 lugs) .Το βρήκα παρατημένο σε ένα στοκ μαγαζί πράγμα απίθανο γιατί η εταιρεία αυτή νομίζω δεν είχε ποτέ κυκλοφορήσει στην Ελλάδα τα μοντέλα της. Το συγκρεκριμένο ήταν και εξακολουθεί να είναι η ναυαρχίδα της στην όγδοη έκδοση του. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι κάτι άλλο πλησιάζοντας σιγουρεύτηκα . Τα νούμερα σπασμένα και μικρά μόνο.Πιάνω ένα στα χέρια μου , 27cm γράφει η ετικέτα. Ας το δοκιμάσω λέω τι έχω να χάσω.Το φοράω και κάθετε γάντι.Κατευθείαν ταμείο χωρίς δεύτερη σκέψη , χωρίς καν να χρειάζομαι ένα ακόμη ζευγάρι χωρίς καν να μου εφαρμόζει όπως θα ήθελα.Τιμή 15 ευρώ.WtF!!! Η ναυαρχίδα των 150++ $ χωρίς το μηδενικό!Σήμερα βρήκα την ευκαιρία και τα δοκίμασα σε ένα ελεύθερο. Αρκετό ψωμί στην σόλα που αυξάνεται απότομα στην περιοχή των μεταταρσίων και κάνει ένα σκαλοπατάκι που αν υποτίθεται προσγείωνεσαι εκεί σε οδηγεί στον γκρεμό μπροστά αναγκαζοντας το πόδι να έρθει πιο γρήγορα μπροστά.Μάλιστα.Οντως σε οδηγεί στον γκρεμό αλλά είναι εντελώς αστεία η ιδέα και σίγουρα απαγορευτική για να τρέξεις πραγματικά γρήγορα.Για έναν μέσο δρομέα σίγουρα θα του αυξήσει το cadence και ενδεχομένως να του ξυρίσει 4-5″/χλμ στο 10αρι.Κατά τα άλλα ένα άνετο παπουτσάκι – ελαφρύ 215γρ -για να γράφεις μερικά χλμ στο 4-410 στην προνομιακή τιμή των 15ευρώ! Μα είμαστε σοβαροί;

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

Έχω μια απορία γενικά για τα παπούτσια: όταν τα reviews λένε ότι το τάδε μοντέλο είναι για προπονήσεις 20-25 χλμ τι εννοούν; ότι από εκεί και ύστερα σε κουράζει, δεν σε υποστηρίζει, καταρρέει η σόλα; όποιος γνωρίζει, ας μου πει….

Echetlos
    Συντονιστής

@skull Γιώργο, τα reviews λαμβάνουν υπ’ όψιν, ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να κάνουν, τον μέσο δρομέα και τις προτιμήσεις του. Κάποιες υποθετικές σταθερές, ώστε να αντιλαμβάνονται όλοι για τι πράγμα μιλάμε. Γι’ αυτό άλλωστε έχουν “οριστεί” και οι αντιστοιχες κατηγορίες, ασχέτως που πλέον υπάρχουν πολλά μοντέλα που κάνουν για αρκετές χρήσεις.

Αν π.χ. ο reviewer χρησιμοποιεί το Adios ως προπονητικό, είτε γιατί του αρέσει, είτε γιατί είναι πολύ ικανός, είτε γιατί έτσι έχει συνηθίσει και ως τέτοιο το αξιολογήσει, στο τέλος ο αναγνώστης θα παραπλανηθεί.

Όταν λοιπόν διαβάσεις ότι ένα παπούτσι είναι κατάλληλο για 20-25χλμ, στο μυαλό μου αυτό θα σήμαινε πως κάνει για μεγάλες προπονήσεις. Λογικά και για παραπάνω χλμ. Αν σου πει ότι είναι για μέχρι 15-20 χλμ, πιθανώς θα εννοεί ότι το cushioning δεν θα μπορεί να υποστηρίξει τα πόδια του δρομέα όταν αρχίσει να επέρχεται η κόπωση και το “κοπάνημα” θα γίνεται όλο και πιο αισθητό.
    Βέβαια, εδώ υπάρχουν κάμποσοι αστερίσκοι. Για παράδειγμα, μόνο το cushioning παίζει ρόλο στα πολλά χλμ; Δεν μετράει το βάρος του παπουτσιού και το πόσο εύκολα θα σηκώνεται και θα βοηθάει τα κουρασμένα πόδια;
    Δεν μετράει το πόσο σταθερό είναι για να μπορεί να υποστηρίξει τις αρθρώσεις;
    Για τι είδους αφρό μιλάμε; Τα παλαιότερα υλικά χάνουν την ικανότητα αποσυμπίεσης όσο περνάει η ώρα, ενώ οι νέοι super foams διατηρούν τις ιδιότητές τους ακόμη και μετά από πολλή ώρα.
    Βάλε σε αυτά και τον παράγοντα “εφαρμογή” και την άνεση που απαιτείται όταν το πόδι θα αρχίσει να πρήζεται.

Η αλήθεια είναι πως τελευταία βλέπουμε υλικά που δίνουν πολύ πιο ευρεία χρήση στο παπούτσι, σε σχέση με την παλιά κατηγοριοποίηση. Π.χ. θεωρώ ότι το Razor 3, όσο εύκολα μπαίνει στον στίβο τόσο εύκολα στέκεται και στην αφετηρία μαραθωνίου. Και όχι απαραίτητα σε δρομέα του 2:50. Εν τούτοις, αν αυτό το αναφέρεις σε ένα review χωρίς επεξήγηση, το πιθανότερο είναι πως θα μπερδέψεις τον δρομέα που κάνει LR με Hoka ή Ultra R2.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 676 έως 690 (από 1,470 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.