Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 767 απαντήσεις, έχει 90 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Yiannis 1 μέρα, 21 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 768 συνολικά)
  • Συντάκτης

big-blue
    Δρομέας

Όμορφα είναι. Αυτό το πλεκτό μου φαίνεται δύσκολο να αναπνέει με την τόση υγρασία. Προχτές με το go run 6, κολύμπαγα, ενώ ο φίλος δίπλα, με το Boston 7, ήταν μια χαρά.
    Πάλι fresh foam, καμιά αλλαγή;
    Επίσης δεν είδα βάρος.
    Θα οδηγήσει στο <03:10, τι λες;

Echetlos
    Συντονιστής

@big-blue Δεν είναι όπως το πλεχτό της Skechers, Ηλία. Αφήνει αρκετό αέρα η εφαρμογή, δεν είναι κολλητό στο πόδι. Και η ύφανση είναι πιο ανοιχτή απ’ όσο δείχνει. Δεν έχει πρόβλημα διαπνοής.
    Η σόλα παραμένει η ίδια. Χωρίς όμως το λάστιχο από κάτω, είναι πολύ διαφορετικός από τον FF που ήξερες.
    Βάρος 212/207gr, V1/V2.

Ναι ρε συ, αφού είσαι θηρίο… <3:10

https://www.flickr.com/photos/140798332@N04/48646099307/in/dateposted-public/

Echetlos
    Συντονιστής

Έρχονται τα reviews…

201907-NB-Fuelcell-1(1)

cranfield
    Δρομέας

Καλημέρα σας,

Βρήκα τα παρακάτω side και έχουν αρκετά καλές τιμές – ειδικά στο turbo που κοίταγα – γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο?
    https://top4running.com/brand/nike?type=2&gender=1

Γιάννης

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@cranfield δέν έχω αγοράσει ποτέ, αλλά φαίνεται αξιόπιστο, αφού έχει τηλ, δέχεται paypal, και έχει και αυτόν

Παράξενο πάντως που το Turbo 2 το έχει 126€ και το Turbo 1: 180€ !!!

roukounas
    Δρομέας

To rebel είναι αυτό Νίκο; Το 5280 φαίνεται πάρα πολύ ωραίο σχεδιαστικά αλλά δεν είναι για τους θνητούς από ότι διαβάζω.

Echetlos
    Συντονιστής

@roukounas Rebel και Propel, Ηλία.
    Ναι, το 5280 σχεδιάστηκε για αγώνα μιλίου.

Echetlos
    Συντονιστής

@panosgr Και πολύ καλά έκανες!
    Περιμένουμε τα σχόλιά σου την Πέμπτη (λογικά), κάτω από το άρθρο.

Αφου μιλησα με τον ειδικό του φόρουμ και τον έπρηξα λιγο, η αποφαση πάρθηκε.
    Aυριο απόγευμα εχει δοκιμή τα NB Rebel …για να δουμε

manolee
    Δρομέας

Είπα να δώσω μια ευκαιρία σε Hoka , αλλά μεγάλη απογοήτευση για μένα το Rincon…
    Διάβασα και άκουσα πολλά, είπα να δοκιμάσω το παπούτσι της χρονιάς όπως το έλεγαν, αλλά τελικά πολύ μέτριο, τουλάχιστον για μένα
    Ελαφρύ και cushioned όπως έλεγαν είναι αλλά τίποτα περισσότερο

Kalogeridis
    Δρομέας

Σε λίγες μέρες ξεκινάει η προετοιμασία για την άνοιξη και με βρίσκει με δύο μισή ζευγάρια . Τα Pegasus 35, τα pureflow, και τα glide 8. Τα τελευταία μου δίνουν την τελευταία ρανίδα του αίματος τους. Τα nike τα χρεώνω για τη ζημιά στα νύχια των μεγάλων δαχτύλων. Τα brooks έχουν ακόμα πιο στενό toe box. Συνεπώς πρέπει να εξοπλιστω προσεχώς με βασικό προπονητικό combo παπούτσι που να σηκώνει ως και μαραθώνιο. Πιθανότατα να αγοραστεί εις διπλούν για να έχω ένα φρέσκο για τον αγώνα. Έχω αρκετά ογκώδη μεταταρσια και δε μπαίνω ευχάριστα σε όλα τα παπούτσια. Το ευχάριστο toe box θα εκτιμηθεί δεόντως! Προτάσεις?

Echetlos
    Συντονιστής

@kostasver Καλημέρα, Κωστή.
    Προσωπικά προτιμώ το Ghost, κυρίως λόγω μικρότερου όγκου και πιο μαζεμένης εφαρμογής.
    Κάντιλακ είναι κι αυτό, απλά λιγότερα κυβικά. Το drop μην σε προβληματίζει, δεν θα καταλάβεις την διαφορά.

Νικο θελω τα φωτα σου για την επιλογή ενός Trainer για να κανω τα ελευθερα-ρεκοβερατα.
    Εχοντας δοκιμασει Asics Cumulus/Nimbus,NB Fresh Foam 1080 ειπα να δοκιμασω τα Brooks.
    Ειμαι μεταξυ σε Καντιλακ (glycerin) και Ghost!
    Βεβαια το 12αρι Ντροπ του Γκοστ με χαλαει λιγο μιας και είμαι στο 10αρι.
    Εχεις κανει πολύ ωραιες παρουσιασεις και στα 2 παπούτσια και αν στην αρχη ημουν δαγκωτος για Glykerin με εβαλες σε σκεψεις.
    Δεν το θελω για πολα χλμ/εβδ,κοντα στα 20-30.
    Ευχαριστω για τον χρονο σου!

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Και για μαραθώνιο; Τα Vomero δεν…τα Clifton μαλακά αλλά ο εσωτερικός πάτος χαλιά για τα δικά μου πόδια

Echetlos
    Συντονιστής

@kostas_roussakis Τι πρόβλημα έχεις με τον εσωτερικό πάτο των Clifton, Κώστα;

Izz
    Δρομέας

Τη Κυριακή στον ημι στα ίχνη της ιεράς οδού έτρεξα για πρώτη φορά για να δω πως θα είναι και αν θα μου ταιριάξουν για τον κλασικό τα νέα μου vaporfly next. Μπορώ να πω ότι ενθουσιαστικα είναι καταπληκτικό παπούτσι και δεν είμαι κανένας γρήγορος. Μετά το turbo και τα fly flyknit αυτά είναι τα 3α nike στη σειρά που παίρνω είναι μαλακό όσο πρέπει με αρκετή αναπήδηση και πανάλαφρο. Επίσης χωρίς να έχω κάνει καμία φοβερή προετοιμασία κατέβασα τον χρόνο μου σε ημιμαραθώνιο κατά 4 λεπτά στο 1:55 αυτά μέχρι τώρα να δούμε και τι αντοχή θα έχει αν και δεν σκοπεύω να τα φοράω σε προπόνηση παρά μόνο σε αγώνες..

Kostas Roussakis
    Δρομέας

@echetlos Μετα απο καμποσα χιλιομετρα 20+ η πατουσα περνει φωτια και απο πιο νωρις ειδικα στο δεξι ποδι στην εξωτερικη πλευρα εβγαλα 2 φουσκαλες . οΚ πρωτη μου φορα προετοιμασια για μαραθωνιο . Αλλα δεν μου αφησαν και τις καλυτεροτερες εντυπωσεις .Ειμαι στα 400+ χιλιομετρα , και η σολα εχει κατεβει αρκετα . Λογω του βαρους μου δεν νομιζουν να αντεξουν αλλους 2 μηνες προετοιμασια και να μου βγαλουν και τον αγωνα απροβληματιστα . Οποτε ψαχνομαι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 768 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.