Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Τοποθέτηση ετικέτας: , , , , ,

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,092 συνολικά)
  • Συντάκτης
    aroulio
    Συμμετέχων

@Periklis

όπως το είπες adidas.gr στα 70€ κι επιπλέον εκπτωτικό κουπόνι 20% από το lagonika.gr.

Το μειονέκτημα που τους έχω βρει μέχρι στιγμής είναι ότι οι ρίγες δεν είναι ραμένες, αλλά μάλλον κολλημένες και ξεκολάνε.

Periklis
    Συμμετέχων

@aroulio, το φαντάστηκα γιατί τις ειχα δει τις προσφορές και επισης επισκέπτομαι συχνά το lagonika.gr και το ειδα και το 20%.

Σου ξεκόλλησαν; ; ; ( ! ! ! ) κιόλας; Η θες να πεις οτι
    μοιαζουν πως θα ξεκολήσουν”;

Από πλεονεκτηματα; Εντυπωσεις;

aroulio
    Συμμετέχων

@Periklis

μέσα Οκτωβρίου είχα πάρει κι άλλο ένα που έχει 450km και οι ρίγρς στο δεξί έχουν ξεκολλήσει ελαφρά στο τελείωμα τους.
    Στο review του 7 μάλιστα ανέφερα:

Παρελήφθει σήμερα μετά από μπέρδεμα 20 ημερών (!) το 8άρι. Μόλις 82€ προ μεταφορικών σε προσφορά από το sportsshoes. Στα 250gr το UK10 (44 +2/3) έναντι 257 του v7. Πανέμορφο το πορτοκαλί και πολύ καλύτερο εμφανισιακά συγκριτικά με το v5 και το v7. Οι ρίγες που έχουν μετατοπισθεί στο μπροστινό μέρος, σου δημιουργούν μια φαντασίωση μεταξύ αγωνιστικού forefoot και spike. Στο πρώτο τρεξιματάκι μου φάνηκε αρκετά πιο άνετο κι ευρύχωρο -ειδικά μπροστά- σε σχέση με τους προκατόχους του. Άνετο επίσης και stretchy το πάνω μπροστά μέρος. Τέλος, ευτυχώς κόντυναν στα όρια του φυσιολογικού τα κορδόνια (τα οποία μπορεί να είναι και μικρά αν χρησιμοποιείται η επιπλέον τρύπα).
    Τεράστια διαφορά στην άνεση στο πάτημα και στο bounce που αισθανόμουν σε σχέση με το 7άρι που κακώς το έφτασα στ 1400+ km.

Επίσης να τονίσω ότι συμφωνώ με αυτούς που ανέφεραν ότι θέλει το στρώσιμό του. Εγώ τα πρωτοφόρεσα κι έκανα ένα γρήγορο και “χοροπηδηχτό” -λόγω του bounce 10άρι, με αποτέλεσμα να μου βγει κατευθείαν τραυματισμός που με πέταξε έξω από τον αγώνα της χρονιάς. Επίσης, σε συνδυασμό με 2 βροχούλες που έχουν φάει, μπορώ να πω ότι λερώνουν πολύ περισσότερο από τα v5 και τα v7 που είχα.

nightmare
    Συμμετέχων

@echetlos
    ευχαριστω.
    οντως, τα Boston κρυβουν το βαρος τους πολυ καλα.
    επισης, τα 1400 τα νιωθω πιο σκληρα στο πανω μερος, μπορει και αυτο να παιζει καποιο ρολο.
    δεν νομιζω οτι παταω ιδιαιτερα πισω εκτος απο οταν εχει επελθει καποια κουραση.
    αλλωστε, παρα τα πολυ λιγα km εχουν φθορα μπροστα στη “μυτη”.
    δυστυχως ομως δεν εχω πραγματοποιησει ακομα βιντεοσκοπηση για να αναλυσω το τρεξιμο μου.

@periklis τα Boston τα εχω τρεξει μεχρι 10km(αγωνα) και δεν με ενοχλησαν καθολου, αντιθετως τα ενιωθα πολυ καλυτερα, και μαλλον κ πιο ξεκουραστα, απο τα pegasus 35.

Echetlos
    Συντονιστής

@nightmare Εγώ θα επέλεγα Razor 3 πάντως!

nightmare
    Συμμετέχων

@Echetlos αν θυμασαι μου ειχες πει οτι δεν θα συνιστουσες το razor για ρυθμους απο 3:40 και κατω. 😉

Echetlos
    Συντονιστής

A ναι, τώρα θυμήθηκα ότι είσαι γρήγορος… Σωστά λοιπόν! 🙂
    Αν και για 10Κ αγώνα, θα επέλεγα το Skechers. Όχι όμως για κομμάτια.

αν θυμασαι μου ειχες πει οτι δεν θα συνιστουσες το razor για ρυθμους απο 3:40 και κατω.

nightmare
    Συμμετέχων

@Echetlos ε, οχι και γρηγορος..προσπαθω! σε ευχαριστω πολυ παντως για τα καλα σου λογια! 🙂
    για 5Κ προετοιμαζομαι, ο αγωνας 10Κ προεκυψε σαν προετοιμασια.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 month πριν από nightmare.
    Echetlos
    Συντονιστής

Για πόσο πας;

nightmare
    Συμμετέχων

@Echeltos απο 19min και κατω, αν ειμαστε καλα κ δεν εχουμε τιποτα απροοπτα
    (π.χ. εκει που ειχα μπει σε εναν καλο δρομο με τις προπονησεις, αρχες Δεκεμβρη επαθα θλαση στον μηριαιο ενω επαιζα με τον σκυλο, και ετσι ο Δεκεμβρης ηταν off).
    η προπονηση ειναι για αρκετα πιο κατω αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις…καταλαβαινεις!

ps. sorry, συνεχεια ξεχναω να συστηθω, Γιώργος.

Echetlos
    Συντονιστής

5άρι είναι, Γιώργο, μπορείς να παίξεις στο όριο κι ό,τι πάρεις. Μην φυλαχτείς, θέλω να πω.

η προπονηση ειναι για αρκετα πιο κατω αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις…καταλαβαινεις!

nightmare
    Συμμετέχων

@Echetlos Νικο, εννοειται στο οριο. Δυστυχως δεν ειναι στο στυλ μου να κρατιεμαι, και λεω δυστυχως γιατι δεν το κανω ουτε στις προπονησεις τις περισσοτερες φορες με οτι συνεπαγεται αυτο.

το καλοκαιρι ξαναξεκινησα τρεξιμο, σχετικα δειλα, μετα απο σχεδον 20χρονια πληρης αποχης (εκανα στιβο στα 14 με 16) ειδικα απο το τρεξιμο και γενικα απο τον αθλητισμο, καμια 10αρια βολτες με το ποδηλατο στο βουνο (καποιες χρονιες) και λιγα βαρη στο σπιτι οταν με επιανε (μια φορα το χρονο) δεν σε κρατανε σε φορμα. Συν οτι δυστυχως δεν εχω κοψει το καπνισμα (ναι ντρεπομαι που το λεω, αληθεια!).

Echetlos
    Συντονιστής

@nightmare Προφανώς έχει γερή μνήμη το σώμα σου! <19' μέσα σε λίγους μήνες, δεν είναι και μικρό πράγμα, Γιώργο.
    (για να σου μειώσω λίγο τη ντροπή... 3 πακέτα καπνίζω...)

Echetlos
    Συντονιστής

@aroulio Εγώ γιατί βρίσκω το upper λιγότερο stretchy κι από μποτάκια Timberland..?!?!?!? 😛

Άνετο επίσης και stretchy το πάνω μπροστά μέρος.

aroulio
    Συμμετέχων

Λες από τα μεγάλα τρεξιματα να έχει αλλοιωθεί η αντίληψη των ποδιών μου για τα παπούτσια? Φαντάσου ότι με το v7 έχω τρέξει 75k.

ΥΓ άντε μας γίνατε όλοι ειδικοί στα παπούτσια….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,092 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.