Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,460 συνολικά)
  • Συντάκτης
    harris_vak
    Συμμετέχων

Τι παπούτσι προτείνετε με καλή απορρόφηση κραδασμών για προπονητικό; η γνώμη σας για vomero 14; άλλη επιλογή; ευχαριστώ

Echetlos
    Συντονιστής

@zeelias Είναι αμέτρητα τα μοντέλα με αρκετό cushioning. Τουλάχιστον πες μας με τι τρέχεις τώρα, τι σ’ αρέσει και τι όχι.
    Για το Vomero 14 υπάρχει review.

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

Σήμερα έχοντας ένα 10αρι τέμπο και βαριά τα πόδια είπα να βάλω τα turbo 2 και όχι αγωνιαρικα. Το παρεξήγησα το παπούτσι. Πέραν του ότι σε ρυθμούς 3:45 με τελείωμα 3:40 δεν προβλημάτισε πουθενά άφησε και τα πόδια όπως τα βρήκε. Μπράβο!!

harris_vak
    Συμμετέχων

@Echetlos είναι για φίλη μου,η οποία είναι πολύ καλή δρομέας μαραθωνίου. Τρέχει με Nike Pegasus Turbo και προπονητικά χρησιμοποιεί και τα Nike Fly 3. Μιας και έχει κάποια θεματακια με τα πόδια,λόγω καταπόνησης σκέφτεται κάτι με καλύτερη απορρόφηση κραδασμών για τις καθημερινές προπονησεις, γι αυτό ρώτησα για το vomero 14. Άλλη επιλογή τι προτείνεις;

Echetlos
    Συντονιστής

@zeelias Τι αν σου πω…
    Και τα δύο που μου αναφέρεις είναι πολύ απορροφητικά και μαλακά μοντέλα. Με δεδομένο αυτό, τα V14 λογικά θα τα βρει έως και σκληρά.
    Από εκεί και πέρα, ας δει το Clifton 6 ή το Max Road 4.

@chousidisieremias Κάποτε… όταν πήγαινα πιο γρήγορα, είχα κάνει 200άρια στο 32″ με τα Turbo 1. Ok, δεν θα τα ξαναεπέλεγα αλλά μια χαρά πατούσαν τα έρμα και μ’ άφησαν και ξεκούραστα τα πόδια. Κι ήμουν και 90 κιλά τότε.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από Echetlos.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από Echetlos.
    Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

@echetlos
    Νικόλα τι μυικό έχεις ρε σύ;;; 32’’ και 90κιλα;;; Εγώ τώρα τα πάω εκεί με τα 68 μου και χαίρομαι.
    😞😞

Echetlos
    Συντονιστής

@chousidisieremias Όχι μωρέ, σιγά… Απλά ήταν τότε που δούλευα για αρκετούς μήνες σχεδόν αποκλειστικά μέγιστη πρόσληψη, π.χ. σα να προπονιόμουν για 1500m. Από αερόβιο όμως, ή και ανοχή στο γαλακτικό, κυριολεκτικά μηδέν.
    Φαντάσου έκανα 150άρια στο 22″-23″ και τις Κυριακές 8άρι ελεύθερο με το ζόρι στο 5:30!

pseiras
    Συμμετέχων

Μεγάλο ενδιαφέρον έχει και η καινούργια σειρα της saucony με τα τρια μοντελα endorphin (pro/speed/shift) και pebax αφρο (pegasus/next στα nike).
    Tα pro ερχονται σε λιγες εβδομαδες , τα υπολοιπα αργουν λιγο.
    E φανταστικέ μας Νικο? 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

@antonis2013 Μαζί με το Alpha Fly λανσάρεται φέτος και το Air Zoom Tempo Next%, όπως και η FlyEase έκδοσή του.
    Θα είναι το προπονητικό “συμπλήρωμα” του AF, με συνδυασμό ZoomX και React στην φτέρνα, ενώ η πλάκα δεν θα είναι από ανθρακονήματα αλλά συνθετικό υλικό. Απ’ ό,τι λέγεται, αντικαθιστά τα Zoom Fly και Turbo.

NIKE-AIR-ZOOM-TEMPO-NEXT-PERCENT_hd_1600

Τι εννοείς όταν λες ότι αφαιρείται από την γκάμα της Nike?

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από Echetlos.
    roukounas
    Συμμετέχων

Πωπω ασχημια, σιγουρα δεν ειναι για μπασκετ?

Echetlos
    Συντονιστής

Χαχαχα…

eki
    Συμμετέχων

και εμεις περιμεναμε το turbo 3 …

pseiras
    Συμμετέχων

Ψαχνω ενα ζευγαρι παπουτσια που να με πανε με ανεση και απορροφητικοτητα μετα το δυωρο.
    Βασικα απο το 20ο μεχρι το 30 των long της κυριακης (ξερω δεν ειναι καλη εποχη να γραφω τετοια)
    Εχω τα turbo 2 αλλα μετα το δυωρο , το πατημα με το μπροστινο μερος το νιωθω σαν σανιδα και με κουραζει.
    Το πισω εξακολουθει να ειναι μαλακο και ξεκουραστο , ειδικα σε σχεση με κατι ghost που εχω που γινονται φλατ μπρος πισω και αρκετα νωριτερα. (στα ghost με κουραζουν και τα μετρημενα 315 γραμμαρια τους μετα το δυωρο)
    Ο EVA αφρος ηξερα οτι μετα απο ωρα χανει τις ιδιοτητες του αλλα καταληγω οτι και ο zoom x μαλλον θελει μεγαλυτερα υψη σολας για να διατηρησει την προστασια του.
    Ελεγα στην αρχη οτι φταινε τα ποδια μου (νεοπας δρομεας) αλλα απο την αλλη ειναι πλεον επιβεβαιωμενο μετα απο συνεχομενες Κυριακες και το νιωθω και ξεκαθαρα οτι εχει χαθει η οποια επαναφορα του αφρου σε εκεινο το σημειο.
    Διαβαζοντας και εδω και βλεποντας πολλα ριβιους στο νετ , μονο τα Hoka Clifton συνδιαζουν αρκετη προστασια μπροστα λογω υψους και rocker σχεδιασης σε εκεινο το σημειο και σχετικα ανεκτο βαρος. Παλι μιλαμε ομως για EVA αφρο με τις γνωστες του ιδιαιτεροτητες.

Να τους δωσω μια ευκαιρια ή να περιμενω την καινουργια σειρα air zoom της Nike οπου μπροστα περα απο τον γνωστο αφρο έχει και τα air pods ? (αλλα και τα διπλα λεφτα λογικα)
    Υπαρχει καποιο αλλο παπουτσι που να συμπεριφερεται το ιδιο ασχετως χρονικης διαρκειας προπονησης?

Σορρυ για το κατεβατό.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες πριν από pseiras.
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@pseiras To Turbo 1 (αν το βρείς)
    @echetlos O Αντικαταστάτης του Turbo 2 (Tempo Next%) θα έχει την πλάκα δηλαδή? Κάτι χωρίς την πλάκα δεν θα υπάρχει?

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

Επανέρχομαι! 20Χ400 στο 1:13-14 με τα Turbo 2. Είτε το παπουτσι είναι αλλου είτε τώρα μου άνοιξαν τα μάτια με το setup αυτό της Nike.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,460 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.