Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,126 έως 1,140 (από 1,506 συνολικά)
  • Συντάκτης
    ANDREAS
    Συμμετέχων

launch 6 ΕΧΩ.ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ Κ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΝΑ ΕΧΩ.ΕΛΕΓΑ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣΑ

Fotis Tasoulis
    Συμμετέχων

Γινεται να μην μας απασχολει το παππουτσι που το φορας σχεδον καθημερινα για να σε οδηγησει- προετοιμασει για εναν καλο αγωνα? Νομιζω οτι ειναι λαθος προσεγγιση αυτη

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 4 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από Fotis Tasoulis.
    petransfhp
    Συμμετέχων

Στην παρούσα φάση όσον αφορά τις καθημερινές μου προπονήσεις χρησιμοποιώ δύο ζευγάρια Nike Pegasus Turbo 1&2 καθώς και τα Reebok Floatride Energy Όταν το 1 τερματίσει σκέφτομαι να χτυπήσω ένα ζευγάρι Skechers max road 4.

Σίγουρα με απασχολεί το τι θα φοράω στις καθημερινές προπονήσεις αλλά όσον αφορά τους αγώνες προς το παρόν έχω κατασταλάξει στο μοντέλο της Nike.

Echetlos
    Συντονιστής

@rokoandreasgmail-com Δες και το Pegasus Turbo.

geomaz
    Συμμετέχων

petransfhp, Το maxroad 4 φαινεται αποτι λενε σουπερ παπουτσι για πολλα,ξεκουραστα και γρηγορα χλμ.
    Το πανω μερος, ειναι πολυ ζεστο αποτι λενε, για αυτο και η εταιρια γρηγορα το αλλαξε και το Καλοκαιρι ερχεται η εκδοση 4+, που θα ναι 10γρ πιο ελαφρυ, με πολυ καλυτερη διαπνοη και…πολυ πιο ομορφο.

Ενα αλλο μοντελο που φαινεται να παρουσιαζει πολυ ενδιαφερον για προπονητικο και εχει ειδη κορυφαιες κριτικες (αν και στην αρχη δεν μου πολυ-γεμισε το ματι εξαιτιας του πολυ χαμηλου drop -4-), ειναι το νεο βαρυ-πυροβολικο/προπονητικο της saucony το shift. Ειναι σαν το Bondi της hoka, σε μεγεθος…

Οσοι reviewers το χουν δοκιμασει ως τωρα γραφουν τα καλυτερα (παραραδοξως για τοσο ογκωδες παπουτσι), απλα και αυτο βγαινει καλως εχοντων των πραγματων το Καλοκαιρι στην αγορα.

petransfhp
    Συμμετέχων

@geomaz πάρα πολύ ωραία δεν βιαζόμαστε! Η saucony ειναι μια εταιρία που την έχω τιμήσει, έχω τρέξει Μαραθώνιο με τα Freedom, οπότε θα την εμπιστευόμουν ξανά. Δεν με πειράζει το μέγεθος και το βάρος άλλωστε το θέλω για πολλά προπονητικά χιλιόμετρα.

Και το maxroad4 δείχνει καλή επιλογή.
    Απλά αν είναι νέα μοντέλα θα έχουν υψηλή αρχική τιμή!

geomaz
    Συμμετέχων

petransfhp, Ναι θα ναι οπως λες σαφως πιο ακριβα καθοτι νεα μοντελα, θα κοστιζουν καπου στα 150 ευρο το κεθε ζευγαρι.
    Ενω τα τωρινα maxroad 4 ειναι σε πραγματικα σουπερ τιμη για το ειδος του παπουτσιου λιγο κατω απο τα 100 ευρω τα ειδα στην εδω skechers-φοβερη τιμη για το συγκεκριμενο παπουτσι, θεωρω.

Για το saucony shift δινουν στο 43 καπου στα 300 γρ, καθολου ασχημα για ενα παπουτσι που εχει υψος 38-πισω και 34χιλ μπροστα-πχ πιο ελαφρυ απο ενα nimbus . Ενω το νεο maxroad 4+(ουσιαστικα εχει αλλο πανω μερος) θα ναι στο αντιστοιχο μεγεθος καπου στα 225 γρ!! Απιστευτα χαμηλο βαρος για ενα τετοιο παπουτσι! (εαν δεν κανω λαθος πισω ειναι 37 και 31 μπροστα).

Επισης θεωρουνται και πολυ σταθερα τα συγκεκριμενα παπουτσια, παρολο το υψος τους-ειδικα το saucony-

takosan
    Συμμετέχων

Γεια σας και απο μενα και καλως σας βρηκα! Ενδιαφερομαι και εγω για το maxroad 4 τωρα που επεσε η τιμη του, αλλα καθως θα ειναι το πρωτο μου skechers δεν γνωριζω το sizing της εταιριας και φοβαμαι να τα παραγγηλω. Φοραω US12 σε ολες τις μαρκες, γνωριζει κανεις αν η skechers ειναι true to size?

Fanis
    Συμμετέχων

takosan σε Nike,New balance και Skechers φοράω US13.
    Στα Hoka επειδή δεν υπάρχει πλέον US13.5 πάω σε 14

Echetlos
    Συντονιστής

@takosan Καλωσήρθες, συντρέχτη!

1. Η Ευρωπαική αρίθμηση στα Skechers Performance είναι μισό νούμερο κάτω απ’ ότι στις άλλες εταιρείες. Ενώ US/UΚ/cm είναι κανονικά, στο EU κατεβαίνει 0.5. Στο αναφέρω αυτό διότι στο site έχεις επιλογή να παραγγείλεις μόνο σε EU. Δες και τον πίνακα που επισυνάπτω.

2. Όσον αφορά το TTS… Τα έχω δοκιμάσει στο κατάστημα, τόσο στο κανονικό μου νούμερο όσο και μισό κάτω. Δεν είμαι 100% βέβαιος ποιο θα επέλεγα. Μάλλον το μισό κάτω αλλά με δεδομένο ότι εγώ έχω σχετικά στενό πόδι και δεν κάνω τρεξίματα πάνω από 20Κ.
    Έχει μακρόστενη γραμμή και είναι οριακά μακρύ. Απ’ την άλλη, το πλεχτό είναι πολύ stretchy.

Untitled

pseiras
    Συμμετέχων

@geomaz Το shift της saucony ναι , λενε οτι ειναι φουλ σταθερό (εχει και μια ιδεα “stability” στην καμαρα) αλλα αντιθετα το max road 4 οχι γιατι ειναι ψηλο και narrow ως παπουτσι.
    Στην κατηγορία Pegasus Turbo θα ειναι το Saucony Speed με μεγαλυτερο stack απο το Nike και λογικα , χιλιομετροφαγος.

Υπαρχει link απο την εγχωρια αγορά για το maxroad? Ειμαι σε αναζητηση και εγω και δεν το βρηκα πουθενα.

@rokoandreasgmail-com Γιατί το Clifton 5 και όχι το 6 που όπως λενε είναι ανώτερο και πιο καινουργιο μοντελο?

Echetlos
    Συντονιστής
    pseiras
    Συμμετέχων

Ενταξει στραβομαρα. Thanksss Νικο!

takosan
    Συμμετέχων

Maxroad 4 ή Bondi 6 ? Ιδού η απορία!

tazi
    Συντονιστής

Kalimera, mia kai exo arxisei na trexo 250+ xlm to mina, ti allo papoutsi na paro?

Exo idi ta Vaprofly gia grigora kommatia ta opoia tha kaliptoun mia proponisi ana mia i kai dio ebdomades. Ta boston3, Adios 1 kai NB1400 V3 pou pia mou fainintai arketa sklira kai tha ta xrisimopoiuo isos mia fora tin ebdomada, ta kai ta NB Beacon gia ta eleuthera xilimetra.
    Tha agoraza xoris deiteri skepsi allo ena zeugari beacon, aneta kano tempo me auta, alla tha ithela akoma ena zeugari me diaforetiko ligo patima gia na min exo sinexos tin idia kataponisi sta podia mou.
    Any thoughts?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,126 έως 1,140 (από 1,506 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.