Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,141 έως 1,155 (από 1,475 συνολικά)
  • Συντάκτης
    PanDex
    Συμμετέχων

φίλε @tazi που ζηλεύω τα μέρη που τρέχεις, από μένα τα reebok floatride energy είναι λύση που δεν χάνεις, με ένα mileage κοντά στο 1000 και ρυθμούς άνετα στο 4 χωρίς να δίνεις το κάτι παραπάνω που θέλουν αλλά προπονητικα. Πάω για 3ο ζευγάρι…

Echetlos
    Συντονιστής

@tazi Αν και θεωρώ ότι θα ενθουσιαστείς με το Razor, η πρόταση του Πάνου είναι win-win.

tazi
    Συντονιστής

@panosdimi @echetlos Πανο και Δημητρη σας ευχαριστω αμφοτερους. Στα razor φανταζομαι θω κινηθω στο ιδιο στο ιδιο νουμερο με τα gorun 7 που εχω ηδη, με τα rebook τι κανω?

Echetlos
    Συντονιστής

Το Razor το παίρνεις στο κανονικό σου νούμερο, το Forever μισό κάτω.

geomaz
    Συμμετέχων

Φιλε pseiras, συμφωνα με τον Sam του roadtrailrun (τον οποιο θεωρω απο τους πιο αξιοπιστους reviewers-νταξ, εννοειται μεσα σε αυτους κι ο δικος μας echetlos(!), αναφερει για το maxroad 4 το εξης

Sam: The ride is springy and very well cushioned. The stability for such a big stack light shoe with a knit upper is more than adequate.

Συγκρινοντας το με το ride 7, το θεωρει πιο σταθερο παρολο το σημαντικα μεγαλυτερο υψος αναφερει

I had issues with the front stability of the Ride 7 which despite the huge pods of the Max Road I don’t have with it. Credit to the stable yet springy characteristics of Hyper Burst.

Τωρα εγω φυσικα και δεν εχω προσωπικη αποψη, μεταφερω οτι διαβασα, απο καποιον ομως πραγματικα πολυ εμπειρο (δεν θεωρω τυχαιο οτι και η skechers κατα την εξελιξη του maxroad-4 και η asics στις δοκιμες του glideride, τον ειχαν αναμεσα στα ατομα που ακουγαν την αποψης τους.

Αυτο που μπορω να πω, γιατι το εχω και το μετρησα, το maxroad 3, εχει ακριβως ιδιο πλατος σολας εμπρος και πισω, με το clifton της hoka, τα οποια τα θεωρω αρκετα σταθερα παπουτσια . Φυσικα δεν μιλαμε για κατηγορια stability, αλλα συγκρινοντας τα με αλλα υψοσολα οπως πχ τα nike zoom fly 2-3 (τα οποια εχω), οπου καμια σχεση τα πρωτα ειναι πολυ πιο σταθερα.

geomaz
    Συμμετέχων

Ξεχασα να αναφερω, οτι θεωρουνται πιο σταθερα ως προς το πατημα, σε σχεση με τα προηγουμενα τα maxroad-3, εξαιτιας και του αφρου hyperburst, ο οποιος ειναι πιο ασυμπιεστος σε σχεση με τον 5Gen. Ενδεικτικα αναφερουν

If the GRUR2 was excessively soft and unstable for you then the MaxRoad solves a lot of those issues

eki
    Συμμετέχων

maxroad 4 ,με ποιο παπουτσι θα το συγκρινατε …πατημα ,υψος σολας κλπ ???

pseiras
    Συμμετέχων

@geomaz Τελικα εδω ισχύει οτι οσο πιο πολύ διαβάζεις αποψεις τοσο πιο πολυ μπερδευεσαι, ειδικα σε ενα υποκειμενικο θεμα οπως ειναι η αισθηση που σου αφηνει ενα παπουτσι παιρνοντας ως αρχη οτι ολοι εχουμε “διαφορετικα” πόδια.
    Ο παρακατω κυριος TheGingerRunner και με 150 χιλ μελη ενω εκθειαζει το παπουτσι , του προσαπτει ως μοναδικα μειονεκτηματα αυτα που ανεφερα πιο πανω.
    Τελικα πρεπει να ακους μονο εναν , αυτον οπου συμπιπτουν οι αποψεις του με τις δικες σου αφου παρεις το παπουτσι και το φορεσεις.
    Ετσι κολλησα και εγω με αυτο εδω το φορουμ , αφου αγοραζοντας 2 ζευγαρια , επιβεβαιωσα εκ των υστερων οτι ειχα διαβασει εδω μεχρι κεραιας.(Να ειναι καλα ο Νίκος).

(μια ακομη λυση ειναι να αναφερομαστε μονο σε οτι εχουμε φορεσει αλλα προσωπικα δεν θα επρεπε να ξαναμιλησω και δεν συμφερει 🙂 )

geomaz
    Συμμετέχων

eki, απο τα maxroad προσωπικα εχω φορεσει τα 2 + 3 (ουσιαστικα ειναι το ιδιο παπουτσι, με λιγο πιο σκληρη ρυθμιση του αφρου το 3..).Θα τα χαρακτηριζα πολυ μαλακα παπουτσια-ειδικα το 2.

Το 4, ειναι ακομα πιο maximal, αλλα και πιο ”συμπαγες” σαν υλικο (το εχω πιασει στα χερια μου και το φορεσα για λιγα βηματα).

Προσωπικα, τα 2+3 θα τα συγκρινα με hoka, ισως τα clifton 4 και vanquish που εχω δοκιμασει, αλλα πιο μαλακα και σημαντικα πιο ελαφρυα.
    Καμια σχεση με τα glicerin 15 της brooks, που ειχα. Επισης καμια σχεση με τa zoom fly της nike που εχω.
    Εσυ τι ”χοντροσολα”παπουτσια εχεις δοκιμασει;

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

@tazi Με έχουν βολέψει πολύ τα zoom fly flyknit-2 Πήρα πρόσφατα το τρίτο ζευγάρι. Προσωπικά νομίζω ότι σου δίνουν περισσότερη ώθηση από τα vaporfy 4%. Βασικά το vaperfly το θεωρώ πολύ ξεκούραστο παπούτσι, βέβαια έχω κάνει μόνο 50χιλ, αλλά το zff2 είναι παπούτσι για γκάζια με αρκετή προστασία από τους κραδασμούς.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες πριν από Echetlos.
    eki
    Συμμετέχων

ολη τη σειρα clifton απο 2 εως 6 και τα zoom 3 απο τα οποια δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος σε σχεση με τα turbo 2 που τα θεωρω εκπληκτικα παρολο βεβαια πο δε θα τα πεις και χοντροσολα…

Echetlos
    Συντονιστής

Το Ultra Road 2 (και το Max Road 3, ίδιο πράγμα είναι) είναι το παπούτσι που κανονικά η Hoka θα έπρεπε να έχει μετεξελίξει το Clifton, όλα αυτά τα χρόνια.

Echetlos
    Συντονιστής

Πολλά μοντέλα εκεί έξω, με το ένα να μοιάζει καλύτερο από το άλλο. Αλλάζει αρκετά το τοπίο και στα προπονητικά.
    Περιμένω να μου έρθει το FuelCell TC την άλλη εβδομάδα. Βαρύ μεν αλλά ο συγκεκριμένος αφρός μου αρέσει πολύ.
    Ίδωμεν…

big-blue
    Συμμετέχων

Ψάχνω κ γω να βρω ποια είναι τα maxroad… Τα ultraroad 2 τα είχα δοκιμάσει όταν πήρα τα gorun6, με είχαν εντυπωσιάσει, αλλά δεν περίσσευαν άλλα 120€, άσε που ήταν και δυο ετών μοντέλο τότε (Οκτώβρης 2018). Εντυπωσιακά ελαφριά για τον όγκο τους.
    Βέβαια τα Skechers έχουν ένα θεματάκι με τη φόρμα (δοκίμασα κ τα Gorun Ride 7), τουλάχιστον σε εμένα. Το παραπάνω νούμερο είναι μάλλον μεγάλο, το παρακάτω μάλλον στενό…
    Πάντως ένα γαϊδουράκι τέτοιο για τον όγκο, χρειάζεται

takosan
    Συμμετέχων

Κι εγω με το zoom fly flyknit τρέχω,εξεραιτικό παπούτσι, σου προσφέρει και ώθηση και προστασία απο κραδασμούς.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,141 έως 1,155 (από 1,475 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.