Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,321 έως 1,335 (από 1,460 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

Ελάχιστα μοντέλα συνδυάζουν cushioning/rebound/versatility/βάρος με τέτοιον τρόπο. Κατά την γνώμη μου, βέβαια.

Όσο για την προκατάληψη, δες το λίγο διαφορετικά…
    Έχουμε τη Νο2 σε πωλήσεις εταιρεία στο footwear (ΗΠΑ), δηλαδή έναν κολοσσό με θεωρητικά πολύ μεγάλους πόρους για R&D.
    Και πριν 8 χρόνια αποφασίζει να φτιάξει ένα ξεχωριστό τμήμα για performance παπούτσια. To πάει βήμα βήμα και ακούει το feedback του κοινού. Πες μου για ποιο λόγο να μην τα καταφέρει.
    Τι παραπάνω εφόδια είχαν άλλες πρωτοεμφανιζόμενες εταιρείες, όπως οι Hoka, Altra, ΟΝ, κτλ, για τις οποίες το κοινό δεν είχε καμμία προκατάληψη;

pseiras
    Συμμετέχων

Η brooks μαλλον αντέγραψε την μέθοδο δημιουργίας του hyper burst του Razor 3 και το Hyperion Tempo ακούγεται ότι είναι το ιδιο παπούτσι τελικά με διαφορετικό upper.

Μια μου λέμε και για την asics , εμφανίστηκε και το roadblast με σχεδόν μισό stack height απο το novablast.

Echetlos
    Συντονιστής

Έτσι ακούγεται για τον DNA Flash. Πιθανώς η συγκεκριμένη διαδικασία επεξεργασίας του αφρού ανήκει σε κάποια εταιρεία, οπότε μπορεί να την πουλήσει σε όποιον ενδιαφέρεται. Βέβαια, στον EVA της Brooks εγχύεται άζωτο, ενώ στοn ΗΒ, CO2.

Το μόνο βέβαιο είναι πως ζούμε την καλύτερη εποχή των δρομικών παπουτσιών.

pseiras
    Συμμετέχων

Ναι και σε πολλες περιπτώσεις , μοντέλα διετίας φαντάζουν “αρχαιότητες”.

Poulios Antonis
    Συμμετέχων

Novablast 45 Propel 45,5!!!

nikos19
    Συμμετέχων

Ειδα μια συγκριση μεταξυ kinvara και razor3 4 drop εχουν και τα δυο οποτε δεν υπαρχει θεμα εκει.Το kinvara 8 που ειχα εγω παντως ηταν καλο αλλα νομιζω τοrazor ειναι αλλο επιπεδο εκτος αν το 11 που κυκλοφορει τωρα εχει αλαξει κατι που νομιζω να συμβαινει

Danai
    Συμμετέχων

Nike tanjun από τα καλυτερα αθλητικα μέχρι τωρα για εμενα value for money αναλαφρα οσο δεν παει ειδικα για ορθοστασια πολλες ώρες αλλα δυστυχως υστερει στην αντοχη.

Echetlos
    Συντονιστής

Λοιπόν, σχετικά με το sizing του Novablast, μιας και μου ήρθε το μικρότερο νούμερο.
    Οπωσδήποτε πάτε 0.5cm κάτω κι αυτό μάλιστα, με χοντρή κάλτσα.
    Αν κάποιος προτιμάει λεπτές, πιθανώς να πρέπει να κατέβει και 1cm.

Το τονίζω και πάλι για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με το sizing της Asics: η αντιστοιχίες είναι διαφορετικές από τις υπόλοιπες εταιρείες, συμβουλευτείτε το size chart.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 2 εβδομάδες πριν από Echetlos.
    sotosdiam
    Συμμετέχων

Με αφορμή αυτά που λέει και ο @chousidisieremias στη συζήτηση για το Razor 3, σκεφτόμουν ότι πιάνω τον εαυτό μου να συσχετίζει παπούτσια με συγκεκριμένα μοντέλα αυτοκινήτων. Έτσι πχ τα κλασικά μου Pegasus μου φέρνουν στο μυαλό κλασικά οικογενειακά αυτοκίνητα, μια χαρά αλλά τίποτα συγκινητικό. Το Zoom Streak είναι σαν να μπαίνεις σε Lotus ή σε Peugeot Rally, ελαφριά και σκληρά, κατευθείαν σε προδιαθέτουν να σπριντάρεις. Το boston, όπως και το Forever Energy, είναι πάλι περίπου οικογενειακό, αλλά τρίπορτο και με λίγο πιο σκληρές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις. Τα διάφορα vaporfly είναι τα αντίστοιχα S-Class, Maybach κλπ, πολύ γρήγορα αλλά με έναν χαλαρό τρόπο, ενώ τα zoom fly μια φτηνή εκδοχή των τελευταίων. Ε λοιπόν, τρέχοντας με τα Skechers GoRun Ride 8 Hyper ένιωσα σαν να κλείνω την πόρτα καλού γερμανικού αυτοκινήτου. Επιταχύνοντας όμως, η αίσθηση ήταν αυτή ενός γρήγορου και ευθύβολου μοντέλου, άρα δεν μιλάμε για απλό γερμανικό μοντέλο, αλλά κάτι πιο special τύπου Audi S6, unassumingly fast. Μόνο εγώ τα βλέπω έτσι; 🙂

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

@sotosdiam
    Φίλε Σωτήρη, απαντάς και κάνεις κουβέντα με ένα τύπο που έχει nickname ‘Jeremy alfisti’. Απαντώ λοιπόν πολύ ξεκαθαρα και απόλυτα. Ποτε δεν ‘είδα’ τα παπούτσια ως αυτοκίνητα και υπάρχει λόγος. Εμεις, οι ιταλοτραφείς, τα αυτοκίνητα τα εχουμε στο νου μας ως θυληκά. Ποτε δεν θα θέλαμε να πατάμε μια γυναίκα. Μας αρκει να την εχουμε ψηλά και να την χαζευουμε και ας μην μπορούμε να την αγγιξουμε. Σαν γερμανοτραφης εσύ(λόγω τν μοντέλων που παραθέτεις) βλέπεις τα αυτοκίνητα είτε ως εργαλεία είτε ως μεταφορικά μέσα γι’αυτό κάνεις τετοιες συνδέσεις. Ξεφυγα. Το μαζευω.
    To zoom streak είναι μια 75 3.0
    Το pegasus turbo 1 είναι μια 166 με το 2,5 V6 turbo
    Το pegasus turbo 2 είναι 156 GTA SS, μια από τις 599 που βγήκαν.
    Το razor 3 είναι μια lancia thema 8.32 με τον κινητήρα της Ferrari.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 2 εβδομάδες πριν από Jeremyalfisti.
    pseiras
    Συμμετέχων

Αν το παμε έτσι , τότε τα hoka είναι το citroen ds , ο βάτραχος!!!

Echetlos
    Συντονιστής

@sotosdiam Κι εγώ το ίδιο, μην ανησυχείς…

Μόνο εγώ τα βλέπω έτσι;

Echetlos
    Συντονιστής

@chousidisieremias Α έτσι εξηγείται που το upper του Streak διαλύεται στα 100χλμ… 😛

To zoom streak είναι μια 75 3.0

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

@echetlos
    Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου. Ξέρεις ότι θα χαλάσει αλλά όσο πάει, πάει και γελάς σαν χαζός.

Echetlos
    Συντονιστής

Το ίδιο γελάς και με τα Μ3 και ξέρεις κι ότι δεν θα χαλάσουν!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,321 έως 1,335 (από 1,460 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.