Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,396 έως 1,410 (από 1,669 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@xpanosx Στα χαρτιά προπονητικά είναι και τα δύο αλλά με αρκετά διαφορετικό πάτημα, Πάνο.
    Και τα δύο έχουν πολύ μεγάλη προστασία αλλά το ΝΒ είναι πολύ πιο μαλακό (ιδίως πίσω), κάτι που που το περιορίζει σαν χρήση.
    Το R8 έχει συμπαγές πάτημα, περισσότερο pop και άνετα φοριέται και σε tempo προπονήσεις.
    Το Propel είναι μάλλον πιο κοντά στο R7.
    Προσωπικά προτιμώ το Skechers.

Periklis
    Συμμετέχων

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα 3 αυτά μοντέλα της HOKA…

1) Εlevon 2
    2) Cavu 3
    3) Arahi 4

Aξίζει κάποιο από αυτά η τα Clifton 6 είναι το top αυτής της μάρκας;
    Πάντα για μεγάλες αποστάσεις αντοχής παπούτσι με ενδιαφέρει.

pseiras
    Συμμετέχων

Από όσο γνωρίζω από την προσφατη ερευνά μου για hoka,
    To Arahi είναι stability shoe για overpronators.
    To Cavu ειναι μια light πρόταση της Hoka για μικρότερες αποστάσεις.
    Το Elevon είναι το πιο “tank” από όλα αν δεν κανω λάθος με μεγάλο stack height εμπρός πίσω αλλά και αυξημένο βάρος.

Το clifton μάλλον overall έχει τις σωστές δόσεις από όλα και για αυτό είναι το πιο γνωστό.
    Πάντως υπεβολικά μαλακό πάτημα το clifton. Τόσο που ένας προπονημένος δεν το χρειάζεται νομίζω. (εδώ μαλλον δεν το χρειάζομαι εγώ τόσο cushion)
    Βέβαια για μεγάλες αποστάσεις ή για recovery , τα βγάζει τα λεφτά του.
    Προσωπικά εκεί που το χάρηκα πραγματικά το παπούτσι είναι στο Αλσος Ν Σμύρνης όπου έκανε την άθλια διαδρομή από μίξη χώματος, φαγωμένου τσιμέντου γεμάτο τρύπες , να μοιάζει με χαλί.

(Τώρα θα ζηλεύει ο Εχετλός που τρέχω στο άλσος γιατί εκείνος λόγω ύψους νομίζω δεν χωράει , τα πεύκα είναι χαμηλά 🙂 )

Elda
    Συμμετέχων

Η κορη μου παρηγγειλε τα nike react element πριν λιγο καιρο που η nike τα ειχε ολα -30% και οταν της ηρθαν το μεν κουτι εγραφε 40.5 (σωστο), τα δε ηταν παπουτσια 39! και φυσικα της ηταν μικρα. Και τωρα δυστυχως δεν υπαρχει νουμερο. Της ειπαν να περιμενει λιγο και οτι θα ερθουν νουμερα αλλιως θα της γινει επιστροφη χρηματων. Κριμα γιατι ηταν πολυ ομορφο παπουτσι. https://static.nike.com/a/images/t_PDP_864_v1/f_auto,b_rgb:f5f5f5/6f189900-e4d4-40bd-9a2f-4ebb04ab164f/%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%84%CF%83%CE%B9-react-element-55-Qd3NrZ.jpg

tsakataman
    Συμμετέχων

Μετά από 1000 χλμ με τα Reebok Forever Floatride Energy τα αντικατέστησα με τα Pegasus Turbo. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τα Reebok καθώς αποδείχτηκαν πολύ αξιόπιστα όπως ο Νίκος έγραψε στο άρθρο που τα παρουσίαζε. Στα τελευταία 100-150 χιλιόμετρα μου έδωσαν την εντύπωση ότι “έκατσαν” κάπως απότομα κυρίως λόγω ενοχλήσεων στο γαστροκνήμιο όταν ήμουν κρύος, αλλά νομίζω ότι τα χλμ που έβγαλαν είναι υπεραρκετά. Αν τα ξαναβρώ σίγουρα θα τα πάρω για δεύτερο προπονητικό.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Συμμετέχων

Καλημερα
    Εγω απο εδω πηρα το 2ο
    https://www.stepsport.gr/gr/reebok-forever-floatride-energy-192608-bright-cyan-bla.html?skr_prm=WyI2Y2I0NzlhZi1lODE3LTQ5NTQtOWQwZi1jNzZjZDgzYjRkNDciLDE1OTIyMDc2ODk1ODkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Μονο που με το κακο χαμο με currier κτλ αναγκαστηκα να τα παω να τα παρω εγω απο το καταστημα της μεταφορικης

για 60 ευρω σουπερ

Aris 910XT
    Συμμετέχων

Καλησπέρα Echetlos
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις το εξής. Σε ΝΙΚΕ φοράω νούμερο US 9,5 δηλαδή 26,7 cm. Θα μπορούσα να φορέσω γυναικείο US 10.5 το οποίο είναι πάλι 26,7cm ή έχει και άλλες (κατασκευαστικές) διαφορές όπως πχ στην καμάρα ή αλλού.
    Ευχαριστώ πολύ.

Echetlos
    Συντονιστής

@aris910xt Αυτή είναι μια απορία που έχω κι εγώ. Αν ανδρικό και γυναικείο στο ίδιο νούμερο, διαφέρουν σχεδιαστικά.
    Γεγονός είναι ότι κάποιες φορές οι εταιρείες το επισημαίνουν, όπως π.χ. χαρακτηρίζοντας ένα μοντέλο ως “gender specific” ή τώρα που η Nike λέει ότι το airbag στο γυναικείο Pegasus 37 έχει άλλη πίεση απ’ ότι στο ανδρικό.
    Οπότε θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει πως αν δεν αναφέρεται κάτι σχετικό, τότε δεν υπάρχουν διαφορές.
    Δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω…

sotosdiam
    Συμμετέχων

Για το Pegasus 37 συγκεκριμένα ο roadtrailrun λέει ότι πέρα από τη διαφορά στην πίεση του airbag, παίζει διαφορά και στο upper. Κάτι άλλο που κατάλαβα από την παρουσίασή του όμως ήταν ότι δεν είναι το μήκος που πρέπει να κοιτάξει κανείς για να πάρει το γυναικείο, αλλά και το width. Υπάρχει το ενδεχόμενο δηλαδή να πρέπει να πάρεις τη wide έκδοση του γυναικείου για να σου κάθεται όπως το ίδιου μήκους normal width ανδρικό. Δεν το λέω με βεβαιότητα αυτό, μην κάψω κανέναν.

Echetlos
    Συντονιστής

Καλή φάση να έχεις σκάφος αλλά ακόμη καλύτερη να έχει ο φίλος σου, λένε!

k

mashine
    Συμμετέχων

Καβαντζώθηκες πάλι!Με γεια!

Echetlos
    Συντονιστής

Εντάξει, δε μου τα χάρισε κιόλας…

mashine
    Συμμετέχων

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού! χαχαχα

tsakataman
    Συμμετέχων

@ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Σε ευχαριστώ πολύ για το site! Στα πιο “γνωστά” είχε τελειώσει το νουμερο μου ενώ και στο site της reebok πλεον πουλάει μόνο το καινούριο μοντέλο.
    Να περιμένουμε ίσως κάποιο review @Echetlos; (με δεδομένο ότι το 1ο ήταν μια πολύ καλή υλοποίηση;;)

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 4 μήνες πριν από tsakataman.
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Συμμετέχων

Τιποτα φιλε
    Απλα να εισαι προετοιμασμενος οτι θα πρεπε να πας να τα παρεις εσυ απο το κουριερ ( εγω ειχα χαλαστεί πολυ μιας και τα περιμενα σπιτι)
    κατα τα αλλα σε μια μερα ειχαν ερθει αθηνα , Αν τα παραγγειλεις μεχρι τις 12 νομιζω. Πολυ ευγενικα τα παιδια σε τηλεφωνικη εξυπηρετηση με πηραν μετα απο 3 μερες να επιβεβαιώσουν οτι παρελάβα..
    Στα πιο πολλα γνωστα εχει το γυνακειο και σε αντρικο μικρα νουμερα και οχι μισα..
    οσο για το νεο μοντελο το εχει τρεξει ο @tazi

Reebok Forever Floatride Energy

ο Νικος δεν εχει κανει ακομα παρουσιαση

Καλημερα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,396 έως 1,410 (από 1,669 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.