Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 784 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Γιάννης Παρτάλης
    Συμμετέχων

Καλησπέρα φίλοι. Αν και αγαπάω πολύ το τρέξιμο, λόγω οικονομικών δεν έχω αυτήν την ευχέρεια να έχω παπούτσια για κάθε περίσταση. Όποτε προσπαθώ να έχω το πολύ 2 ζεύγη, ένα γρήγορο για διαλειμματικες και αγώνες έως 10χλμ και ένα για τα tempo, long και συμμετοχές σε ημι προς το παρών. Αυτήν τη στιγμή είμαι με peg36 στα 800χλμ κ ζαχαρωνω peg37, NB fresh foam tempo, SL 20.2(new), supenova+(new) και Clifton 7. Θα ήθελα από εσάς τους σοφότερους να μου πείτε την γνώμη σας και αν κάποιο από αυτά μπορεί να ικανοποιήσει τα θέλω μου. Ευχαριστώ.

Hadabis
    Συμμετέχων

Καλησπέρα
    Αν και δεν είμαι αρκετά έμπειρος από προσωπική χρήση τα Pegasus 37 τα βρήκα 50 ευρώ και τα πήρα για καβατζα αλλά δεν μου πάνε καθόλου στο πόδι. Το Clifton 6 που είναι σχεδόν ολοιδιο με το 7 πολύ καλό για long run ειδικά για εμένα που έχω κιλά παραπάνω αλλά μετά τα 400 χιλιόμετρα, μου έκατσε αισθητά ο αφρός και δεν είχαν την ωραία την αίσθηση που είχαν στην αρχή. Τα Pegasus turbo 2 μετά από κάποια χιλιόμετρα προσαρμογής είναι άψογα και γρήγορα πάνε εύκολα και για long run μπορείς να τα βάλεις. Επίσης από ότι λένε βγάζουν και πολλά χιλιόμετρα, κάτι που το πιστεύω καθώς έχω κάνει 180 και δεν βλέπω καμιά διαφορά από όταν τα πρωτοπηρα.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 9 μήνες πριν από Hadabis.
    Lampros174
    Συμμετέχων

καλησπερα γνωμη καποιος για παπουτσια merrell barefoot vapor glove 4?

Echetlos
    Συντονιστής

@akanes21 Με Pegs 37 (semi-soft) ή Clifton (soft) για τα αργά σου και SL20 (το v1, που είναι και φθηνό) για τα πιο γρήγορα, είσαι καλυμμένος.

@lampros174
    Καλωσήρθες, Λάμπρο.
    Δε νομίζω να βρεις εύκολα feedback για ένα τόσο ειδικό παπούτσι.

giannis d
    Συμμετέχων

χρονια πολλα σε ολους τους φιλους ,αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τι φοβερη αστοχια εκανε η nike με το tempo next οσο αφορα το ποσο πολυ γλιστραει ακομα και σε ελαχιστο βρεγμενα ,απιστευτο για ενα παπουτσι με κοστος 199 ευρω

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@giannis1970 Χρόνια πολλά!! Πάντως η Nike και οι προκάτοχοι του Tempo έχουν “βεβαρημένο” παρελθόν σε βρεγμένο. ZF, 4%, ακόμα και το Turbo γλίστραγαν σαν τρελά! Μάλιστα στο «ελάχιστο βρεγμένα» είναι το χειρότερό τους! Θυμάμαι 30ρι (που συγκριτικά η ταχύτητα είναι μικρή) στην Ψάθα, και από την πρωινή υγρασία τα ZF «σπίναραν» σε κάθε βήμα! Τα Next% είχαν καλύτερη συμπεριφορά. Πέρα από αυτό, άλλες εντυπώσεις? Σε τι τιμή τα πήρες αν επιτρέπεται?

giannis d
    Συμμετέχων

καλησπερα aRiSTiDiS, δε μπορω να πω οτι ειμαι και ενθουσιασμενος συγκρινοντας τα με δυο ζευγαρια turbo που ελιωσα κυριολεκτικα .σε σπρωχνει βεβαια το παπουτσι ιδιαιτερα αν πατας μπροστα ,μετα απο 180χλμ θα το περιμενα ποιο μαλακο ,το πηρα στα 159 euro ,σιγουρα δε θα το ξανα αγοραζα ποτε σ αυτη την τιμη

KADIETICIAN
    Συμμετέχων

@lampros174 μπορεις εδώ να δεις λεπτομέρειες
    https://runrepeat.com/merrell-vapor-glove-4

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 9 μήνες πριν από KADIETICIAN.
    Γιάννης Παρτάλης
    Συμμετέχων

@Echetlos σε ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ νομίζω σε αυτά θα κατέληγα. Με τα Clifton πιστεύεις όμως θα έβγαζα εύκολα τα 25λεπτα tempo(4:15) που σε ταχύτητα έχω ακούσει δεν τραβάνε ιδιαίτερα;

Echetlos
    Συντονιστής

Θες να πάρεις ένα ή δύο ζευγάρια;

@Echetlos σε ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ νομίζω σε αυτά θα κατέληγα. Με τα Clifton πιστεύεις όμως θα έβγαζα εύκολα τα 25λεπτα tempo(4:15) που σε ταχύτητα έχω ακούσει δεν τραβάνε ιδιαίτερα;

Γιάννης Παρτάλης
    Συμμετέχων

Ένα για τα αργά και ένα για τα γρήγορα απλά όχι μαζί (είναι πολλά τα λεφτά). Λέω να να κρατήσω λίγο ακόμη τα peg36.

Echetlos
    Συντονιστής

Δεν παίρνεις ένα Turbo για όλα να ξεμπερδεύεις;

Γιάννης Παρτάλης
    Συμμετέχων

Ειλικρινά το έχω σκεφτεί πολύ ύστερα κι από τις τόσες κριτικές που έχετε γράψει όλοι αλλά το μόνο μου θέμα είναι το εμφανησιακο που δεν μου αρέσει καθόλου το τόσο ανασηκωμένο πίσω μέρος που νομίζω ότι σε τίποτα διατάσεις ή δρομικές θα με ενοχλεί.
    Από απορρόφηση πως είναι για τα long γιατί έχω κι ένα ψιλοθεματακι με το γόνατο;

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 9 μήνες πριν από Echetlos.
    Echetlos
    Συντονιστής

@akanes21 Η εμφάνιση είναι υποκειμενική Γιάννη αλλά για δρομικό παπούτσι μιλάμε, τα περισσότερα άσχημα είναι ούτως ή άλλως.
    Με τη μύτη πίσω κανείς δεν έχω ακούσει να είχε πρόβλημα.
    Cushioning έχει πάρα πολύ, δεν τίθεται θέμα. Συν τα φρέσκα πόδια από τον ZoomX.

Γιάννης Παρτάλης
    Συμμετέχων

@Echetlos σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Ώρα να αρχίσουμε το ψάξιμο τώρα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 784 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.